Modelism - RHC Forum: As dori sa fac un strungulet cnc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

As dori sa fac un strungulet cnc

#1 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 15 August 2018 - 09:09 PM

Am in gand un strung cnc , si ma gadeam sa il fac din profil de otel C cu ramforsaj pe sub el , ceva ca un fagure , inca nu stiu exact ce tabla sa pun , dar cred ca undeva pe la 10 15mm .An gasit ceva de 260x90x10mm pe lungime de 1400 , am sine hiwin de 27 pe 900 , si ma gandeam daca nu ii prea lung .Ma gandesc ca flexeaza pe lungimea asta , daca o sa intru mai mult in material .

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#2 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 16 August 2018 - 07:40 PM

Si pe mine ma tenteaza de ceva timp ideia unui strung mic dar clasic pentru cate o bucsa, ax, surub, etc. Am ansamblu de sanii cu portcutit, universal de 80mm si o gramada de "feratanii" gen pinioane, teava rectificata OL groasa in carne pt. ax, surub avans dar inca nu am gasit batiu. Solutia cea mai buna la care am ajuns doar teoretic dupa diverse lecturi si "sapaturi" se pare ca un batiu turnat din beton epoxidic in matrita de placaj TEGO pe care se fixeaza in prealabil sinele (sau macar piulitele lungi de fixare) lagare pentru fixat rulmentii la axe (pentru ca ulterior intaririi va fi foarte greu de prelucrat). Avantajele fata de otel sunt clare in ce priveste vibratiile (problema mare la utilajele de aschiere), ieftin comparativ cu fonta turnata si in plus poate fi "home made". Iti recomand sa studiezi pe net solutia deoarece sunt fabricate industrial strunguri de top cu batiu din beton epoxy de precizie. Gasesti pe youtube si mese de frezare turnate astfel sau in forum:http://www.rhcforum.ro/topic/58113-beton-polimerizat-epoxidic/
In God we trust, all others must pay cash!
0

#3 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 17 August 2018 - 04:08 PM

Ce epoxy ati recomanda , cu timp da intarire cat mai indelungat?

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#4 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 17 August 2018 - 04:19 PM

O poza cu ax-ul , este facut din ceva otel , rectificat , am facut con iterior pentru 5c , sau r8 pensete .Are diamteru maxim de 125mm , la fel ca universalul .Are cam 300 mm lungime .


..

..

..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1303.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1302.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1301.JPG
  • Imagine atasata: IMG_1300.JPG

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#5 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 17 August 2018 - 04:21 PM

Rulmenti produsi in romania , au pe interior 80 pe exterior 125 , ma tot gandesc cum sa fac sa ii prind in batiu , cred ca cea mai buna solutie ar fi sa fac camasa la batiu prinsa cu suruburi , si sa pot sa regelz preload la rulmenti .Cei de pe spate sunt china , i-am luat ca i-am gasit iteftin , pe ebay , dar nu cred ca sunt de treaba , cam huruie , dar oricum pana o sa ajung la ei , cine stie cand o sa gat strunguletul .Cam atata pe moment , cand mai apare ceva , o sa pun poze .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1304.JPG

Aceasta postare a fost editata de Elicopter: 17 August 2018 - 04:22 PM

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#6 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 18 August 2018 - 06:54 PM

Vezi postareaElicopter, la 17 August 2018 - 04:08 PM, a spus:

Ce epoxy ati recomanda , cu timp da intarire cat mai indelungat?


Rasina sau beton ?
0

#7 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 18 August 2018 - 06:58 PM

Vezi postareaElicopter, la 15 August 2018 - 09:09 PM, a spus:

.Ma gandesc ca flexeaza pe lungimea asta , daca o sa intru mai mult in material .


Fiind CNC nu e nevoie sa intri prea adanc la degrosare fiindca poate face singur multe treceri in timp ce tu-ti bei cafeaua. Desigur ma gandesc la piese unicat si nu la productie.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 18 August 2018 - 06:59 PM

0

#8 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 18 August 2018 - 07:06 PM

Vezi postareaElicopter, la 17 August 2018 - 04:21 PM, a spus:

Rulmenti produsi in romania , au pe interior 80 pe exterior 125 , ma tot gandesc cum sa fac sa ii prind in batiu , cred ca cea mai buna solutie ar fi sa fac camasa la batiu prinsa cu suruburi , si sa pot sa regelz preload la rulmenti .Cei de pe spate sunt china , i-am luat ca i-am gasit iteftin , pe ebay , dar nu cred ca sunt de treaba , cam huruie , dar oricum pana o sa ajung la ei , cine stie cand o sa gat strunguletul .Cam atata pe moment , cand mai apare ceva , o sa pun poze .


Ideal este sa nu-i pui pe cei chinezesti deloc. O sa-i uzeze si pe cei romanesti mai devreme; mestereste se spune ca un rulment ''ii trage'' si pe ceilalti dupa el (adica reactioneaza diferit la uzura intr-o prima faza si pe urma cel ce se uzeaza primul naste vibratii care-i uzeaza si pe ceilalti).
0

#9 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2018 - 07:38 PM

https://www.youtube....h?v=sFrVdoOhu1Q

ceva de genu as vrea sa fac si eu dar la o scara mult mai mica, tipul vorbeste acolo de precizie de un micron, eu as fi multumit si cu 0.05 - 0.1 mm . ce fel de pietre se folosesc?
0

#10 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 18 August 2018 - 09:48 PM

Tipul ala foloseste rulmenti pe aer , care nu au frecare material pe material , deaceea are rezolutie de 1 micron .In legatura cu rulmentii , o sa vad cam ce bataie induc cei chinezesti , si o sa ii schimb , oricum trebuie facut preload la toti , pentru ca sunt seriile 7000 pe fata am 7016 si pe spate 7012 .
Daca fortele o sa fie mai marisoare , o sa ma reprofilez pe cei cu role .Batiul pare foarte interesant sa il fac cu adaos de epoy , nu doresc sa folosesc beton , din cauza ca de obicei betonul lucreaza in timp .Acuma imi tot fac calcule cum as iesi mai bine cu lagarul care tine rulmentii , nu prea stiu cum as iesi mai usor sa le fac prinderea de batiu .Pe ax as dori sa pun curea , si nu prea stiu cam ce se pune la strunguri , daca sunt curele care le pot adauga , sa nu mai desfac rulmentii pentru un schimb de curea .Poate aveti ceva cunostinte despre curele de strung , cam ce ambreiaje sa folosesc , sau daca isi are rolul un ambreiaj cu frana .Oricum axul este cam greut pe la 7 kg 8 kg fara rulmenti , si fara universal , care si ala are cam 4 kg .

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#11 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 19 August 2018 - 01:16 AM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 18 August 2018 - 07:38 PM, a spus:

https://www.youtube....h?v=sFrVdoOhu1Q

ceva de genu as vrea sa fac si eu dar la o scara mult mai mica, tipul vorbeste acolo de precizie de un micron, eu as fi multumit si cu 0.05 - 0.1 mm . ce fel de pietre se folosesc?


Era o vorba: cica diferenta intre un elvetian bogat si un elvetian sarac este ca cel sarac isi conduce singur Mercedes-ul. Strungul ala din videoclip este Mercedes-ul strungurilor mici si ultraprecise si a costat peste 15.000 euro pentru ca este DIY. In State, doar headstock-ul este 45.000 de dolari.
0

#12 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 25 August 2018 - 05:43 PM

Nu am inteles exact ce ai vrut sa spui cu betonul pe care nu vrei sa-l folosesti deoarece "lucreaza" in timp. Daca ai studiat problema este vorba de un beton compus din diferite granulozitati de granit sau bazalt si nisip quartos bine prajit pentru uscare si rasina epoxidica. Odata intarit nu se mai deformeaza decat sub sarcina dar nu mai mult decit fonta. Eventual se poate include pentru rigidizare si ceva glaf de granit natur montat in "T" sau alte armaturi de fibra ori otel dar cred ca acestea propaga mai bine vibratiile decat structura "amorfa" a compozitului. Rulmentii se pun tip Radial-Axial cu cat mai multe bile sau chiar pe 2 randuri de bile la sarcina mare iar pentru reducerea si mai mult a vibratiilor si rezistenta mai mare la sarcina nu se pun rulmenti la arborele port universal ci bucse bronz grafitat reglabile cu goluri de introducere a uleiului prin perii de pasla (vezi strung TOS 80).
In God we trust, all others must pay cash!
0

#13 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 25 August 2018 - 11:46 PM

Da da exact asa o sa folosesc , cumpar spartura de granit , si nisip quart , si fac mixtura , umplu golurile , si cred ca o sa fie foarte bine .Am intrebat ce expoy se poate folosi sa se intareasca in timp mai mare , in 24 ore sa il pot presa bine , si amesteca bine .

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#14 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 26 August 2018 - 12:39 PM

Timpul de intarire depinde mult de temperatura. De exemplu eu am folosit la ceva mulaj o rasina epoxy ieftina pentru pardoseala in amestec 1:2 A+B la care intarirea era cam asa: la 1 ora devine ceva mai vascoasa,la 24h - devine gel elastic - nu mai poate fi modificata forma fara a o deteriora ; la 1 saptamana se obtine intarirea completa. Pentru unele piese mai mici de 1m am o cutie de OSB (cu rezistenta/ventilator /termostat) in care piesa nou turnata o pun la 45 - 60 gr. Celsius si accelerez procesul de 5-6x, conditia este sa nu depasesti temperatura de evaporare a vreunei substante incluse deoarece o sa ai beton cu "bulbuci" si preferabil sa fie vibrat pentru a elimina aerul si a se obtine o buna compactare (fixsezi sub blatul mesei de lucru un motor ieftin de masina de spalat cu ceva excentric incat sa vibreze - fara a distruge rulmentii) nu lasi prea mult ca se separa si obtii "segregarea" componentelor. Eu pun temperature pana la 45 grade la componente ceruite pentru ca altfel se inmoaie ceara si strica aspectul dar am mers si pana pe la 75-80 (ca la mai mult riscam sa topesc ventilatorul). Important la beton este sa respecti cantitatile pe categorii de marime a granulelor deoarece astfel asiguri umplerea optima a spatiilor dintre granule si obtii rezistenta maxima. Retetele granulometrice sunt aceleasi ca la betonul cu ciment si cred ca se gasesc in normative. In amestec se poate introduce si pigment uscat (bronz aluminiu, oxid negru /verde/galben) pentru un aspect uniform.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#15 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 27 August 2018 - 05:36 PM

Vezi postareaH7-25, la 26 August 2018 - 12:39 PM, a spus:

Timpul de intarire depinde mult de temperatura. De exemplu eu am folosit la ceva mulaj o rasina epoxy ieftina pentru pardoseala in amestec 1:2 A+B la care intarirea era cam asa: la 1 ora devine ceva mai vascoasa,la 24h - devine gel elastic - nu mai poate fi modificata forma fara a o deteriora ; la 1 saptamana se obtine intarirea completa. Pentru unele piese mai mici de 1m am o cutie de OSB (cu rezistenta/ventilator /termostat) in care piesa nou turnata o pun la 45 - 60 gr. Celsius si accelerez procesul de 5-6x, conditia este sa nu depasesti temperatura de evaporare a vreunei substante incluse deoarece o sa ai beton cu "bulbuci" si preferabil sa fie vibrat pentru a elimina aerul si a se obtine o buna compactare (fixsezi sub blatul mesei de lucru un motor ieftin de masina de spalat cu ceva excentric incat sa vibreze - fara a distruge rulmentii) nu lasi prea mult ca se separa si obtii "segregarea" componentelor. Eu pun temperature pana la 45 grade la componente ceruite pentru ca altfel se inmoaie ceara si strica aspectul dar am mers si pana pe la 75-80 (ca la mai mult riscam sa topesc ventilatorul). Important la beton este sa respecti cantitatile pe categorii de marime a granulelor deoarece astfel asiguri umplerea optima a spatiilor dintre granule si obtii rezistenta maxima. Retetele granulometrice sunt aceleasi ca la betonul cu ciment si cred ca se gasesc in normative. In amestec se poate introduce si pigment uscat (bronz aluminiu, oxid negru /verde/galben) pentru un aspect uniform.


Asta este un subiect pe care am insistat ceva timp ca sa-l inteleg . Cred ca am vizionat pe Youtube si am citit pe forumurile americane, englezesti si franceze peste 200 de ore doar pe acest subiect, despre oameni care au testat in fel si chip. Concluzia mea -insa fiecare este liber sa-si faca propria parere- este ca dificultatea cea mai mare la betonul epoxidic este amestecarea/omogenizarea. Intr-o lume ideala, fiecare pietricica din mixtura este acoperita de o pelicula de rasina, astfel incat oricare 2 pietricele care intra in contact, de fapt ceea ce ar urma sa faca contact efectiv si ar urma sa se solidifice ar fi rasina care le acopera si astfel pietrele nu ar fi in contact direct una cu alta. Pentru acest lucru, omogenizarea trebuie atat de bine facuta incat timpul de amestec trebuie gasit prin incercari/probe/teste. Hobbistii nu fac asta, sau nu fac inca o incercare decat daca cea de dinainte nu le-a ''reusit''. Acest cuvant trebuie definit: ce inseamna reusit ? Cum iti dai seama daca mixtura este omogena, altfel decat prin probe distructive ? O structura ne-omogena este - ca si la aluatul din prajituri/gogosi/clatite- plina de ''cocoloase'', adica ciorchini de pietricele care s-au solidificat in grup (cateva pietricele unite peste care s-a creat o ''coaja'' din rasina, dar in interiorul ciorchinilor pietricelele nu sunt ''legate'' cu rasina). Acesti ciorchini strica rezistenta la tractiune a compozitiei. Vibratia este fundamental o unda , iar rasina actioneaza ca un amortisment ''inainteala fiecarei pietricele'', astfel incat energia cinetica sa se disipeze in masa betonului (mai corect spus este sa se transforme in caldura) si sa ajunga cat mai putina la partea metalica a structurii. Precum stim, nimic nu dispare, insa totul se transforma din ''ceva'' in ''altceva''; in cazul de fata, energia cinetica de miscare a particulelor in jurul propriei axe se transforma in parte in caldura (care nu se simte la mina) iar restul se propaga tot sub forma de energie cinetica in structura. Ca si sfat practic, betonul expoxidic trebuie folosit doar in structurile deschise (cum ar fi o semicarcasa, sau o oala, sau un lighean, etc) care sa permita amestecarea insotita de observarea vizuala a celui care amesteca. Pentru turnare in profile inchise (unde vizibilitatea este eventual doar la capetele profilului), este o loterie/risc. Cu siguranta adauga un plus de stabilitate structurii, insa sanse mari sa fie imposibil de omogenizat cu vibratorul/batul/ciocanul. Pentru turnarea in profile, cel mai recomandat este UHPC (ultra high performance concrete), pentru ca nu are nevoie de omogenizare.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro