Modelism - RHC Forum: Solicit ajutor (sfaturi ) alegere statie +simulator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Solicit ajutor (sfaturi ) alegere statie +simulator

#1 Useril este offline   kostasboda 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 03-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 08 September 2018 - 10:50 AM

Bună ziua,
Sunt aeromodelist iesit la "pensie" nu am mai pus mâna pe o stație din 1988...vreau sa "reactivez" pasiunea din copilărie dar ...fatalitate. ..sunt in ceață deasă!
Dacă modelul e usor de ales...cu stația. ..m-am blocat! Caut o stație care să o pot folosi pe simulator până îmi fac curaj să ies la zbor. Ce să cumpăr? ! Stația trebuie să aibă cablu de conectare la calculator ori acel cablu se cumpără separat?! Personal ma orientasem la Turnigy 9ch 2,4gh de pe HK...dar nu stiu dacă o pot folosi pe simulator si mai ales cum. Pe româneste :sunt afon si paralel cu subiectul!
Dacă are cineva timp de mine vă multumesc anticipat!
Cu stimă,
kostas boda.
0

#2 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 08 September 2018 - 11:00 AM

Pentru simulator recomand o statie de genul:
http://www.oldsville.com/Sim-Dynam-tx-usb-600x400.jpg


Iar pentru o statie reala, orice va place si simtiti ca va puteti invata usor cu ea.
O statie accesibila ca usurinta in setare pana te inveti cu ea ar fi un spektrum dx6/dx8 INSA sunt foarte scumpe pentru ce pot face. La polul opus, o statie foarte capabila si ieftina este frsky taranis x9d sau qx7 care face tot ce face si un spektrum + muulte altele care se pot dovedi utile.
Parerile sunt impartite, unii "veterani" sunt fideli unui brand si ar plati oricat cere respectiva firma, dar cei mai multi sunt flexibili si isi aleg dupa buget si nevoi.
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 September 2018 - 11:18 AM

Bine ati revenit !
Mie tocmai alegerea modelului mi-ar fi mai dificila azi... :)
Vorbesc din experienta revenirii mele, acum mai bine de 10 ani...

In materie de statii, as putea face o comparatie cu domeniul calculatoarelor, daca sunteti familiar cu istoricul lor veti intelege perfect.
Majoritatea brandurilor mari sunt inca in preistorie, epoca mainframe, totul inchis(tat), doar recent au avut loc timide tentative de "Windows".
Exista apoi noul val open source, similar Linux, super potent, dar nu foarte usor de invatat, de care vorbea Ciprian mai sus.
Ar mai fi si nivelul intermediar, open source dar mai prietenoase, sa zicem un fel de Debian/Ubuntu, care au programare mai usoara, dar si capabilitati multe la pret mic, aparute in ultimul an, sub sistemul de operarea Deviation, semnificativ mai usor de invatat decat OpenTx.
Un exemplu recent de statie cu Deviation, T8SG, si-a luat un coleg si puteti schimba impresii.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   kostasboda 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 03-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 09 September 2018 - 07:25 PM

Vă mulțumesc pentru răspunsuri si ajutor! Numai bine!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro