Modelism - RHC Forum: Graupner MC-20 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Graupner MC-20

#1 Useril este offline   Guest11 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 03-December 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 29 August 2018 - 12:01 AM

Am un graupner mc-20 si ma bate rau. Mai are cineva ceva asemanator si ar putea sa imi spuna cum pot seta niste switchuri pe anumite canale. In manual am citit la control switches si logical switches, dar din ce inteleg, din manual, se folosesc pt a activa un switch daca un stick sau alt switch este intr-o anumita pozitie. Am facut si o calibrare a stickurilor si throttleu nu mai trece de 0, cursa lui este de la -100 la 0, inainte de calibrare se ducea pana la +100 cum ar fi normal, nu am umblat la alte setari si sunt sigur ca dupa calibrare s-a intamplat asta. Eu vreau sa il pun pe un multicopter si nu avea optiunea de multicopter la base model selection (doar avion sau heli) asa ca i-am facut si firmware upgrade si acum are presets pt avion, heli, navo, auto, drone, doar ca problema e ca s-a schimbat si meniul si unele chestii sunt mutate si in manual am niste explicatii pt firmwareul vechi si exemple doar pt avioane cu mixaje si heli.
Pe langa cele 4 canale de baza, vreau sa mapez cele 2 switchuri cu 3 pozitii pt a selecta modurile de zbor ale dronei. Pe langa asta as vrea sa mai mapez pe unul din slideuri pitchul gimbalului. Statia are 2 slideuri pe centru si 2 laterale, doar ca nu fac nimic cand intru in meniul ala unde vezi canalele, doar barele de la canalele principale se misca. La calibrare ma punea sa dau de sliderele astea si functioneaza, aveau cursa de la -100 la +100. Switchurile functioneaza pt ca le pot vedea la show switches, dar nu stiu cum aleg un switch sa fie pe canalul 5 de exemplu. Mai am un graupner mx-12 si mi se pare ca nu sunt deloc user-friendly :)))))
Pe net nu gasesc niste explicatii, cred ca am gasit ceva in germana, dar nu ma ajuta deloc.

Multumesc anticipat.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro