Modelism - RHC Forum: Discutii F5J / F3J - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Discutii F5J / F3J ... un fel de "cafenea" dedicata pentru modelele de competitie

#211 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2021 - 08:40 AM

Da, stiu, in capcana asta am cazut si eu (sa merg pe 2s) dar m-am lamurit repede ca nu merge, planorul inainteaza decent, la limita, cu 3s. Cu 2s o sa fie in mod evident prea lesinat. Nu intamplator mai toti au trecut pe 4s.

Vezi postareaender67, la 05 April 2021 - 07:33 AM, a spus:

Pai nu am trecut total pe Xpower F2919, mai am exact pe Xplorer 3 bucati de Tenschock Viper cu reductor Reisenauer..si pale GM care merge bine la 2S in combinatia asta:

2s - 7,4V - 12,5x6 Ae, 5996 rpm, 16 Amp. 121 Watt, Schub 954, VPitch 55 km/h, Eta 82,8%
2s - 7,4V - 13x8 Ae M41, 5676 rpm, 22 Amp. 163 Watt, Schub 1227g, VPitch 69 km/h, Eta 79,6%
2s - 7,4V - 13x8 GM CFK M25, 5790 rpm, 20 Amp. 148 Watt, Schub 995g, VPitch 71 km/h, Eta 80,8%
2s - 7,4V - 14x7 GM CFK M25, 5778 rpm, 20 Amp. 150 Watt, Schub 1167g, VPitch 62 km/h, Eta 80,7%
2s - 7,4V - 15x8 GM CFK M25, 5439 rpm, 26 Amp. 195 Watt, Schub 1929g, VPitch 66 km/h, Eta 76,8%
2s - 7,4V - 16x8 GM F5J CFK M25, 5334 rpm, 28 Amp. 209 Watt, VPitch 65 km/h, Eta 75,4%

In afara de schimbat bateria 2s-3s sau 3s-4s mai exista si varianta old school in care schimbi conul cu pale cu influente minime asupra CG.

0

#212 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2021 - 09:24 PM

De cand au inceput concursurile F5J la noi ma irita banda (fisierul) care da startul/anunta timpul. Are 5 minute timp de pregatire care suna ca un start si nu prea face altceva.

Am cautat pe internet un fisier mai bun (tot 5minute pregatire + 10 minute competitie) si spre dezamagirea mea nu am gasit nimic mai bun.

Banda mea ideala ar trebui sa inceapa prin anuntarea timpului de pregatire de 5 minute dupa care ceva muzica 3 minute (cat timp canta muzica lumea stie ca trebuie sa se adune la linia de start) - un anunt ca mai sunt 2 minute, un minut si startul propriu zis. Numaratoare si horn doar la start nu si la inceputul timpului de pregatire ca ala nu e start la nimic.

Dupa care as vrea sa aud ca mai sunt 7 minute, 5 minute, 3 minute, 2 minute, 1 minut, 50s, 40s, 30s, 20s, 15s si 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 - horn de final. Si cel mai bine cu o voce feminina ca sa nu se confunde cu baietii de pe camp :)

Cam asta as vrea dar nu am gasit.
0

#213 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2021 - 10:44 PM

Sa fiu al naibii, am nimerit peste fisiere care sunt aproape cum imi doream, inclusiv voce feminina

https://www.rcgroups...ore-audio-files

Le-am descarcat, vin cu ele in dinti la primul concurs.
0

#214 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 04 May 2021 - 11:09 PM

Pai trebuie sa aprobe comisia noul sunet. ;)
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#215 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2021 - 05:53 PM

Pakurile de 450mah 70C sunt din nou ieftine: 6.95 EUR. Eu am mai cumparat 2 bucati (cu transport 2 EUR)

Vezi postareastiganas, la 04 April 2021 - 06:18 PM, a spus:

Am cumparat pakuri de 450 mah pentru heli OMP. Am luat de doua feluri de 45C si 70C. Pakul de 70C nu incape bine in heli asa ca ma gandesc sa il folosesc la F5J.

Turnigy Nano-Tech Plus 450mAh 3S 70C Lipo Pack w/XT30 - 49g cantarit (55g cu adaptorul XT30-XT60)
eu am dat 7.03 EUR, acum vad ca este €11.92
https://hobbyking.co...70c-w-xt30.html

nu l-am testat la zbor dar l-am testat in casa pe Xplorer F5J, cel cu motor Tenshock EDF TS-EZ1515 - 16T - 4pol 3500KV pale RFM 16x8.5 slim. Pakul asta mic a dus 35A pret de 35secunde (cu 10V) incarcat la 4.1V/celula. S-a incalzit dar nu grav. Deci e fenomenal. Alte pakuri mici nu au dus nici pe departe asa curenti. Evident merge o urcare si gata.

Explorer cu Leopard LC250 - consuma vreo 25A deci pakul ar trebui sa cante. Nu stiu inca cat consuma Explorer BF dar o sa masor zilele astea. E urat ca le-au scumpit atat de mult in cateva zile.

0

#216 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 July 2021 - 06:44 PM

"Za mazar and za fazar ov" (© fostu' sef de la liberali) motoare F5J: aka "mama si tata" aka "ala Light si ala Windy"
Iata ce poti obtine cu ceva material in plus: 4S (in loc de 3S) si 60 A (in loc de 35A). Cred ca 700 W fata de 400 W.
Sau "uite unul care merge garantat si cu 3S pe calm si cu 4S pe vant cam cu caceeasi elice" ...
Sau " pe asta am curaj sa il pun pe Shadow cu aripi de F3J cu greutate de 1800-1900 g " ...
In alta ordine de idei s-au scumpit (ca toate cele): ala Light a fost lansat cu 55-56 Euro si mai plateai 14 euro transportul (deci 70 de euro...cu atat am dat si cele 3 motoare care au ajuns la Silviu si Stefan, nu fac bisnita cu piese) ...acum sunt 75 EURO + transportul. Vezi detalii mai jos...cam 25 EUR in plus.
Asta Windy e ceva mai scump, cu tot cu transport a ajuns la 105 EUR adus de posta romana la poarta (uite ca fac si asa ceva daca e transportul destul de consistent platit de francezi). Comanda facuta pe 5 iulie,,,trimisa din Franta ... ajunsa la poarta pe 9 iulie. Deci se poate.
Daca va intereseaza detalii: motor 85.5 + comision paypal 2.07 + transport 17.90. Dar in 3-4 zile il ai acasa.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ender67: 09 July 2021 - 06:44 PM

0

#217 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2021 - 05:13 PM

As zice ca obtii foarte mult in plus ca putere pentru 20g extra. Ma intreb daca totusi nu ar merge si cel light pe 4S (cu pale ceva mai mici evident) - Silviu cred ca a pus 4s fara sa schimbe palele si l-a prajit.
0

#218 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 12 August 2021 - 01:41 PM

Vezi postareaender67, la 09 July 2021 - 06:44 PM, a spus:

...
In alta ordine de idei s-au scumpit (ca toate cele): ala Light a fost lansat cu 55-56 Euro si mai plateai 14 euro transportul (deci 70 de euro...cu atat am dat si cele 3 motoare care au ajuns la Silviu si Stefan, nu fac bisnita cu piese) ...acum sunt 75 EURO + transportul. Vezi detalii mai jos...cam 25 EUR in plus.
Asta Windy e ceva mai scump, cu tot cu transport a ajuns la 105 EUR adus de posta romana la poarta (uite ca fac si asa ceva daca e transportul destul de consistent platit de francezi). Comanda facuta pe 5 iulie,,,trimisa din Franta ... ajunsa la poarta pe 9 iulie. Deci se poate.
Daca va intereseaza detalii: motor 85.5 + comision paypal 2.07 + transport 17.90. Dar in 3-4 zile il ai acasa.


Fisier atasat  SAM_0019.JPG (197.04K)
Number of downloads: 18


Am comis-o si eu. Am luat un motor de la topmodel, dar s-a mai lipit si conul de elice plianta corespunzator si o banda turbulator, ca de, asta-mi lipsea ...
Motorul XPower F2915/12 XLight 73.80 Euro, 16.40 Euro conul si 11.90 Euro banda turbulator 5m + 2.40 Euro comision Paypal, 17.90 Euro livrare cu Priori Post la noi ( Colissimo la francezi) - adus acasa.

Dar cautand variante, am gasit si la polonezi, unde aveau in stoc toata gama de motoare XPower si de unde am cumparat un motor XPower F2307/14 F5K cu 269.90 zloti, comision Paypal 3%, 8.73 zloti, 21 zloti GLS, care pina la urma a fost Posta Romana, cu tracking number, adica 338 lei (total 299.63 zloti).

Aceasta postare a fost editata de popad: 12 August 2021 - 01:42 PM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#219 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2021 - 07:53 PM

Super, care magazin din Polonia ?
0

#220 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 12 August 2021 - 08:00 PM

Vezi postareastiganas, la 12 August 2021 - 07:53 PM, a spus:

Super, care magazin din Polonia ?


http://www.nastik.pl/




Aterizari fericite !

PopaD
0

#221 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 March 2022 - 04:43 PM

Imi cer scuze anticipat, e o postare mai off-topic. Pun "pre-anuntul" aici ...pentru ca de fapt nu e (inca) un anunt de vanzare. O explicatie e necesara.
Cei care ma cunosc stiu ca sunt un fel de "colectionar" de modele F3J & F5J (side statii...dar asta e alta "belea", nu e vorba de statii acum). Si imi place sa construiesc (si sa mesteresc la statii). Imi place sa studiez modelele "de firma" ca sa vad cum sunt facute si sa incerc sa fac(em) modele similare. cu late cuvinte incerc sa invat si sa trec mai departe la altii cunostintele acumulate.
Cand am considerat ca am invatat de-ajuns despre un model si nu mai are "secrete" pentru mine (bineinteles dpdv constructiv) le-am dat mai departe si intotdeauna sub pretul cu care le-am achizitionat. Asa mi-au trecut prin mina si au ajuns la alti colegi) 2 DLG-uri (noi: un model Hobbyking si unul de la Horejsi absolut unicat, nu il gasiti la vanzare, era prototipul cu kevlar si disser ridicat chiar de la sediul din Plzen), 3 Pulsar-uri (2 de 2 m, unul nou F3J si unul F5J si doua tipuri de cozi normala si in V...si Pulsarul de 3.2 m pe care l-am adus tocmai din mijlocul Italiei...la intoarcerea de la un job din Franta), un Eraser F3J, un Xplorer F5J (dar construit solid ca participa si la F3H ..e batranul Xplorer galben pe care il mai vedeti pe la campinoatele nationale F5J si F3J) ...si un Viator F5J. Ce vreau sa intelegeti: nu sunt samsar de modele si nu fac bisnita. si cred ca persoanele care au cumparat modele (sau taietoare laser) de la mine pot sa confrme.
Inca mai am o colectie (prea) mare de modele: am un sigma de 2 m (nemontat). 2 Xplorer (de 3.7 si 3.8 m ...dar din combinatie de planurti centrale si varfuri pot obtine si 3.5 m si 4 m), 2 Ultima (varianta 1 de 4 m si varianta 2 de 3.6 m), un Shadow 2 (model de baza F3J si cu fuselaj suplimentar pentru F5), un Viator (nemontat) si o Crozilla.
La un moment dat aveam 2 Viator (unul nemontat si unul imprumutat) si am renuntatla un Viator ca sa pot sa cumoar Crozilla.

Si acum (dupa explicatiile preliminare) ajung la miezul postarii: Viatorul "imprumutat/vandut" s-a intors la mine. Si nu am nevoie de 2 viator, imi ajunge doar unul singur.
Pentru cine nu stie ce e Viator: este un "hibrid" intre F3K si F5J (dar NU este F5K).Un constructor rus de DLG-uri (cred ca e din Krasnodar) a scos un model de F5J de 3.16 m anvergura cu aripa din 4 segmente. Practic varfurile unui DLG cu inca doua segmente. E un model cam de 650-700g in "kit" si in jur de 1000 g gata de zbor. Semnalizeaza termica foarte bine(aproape ca un DLG) dar are si penetrare buna. E construit robust si accepta si balatst daca e nevoie. De ce e in stare: cu un pilot bun (Bogdan) tin minte ca a fost pe locul trei la CN F5J (in conditiile in care locurile 1 si 2 au fost Explorer de 4 m ultima generatie si a fost o vreme foarte aiurea).
Deci am un Viator nou si unul "veteran" dar in stare foarte buna. Cel "vechi" construit cu componente OK: con de metal cu aerisire, pale Aeronaut, ESC YEP de 30 A. Emax-uri slim la aripi dar are MKS la directie si profundor. Iar cel nou e asa cum a venit din Rusia.
Trebuie sa adaug faptul ca avand in vedere lista lunga de asteptare modelul asta are succes. euy am avut norocul sa cumpar modelul nr 2 (deci primul model vandut) si inca unul la scirt timp dupa primul. Pe forurile germane se mentioneaza de doua ori 1.5 ani de asteptare (comandat fie de la prodicator fier de la distribuitor german Pollack ...und epretul e de 1000 de EUR):
https://www.rc-netwo...11816948/page-5
https://www.modellba...page=viator-f5j
Cum spuneam: nu am nevoie de 2 Viator. Nu fac bisnita dar vreau sa imi recuperez "investitia". Si asta dintr-un motiv foarte simplu: nu voi beneficia EU de acest bani...vor fi folositi in scopuri caritabile.In Prahova (eu sunt din Ploiesti) a sosit un transport de vreo 70 de copii 9rfani din Ucraina (de la casele de copii din Odesa). Am aflat de asta dupa ce facusem aranjamentele financiare pentru recuperarea modelului (asta inseaman ca nu pot sa ajut financiar copii aia ACUM pe cat as dori). A fost azi sotia cu asternuturi si haine si mi0a zis ca sunt donatii de alimente si chiar electrocasnice (cibneva cumparase o masina de spalat noua...bravo lui,om chibzuit, hainele de la 30+ copiii dintr-o casa din asta ca sunt impartiti in vreo 3 locuri in Prahova trebuie spalate). Luni voi trece pe acolo sa vad daca pt sa le duc niste calculatoare, carti, poate un televizor si sa vad poate facem niste ore de limbi straine, modelism, electronica si calculatoare.
Cam asta ar fi: vand un Viator pentru scopuri caritabile. Stiu ca sunt putini interesati in Romania de asa ceva . Vreau sa precizez un lucru: nu fac bisnita, daca se face tranzactia va fi la un pret corect. Nu tin neaparat sa il vand rapid sau in Romania, daca il scot pe RCGroups la vanzare la un pret decent dispare in secunda doi avand in vedere faptul ca e cam "Unobtanium" (vorba lui Renato). Daca nu ma contacteaza nimeni in 1 saptamina la jumatatea lunii martie vor aparea anuturile pe RCGroups (2 anunturi, unul pentru modelul nou si unul pentru cel construit ...daca se vinde un model celalalt va fi retras de la vanzare, vreau sa pastrez un Viator).



0

#222 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 05 March 2022 - 05:01 PM

Sincer, nu am inteles cu cat il vindeti pe cel nou ( apropo, asteptarea era de 4 luni ) si cu cat pe cel vechi, dar montat cu tot ce e necesar ? Pentru clarificare, va rog. Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de popad: 05 March 2022 - 05:03 PM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#223 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 March 2022 - 05:03 PM

Uite asa arata kitul de Viator: textreme de 60 g/mp cu silcore rohacell sau ceva echivalent rusesc, 4 segmente de aripa, 2 segment de fuselaj, totul incape inbackpack-ul mic de la Hobbyking (in paratnteza fie spus, pe astea mici le folosesc pentru pastrarea ampenajelor de Xplorer si ultima...sau pentru Viator). "Patratul" ala de parchet are dimensiunea standard de 30 cm.
Poza e facuta acum cativa ani, asta e modelul care este acum montat. Cel nou este cu rosu cu minimum de vopsea (doar "Viator" scris cu rosu...si canopia rosie).

Fisiere atasate


0

#224 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 March 2022 - 05:09 PM

Pretul este de 800 EUR / 900 USD / 4000 RON. Dupa cum vezi este sub "pretul pietii". E acelasi pret si pentru modeluil vechi (gata de zbor) si pentru cel nou.
Cand le-am cumparat pretul special pentru mine (primul client) a fost de 750 de dolari ...plus comisionul Paypal..plus TVA...plus taxe vamale.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 05 March 2022 - 05:10 PM

0

#225 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 05 March 2022 - 05:14 PM

Ok, multumesc frumos pentru precizare.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#226 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 March 2022 - 05:21 PM

Vezi postareapopad, la 05 March 2022 - 05:01 PM, a spus:

Sincer, nu am inteles cu cat il vindeti pe cel nou ( apropo, asteptarea era de 4 luni ) si cu cat pe cel vechi, dar montat cu tot ce e necesar ? Pentru clarificare, va rog. Multumesc.



Google translate in engleza, pentru cei ce nu stiu germana, din linkul postat de mine:
1. Hello everyone,
after about 1.5 years of ordering in advance, I have also received two Viators from Pollack, one for me and one for a friend. Will assemble mine between the years now.
2. I also got my Viator after 1.5 years! Real Christmas...
Dar asta era in decembrie 2021, daca te uiti la datele interne ale fotografiei postate vezi ca sunt din august 2018. Si la doilea cre ca a fost prin septembrie sau octombrie comandat si a ajuns in noiembrie sau decembrie.


Dar daca zici ca se pot obtine in 4 luni...iti doresc succes. Mai ales la plata in avans a modelului.
0

#227 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 05 March 2022 - 05:31 PM

Nu vreau sa intru intr-o polemica, eu chiar nu intelesesem exact ce am spus: care era pretul pentru fiecare. Mi-ati raspuns si v-am multumit.

Restul e cancan ... Eu stiu de cele patru luni, de la Victor Frunze. Pretul e acelasi cu cel special si include si transportul. Si se plateste cand e pregatit de expediie,
E drept ca am vorbit cu el inainte sa inceapa "nebunia".

Aceasta postare a fost editata de popad: 05 March 2022 - 05:32 PM

Aterizari fericite !

PopaD
0

#228 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 March 2022 - 06:33 PM

Vezi postareapopad, la 05 March 2022 - 05:31 PM, a spus:

Nu vreau sa intru intr-o polemica, eu chiar nu intelesesem exact ce am spus: care era pretul pentru fiecare. Mi-ati raspuns si v-am multumit.

Restul e cancan ... Eu stiu de cele patru luni, de la Victor Frunze. Pretul e acelasi cu cel special si include si transportul. Si se plateste cand e pregatit de expediie,
E drept ca am vorbit cu el inainte sa inceapa "nebunia".


Nu e nici o polemica. Eu n-am mai vorbit cu el din 2018 (deci nu stiu cum mai e coada de asteptare, m-am bazat pe ce scrie in forumul german). Cancan sau nu...nu cred sa mai fie disponibile asa curand. Asta pentru ca vor fi "mici" probleme la plata (Rusia te obliga sa schimbi la cursul oficial marea majoritate din dolarii obtinuti la vanzare) si cred ca si de la aprovizonare (stiu ca unele materiale sunt din Rusia dar nu cred ca toate). Si chiar daca n-ar fi problemem astea cu plata tot cred ca va creste pretul.
Si daca zici ca ai vorbit cu Viktor si zici ca e acelasi pret (la care se adauga taxele din Romania) ...tocmai ai confirmat ca asta e "pretul corect" (si care e sub pretul pietii).
Daca vor fi doritori din Romania ...bine ( e mai ieftin ca un Shadow 2 de la NAN Models si zic eu ca e ceva mai versatil si mai performant). Daca nu...s-o gasi vreun doritor pe RCGroups.
Si daca nici acolo...cu orele suplimentare pe care le fac in perioada asta (tocmai datorita "operatiunii militare speciale" din Ucraina: lucrez intr-o multinationala de soft care tocmai s-a retras din Rusia si personal am preluat o gramada de chestii ce trebuiau livrate de "colegii" din Rusia ..asta pe linga ce aveam de facut in ultima luna-doua cu toata "reconfigurarea" din Ucraina) probabil nu va fi nevoie sa vand modelul.
Sincer Viator e preferatul meu (si fratele lui mai mare Volo de 4m ...dar din asta nu am nici unul). Crozilla e similar la 3.44 m...ce ma deranjeaza e ca nu are 4 segmente detasabile ci 2 semiaripi (cel putin cel pe care il am eu).
Si la ce lucrez acum sunt modele similare (cu 4 segmente de aripa...poate voi scoate si cu 6 segmente ca sa poata fi transportate in troller in avion) cu anvert\guri de 3.6 - 3.64 m si 3.8 - 3.84 m. Adica exact in "gaura" dintre Viator, Crozilla si Volo.
In paranteza fie spus, in Europa sunt cativa mari mari producatori de planoare, fie de balsa fie de compozit fie de ambele. Cel putin 3 au iesit de pe piata: vladimir, cel cu "Pulsar" si cel cu "Optimus CN" parca. Mai raman NAN, croatii/slovenii (Denis cu Ultima & Vortex si baietii cu Crozila), lituanienii cu Volo, cehii si nemtii. Ce se intampla cand dispare 1/3 din oferta?

Aceasta postare a fost editata de ender67: 05 March 2022 - 06:34 PM

0

#229 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 06 June 2022 - 10:08 AM

topmodel.fr a predat stocurile catre flashrc.com. Am aflat cand am incercat sa comand un motor XP 2915/12, dar de data aceasta cu ax de titan :), nu de alta, dar in rest le aveam pe toate ...

L-am comandat la Flash RC. Dupa aventuri cu posta franceza ... a sosit, de parca venea din China. Este backup pentru "Introduction F5J".

Fisier atasat  SAM_2023.JPG (377.84K)
Number of downloads: 25

Aterizari fericite !

PopaD
0

#230 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2023 - 05:44 PM

Am testat XPower F2919/10 (pe Explorer BF cu pale Nan) - la 3s suge 25A si la 4s suge 35A - motorul e rated 38A si doar 3s dar cu palele NAN e lesinat la 3s, la 4s curentul e in parametrii - o sa testez si pe camp - din discutii si altii au folosit acest motor pe 4s si nu a luat foc.

Foarte probabil ca Nan a proiectat palele pentru 4s - nu mai zboara nimeni cu 3s (demult)

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 08 May 2023 - 05:46 PM

0

#231 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2023 - 08:28 PM

Am zburat in sfarsit cu 4s - merge foarte bine - motorul pare ca rezista - putere cat cuprinde.

Am zburat in doua feluri:
- o singura baterie 4s si curent pentru servo luat din mufa de egalizare
- o baterie 4s de tractiune si o baterie 2s de la DLG (300mah) pentru servo si receptie - a mers foarte bine - bateria mica de DLG cred ca duce 30 minute fara probleme.


Vezi postareastiganas, la 08 May 2023 - 05:44 PM, a spus:

Am testat XPower F2919/10 (pe Explorer BF cu pale Nan) - la 3s suge 25A si la 4s suge 35A - motorul e rated 38A si doar 3s dar cu palele NAN e lesinat la 3s, la 4s curentul e in parametrii - o sa testez si pe camp - din discutii si altii au folosit acest motor pe 4s si nu a luat foc.

Foarte probabil ca Nan a proiectat palele pentru 4s - nu mai zboara nimeni cu 3s (demult)

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 10 June 2023 - 08:29 PM

0

#232 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 10 June 2023 - 08:48 PM

Pai de cand au aparut "surorile XPower" cred ca au scazut serios vanzarile de la Reisenauer ...
0

#233 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2023 - 08:26 AM

La ultimul concurs F5J la bulgari cred ca motoarele cu reductor erau raritate - cele pe direct (Topmodell si Dualsky) se pliaza mult mai bine pe cerintele F5J si acum au si foarte multe modele de la 48g in sus - ai de unde sa alegi - la inceput (pret de vreo doi ani) a fost un singur model XPower F2919/10

Flyoff-ul de la bulgari:



Vezi postareaender67, la 10 June 2023 - 08:48 PM, a spus:

Pai de cand au aparut "surorile XPower" cred ca au scazut serios vanzarile de la Reisenauer ...

0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro