Modelism - RHC Forum: New 3D Printer / Mill - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

New 3D Printer / Mill

#1 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 19 August 2018 - 11:47 AM

Buna ziua. Urmaresc de mult timp acest forum, din clasa a 11-a, cand s-a format ideea construirii unui mic cnc pentru zgarierea pcb-urilor. Dupa cateva zile, saptamani pe forum si pe youtube, mi-am dat seama ca nu am sculele necesare, iar de la cnc am trecut la 3D-printer, unde micile greseli de constructie, aliniere sunt mai usor iertate. Acum sunt in anul doi la Robotica si vreau sa incep constuirea unei imprimante 3D suficient de solide pentru a putea zgaria cupru, poate si taiere plastic sau mdf de 8 mm.

In principal masinaria va fi folosita pentru printare 3D cateva ore pe zi, destul de rar frezare, poate chiar la cateva saptamani.
Nu am o tinta de precizie, cred ca 0.1 mm ma multumeste.
Nu sunt familiar cu parametrii de aschiere ( feed, speed, doc, woc, plounge/ramp, lead-in).

Pana acum am adunat cateva piese constand in:
- profile aluminiu 30x30, cate patru bucati de lungimile: 400, 500, 600 si coltare de aluminiu, precum si piulite speciale;
- axe de 8 mm si 12 rulmenti liniari cu carcasa de aluminiu, suporti pentru capetele axelor SK8;
- doua suruburi trapezoidale de 8 mm, lungime 300, carcase pentru piulitele din bronz si rulmenti de capat KFL08 si cuplaje;
- curele Gt2 si roti dintate;
- 6 motoare pas cu pas nema 17, doua cate doua perechi, recuperate si doua bucati supot de prindere la 90 de grade;
- 4 motoare pas cu pas nema 23, doua cate doua perechi, recuperate;
- extruder Mk8, hotend v6, 1m tub teflon si heatbed;
- doua surse identice de server, 12V 70A, pe care ma gandesc sa le inseriez;
- arduino Mega, Ramps 1.4, 5 drivere drv8825, Lcd 12864, senzor inductiv

Vreau sa imi cumpar alte ghidaje, cu astea sigur nu frezez nimic, ma gandeam la cele profilate cu patine, de 15 mm. Cele chinezesti mai ieftine vor face fata aplicatiei? Cred ca au un singur rand de bile. Urmatoarea intrebare ar fi: motoarele nema 17 au destula putere? Daca voi folosi nema 23 probabil trebuie sa schimb driverele. Iar la final am nevoie si de un motor de frezare.


Am gasit un proiect asemanator aici:
https://www.youtube....Jv6PK58f6TAZVKy
ideea este sa pun cate doua patine pe fiecare ghidaj si fata de structura lui sa mai completez cu profile pentru a forma un paralelipiped dreptunghic.
Multumesc. Radu
0

#2 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2018 - 12:43 PM

o strutocamila de asta am facut si eu, problema este in felul urmator:
-imprimantele 3d functioneaza la viteze mari, de aceea curelele gt2 sunt acceptabile;
-cnc urile functioneaza la viteze mai mici si o parte din fortele aparute si transmise pe acolo se propaga si prin suruburile cu bile care sunt destul de robuste;
-nu se prea impaca viteza necesara printarii cu robustetea fortelor ce apar la curele , cand motorul este in holding torque la mine daca trag de curele deplasez destul de mult carucioarele, cand aveam suruburi nu aparea aceasta situatie;
-alta problema patul incalzit si extruderul vor trebui demontate mereu si la fiecare montaj aliniate;
-o alta problema softurile sunt diferite la 3d printere si la cnc , va trebui sa ai doua parti de control electronic pe care sa le schimbi intre ele;
-la imprimante 3d cu drivere de tip nou nu mai ai nevoie de endstopuri, cand amperajul consumat de motor creste se opresc automat la cnc este invers.

in concluzie eu as construi mai intai o imprimanta 3d
si pe urma incet incet un cnc mai simplu cum zici tu poate si cu piese printate 3d, la cnc trebuie sa iei in calcul si zgomotul mare pe care il face , daca nu ai un loc al tau vei avea probleme cu toata lumea, vecini, parinti, frati, surori, nevasta etc.
cnc ul la-m facut din lemne si m-am chinuit enorm cu taierea lor pe genunchi, la fiecare piesa am muncit mai mult ca la serviciu, pe cand la imprimanta m-am chinuit putin pana am invatat sa desenez si pe urma totul este foarte simplu dau print si astept sa se termine.
0

#3 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 19 August 2018 - 03:06 PM

Vezi postareaCnxLast, la 19 August 2018 - 11:47 AM, a spus:

Buna ziua. Urmaresc de mult timp acest forum, din clasa a 11-a, cand s-a format ideea construirii unui mic cnc pentru zgarierea pcb-urilor. Dupa cateva zile, saptamani pe forum si pe youtube, mi-am dat seama ca nu am sculele necesare, iar de la cnc am trecut la 3D-printer, unde micile greseli de constructie, aliniere sunt mai usor iertate. Acum sunt in anul doi la Robotica si vreau sa incep constuirea unei imprimante 3D suficient de solide pentru a putea zgaria cupru, poate si taiere plastic sau mdf de 8 mm.

In principal masinaria va fi folosita pentru printare 3D cateva ore pe zi, destul de rar frezare, poate chiar la cateva saptamani.
Nu am o tinta de precizie, cred ca 0.1 mm ma multumeste.
Nu sunt familiar cu parametrii de aschiere ( feed, speed, doc, woc, plounge/ramp, lead-in).

Pana acum am adunat cateva piese constand in:
- profile aluminiu 30x30, cate patru bucati de lungimile: 400, 500, 600 si coltare de aluminiu, precum si piulite speciale;
- axe de 8 mm si 12 rulmenti liniari cu carcasa de aluminiu, suporti pentru capetele axelor SK8;
- doua suruburi trapezoidale de 8 mm, lungime 300, carcase pentru piulitele din bronz si rulmenti de capat KFL08 si cuplaje;
- curele Gt2 si roti dintate;
- 6 motoare pas cu pas nema 17, doua cate doua perechi, recuperate si doua bucati supot de prindere la 90 de grade;
- 4 motoare pas cu pas nema 23, doua cate doua perechi, recuperate;
- extruder Mk8, hotend v6, 1m tub teflon si heatbed;
- doua surse identice de server, 12V 70A, pe care ma gandesc sa le inseriez;
- arduino Mega, Ramps 1.4, 5 drivere drv8825, Lcd 12864, senzor inductiv

Vreau sa imi cumpar alte ghidaje, cu astea sigur nu frezez nimic, ma gandeam la cele profilate cu patine, de 15 mm. Cele chinezesti mai ieftine vor face fata aplicatiei? Cred ca au un singur rand de bile. Urmatoarea intrebare ar fi: motoarele nema 17 au destula putere? Daca voi folosi nema 23 probabil trebuie sa schimb driverele. Iar la final am nevoie si de un motor de frezare.


Am gasit un proiect asemanator aici:
https://www.youtube....Jv6PK58f6TAZVKy
ideea este sa pun cate doua patine pe fiecare ghidaj si fata de structura lui sa mai completez cu profile pentru a forma un paralelipiped dreptunghic.
Multumesc. Radu


Salut si bun venit ! Ca si colegul meu, nu-ti recomand varianta combo oricat de sexi ti s-ar parea. N-o sa ai nici una nici alta cum trebuie pentru ca nu se impaca bine cerintele fiecarei functiuni si curand o vei folosi doar pentru una din functiuni, moment in care o sa te intrebi de ce ai bagat bani si-n cealalta functiune. Ignora pe moment materialele pe care le ai si reflecteaza.

PS: este un baiat pe aici, Bitex il cheama , care este si moderator. E foarte de treaba pana aude ca cineva este la Robotica, moment in care musca rau si-l lasa corigent ! :drinks:
0

#4 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 20 August 2018 - 08:32 AM

Daca intr-adevar vrei sa mergi pe ambele variante (pcb-cnc si 3d printer-cnc), singura structura care ti-o recomand este cea de la MendelMax.
Este cea mai solida structura, si va face fata ambelor productii.
Daca schimbi la mendel toate piesele din plastic cu piese de fibra de sticla, sau aluminiu, o ai pe viata.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 20 August 2018 - 08:32 AM

0

#5 Useril este offline   bbogdanmircea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 25-October 07

Postat 20 August 2018 - 10:44 AM

Vezi și Hypercube pe YouTube .
Structura este foarte slabă pentru frezare, dar în ultimul filmuleț a reușit cu un dremel să frezeze acrilic de 5 MM cred, deci poate ar merge și ptr PCB ?
Nu e mai ok un cap laser ptr PCB ?
Zic și eu ...
CU FIECARE NOAPTE NEDORMITA ADAUGI O ZI LA VIATA TA.
0

#6 Useril este offline   CnxLast 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 17-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc - Cluj-Napoca
  • Interests:Robotica, Motociclete

Postat 20 August 2018 - 11:58 AM

Va multumesc pentru raspunsuri. Am hotarat sa merg doar pe imprimanta 3D, sa o termin, iar daca va fi reusita poate incerc si un mic CNC. A mai ramas o singura intrebare: merita upgrade de la axe rectificate de 8 mm sustinute doar la capete cu ghidaje liniare profilate de 15 si sanii? Desigur, chinezesti. Calitatea de printare se imbunatateste semnificativ? Initial ma gandeam la cele de 12, dar este mica diferenta de pret. Atasez si o poza
0

#7 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 August 2018 - 01:01 PM

Iti recomand sa uiti de transmisie pe curele daca vrei sa ai si o functie CNC.
Gandeste proiectul ca un mini CNC la care in loc de cap/moor de frezare sa poti pune un cap de imprimare.
Nu ai pus cantitatile...cred ca ai doar vreo 2 suruburi T8 pentru axa verticala. Si cred ca ai piulite simple ...sunt bune sa zicem pentru axa z unde te ajuta gravitatia dar pentru x si Y iti trebuie piulite anti-backlash (doua piulite cu arc intre ele) ...sau si mai bine suruburi cu bile.
Daca vrei te pot ajuta (contra cost ...la costul al care le-am cumparat) cu suruburi T8 de diverse dimensiuni (si piulite anti backlash) si / sau suruburi cu bile (am de 250 mm si 500 mm ...asta inseaman curse active de 150 mm si 400 mm).
In privinta axelor ...depinde de dimensiune. Poti sa mergin in extremis is pe axe de aluminiu sprijinite (pentru proiecte mai putin pretentioase poti sa facu un rulment liniar cu 5 rulmenti liniari si care sunt amplasati la 120 de grade si permit folosirea unor axe sprijinite, le faci ieftin cu tevi de aluminiu si piese de sprijin printate 3D).
Oricum nu iti va iesi "din prima"si vei avea versiunea V2 ...conteaza si procesul asta de "evolutie" ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro