Modelism - RHC Forum: Baterii NIMH - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Baterii NIMH

#1 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 14 August 2018 - 08:14 PM

Salut baieti,
Am nist probleme cu baterii NMH Duracel 2500 mah aproape noi nu stiu daca au 10 incarcari.Au cateva luni si le-am folosit doar intr-o camera photo si in telecomanda televizoarelor.Au fost ok pana acum se incarcau si descarcau pe la 2500 mah.
La fel cu niste materiii NIMH Turnigy LSD Low self discharge 2550 mah cumparate recent de vreo 7 zile de la HK
Tot incerc sa le incarc cu 2 incarcatoare Imax B6 AC si nu se incarca decat cateva sute de ma si apoi zice full. ceea ce nu poate fi adevarat.La discharge le descarca si descarca casteva sut e de mah , departa de capacitatea care ar trebui sa o aiba bateriile.
Am incercat si cu curent mai mic 0,3-0,4-0,5 A tot asa, incarca 7-8 sute mah apoi full
Si cu curent mai mare 1A -1,3A e la fel bateriile se si incalzesc cam tare.
Ce mi se pare ciudat e ca am 2 baterii de Taranis una de 600 mah si una de 2000 mah pe care le incarc cu acelesi incarcatoare si sunt in regula chiar daca se incalzesc putin la curent de incarcare mai mare.
Chiar nu mai stiu ce dracu e.m-am blocat cu gandirea .Si chiar am nevoie de ele de toate .Ce e de facut? ca asa nu mai merge.MultumescCiao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 14 August 2018 - 08:14 PM

0

#2 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 14 August 2018 - 08:27 PM

Am mai cautat pe net zilele astea, o baterie ar trebui descarcata pana la 0,84V, asa am programat IMAX urile , la incarcare am incercat si cu curenti mai mici 0,3-0,4A si cu curenti mai mari 0,8-1-1,2 a situatia e aceeasi nu incarca mai mult de 600-700 ma si dupa aia zice full.La descarcare indiferent ca e mai mic sau mai mare curentul descarca cam cat a incarcat.

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 14 August 2018 - 08:28 PM

0

#3 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 14 August 2018 - 08:30 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 14 August 2018 - 08:14 PM, a spus:

Salut baieti,
Am nist probleme cu baterii NMH Duracel 2500 mah aproape noi nu stiu daca au 10 incarcari.Au cateva luni si le-am folosit doar intr-o camera photo si in telecomanda televizoarelor.Au fost ok pana acum se incarcau si descarcau pe la 2500 mah.
La fel cu niste materiii NIMH Turnigy LSD Low self discharge 2550 mah cumparate recent de vreo 7 zile de la HK
Tot incerc sa le incarc cu 2 incarcatoare Imax B6 AC si nu se incarca decat cateva sute de ma si apoi zice full. ceea ce nu poate fi adevarat.La discharge le descarca si descarca casteva sut e de mah , departa de capacitatea care ar trebui sa o aiba bateriile.
Am incercat si cu curent mai mic 0,3-0,4-0,5 A tot asa, incarca 7-8 sute mah apoi full
Si cu curent mai mare 1A -1,3A e la fel bateriile se si incalzesc cam tare.
Ce mi se pare ciudat e ca am 2 baterii de Taranis una de 600 mah si una de 2000 mah pe care le incarc cu acelesi incarcatoare si sunt in regula chiar daca se incalzesc putin la curent de incarcare mai mare.
Chiar nu mai stiu ce dracu e.m-am blocat cu gandirea .Si chiar am nevoie de ele de toate .Ce e de facut? ca asa nu mai merge.MultumescCiao Sorin

Pune incarcatorul pe Auto si curent de incarcare maxim 0.3 A Eu pun 4 acumulatori AA inseriati, la 0.2-0.3 A. Nu va incarca 2500mA, pentru ca bateriile nu pierd toata capacitatea, pierd undeva pe la jumatate.

Aceasta postare a fost editata de Radubv: 14 August 2018 - 08:31 PM

AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#4 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 14 August 2018 - 08:37 PM

Am pus si asa acuma, dar cum spuneam bateriile de Taranis de 600mah si de 2000mah mi le incarca descarca fara probleme.Si cele 4 baterii Duracel de 2500mah , au vreo 4-5 incarcari, dar acum nu mai vor. Am 4 inseriati .Cele noi Turnigy LSD Low discharge 2550 mah nu merg de nici o culoare, am 8 inseriate .Si nu am mai avut probleme pana acum cu NIMH mai am si altele in general baterii de receptor.Trec printr-o pasa proasta nu vad unde e greseala.

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 14 August 2018 - 08:38 PM

0

#5 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 14 August 2018 - 10:15 PM

Eu zic de ceva vreme că au mândrie...!!!!

o sursă de curent constant, cred eu, e soluția Nimh-urilor!!!!...Eu am un nimh de 3000 mah, și o sursp de 0.30A, complicat de realizat(acuma serios e simplu rău de tot), încarc câte 10 ore, duop ce acumulatorul stinge un bec de 12 volți. Au trecut...uf...câți ani ce când am luat Maratonul de la Marius???...cam vreo 5...și acumulatorul se încarcă cu 2800mah, e drept, că nu prea știu cât se descarcă, dar ține o aprindere de OS55GT cam 3 ore....

ideea e următoarea...NiMh trebuie descărcați înainte de încărcare....și țin mai mult......
0

#6 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 14 August 2018 - 11:06 PM

NiCd, NiMh, NiFe trebuie încărcaţi cu 0,1C, aproximativ 12-14 ore.
Ocazional ar trebui descărcaţi complet înainte de încărcare, dar ocazional, nu neapărat de fiecare dată.

Problema Ni-urilor este eficienţa scăzută, aică raportul între curentul băgat în ele şi curentul reţinut (mai apoi descărcabil).
Eficienţa scăzută cauzează încălzirea lor. Cu cât sunt încărcate mai brutal cu atât se vor încălzi mai tare.
Electrolitul lor este pe bază de apă şi o bază (NaOH, KOH, LiOH). Hidroxidul nu prea se pierde dar apa... ştiţi ce se întâmplă cu apa când este încălzită bine? :)

No, aşa, încet şi în timp ce depinde de rata de încărcare şi descărcare, apa se evaporă iar dacă trece peste presiunea de deschidere a supapelor de siguranţă (care nu e foarte mare altfel ar pocni Ni-urile în draci) şi iese din celulă sub formă de vapori. Capacitatea se îndreaptă spre zero şi bateria devine inutilă.

Teoretic se poate re-umple cu apă distilată (2 picături pentru un AAA) dar proietctanţii au avut grijă ca acest proces să fie aproape ne fezabil chiar şi pentru un om răbdător şi cu mâna sigură. Eu am mai recuperat NiCd-uri când o baterie de 12V 1A era ceva fenomenal :D dar nu mai fac aşa ceva decât pentru celule de peste 10-20A.

Festina lente la Nichel-uri şi în funcţie de calitate or să ţină mulţi ani. Am eneloop-uri de 10 ani şi încă mai pot. Din astea de supermarket (autodescărcare lentă/preîncărcate) un an, maximum doi.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#7 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 August 2018 - 02:30 AM

Din aceasta cauza am renuntat la NiMh. Cam dupa un an mureau. Si am avut de "firma". Cum am trecut la Life, am ajuns in paradis.
0

#8 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 15 August 2018 - 11:08 AM

Acuma vad ca cele 4 Duracel de 2500mah s-au incarcat cu 0,3 A pe auto la 3400 mah, Le descarc acum sa vad cat e totusi capacitatea de descarcare ca sigur e mai mica decat cea incarcata.Nu mi-au facut probleme pana acum, au vreo 5 incarcari si le am de cateva luni. Le-am folosit in telecomenzi de chinezarii, camera foto sau la telecomanda la televizor.
Cele Turnigy LSD 2550 mah sunt noi, de vreo saptamana si ieri le-am incarcat cu 0,3A dar nu pe auto , vad ca acest IMAX nu are functia auto ,s-au incacarcat pana la 2640 mah .Le descarc acuma cu 0,5 A sa vad capacitatea

Ce m-a surprins e ca incarcatoarele incarcau 700-800 ma si dupa afisau FULL si nu mai incarcau , la descarcare cam tot atata descarcau
Mai am una cu 6 celule si 600mah de la Taranis care se incarca la 670mah si cam tot atata se descarca , bateria e din 2013 si e functionala tine curentul etc. .
Mai am si una cu 6 celule si 2000 mah tot de Taranis care are cam 2000 mah capacitate si e ok
Cu astea 2 din urma nu am patit nici o data sa decupleze si sa zica Full pana nu au fost incarcate complet.

0

#9 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2018 - 12:54 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 14 August 2018 - 08:14 PM, a spus:

Salut baieti,
Am nist probleme cu baterii NMH Duracel 2500 mah aproape noi nu stiu daca au 10 incarcari.Au cateva luni si le-am folosit doar intr-o camera photo si in telecomanda televizoarelor.Au fost ok pana acum se incarcau si descarcau pe la 2500 mah.
La fel cu niste materiii NIMH Turnigy LSD Low self discharge 2550 mah cumparate recent de vreo 7 zile de la HK
Tot incerc sa le incarc cu 2 incarcatoare Imax B6 AC si nu se incarca decat cateva sute de ma si apoi zice full. ceea ce nu poate fi adevarat.La discharge le descarca si descarca casteva sut e de mah , departa de capacitatea care ar trebui sa o aiba bateriile.
Am incercat si cu curent mai mic 0,3-0,4-0,5 A tot asa, incarca 7-8 sute mah apoi full
Si cu curent mai mare 1A -1,3A e la fel bateriile se si incalzesc cam tare.
Ce mi se pare ciudat e ca am 2 baterii de Taranis una de 600 mah si una de 2000 mah pe care le incarc cu acelesi incarcatoare si sunt in regula chiar daca se incalzesc putin la curent de incarcare mai mare.
Chiar nu mai stiu ce dracu e.m-am blocat cu gandirea .Si chiar am nevoie de ele de toate .Ce e de facut? ca asa nu mai merge.MultumescCiao Sorin

pune incarcatorul pe nicd.
e vorba de curba de detectie a tensiunii de sfarsit de incarcare. la nicd e mai "abrupta" si da mai putine "alarme false" fata de nimh

Aceasta postare a fost editata de hash84: 15 August 2018 - 12:58 PM

    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#10 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 15 August 2018 - 01:04 PM

Răspunsul în tensiune al ni-urilor este foarte dependent de temperatură. Acel delta poate să nici nu apară. Și apare de regulă la o încălzire mai bruscă, când celula e pe la 70-80%

Delta-peak la ni-xx e voodoo, punct. ;)

Încărcați la curent constant, 0.1C 12 ore.
Apoi puteți verifica cu încărcătorul, pe descărcare, rezultatul.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#11 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 15 August 2018 - 01:35 PM

Se pare ca incepe sa fie ok . am descarcat cele 4 Duracel cu 1 A si a iesit 2500 ma fata de 3400 ma incarcat cu 0,3 A
Totusi mi se pare cam mare diferenta intre incarcare si descarcare.Acuma le incarc din nou cu 0,3 A , 0,1C ar fi 0,25A dar imaxul nu stie decat 0,2 sau o,3 Mai e o chestie el decupleaza cand bateriile sunt incarcate cum zice el nu am cum sa incarc 12 ore de exemplu
Am 2 IMAX, unul mai vechi altul mai nou, sunt ok ambele dar nu am alt incarcator .
Oare ar fi indicat sa-mi iau un incarcator pentru Nimh Nicd ?Voi ce ziceti?
Unul la care sa pot regla curentul de incarcare in functie de capacitate si atunci ar merge cu 0,1C si 12 ore

0

#12 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 15 August 2018 - 02:47 PM

Imaxul e foarte bun. Nu poți dezactiva delta-peak detection din meniu dar poți să-l crești la 15mV. Oricum nu apare dacă încarci normal/lent. Încarcă cu 200mA 12-13 ore. Pune safety timer (~700min?) Și vezi dacă nu ai o limită de încărcare (capacity cutoff). Pune-o mai sus cu 60% față de capacitatea celulei ni-xx. Apoi fă-i un ciclu descărcare-încărcare și apoi o descărcare manuală cu 0.3A.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#13 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 15 August 2018 - 04:45 PM

Am pus de mult 720 min., ca mai mult nu merge iar limita la 10000 Ma , sa vedem mai departe cum evolueaza .

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro