Modelism - RHC Forum: Gimbaluri cu senzori Hall - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gimbaluri cu senzori Hall

#1 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 06 August 2018 - 09:03 PM

Salut baieti,
Poate ar fi interesant un topic in care sa analizam si sa ne spunem parerile pro si contra pentru statii cu potentiometre si statii care au in loc de potentiometre senzori Hall
Dau cuvantul de deschidere d-lui Renatoa.
Astept cu interes comentariile voastre pe aceasta tema.
BaftaCiao Sorin

0

#2 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 06 August 2018 - 09:16 PM

Nu e nevoie să i-l dai că și-l ia singur de câte ori dorește. ;)
Dacă i-l dai în mod special, ca la ședințele de partid, îl ia și fuge cu el.

P.S. Discuțiile de la FrySky nu se pun ? :)
URA ÅŸi la zbor fofezelor !
0

#3 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 06 August 2018 - 09:41 PM

Se pune tot ce este de folos pentru noi aeromodelistii mai mici si mai mari, mai buni si mai slab pregatiti.
Ideea este ca in urma discutiilor din acest topic sa putem trage niste concluzii care ne vor fi de folos in functie de ce dorim si de CE PUTEM noi ca aeromodelisti.
Am dat cuvantul d-lui Renatoa deoarece din cate activez eu pe acest forum la aeromodelism dansul e printre primii daca nu primul care a sustinut ideea asta cu gimbaluri Hall.
Si mi-a bagat-o si mie in cap de pe cand aveam 9X si voiam ceva mai bun ca putometre .

Desi sunt adeptul gimbalurilor Hall , nu inseamna ca ma opun oricaror alte pareri argumentate.
Il asteptam pe dl. Renatoa sa inceapa disertatia tehnica, apoi pe restul baietilor care vor sa-si spuna parerea

BaftaCiao Sorin

0

#4 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 06 August 2018 - 10:11 PM

Problema andurantei potentiometrelor din rc a aparut la statiile chinezesti pentru ca au folosit potentiometre deschise, si potentiometre cu contact metalic la cursor. Clasicii au pastrat contactul cu graft. Specific rc-ului este folosrea in jurul punctului de roua, nu neaparat numarul rotirilor. Senzorii hall, evita condensul dar cu complicatii si costuri.
0

#5 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 06 August 2018 - 10:25 PM

La statiile analogice, prin potentiometru se incarca un condensator, care modifca frecventa unui circuit basculant astabil. Acolo, contactul si condensul erau critice. Apoi, la statiile digitale, potentiometrul livreaza o tensiune sau curent, dar foarte mici. Tensiinea este digitizata cu un convertor analog-digital, si este interpretata digital. Condensul sau contactul inperfect, creaza probleme de acuratete a pozitiei, dar solicitarea potentiometrului este mult mai mica. Evident abuzul mecanic distruge subtilitatile electrice.
0

#6 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2018 - 06:58 AM

Vezi postareavlad1, la 06 August 2018 - 10:11 PM, a spus:

Problema andurantei potentiometrelor din rc a aparut la statiile chinezesti pentru ca au folosit potentiometre deschise, si potentiometre cu contact metalic la cursor. Clasicii au pastrat contactul cu graft. Specific rc-ului este folosrea in jurul punctului de roua, nu neaparat numarul rotirilor. Senzorii hall, evita condensul dar cu complicatii si costuri.


As adauga in plus ca la statiile de marca si din gama de sus se foloseau potentiometri industriali cu elementul rezistiv dintr-un asa numit plastic, si nu cu depunere de pelicula de carbon ca la potentiometrii obisnuiti. Anduranta acestor potentiometri era de sute de ori mai mare.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 07 August 2018 - 06:59 AM



0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 August 2018 - 09:05 AM

Daca nu o zicea navigator, urma sa adaug eu asta, cu potentiometrul cu pelicula de plastic.
Iar putzometrle astea nici nu sunt scumpe... decat hall, mai bine iti pui asa ceva, este 1$ bucata. Ceva genul...
https://ro.mouser.co...r51e-522709.pdf
Cele de la MZ14 totusi sunt alta rasa... nu stiu de ce si cum, dar sunt 75 lei bucata in RO
https://www.alps.com...RDC9010006.html

Despre Hall am zis destule, asa ca nu mai auziti nimic de la mine.
Nu merita ca upgrade, la pret de inca o statie, punct.
Inainte de a argumenta ar fi bine sa va puneti la punct in cate feluri se foloseste efectul hall in masuratori... se pare ca aici e marea confuzie, pentru care majoritatea nu poate sesiza de ce in RC se folosesc la modul cel mai arhaic si predispus la erori posibil.

Cat despre pretul corect, ca sa aveti o referinta, a fost odata o chestie care a vrut sa reinvie inceputurile RC, cand nu existau statii cu doua stick-uri, un single stick 3 axe, si anume asta:
https://hobbyking.co...xrpro-tx-s.html
Acolo aveti lucratura in aluminiu cnc care nu o vezi decat in Jeti, si rezultatul are un feeling despre care nu au idee decat cei cu gaming pe joystick-uri 3D Saitek, din alea de simuleaza un post de pilotare real.
Dupa cum vedeti, nu se mai face/vinde, dar a costat mai putin decat o pereche de stick-uri de se dau acum ca upgrade.
Mie de ala mi-ar parea rau ca nu l-am luat la vremea potrivita, nu se poate descrie senzatia de a lua un viraj cu o singura mana, natural, din incheietura, fara sa iti mai fortezi creierul sa sincronizeze ambele brate.
Astea single stick au disparut din RC exact pe chestie de cost, in anii 70 nu era ieftini sa masinezi o asemenea articulatie in 3 axe...

Deci, despre Hall, daca ii primesti cadou in statie noua, sa fie primiti, sau la maxim 20$ diferenta. Altfel pa.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 07 August 2018 - 10:15 AM

Citeaza

un single stick 3 axe din alea de simuleaza un post de pilotare real.

Ce se ridica de la sol si are mansa in 3 axe ? Pana si airbusurile noi au un stick lateral in 2 axe + palonierul clasic pentru directie.
Sincer asta in 3 axe daca n-a prins comercial inseamna ca nu e nevoie de asa ceva. O fi buna pentru 50 de pe glob.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 07 August 2018 - 10:16 AM

0

#9 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 07 August 2018 - 11:43 AM

Este un pic OFF de la subiect dar aici zboara un quad (single motor) cu stic 3 axe.
Imi place ideea dar cred ca ar trebui reinvatat multe :)

https://www.flitetes...gray-500-review
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#10 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 07 August 2018 - 03:45 PM

Hai ca mi-am pregatit punga cu pop-corn .. si surubelnita ca tocmai azi am ridicat de la posta vamala ghimbal-urile cu senzor Hall pentru Taranis 9XD.
0

#11 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 07 August 2018 - 08:03 PM

Vezi postareaender67, la 07 August 2018 - 03:45 PM, a spus:

Hai ca mi-am pregatit punga cu pop-corn .. si surubelnita ca tocmai azi am ridicat de la posta vamala ghimbal-urile cu senzor Hall pentru Taranis 9XD.

Ai cumparat si un X9D? felicitari , sa o foloseti sanatos.
Iar ai o gramada de statii, vreo 4-5

Dar vezi ca parerea generala e sa nu schimbi gimbalurile originale cu cele Hall . Ma gandesc serios si eu sa pun pe X9D inapoi gimbalurile originale.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif.
Si sa comand gimbaluri de QX7 pentru QX7 S ca or fi mai bune , zic http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif
Bafta
Ciao Sorin

0

#12 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 07 August 2018 - 11:00 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 07 August 2018 - 08:03 PM, a spus:

Ai cumparat si un X9D? felicitari , sa o foloseti sanatos. Iar ai o gramada de statii, vreo 4-5
Dar vezi ca parerea generala e sa nu schimbi gimbalurile originale cu cele Hall . Ma gandesc serios si eu sa pun pe X9D inapoi gimbalurile originale.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif.
Si sa comand gimbaluri de QX7 pentru QX7 S ca or fi mai bune , zic http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif
Bafta
Ciao Sorin



Am luat un 9XD second hand (de aici de pe forum). Pare a avea un slider mai uzat dar am unul nou de schimb.
Ghimbal de QX7 ( cu potentiometru) daca vrei am eu o pereche, nou-noute, ramase de la upgrade. Dar nu cred ca vrei sa faci "downgrade"
Si am doar 4 statii (9xD/ QX7 / X-lite) si un i6 pe care o voi da in curand (sau o voi folosi exclusiv la drone).
Cat despre parerea generala .. ca sa zic asa "mi se falfaie". Bitii de la citirea tensiunii la potentiometru. Acum am gimbal cu Hall la toate statiile FrSky si voi pune servo KST cu senzor Hall (MS-320) pe profundor la toate planoarele F5J pe care le am.




0

#13 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 20 August 2018 - 09:00 PM

Cam slabe comentriile pe aceasta tema.
Simtiti-va liberi sa postati parerile pro si contra.
Astept cu interes.
Ciao Sorin.

0

#14 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 20 August 2018 - 09:27 PM

Gogu' e plin de discutii. Si pe aici au fost destule in topicul frsky radio.Ce pareri crezi ca mai tine lumea doar pentru ei?
0

#15 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 20 August 2018 - 09:29 PM

Ei, Ea.

Poate nu stiu toti limbi straine aici scriem romaneste Ciprian.

0

#16 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 April 2021 - 02:52 PM

Hai sa mai reactivam topicul asta pentru ca e de "actualitate". Chiar si cele mai ieftine statii cu OpenTX ofera acum ghimbal-uri cu senzor Hall (de exmplu Jumper T-lite pe care am dat 50 de dolari adusa la usa are senzori Hall).
Primul aspect care nu a fost discutat pina acum este marimea. Cu cat e statia mai mica ...cu atat sunt mai mari sansele sa aiba senzori Hall din start. Astia au dimensiuni reduse, nu poti sa faci un potentiometru de calitate la dimensiunea asta.
Al doilea aspect (si care cred ca a fost mentionat pe scurt) este pretul. Nu prea mai e mare diferenta de pret intre stick-uri cu potentiometre si cele cu Hall. Upgrade-ul la Hall pemntru T16 m-a costat 20 sau 22 de dolari...ambele. Vezi mai sus: 50 de dolari pentru Hall, CPU, chip radio, antena, display, carcasa...
Al treilea aspect (si care nu cred ca a fost discutat pina acum) este elefantul alb din incapere: rezolutia. Si care dupa parerea mea este o falsa problema.
Sa explic pe scurt: pozitia stick-urilor se citeste cu un Convertor Analog-Digital (ADC) care este de obicei pe 12 biti (adica are 4096 valori discrete) si care este de obicei incorporat in CPU. Tot pe 12 biti are loc "impachetarea" informatiei pe un canal...dar asta e alta poveste.
La potentiometre: astea sunt alimentate intre tensiunea de referinta (3.3 V) si masa, teoretic pe cursor se poate culege o tensiune intre 0 si 3.3 v si care este convertita digital in 12 biti si prelucrata.
La Hall: la fel...si nu prea. Sau nu prea conteaza.
Daca va uitati in ecranul de intrari Analogice la OpenTX si aveti o statie cu potentiometre veti vedea ca atunci cand mutti stick-urile valorile procentuale variaza intre -100 si +100 (asta daca aveti calibrarea facuta)...iar cele digitale absoulte intre ceva foarte aporape de 0 si ceva sub FFF. Adica aproape toata plaja de 12 biti.
La Hall:plaja asta variaza mai putin. In primul rand depinde de solutia mecanica constructiva, unde e amplasat magnetul si unde este senzorul Hall. La cele 2 limite mecanice corespund 2 valori limite pentru convertorul ADC.
Vestea proasta: nu acopera nici pe departe plaja de 12 biti,
Vestea buna: nu prea conteaza.
Hai sa explic de ce. Sa zicem ca avem un stick destul de lung si cursa intre un capat si celelalt are cam 4 cm ...adica 40 de mm. Sa ridice mina sus cel care crede ca are o finete de pozitionare la "degetute" de 1/100 mm (40 mm / 4000). Bun, deci pe partea asta ne-am linistit .
Sa vedem daca ceea ce ofera senzorul Hall este destul.
In primul rand ca sutn gimbal-uri si GIMBAL-uri (cu litere mari). si cu oreturi mari. Varful de gama de la FrSky este MC-12P, gimbal de precizie cu 10 rulmenti ...65 de dolari bucata. 130 de dolari perechea...cat o statie cu OpenTX si ecran touch color si gimbaluri Hall "mai pentru saraci",
Lasam deoparte gaselnita cu 10 rulmenti,,, si ne indreptam atentia spre o alta gaselnita "de marketing" : Resolution: 12Bit overall resolution
Hai sa va explic de ce e o prostie pentruc are nu merita sa dati banii.
Ma uit la statia Jumoer t-lite care are cele mai mici si mai finute gimbaluri cu Hall si vad valorile extreme pe cele 4 canale analogice:
Canal1 2AC la 68E => 994 valori
Canal2 0C1 la 4E0 => 1055 valori
Canal3 480 la 6A5 => 1152 valori
Canal4 1B5 la 44D= > 664 valori
LA X-lite care ar fi similara (dar cu gimbaluri ceva lmai mari) am valorile astea:
Canal1: 03A la 565 => 1323
Canal2:295 la 7C2 => 1325
Canal3: 2B2 la 7B3 => 1281
Canal4: 040 la 543 => 1283
La X10Express in EthOS imi arata deja valori in baza 10:
Canal1: 303 la 3610
Canal2: 650 la 3767
Canal3:: 645 la 3650
Canal4:315 la 3760
Si in fine la Jumper T16 cu upgrade de gimbal-uri de 20 de dolari:
Canal1: 15D la 465 => 776
Canal2:326 la 6E0 => 954
Canal3: 120 la 474 => 852
Canal4: 38E la 720 => 914
Buun..deci plaja de valori 664 minim si 3445 maxim. Oricum nu conteaza pentru ca odata ce ai facut calibrarea (unde se retin valorile minime si maxime) softul statiei face o translatare in plaja de valori acceptata (0 la FFF adica 4095).
De aici si gaselnita aia cu rezolutie 12 biti "overall". Am mai vazut chestia asta in pozele de la alte statii. Ce le-a dat prin cap baietilor de la marketing? Ia sa punem noi un chip ieftin pe gimbal, care sa citeasca cele doua valori pentru cele 2 canale si sa le translateze in valori analogice cu convertorul digital -analog intern .,...care va fi citita apoi de convertorul analog-digital doin CPU-ul principal. Deci senzolrul Hall da o valoare analogica...asta e citita cu un micro-controler local si convertita digital, plaja de valori este scalata pe toata gama de 12 biti si apoi este folosita iesirea convertorului digital analog pentru o tensiune in plaja 0-3.3V care este prelucrata de CPU....adica o dubla conversie care nu isi are rost...
In concluzie: daca va pasa f mult de ceea ce se cheama "rezolutie" chestiile cu Hall nu sunt ptr Dvs. Daca apreciati ce efect minim are asupra calculelor efectuate de statie si mai ales ce efect minim are asupra controlului in zbor ...nu va mai ganditi la asta si acceptati gimbaluri Hall pentru avantajele lor.
Si in fine o alta concluzie: nu prea mai conteaza gimbalurile cu senzor Hall ca vin tare din urma alte metode de control. Un circuit integrat MPU-6050 costa vreo 2-3 dolari. MPU...adica Motion Processing Unit ....adica un gyro cu accelerometru cu 6 grade de libertate. Si care ofera valorile de gyro si accelaratie pe 3 axe...sa zicem ca le folosim pentru eleroane, profundor si directie. Inca un potentiometru si am rezolvat si martea de motor...plus un CPU de tip ESP32 sau ceva de genul asta ieftinatura de 2-3 dolarii si cu vreo 2-3 switch-uri si cu vreo 10 dolari se poate rezolva partea de "iintrare" de la statie. Aia de la DJI te taxeaza cu 200 de dolari pentru ceva ce ii costa maxim 20 de dolari. Exista deja proiecte DIY pentru controlere cu MPU-6050.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 09 April 2021 - 02:53 PM

0

#17 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2021 - 11:55 PM

Multam de calcule, am citit si eu ca senzorii Hall au rezolutie mai slaba. Intrebarea corecta insa cred ca este care e rezolutia minima de care ai nevoie (sau la care simti ca nu ai destula). 256 ajunge ? 64 e prea putin ?
habar n-am.

La ultimul planor Explorer BF (adica Big Flaps) rezolutia din statie/servo/mecanica e cam la limita. Un singur click de subtrim la flap e aproape 1mm la trailing edge - cam mult. Vreau sa zic ca cifrele in sine nu spun prea multe fara context - dar da, asa la bun simt si la mana cred ca rezolutia e suficienta la statia mea Radioking.
0

#18 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 10 April 2021 - 07:17 AM

Ceea ce incerc sa explic in prea multe cuvinte e ca avem de fapt o bucla de feed-back si cateva convertoare cu diverse rezolutii in cadrul buclei:
1. "bio-calculatorul" zice ..."bai, ar mai merge un pic la eleroane si parca un piuc la deriva"
2. "bio-servo" de la degete misca putin manetele
3. potentiometrul sau senzorul Hall face conversia din analogic in digital
4. calculatorul din statie face translatarea in plaja de 12 biti
5. sa zicem ca nu este nici un mixaj si valoarea aia pe 12 biti este codificatat i semnal SBus si transmisa OTA (over-the air) si decodificata in semnal SBus...tot pe 12 biti
6. care semnal este decodificat de CPU-ul receptorului si este codificat PWM
7. care semnal PWM este decodificat de CPU-ul servolui sau de circuitul analogic de comparare si se actioneaza motorul de la servo
8. se actioneaza suprafata de comanda, se modifica traiectoria, se recunoaste vizual schimbarea si se inchide bucla de feedback
Exista variante mai noi cu servo SBus pentru simplifucare si precizie mai buna (se elimina punctul 7).
Mai pe scurt:
- comunicarea informatiei se face pe un numar mare de biti... nu conteaza ca sunt 1024 (10 biti) sau 4096 (12 biti)...sunt arhisuficienti
- conversiile pozitie-analogic si analogic-pozitie facute cu potentiometre sau senzori Hall depind foarte mult de calitatea componentelor si semnalul sa fie cat mai "curat" si stabil in timp => aici e marele avantaj al senzorului Hall
- rezolutia nu prea conteaza foarte mult in tot lantul asta pentru ca "veriga slaba" e la punctul 2...la "degetute".
"Bio-servo" nu e digital, are o miscare continua dar nu este extraordinar de fin la urma urmei.
Va propun urmatorul joc virtual: ecranul de la RK TX18S are 272 de pixeli pe verticala si cam cat o carte de credit...hai sa zicem 54 de mm pe inaltime. Adica vreo 5 pixeli pe mm. Si astia 54 de mm ar fi sa zicem comparabil cu cursa maxima a unei manete. Incercati sa va angrenati intr-un joc virtual in care pirin maneta controlati un pixel pe ecran si il plimbati de la marginea de jos la cea de sus ..pixel cu pixel.
Sau mai simplu: luati statia in mina si incercati sa plimbati maneta de gaze de la minim la maxim si numarati cate pozitii disticte reusiti sa faceti. Eu zic ca daca reusiti sa obtineti 100 de pozitii distincte e chiar bine.Ca cele 100 de pozitii distincte sunt "scalate" la 800 de catre senzorul Hall si 4096 de softul din statie ...chiar nu mai conteaza...pina la urma cele "100 de pozitii la maneta" se regasesc in "100 de pozitii la suprafata de control"..unde iar cred ca e suficient. Hai nu 100...sunteti campioni mondiali si reusiti 200 de pozitii distincte. 200 la 800 la 4000.
Cu trim-urile e alta poveste si nu intru in detalii dar cred ca e similara treaba> Nu stiu sigur, trebuie sa ma uit iin sursele de OpenTX, e posibil ca aceasta corectie de trim sa se faca fie asupra "valorii de intrare" data de potentiometru sau Hall fie asupra "valorii calculate" aia pe 12 biti. Oricum fiind o corectie poti sa o faci cat de fina vrei dar nu ai interesul sa o faci prea fina ca nu joci pacanele cu butonul de trim.
Asta este motivul pentru care prefer senzorii Hall. Nu numai in statii la manete ci daca se poate pun un servo cu senzor Hall in loc de potentiometru la controlul profundorului.
Cam asta e concluzia mea: nu prea conteaza ca senzorul Hall are o rezolutie mai slaba. Din punctul meu de vedere orice plaja de valori peste 400 este OK (400 fiind aia 40 mm cursa de la maneta si cu deplasari fine de 1/10 mm).

Aceasta postare a fost editata de ender67: 10 April 2021 - 07:22 AM

0

#19 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 10 April 2021 - 08:54 AM

Sau alt exercitiu pentru cei cu statii OpenTX: in meniul de Hardware in partea de jos gasiti doua intratri: analogice si Switch-uri. In meniul de analogice gasitii cum variaza valorile brute si procentuale pentru manete si potentiometre si slidere. Valorile procentuale sunt intre -100 si 100.
Exercitiu de finete: incercati sa treceti prin toata gama [-100, +100] din procent in procent .Adica sa obtineti 200 de trepte pe o maneta / potentiometru / slider. QED.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 10 April 2021 - 08:55 AM

0

#20 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2021 - 08:25 PM

Chestia cu trim-ul nu are legatura cu OpenTx si cu gimbalurile Hall, e pe statia JR11X.

Ziceam doar ca nu am repere sa judec rezolutia, asta e ca la delay, pe vremuri se zicea ca nu conteaza dar acum meseriasii zic ca nu e asa si ca se simte foarte tare.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro