Modelism - RHC Forum: WPL B1 - chinezarie 1/16 de inceput - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

WPL B1 - chinezarie 1/16 de inceput Ajutor pentru modificare.... Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   GabyXWD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 05-July 18

Postat 15 July 2018 - 04:32 PM

Salutare tuturor
Nou in "jobul" asta, am cumparat un 4x4 chinezesc, de la o firma de a noastra ( :)) ),si anume mult laudatul (pe youtube) WPL B1, scara 1/16
Din ce am vazut pe internet un mic crawler, care urca cam peste tot, si foarte modabil.

https://www.youtube....h?v=pT6ydVdKe9s

Acesta ar fi camionasul...
Pentru inceput as vrea sa ii schimb directia cu un servomotoras - pentru ca e nenorocire la cum se misca si zgomot, si am inteles ca daca vreau sa schimb acel motoras cu un servo imi trebuie alta telecomanda si ce mai e nevoie...
Si pentru asta desi am vizionat destule filmulete in care se schimbau toate la el, incepand cu directia si terminand cu suspensii, punti, transmisii, (practic tot), as avea nevoie de la voi de cateva sfaturi pentru inceput, cam :
- ce tip de servo s-ar potrivi pentru directie
- ce fel de telecomanda si receiver ar fi potrivite pentru a le inlocui pe cele vechi, si a merge cu acel servo,
- ce altceva mai ar trebui...

De cand am pus ochii pe el, gandul ma dus la o transformare in celebrul DAC 443T sau 444T (varianta aceea cu sasiu scurt 4x4). Dar mai am de "tras" pana atunci.
In speranta ca nu v-am plictisit, adormit, sau alte asemenea, astept cateva idei de la voi.

Multam si o noua saptamana usoara!
0

#2 Useril este offline   ivan alexandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 651
  • Inregistrat: 09-March 10
  • Gender:Male

Postat 16 July 2018 - 10:30 AM

de curiozitate cat ai dat pe el? bine ai venit in randul nostru...eu sunt in domeniu de aprox 8 ani si am invatat un lucru sigur si f important....trebuie sa mergi pe ceva consacrat la care gasesti piese de schimb..ideal chiar in tara,...sa gasesti upgrade-uri....e doar o chestiune de timp pana se strica ceva...si apoi ce faci? daca vrei ceva off road (crawler, scale) si pandesti forumul o sa gasesti oferte f bune second hand...ca sa vezi dc te atrage domeniul si vrei sa vezi dc ai talent la mesterit nu e o idee rea masinuta,,,,dar ai grija cati bani bagi in ea....orice mai mult de 300 ron cu orice upgrade...din pct meu de vedere e risipa de bani
1:10 MST XS-Drift, Ford mustang cabrio Reely 1:10, Rc plane Piper J Cub 2.6m, Traxxas E-MAXX brushless, Axial SCX 10
0

#3 Useril este offline   GabyXWD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 05-July 18

Postat 16 July 2018 - 10:38 PM

Masinuta a costat 250 lei. (daca ai rabdare, cam 30-40 zile, o poti lua de la fratii chinezi chiar si cu jumatatea sumei)
Nu vreau ceva mare, pentru ca nu am unde sa ma manifest cu el, asta e ceva nou, cu care sa ma mai piers si altcum timpul.
Asa cum am zis daca mere sa o fac pe gustul meue ceva, poate cum s-a vazut din videoclipurile de pe youtube, macar pentru sasiu si e buna de carpit.
Vorbind de automodelele consacrate imi sboara si mie gandul la o Tamya - ori care din camioane, dar inca ma multumesc cu vizionarea lor.
Daaar... consider ca e un prim pas spre o mare "nebunie"

Aceasta postare a fost editata de GabyXWD: 16 July 2018 - 10:40 PM

0

#4 Useril este offline   GabyXWD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 05-July 18

Postat 21 July 2018 - 01:54 PM

sa mai poluam pe aici:
referitor la schimbarea telecomenzii, am gasit 2 modele, ceva sfaturi referitoare la ele, va rog:

1. Radiocomanda Hobby King 2.4Ghz 4Ch V2
- The product is a Hobby King remote control that operates at a 2.4GHz frequency and has 4 channels available for communication.

Careful! Because it has only 4 channels, this product may not be enough for more complicated devices, such as drones or navy models.


Main Features:

2.4 GHz transmitter with servo reversing;
simple control for devices not very complicated;
includes 6-channel receiver;
trainer system option;
does not require communication with a computer for programming.

https://hobbyking.co...?___store=en_us

2. Radiocomanda Etronix Pulse EX2 Sport GT2 cu receptie

Noul sistem radio EX2 Sport de la Etronix foloseste ultima tehnologie radio 2.4 ghz pentru a securiza transmisia radio fata de interferentele externe.

Se potriveste ideal aplicatiilor r/c in automodelism si navomodelism.


Caracteristici Pulse EX2 Sport :

Sistem 2.4GHz
2-Canale
Avertizare voltaj scazut: Da (mai mica de 9V)
Controale usor de folosit
Pozitie acceleratie Neutru Failsafe
Putere RF: < 20dbm
Modulatie: GFSK
Tip cod: Digital
Senzitivitare: 1024
Servo Reverse
Port DSC : Da (3.5mm)
Greutate: 328g
Port DSC pentru folosire simulator
Rate duale directie
Receiver 3 canale
Jack incarcare incoporat
0

#5 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 21 July 2018 - 10:55 PM

Prima este ok, a doua este la un pret exagerat parerea mea.
Arunca un ochi aici:
https://hobbyking.co...ace-radios.html
si aici:
https://www.banggood...ml?sortType=asc
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#6 Useril este offline   GabyXWD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 05-July 18

Postat 23 July 2018 - 07:38 PM

Salutare,
M uitam la receverele de la viitoarea radiocomanda si vad ca pentru conectare trebuie mufa cu 3 fire
Imagine atasata: cablu2.PNG

iar cablurile de la chinezaria mea sunt de genul acesta:
Imagine atasata: cablu 1.PNG

Lipsa celui de al treilea fir este vreo problema?

Multam
0

#7 Useril este offline   vgeorge 

  • Membru Fondator MDT
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2700
  • Inregistrat: 31-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Pitesti

Postat 24 July 2018 - 05:51 AM

Normal :)
Unul este +, unul - și unul de semnal. Este absolut normal sa ai 3 fire. Nu știu cum e pe chinezărie sau cum merge dar sigur ai nevoie de 3 fire.
Cred ca ce ai pozat tu, defapt nu este receiver ul
Racing
-Associated B7 - buggy 2wd electric
-Associated B74.2 - buggy 4wd electric
-Mugen MTC2 - stock/mod touring electric
-Associated SC6.2 - short course 2wd electric
-Losi SCTE 2.0 - short course 4wd electric
-Mugen MBX5T - truggy nitro
-Mugen MBX6 - buggy nitro
-Kyosho MR03 - 1/28 box stock
-GLR racing - 1/28 mod
-Garbage collection - Crawler performance scale



[center]Club
C.S.T.A. Bucuresti
0

#8 Useril este offline   GabyXWD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 05-July 18

Postat 24 July 2018 - 06:35 PM

Salut,
Ce am postat mai inainte era firul de la motor, acesta este receiverul:
Imagine atasata: receiver.PNG

:shok:
0

#9 Useril este offline   GabyXWD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 05-July 18

Postat 26 July 2018 - 11:13 PM

Nimeni nici o idee?
0

#10 Useril este offline   hassel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 02-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cars, cars, cars, any type ....

Postat 27 July 2018 - 01:31 PM

nu ai nici o sansa sa folosesti electronica jucariei. ce ai denumit tu receptor, este tot modulul de comanda, cu esc comanda directie si receptor.

BAJA
5SC 30cc gas

Hobbytech str8 rally electric conversion

0

#11 Useril este offline   GabyXWD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 05-July 18

Postat 27 July 2018 - 07:01 PM

Si asta inseamna ca ar trebui sa schimb mufa de la firele motorului sau motorul?
Sau se poate cupla servoul ptr directie direct la acest ESC?
0

#12 Useril este offline   hassel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 02-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cars, cars, cars, any type ....

Postat 29 July 2018 - 09:28 AM

Din experienta mea cu jucariile, nu prea poti face nimic cu ce ai acum pe masina, motoarele de pe directie si roti sunt cu perii metalice, nu tin foarte mult, sunt alimentate cu tensiune mica, un esc normal cred ca e prea mult pentru ele. Varianta optima ar fi sa desfaci tot, sa cumperi un combo mic pentru 1/18, de pe hk, cu niste baterii 2s mici sa incapa in spatiul destinat, un servo mic pentru 1.18 si sa te apuci de modificat.Nu stiu daca se justifica, pentru ca nu cunosc jucaria, dar ca experienta de viata si daca ai baza materiala necesara cred ca poti face modificarea cu succes. Astfel, poti folosi orice telecomanda doresti, atata timp cat ai si receptorul corespunzator.

BAJA
5SC 30cc gas

Hobbytech str8 rally electric conversion

0

#13 Useril este offline   GabyXWD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 05-July 18

Postat 29 July 2018 - 03:41 PM

Salut,


Electronica (hehehe)
Imagine atasata: IMG_20180729_135439.jpg


Inafara de partea de electronica are ma bate de nu ma vad, restul ma pot descurca si face modificari.

Deci ce acolo e doar un modul direct de comanda.
Din ce m-am mai uitat pe internet, am vazur ca in modulul de receptie de la radiocomanda, vine alt modul (ESC?) la care se conecteaza motorasul. O denumire in romana :D la acest modul ESC si pe unde pot gasi asa ceva?

Aceasta postare a fost editata de GabyXWD: 29 July 2018 - 03:45 PM

0

#14 Useril este offline   GabyXWD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 05-July 18

Postat 29 July 2018 - 03:50 PM

@ hassel - ce e HK? vreun magazin?
Scuze dar sunt pe langa cu magazinele de gen pana invat.
Multam
0

#15 Useril este offline   catamures 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 279
  • Inregistrat: 20-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures

Postat 29 July 2018 - 07:50 PM

Hai noroc. Uite aici https://www.youtube....c-aFNBaU&t=145s
radio https://hobbyking.co...-rx-system.html
ESC https://hobbyking.co...utm_campaign=eu
servo https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Acumulatorul il folosesti pe cel original sau iti cumperi un LiPo la care iti trebuie si un incarcator dedicat. Oricum, jucaria va deveni foarte costisitoare.
Piesele astea le poti cumpara si de pe la noi dar ...... pretul e altul.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif
Spor la bricolat.

Aceasta postare a fost editata de catamures: 29 July 2018 - 07:52 PM

Statie: Turnigy 9x
AERO: Wing Dragon, EDGE 540T, Planor Guppy homemade, EZ Glider Pro, BEAVER 2,5m, Robbe ARCUS 1.8m, BETA1400, ST MX2, ArtTech P51-D Mustang, Lil Ripper homemade, FT BloodyWonder homemade, Micro Cessna homemade, Robbe SeaGull 2,2m
HELI: Angel 300, LRP Disco Hornet, clona SYMA 107
AUTO: CARSON CPT 27cc, LRP Blast S10 TX
0

#16 Useril este offline   GabyXWD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 05-July 18

Postat 29 July 2018 - 09:49 PM

Multam mult domnu' Catamures.
Asa ceva e chiar de ajutor, deja am gasit ESC-ul la noi la un pret foarte apropiat de cel de pe site, acu mai ramane sa gasesc o telecomanda pe masura.
Inca o data multumesc si ma apuc se bricolit pentru restul masinii.
Cat despre bateria originala, spre surpriza mea, deși ma așteptam sa dureze undeva la vreo 10 minute, am folosit-o cam vreo 40 de minute prin casa la ture (o lungime de vreo 8 m l ) in viteza sau mers încet, chiar si "încărcată" cu o bormașina cu acumulatori sa vad dacă "duce". Iar acu nu am mai folosit-o de vreo saptamana si am dat 2 ture cu ea fara probleme, deci cred eu ar tine bateria deocamdata.
0

#17 Useril este offline   GabyXWD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 05-July 18

Postat 31 July 2018 - 09:27 PM

Salutare,
Astazi mi-au venit piesele:
ESC-ul de la hobyking - ESC HobbyKing X-Car 45A pentru Motoare Brushed - o bijuterie
Întrebarecunoscătorilor: se încingedacă sta în locuri mai strâmte? intenționez sa il maschez sub cabina, unde am un locaș unde intra perfect, cu posibilitate de aerisire indirecta.
O radiocomanda de la absima si un servomotor - Micro Servomotor 4.3 g.
Dupa câteva ore de dezmembrat chinezăria și meștereală: schimbat, cositorit și izolat mufe, surprize la împerecherea radiocomenzii, nimerirea poziției pentru fiecare mufa in parte - noroc ca erau doar doua :D - am reusit sa le dau la toate de cap. am dat câteva ture cu chinezăria dezmembrata, la pas ca sa nu pierd piese pe drum și ma declar super mulțumit.
Unde găsesc cum pot urca mai multa poze si chiar filmulețe? se accepta linkuri gen third party, unde iti faci albume?
Multam!





0

#18 Useril este offline   ATYZZZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat 03 August 2018 - 02:52 PM

Nu se incinge pentru ca motorul de seria 180 ce ai pe masina nu consuma nici 8 amperi cu axul blocat si pina la 45 amperi mai ai mult.
Servo eu am pus unul de 9 grame metal gear cel de 4.3 grame ce ai luat tu e cam slabut.
Baterie mai mare de 2s li-po (daca il schimbi)sa nu pui ca iti arzi motorul.
Partea slaba la ele e transmisia mai precis cardanele care se rup daca il fortezi.
Cauta pa Google gasesti o gamada de tutoriale si poze filme cine si cum l-o modificat upgradat etc.
In china gsesti tot felul de upgrade-uri la el cum ar fi cardane din metal punti din metal cutie de viteze cu 2 viteze etc etc.
Spor la mesterit.

ATY.
0

#19 Useril este offline   GabyXWD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 05-July 18

Postat 03 August 2018 - 11:24 PM

multam, ma "lupt" inca cu asezarea in locatie a pieselor noi, cablurile groase ale ESC-ului si mufa gigantica imi dau serios de furca.
Da, se pare ca servoul e putin cam slabut, dar din turele care leam dat de proba isi face treaba... vad cand o-i iesii cu el pe afara cum se comporta. Asa pot spune ca am parcat langa marginea covorului si am incercat sa "cotesc" lucru facut fara probleme de servo, dar vedem afara la testul final
0

#20 Useril este offline   GabyXWD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 05-July 18

Postat 07 August 2018 - 10:17 PM

Chinezaria reasamblata, o sa revin cu poze si poate un filmulet.
O mica problema ar mai fi, trage servomotorasul - directia putin stanga, cat m-am straduit nu am reusit sa o reglez, dar perseveram.
Din teste e totul ok, parca sa zic ca motorasul merge mai fluid o idee la viteze mici dar a pierdut din viteza...
Mai vedem.
Noapte buna!
0

#21 Useril este offline   GabyXWD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 05-July 18

Postat 30 September 2018 - 01:41 AM

Marea demontare...
1.
Imagine atasata: IMG_20180729_150820.jpgImagine atasata: IMG_20180729_135348.jpgImagine atasata: IMG_20180729_135339.jpgImagine atasata: IMG_20180729_135335.jpgImagine atasata: IMG_20180729_135126.jpg
Imagine atasata: IMG_20180729_134713.jpgImagine atasata: IMG_20180729_135118.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20180729_135225.jpg

0

#22 Useril este offline   GabyXWD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 05-July 18

Postat 30 September 2018 - 01:44 AM

2.
Imagine atasata: IMG_20180729_135814.jpgImagine atasata: IMG_20180729_135706.jpgImagine atasata: IMG_20180729_135626_HHT.jpgImagine atasata: IMG_20180729_135515.jpgImagine atasata: IMG_20180729_135438.jpgImagine atasata: IMG_20180729_135401.jpgImagine atasata: IMG_20180729_145148.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20180729_135614.jpg

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro