Modelism - RHC Forum: Cutia cu servo-uri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cutia cu servo-uri Review-uri cat de cat obiective pentru servo-urile de pe piata

#1 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 15 July 2018 - 09:34 AM

Deschid un topic nou in care va invit sa prezentam servo-urile cu care am avut de-a face.
Fara format fix dar cred ca prezentarea ar trebui sa contina 2-3 randuri cu datele tehnice (preferabil unui link ...poate e mai comod sa gasesti datele despre servo intr-un loc centralizat), de unde l-am cumparat, la ce pret, cum a fost de nou, cum s-a comportat in timp, la ce a fost folosit, cum a rezistat la crash-uri, daca exista piese de schimb etc.
Stiu ca experienta personala e implicit subiectiva si o evaluare obiectiva nu se poate face fara acordarea de note pentru un set de criterii si eventual un set de masuratori pe banc (si asta e mai greu de realizat) dar cred ca review-urile personale (cu experientele pozitive si mai ales negative) pot sa ne ajute la luarea unei decizii la echiparea unui model.
Poate contine si postari de mica publicitate, poate aveti nevoie de un servo pentru a inlocui unul defect si nu aveti rezerva sau aveti in cutii cateva servo de rezerva ramase de la un proiect vechi si care nu va mai sunt de folos, uneori e mai simplu sa apelezi la colegi decat sa faci o comanda in strainatate.
Daca se poate as avea rugamintea sa respectam regula "un tip de servo per postare".

PS daca un coleg a facut un review pentru un servo nu inseamna ca subiectul este inchis, puteti face un alt review sau puteti comenta la cel existent

Aceasta postare a fost editata de ender67: 15 July 2018 - 09:36 AM

0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2018 - 10:21 AM

O idee buna. Cel mai bun servo pentru planoare mici:

HobbyKing™ HK15168 Coreless Analog Servo 0.9kg / 0.10sec / 8g - 2.36EUR

Analog, fara joc, se misca lin, merge si 1s, nu moare. Am testat multe servo ieftine, asta a fost cel mai bun culmea si cel mai ieftin.

Nu cred ca merge pe 2s, n-am testat. Apare sub multe nume, prima oara l-am avut de la Esky si Eflite, il recunosti dupa echia cap de rechin ciocan (cu trei gauri in cap) si dupa gear-ul foarte smooth.

Fisier atasat  414kCyrl+GL.jpg (22.14K)
Number of downloads: 15Fisier atasat  41QJ5yAL0gL.jpg (22.28K)
Number of downloads: 16

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 15 July 2018 - 10:33 AM

0

#3 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 15 July 2018 - 10:36 AM

EMax ES3302 (analogic) si ES3352 (digital)

Incep seria de review-uri cu doua servo-uri "budget" si care au un raport foarte bun pret / performanta.
Datele tehnice sunt la fel pentru variantele analogice si digitale:

Tensiune 4.8-6V
Cuplu 2.4/2.8 kg.cm
Viteza 0.12/ 0.10 sec/60grade
Greutate 12.4 grame
Dimensiuni: 23.17 x 9.17 x 24.05 mm

Le-am cumparat de pe www.banggod.com, pretul este cam 9 dolari pentru ES3302 (analogic) si putin peste 10 dolari pentru ES3352 (digital).
https://www.banggood...rch/es3302.html
https://www.banggood...rch/es3352.html
Pe linga servo-urile vandute la bucata sunt si seturi de 4 buc ES3302 la 34 de dolari, 4 bucati ES3352 la 55 de dolari si 6 bucati ES3352 la 81 de dolari.
Logica pentru care seturile de ES3352 sunt mai scumpe decat servo-urile luate la bucata imi scapa (poate uneori nu gasiti la bucata si merita sa luati un set).
Preturile sunt cu transport gratuit din China, pentru cativa lei in plus puteti opta pentru urmarirea pachetului ("tracking') si chiar asigurare (daca se pierde pe drum aveti banii inapoi fara discutii inutile).

Primul set de 12 servo-uri (11 analogice si 1 digital...ca atat mai era pe stoc) le-am luat acum ceva timp. Fiind un pachet destul de mare si cu valoare a venit la posta externa vamala deci la preturile de la bangggod s-a adaugat TVA de 19%.
Saptamina trecuta am mai facut o comanda de 9 bucati Es3352 dar de data asta am pus un servo pe comanda, cu transport si asigurare minus discountul meu de client banggood s-a ajuns la magnifica suma de 11.15 dolari pe bucata. Asta e sub limita de 10 euro la care trebuie sa platiti TVA si deci ar trebui sa va coste sub 50 de lei un servo.
Dupa ce imi sosesc ultimele comenzi de ES3352 pot sa va ajut cu 1 set de ES3352 sau 2 seturi de ES3302 daca aveti nevoie.

Plata la banggood se face de obicei prin Paypal si iaci mai exista o smecherie. Paypal in general are rate de schimb mai bune pentru dolari decat pentru euro (si deci e bine sa selectati pretul in dolari la banggood) dar tot in general nu sunt asa de bune ca cele de la banca (deci e bine ca la optiuni de plata sa nu mergeti pe rata lor de schimb ci pe cea a bancii emitente a cardului). O fi o diferenta de cativa bani dar la plati mai mari devine semnificativa.

Nu va sfatueisc sa luati de pe ebay din Europa din cauza preturilor, cel mai ieftin 13 euro cu 4.80 euro transportul si 50 de centi fiecare servo in plus... deci 13.5 pe bucata cu 4.30 euro transportul. 4 bucati servo comandate in Europa sunt cam la acelasi pret cat 6 servo din China.

Cutiutele vin cu un sticker razuibil pe care gasiti site-ul producatorului (www.yinyanmodel.com) si sub vopsea un cod de 16 cifre, introduceti in sectiunea "Anti-counterfeit" codul respeciv si aveti instant raspunsul la intrebarea daca aveti un servo original Emax sau o clona. In momentul in care o firma baga coduri de validare pentru un servo de 10 dolari asta imi indica faptul ca apreciaza parerea cumparatorilor dar si ca servo-urile au cautare si deci sunt de calitate apreciata de clienti. Sau e doar o miscare de marketing si am pus botul ca un pelican ce inghite tot http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif.

Nu sunt servo-uri foarte puternice sau foarte rapide (asta puteti vedea cu ochiul liber din datele tehnice) dar au doua mari avantaje:
- sunt servo-uri slim (9.17 mm) deci pot fi folosite foarte bine ca servo-uri de aripa (inclusiv la DLG-uri cu profil ZoneV2 ...cred ca la Synergy2 nu ar merge si acolo trebuie servo de 8 mm) pentru planoare pina la 1 kg sau chiar 1.2 kg (eu merg pe regula simpla ca dublul greutatii planorului ar trebui sa dea cuplul servo-ului). si cu greutatea stau bine, eu am gasit 11.9-12 grame.
- NU au joc. Deloc. Si raportul de transmisie a rotilor dintate nu permite rotirea cu usurinta (stiu ca e recomandabil sa nu faci chestia asta sa incerci sa rotesti bratul manual dar la fiecare set de servo iau unul la "disectie" pe care il desfac sa il studiez ). Nu am gasit joc nici la varianta analogica nici la cea digitala.

Nu as merge pina acolo sa va recomand sa puneti servo de genul asta pe un Ultima (pentru ca nu stiu cum se comporta in timp) dar in mod sigur isi gasesc locul in modele F3RES sau ceva gen Pulsar 2000 sau 2500, sau in DLG-uri ...sau planor pina in 1 kg. Poate chiar in ceva gen Viator si (de ce nu) Altius.

in concluzie: cel mai versatil servo buget si care nu ar trebui sa lipseasca din cutie.

0

#4 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2066
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 15 July 2018 - 02:00 PM

Salut, am să prezint pe scurt experienţele mele cu servouri, astfel:

Ieftine şi proaste:
- HXT900 Micro Servo 1.6kg / 0.12sec / 9g:
- pinioane care au cedat la primul zbor
- interferenţe cu electronica de pe model
- din 6 luate nici unul nu a putut fi utilizat. Poate am fost eu mai ghinionist. oricum nu am mai cumpărat de atunci niciodată aşa ceva.

Bune:
-Corona 939MG Metal Gear Servo 2.5kg / 0.14sec / 12.5g
- în cinci ani de utilizare am schimbat unul singur (unul din eleroanele de pe Sagita - începuse să tremure)
- HobbyKing™ 939MG Servo MG 2.5kg / 0.14sec / 12.5g
- în trei ani de utilizare nu am avut nici o problemă pe nici unul dintre modele. Identice cu Corona 939
- Turnigy™ TG9e Eco Micro Servo 1.5kg / 0.10sec / 10.1g
- două bucăţi în uz pe un model care zboară de 7 ani fără nici o problemă. (sub etichetă scrie Tower Pro)

- Luate de curând şi la prima vedere par în regulă:
- Corona CS-239MG Slim-Wing Analog Servo 4.6kg / 0.14sec / 22g - aici voi reveni cu păreri.
Sultan Eduard
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2018 - 02:22 PM

Dap, si eu am avut experienta proasta cu HXT900 (in special pe heli) si HXT500 (pe planoare)

 edisultan, la 15 July 2018 - 02:00 PM, a spus:

Salut, am să prezint pe scurt experienţele mele cu servouri, astfel:

Ieftine şi proaste:
- HXT900 Micro Servo 1.6kg / 0.12sec / 9g:
- pinioane care au cedat la primul zbor
- interferenţe cu electronica de pe model
- din 6 luate nici unul nu a putut fi utilizat. Poate am fost eu mai ghinionist. oricum nu am mai cumpărat de atunci niciodată aşa ceva.

0

#6 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 16 July 2018 - 11:48 AM

Hitec HS-45HB Micro
Dimensiuni:23.6 x 9.8 x 22.4 mm
Masa: aprox. 8 g
Viteza: 0.14sec/60
Pret: 76 lei

Am luat cateva bucati pentru RES si DLG si functioneaza fara repros, doar ca sunt cam zgomotoase.

Exista si varianta nano (35 si 40) dar cam slabute, depinde de aplicatie. Le recomand.

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 16 July 2018 - 11:49 AM

0

#7 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2066
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 16 July 2018 - 07:59 PM

Alte servouri care funcţionează la fel de când le-am montat (undeva prin 2010):
Servo Micro HD-1900A, 9g/2kg Power HD
- Masa: 9 grame
- Tensiune: 4.8-6V
- Viteza: 0.11/0.08 sec/60 grade la 5/6V, fara sarcina
- Cuplu: 1.2/1.5 kgcm la 5/6V
- Dimensiuni: 23 x 12 x 22mm
Sultan Eduard
0

#8 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 17 July 2018 - 12:55 PM

 edisultan, la 15 July 2018 - 02:00 PM, a spus:

Salut, am să prezint pe scurt experienţele mele cu servouri, astfel:

Ieftine şi proaste:
- HXT900 Micro Servo 1.6kg / 0.12sec / 9g:
- pinioane care au cedat la primul zbor
- interferenţe cu electronica de pe model
- din 6 luate nici unul nu a putut fi utilizat. Poate am fost eu mai ghinionist. oricum nu am mai cumpărat de atunci niciodată aşa ceva.

Bune:
-Corona 939MG Metal Gear Servo 2.5kg / 0.14sec / 12.5g
- în cinci ani de utilizare am schimbat unul singur (unul din eleroanele de pe Sagita - începuse să tremure)
- HobbyKing™ 939MG Servo MG 2.5kg / 0.14sec / 12.5g
- în trei ani de utilizare nu am avut nici o problemă pe nici unul dintre modele. Identice cu Corona 939
- Turnigy™ TG9e Eco Micro Servo 1.5kg / 0.10sec / 10.1g
- două bucăţi în uz pe un model care zboară de 7 ani fără nici o problemă. (sub etichetă scrie Tower Pro)

- Luate de curând şi la prima vedere par în regulă:
- Corona CS-239MG Slim-Wing Analog Servo 4.6kg / 0.14sec / 22g - aici voi reveni cu păreri.



Eu am pe tot ce zboara la mine( planoare si aripi zburatoare) aceste servo de mai sus si zboara fara probleme e adevarat ca eu nu am zburat prea mult cu ele.Joc f mic centreaza bine, papide si puternice.



Mai am intr-un planor 2 servo vechi de KRAFT si care sunt impecabile chiar daca sunt de 30-40 de ani


Intr-un heli 450 am Tower pro MG 90 S, (am luat 5 o data si unul avea un tremurat la capat de cursa dar nu era pozitionat bine cursorul potentiometrului si am reusit sa-l aliniez si de

atunci functioneaza fara probleme) pe platou si pe coada HK 15158 A ,digital, (plastic) tot fara probleme


Intr-un termic am HK 15138 plastic, fara probleme, fara joc, centreaza bine, puternice ,ieftine.



E adevarat ca atunci cand am cumparat, am cumparat mai multe si s-a mai nimerit sa fie cateodata unul cu probleme,inclusiv probleme de cositorire a firelor pe care le-am putut rezolva, dar celelalte functioneaza perfect.


Daca o sa fac drona aia de care am mai pomenit , probabil ca o sa iau niste servo mai scumpe si mai de firma, dar asa cum sunt modelele mele, facute de mine si la cat zbor, nu merita investitia.


Cred ca uneori mai conteaza si sa ai noroc sa fie dintr-un lot de fabricatie bun, la care au respectat intocmai tehnologia de fabricatie , iar cei ce le-au montat sa fie angajati mai vechi si cu experienta.Poate gresesc dar totusi cred ca asa e.
Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 17 July 2018 - 12:56 PM

0

#9 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 July 2018 - 05:39 PM

Servo-uri KST heli de 20g
Azi am ridicat de la posta 3 servo comandate pe 1 iulie la www.banggood.com cu livrare din China:
https://www.banggood...r-p-929940.html
https://www.banggood...-p-1060720.html
https://www.banggood...-p-1014382.html
Al patrulea servo comandat in acelasi timp a fost:
https://www.banggood...-p-1139576.html
Din motive ce tin de serviciile exceptionale ale Postei Romane al patrulea servo desi apare ca ajuns la BSI Bucuresti inca nu a ajuns la Ploiesti.
Cele trei servo sosite azi au:
Greutate 20 grame
Dimensiuni 23 x 12 x 27 mm
difera prin preturi si cuplu:
DS315MG: 2.8@4.8V/0.10s, 3.5@6V/0.09s, 4.3@7.4V/0.09s, 4.8kg@8.4/0.07s - 30 USD.
DS215MG: 3.1@6V/0.06s, 3.7@7.4V/0.05s - 31 USD
DS452MG: 3.6@4.8V/0.08s, 4.1@6V/0.07s, 4.8@7.4V/0.06s - 24 USD
si cel ce inca nu a ajuns:
DS213MG: 2.5@4.8V/0.08s, 3@6V/0.07s - 30 USD (si 16 grame)
In poza nu apare DS213MG dar apare MS-320 sosit saptamina trecuta de la Hyperflight:
MS-320: 4.5@6V/0.09s, 5.5@7.4V/0.08s -48 de dolari la hyperfligt.
Exista si la Banggood ceva mai scump (la 54 de dolari):
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
sau o "varianta" ceva mai ieftina la 40 de dolari:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Mare atentie la cod: unul este MS-320 celalalt este MR-320 , teoretic servo de roboti. Practic acceasi mecanica si electronica dar difera doar cursele:
- pentru semnal intre 1000 si 2000 microsecunde MR320 are cursa + / -90 grade
- pentru semnal intre 1000 si 2000 microsecunde MS320 are cursa +/- 50 grade
MS320 si MR320 sunt servo-uri fara potentiometru cu senzor Hall.
Deocamdata am luat ultimele 4 bucati de MS320 de la Hyperflight si am comandat un MR320 pe 6 iulie, vad ca a ajuns pe 15 iulie la BSI Bucuresti si probabil saptamana viitoare ajune la mine si sa fac o comparatie mai detaliata intre MS320 si MR320.
Sa vorbim de "elefantul gri" din incapere: servo ALZRC-DS452MG. E ceva mai ieftin (cu 20% mai ieftin decat KST). Nu are joc. Are acelasi tip de cap/spline ca si KST, se potrivesc aceleasi brate (o mica diferenta, parca are diametrul mai mic cu o zecime, bratele intra cu un pic de fortaj la KST si intra usor la ALZRC). Are cuplu bun. Rotitele "se simt" cam la fel (avand doar cate o bucata nu m-am bagat sa le desfac si sa fac o analiza comparativa a mecanicii). Dimenisunile carsaselor sunt la fel, serigrafia sau gravarea laser cu caractere diferite, portocaliul de la cablu un pic mai inchis la culoare. Nu stiu ce sa zic, astia de la KST si ALZRC sunt din aceeasi provincie dar nu din acelasi oras. Poate fi KST ...dar la 6 dolari diferenta mai bine iei un servo care stii sigur ca e KST.
Pentru cele 3 servo cei de la Banggood au trecut ca valori pe plic 5.84 USD (ALZRC), 8.34 USD (DS215MG) si 11.29 USD (DS315MG). Fiind un servo pe comanda au ajuns in mai putin de 2 saptamani in tara (pachete mici), fara TVA si taxe vamale cu avizare la cutie si ridicare de la posta de cartier.
Combinatia DS215/MS320 vreau sa le folosesc ca servo de fuselaj pentru Xplorer iar DS315/MS320 ca servo de fuselaj pentru Shadow (servo-urile cu senzor Hall pe profundor).
Inainte de a le baga in fuselaj probabil ca vor sta cel putin o ora pe bancul de probe sa vad cum se comporta in timp.
"Pe statie" stau bine: centreaza bine, au cuplu bun (ma rog, pe 5V cat avea BECul ala, trebuie sa le pun si pe BEC-urile de 6V si 7.2 V), nu sunt zgomotoase. MS-320 e cu o clasa peste (in sensul bun) colegii de banc(a): daca la celelalte servo se mai aude din cand in cand un mic zgomot asta sta cuminte si linistit pe aceeasi pozitie. Le-am testat si pe 6V: acceasi impresie.
MS320 a devenit servo preferat. Sa vedem cum se comporta in timp servo-urile astea KST. Deocamdata nu am ce sa le reprosez: centrare buna, fara joc, cuplu bun, rapide, pret decent. Prefer 10 grame in plus in fuselaj si sa stiu ca e un servo bun si fiabil.

Fisiere atasate


0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2018 - 11:30 AM

Pentru ca mi-au ramas cateva servo neutilizabile am facut un experiment.

Le-am pus in servo tester alimentate cu lipo 2S incarcat maxim, 8.4V si le-am dat sa se invarta continuu.

Ei bine, nu s-au ars. Am pus mai apoi toate servo ieftine de prin casa, la fel si nici unul nu s-a ars. Au mers mai vioi, mai multa forta si dupa un timp s-a incins bine motorul dar asta a fost tot.

Ma intreb daca, de fapt, nu merg mai toate servo fara probleme pe 2s. Electronica poate, motorul a supraalimentat dar in planor nu se misca de fapt prea mult, nu ca intr-un heli.
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 October 2018 - 11:37 AM

packu de 5 NiMh fresh scos din charger are 8V, si scade la 7V dupa cateva minute de tras 1C, asa ca tot ce e servo cotat ca 6V (5 NiMh) ar trebui sa fi fost prevazut sa tina mai mult.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2018 - 11:31 PM

Asa am calculat si eu. O sa incep prin a pune direct pe 2s cateva planoare de care nu imi pare rau, gen EzGlider, le zbor si ma lamuresc. Cu life nu vreau sa risc, stau la 3.3V pe celula forever (stiu ca am in statie) dupa car cad brusc si nici nu exista bipaitoare cum e pentru lipo. Cel putin la lipo stiu ca dupa ce incepe sa bipaie mai am cel putin 30 minute de zbor.
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 October 2018 - 08:09 AM

Ba exista, sunt modele programabile pana la 2.7V:
http://www.mpja.com/...nfo/31067%20TE/

Cele neprogramabile incep sa beepaie la 3.3V, ceeace este putin dupa parerea mea, avand in vedere ca sunt practic fara sarcina.
La multicopter mai merge 3.3V, unde ai 3-4C permanent, se traduce prin 3.7V dupa aterizare, dar la planor inseamna stoarse ca un burete.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2018 - 11:50 AM

Arata bine, ai un link catre un shop mai accesibil gen hobbyking, banggood, etc. ?


 renatoa, la 08 October 2018 - 08:09 AM, a spus:

Ba exista, sunt modele programabile pana la 2.7V:
http://www.mpja.com/...nfo/31067%20TE/

Cele neprogramabile incep sa beepaie la 3.3V, ceeace este putin dupa parerea mea, avand in vedere ca sunt practic fara sarcina.
La multicopter mai merge 3.3V, unde ai 3-4C permanent, se traduce prin 3.7V dupa aterizare, dar la planor inseamna stoarse ca un burete.

0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 October 2018 - 12:17 PM

https://www.ebay.com...po/192571490948
... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 October 2018 - 12:51 PM

https://www.banggood...rm-p-26049.html
... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   Cosmin82 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 20-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Barlad
  • Interests:Aeromodele

Postat 08 October 2018 - 02:46 PM

 stiganas, la 07 October 2018 - 11:30 AM, a spus:

Pentru ca mi-au ramas cateva servo neutilizabile am facut un experiment.

Le-am pus in servo tester alimentate cu lipo 2S incarcat maxim, 8.4V si le-am dat sa se invarta continuu.

Ei bine, nu s-au ars. Am pus mai apoi toate servo ieftine de prin casa, la fel si nici unul nu s-a ars. Au mers mai vioi, mai multa forta si dupa un timp s-a incins bine motorul dar asta a fost tot.

Ma intreb daca, de fapt, nu merg mai toate servo fara probleme pe 2s. Electronica poate, motorul a supraalimentat dar in planor nu se misca de fapt prea mult, nu ca intr-un heli.


Buna ziua, imi permit sa ma arunc in discutie datorita faptului ca servo motoarele mele cred ca sunt cele mai "batute" fizic , psihic si moral :)). Desi am putin timp de cind am inceput sa construiesc si sa zbor diverse modele homemade am achizitionat tot ce era mai ieftin (tower pro 9g 90 grade 12 lei). Practic tot ce este pe 6v merge cu 9v dar nu pentru mult timp. Datorita sistemului radio improvizat (Arduino) au urmat multe modele care mergeau la arat mai bine decit la zbor , cu toate astea jucariile astea ieftine refuza sa cedeze .
https://youtu.be/K5h5vLrRnIg
Just try to think out of the box !
0

#18 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2018 - 07:49 PM

N-am inteles; merg sau nu pe 2s ?


 Cosmin82, la 08 October 2018 - 02:46 PM, a spus:

Practic tot ce este pe 6v merge cu 9v dar nu pentru mult timp. Datorita sistemului radio improvizat (Arduino) au urmat multe modele care mergeau la arat mai bine decit la zbor , cu toate astea jucariile astea ieftine refuza sa cedeze .
https://youtu.be/K5h5vLrRnIg

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 08 October 2018 - 07:50 PM

0

#19 Useril este offline   Cosmin82 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 20-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Barlad
  • Interests:Aeromodele

Postat 08 October 2018 - 08:07 PM

 stiganas, la 08 October 2018 - 07:49 PM, a spus:

N-am inteles; merg sau nu pe 2s ?

2s = 4,2 x 2 max = 8.4 v max , da merg 6v fiind tensiunea maxima recomandata . Dupa cum a spus si colegul care a facut proba nu crapa din prima ca un bec de 12v pus la 24 ... dar motorul este un coreless proiectat pentru 6 v . La 9 V trage mai tare mai repede dar nu pentru mult timp. Eu personal foloseam o baterie banala de 9v sa alimentez un arduino + servomotorul pentru teste, acele sevomotoare functioneaza si astazi dupa ummm 8-9 aeromodele busite (2-3-4 crash-uri de fiecare). Am achizitionat 4 bucati de la ..... (nu fac reclama) in februarie si au suferit multe. Acel video este de ieri duminica 7.10 si busitura a fost aterizare din punctul meu de vedere Ș)) chiar daca am rupt rotorul.
Just try to think out of the box !
0

#20 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2018 - 08:25 PM

Pai tot n-am inteles.

In primul rand de care coleg e vorba (ala de a facut proba)

Zici ca trag mai tare dar nu tin mult timp si continui spunand ca ale tale alimentate la 9v functioneaza si astazi. Deci tin sau nu mult timp ?

Poti sa faci reclama pana lesini, nu suntem la TV.

 Cosmin82, la 08 October 2018 - 08:07 PM, a spus:

2s = 4,2 x 2 max = 8.4 v max , da merg 6v fiind tensiunea maxima recomandata . Dupa cum a spus si colegul care a facut proba nu crapa din prima ca un bec de 12v pus la 24 ... dar motorul este un coreless proiectat pentru 6 v . La 9 V trage mai tare mai repede dar nu pentru mult timp. Eu personal foloseam o baterie banala de 9v sa alimentez un arduino + servomotorul pentru teste, acele sevomotoare functioneaza si astazi dupa ummm 8-9 aeromodele busite (2-3-4 crash-uri de fiecare). Am achizitionat 4 bucati de la ..... (nu fac reclama) in februarie si au suferit multe. Acel video este de ieri duminica 7.10 si busitura a fost aterizare din punctul meu de vedere Ș)) chiar daca am rupt rotorul.

0

#21 Useril este offline   Cosmin82 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 20-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Barlad
  • Interests:Aeromodele

Postat 08 October 2018 - 09:02 PM

 stiganas, la 08 October 2018 - 08:25 PM, a spus:

Pai tot n-am inteles.

In primul rand de care coleg e vorba (ala de a facut proba)

Zici ca trag mai tare dar nu tin mult timp si continui spunand ca ale tale alimentate la 9v functioneaza si astazi. Deci tin sau nu mult timp ?

Poti sa faci reclama pana lesini, nu suntem la TV.


Ai PM, reclama tot nu fac - motivul il ai acolo. Cum ti-am relatat si tie eu am facut treaba asta din greseala datorita http://i.imgur.com/f8pH78Z.png , surprinderea mea a fost dupa ce am citit manualul.
Just try to think out of the box !
0

#22 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 October 2018 - 11:07 PM

Esti sigur ca nu alimentezi servo-ul din cei 5V ai arduino, si chiar l-ai alimentat la 9V ? :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#23 Useril este offline   Cosmin82 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 20-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Barlad
  • Interests:Aeromodele

Postat 09 October 2018 - 07:11 AM

:)) eee nu am citit documentația la servo dar la Arduino știam cum sta treaba. Dacă pui 2 servo pe 5v out la nano ... cumperi altul.
Just try to think out of the box !
0

#24 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2018 - 08:07 AM

Multam, l-am si cumparat.

 renatoa, la 08 October 2018 - 12:51 PM, a spus:


0

#25 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 October 2018 - 08:18 AM

 Cosmin82, la 09 October 2018 - 07:11 AM, a spus:

:)) eee nu am citit documentația la servo dar la Arduino știam cum sta treaba. Dacă pui 2 servo pe 5v out la nano ... cumperi altul.


Nope, regulatorul de 5V UA78M05 are protectie interna prin autolimitare la 500mA, este virtual indestructibil.
"The internal current-limiting and thermal-shutdown features of these regulators essentially make them immune to overload"
... cu picioarele pe pamant ...
0

#26 Useril este offline   Cosmin82 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 20-August 18
  • Gender:Male
  • Location:Barlad
  • Interests:Aeromodele

Postat 09 October 2018 - 09:05 AM

 renatoa, la 09 October 2018 - 08:18 AM, a spus:

Nope, regulatorul de 5V UA78M05 are protectie interna prin autolimitare la 500mA, este virtual indestructibil.
"The internal current-limiting and thermal-shutdown features of these regulators essentially make them immune to overload"

Multumesc pentru hint. Nano are un max 40mA per pin / 250 mA per total, acum realizez ca este posibil sa fie din cauza usb bus power. Totusi UA78M05 are 500 mA max si cu 2 servo oricum depasesc si ajung la shut down dar o sa incerc si varianta asta. PS : ai mesageria plina si stricam topicul omului cu improvizatiile mele :))
Just try to think out of the box !
0

#27 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2018 - 11:39 PM

Servo de 2 EUR pus pe Sharon F3J 3.7m peste tot. Precise, se centreaza bine, fara joc.

HobbyKing™ HK15148 Analog Servo 2.0kg / 0.18sec / 15g

https://hobbyking.co...-14sec-17g.html

sunt practic echivalentul (ca dimensiuni) celebrului Futaba 3150 sau Hitec 82/85 - servo mini standard. Le zbor si sunt foarte multumit, am mai cumparat un set complet sa fie pentru viitoare proiecte.

Mai ieftine de atat nu se poate. Gear de plastic, tot ce e china cu gear de metal are joc.
0

#28 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 04 January 2019 - 07:04 PM

Buna baieti,
Am vazut pe undeva pe forum niste discutii despre niste servo profesionale, industriale , scumpe, dar foarte sigure , pentru aplicatii speciale , pentru scule scumpe care necesita , printre altele si o investitie serioasa in servo.Ma puteti ajuta ? Am cautat dar nu mai gasesc postarile respective.Ce m-ar m-ai mai interesa ar fi un device care poate fi comandat de o statie de telecomanda (folosind un receptor) si care sa comande (actioneze) un releu de 200 de A pentru un starter la un motor termic la o drona.

Multumesc anticipat.
La Multi Ani
Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 04 January 2019 - 07:05 PM

0

#29 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 January 2019 - 07:50 PM

Nu trebuie nimic scump pentru asta... incepem totusi cu intrebarea: releul il ai ?
Presupunand ca da, si e la 12V, actionezi releul cu un switch RC ca asta si gata.

Releul ar putea fi facut cu un MOSFET, ca asta.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#30 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 05 January 2019 - 08:30 PM

Releul de 200 A pentru starter vine pe motor asa ca imi trebuie doar actionarea ca sa poata fi pornit din telecomanda .
Iar servo e pentru acceleratie la motorul respectiv, sunt pentru niste vehicule telecomandate cu camera de luat vederi pentru armata chineza .Motorul nu il producem noi ci o firma germana, noi il cumparam si trebuie sa-l echipam asa ca sa poata fi folosit pe vehiculele respective.Si mai trebuie sa-l modificam putin pentru mai multa putere , dar asta am rezolvat.
Iar ca servo pentru acceleratie imi trebuie ceva ce sa tina si sa nu dea rateuri.Asadar unde sunt servourile alea profesionale , unde le-am vazut pe forum?
Multumesc

Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 05 January 2019 - 08:31 PM

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro