Modelism - RHC Forum: ALTius 2m - planor pentru F5J / ALES de 2 m - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ALTius 2m - planor pentru F5J / ALES de 2 m ... proiect Gerld Taylor pentru F5J/ALEs din balsa frezata

#1 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 14 July 2018 - 08:10 PM

La sugestia lui Stefan deschid un topic nou pentru un proiect ceva mai "realizabil" in comparatie cu planorul Altius de 3.6 m din compozit.
Proiectul original are anvergura de 2.5 m si coarda centrala de 20 cm.
L-am scalat (2m in loc de 2.5 m), l-am "eliptizat" (adica am facut abstractie de modul cum varia forma in proiectul original, forma aripii va fi eliptica) si l-am "apaltizat" (am facut abstractie de unghiul diedru din proiect ca de fapt semiaripile sunt plate).
Semiaripa are 100 x 20 x 1.43 cm.
se iau doua blocuri de balsa de 15 mm (sau mai bine de 20 mm), se lipesc cu epoxi pentru a forma un bloc compact de 100 x 20 x 1.5 (sau 2) cm si se frezeaza cu spor.
Ca sa pot pune aici ceva mai mult decat un screenshot am facut un model cu rezolutie mica (100 de puncte in loc de 500 pe lungimea corzii si "felii" groase de 50 mm in loc de 5 mm asa cum folosesc in mod normal la calculul matritelor), am mai facut si conversia text-> binar a fisierului STL si a rezultat ceva de 419 KB ce poate fi atasat (sper) la forum.
Pentru vizualizare STL va recomand Papa's Best STL Viewer (https://papas-best.com/stlviewer_en), la mine in Windows 7 merge foarte bine, incarca rapid inclusiv fisiere mari de sute de mega.
Ca de obicei, salvati fisierul, stergeti extensia .txt, deschideti cu viewer-ul de fisiere STL.
Retineti ca asta e o forma foarte bruta - cam de 50 de ori mai grosiera decat fisierele ce vor fi utilizate la frezare.
Enjoy! (pina cand vom prodce ceva praf de balsa).

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 14 July 2018 - 08:43 PM

Cam asa este definita aripa originala de 2.5m:



ALES 20140222 Full SynerJ
0 0.2 0 5 0 13 5 1 0 SynerJ-70 SynerJ-70
0.28 0.1965 0.002 5 0 13 5 1 0 SynerJ-68 SynerJ-68
0.51 0.1855 0.002 5 -0.05 13 4 1 0 SynerJ-65 SynerJ-65
0.73 0.1685 0.01 5 -0.15 13 5 1 0 SynerJ-59 SynerJ-59
0.94 0.143 0.0245 5 -0.3 13 5 1 0 SynerJ-50 SynerJ-50
1.1 0.114 0.042 5 -0.7 13 4 1 0 SynerJ-40 SynerJ-40
1.2 0.087 0.0595 5 -1.3 13 2 1 0 SynerJ-30 SynerJ-30
1.23 0.0715 0.07 5 -1.4 13 2 1 0 SynerJ-30 SynerJ-30
1.25 0.045 0.088 5 -1.5 13 1 1 0 SynerJ-30 SynerJ-30

Informatia pe coloane(dimensiuni in metri): pozitia in lungul aripii, coarda, sweep (cu cat este dat in spate profilul fata de profilul de la centru care este considerat cu coordonata 0 - distanta asta si cu coarda determina forma aripii), unghiul diedru, unghiul de torsiune si la final profilul.
Am atasat si fisierele cu datele fiecarui profil.
Dupa cum se poate vedea semi-aripile ar trebui montate cu un diedru de 5 grade.
Asta e .... toata informatia necesara pentru realizarea acestei aripi incape in 40 kB.
Fisierele astea (impreuna cu un fisier suplimentar de configurare (in care bag o multime de parametri ca sa nu mai stau sa ii bag de la tastatura de fiecare data) sunt prelucrate de program si se realizeaza modele 3d pentru aripa / segmente / diverse tipuri de matrita. De obicei sub 1 minut... la planoare de 3.5-4 m poate dura maxim 4-5 minute.
De fapt calculul coordonatelor dureaza 1-2 secunde, ce dureaza mai mult este scrierea celor 36 de fisiere (la Altius 3.6 m au 954 MB).

Fisiere atasate


0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2018 - 10:36 PM

M-ai omorat cu numele astea, pare ca prima etapa a oricarui proiect e gasirea unui nume. Deja cred ca ai mai multe decat planoare.

M-am uita cu Papa SLT si am vazut modelul unei aripi, ce sa zic, e frumoasa, pare lata la baza si cam ingusta la varf dar altfel nu-mi zice nimic.

Eu vad lucrurile cam asa:

- planoare din structura cu balsa se tot fac de 100 de ani (cred ca s-au facut deja 100 de ani) - toate tehnicile/formele posibile au fost intoarse pe toate partile.

- planoare din balsa solida frezata nu s-au facut pentru ca frezele CNC nu sunt de mult si pe mana hobistilor de abia au aparut.

De ce as face o aripa din balsa solida ? (fara eleroane)

- pot freza profill precis (nu mai sunt neregularitati ca la folie) - iese ca din matrita.
- o pot face foarte subtire (de fapt trebuie sa fie cat mai subtire ca altfel e scumpa si grea)
- merge perfect in regim de amator caci frezarea tine mult dar nu te deranjeaza caci nu faci serie industriala.

- ce as castiga cu o aripa foarte subtire ? banuiesc ca un planor cu frecare mica, penetrare buna. Azi am vazut din nou Kleine UHU si pare sa aibe fix caracteristicile astea.


Nu stiu nimic din aerodinamica dar asa imi arata mie la bun simt. Evident ca este o limita la cat de subtire o faci caci altfel se destrama la frezare/in zbor. In etapa asta de discutii ma intereseaza in primul rand din cate segmente o faci (eu prefer trei, cu plan central) - cum le prinzi intre ele, cum o faci demontabila, cum o intaresti, chestii din astea.

La modul ideal vreau sa iasa din freza complet taiata ajustata, toate gaurile canalele facute/aliniate. Eu doar sa o lipesc si sa o slefuiesc. Sa nu fie nimic care sa depinda de mana (cum e la aripa facuta de popad)

Ma gandesc ca si coada in V se poate face tot din balsa solida frezata (adica cu profil nu plata). Si totul demontabil si aliniat.

Un start bun pentru inspiratie primara ar fi MadRES si PuRES (nu de copiat, cred ca se poate mai bine) + KleineUHU
0

#4 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 15 July 2018 - 08:34 AM

Referitor la nume - nu am o colectie foarte bogata si vor fi doar vreo 5:
- pentru modele tip RES am pastrat doar 2: PRESto si PREStige
- pentru modelul de 2m RES derivat din Dynamo am ales Dinamic XLS
- ALTius vor fi modelele bazate pe SynerJ (sau chiar Synergy2) conceput de Gerald Taylor
- daca voi scoate modele bazate pe profilele de la NAN Models (cel de la Xplorer si cel de la Shadow dar scalate si facute cu 4 segmente) astea vor fi seria ROver ("Romanian version"...cum ar veni).

Foarte interesant MadRES (nu stiam de el, am renuntat de mai mult timp sa urmaresc colectia de F3RES de pe rcgroups): planor F3RES cu aripa din balsa frezata (ba chiar am vazut pe forum ca ar fi bazat pe profil Synergy). Cred ca se poate face un kit de genul asta. As pastra fuselajul de la Dynamo (din 2 placi de balsa de 2 mm) iar in a treia placa as pune si ampenajele in X si ampenajele in V (acum catva timp am taiat ptr d-l profesor EGI ampenaje in V pentru Dynamo, nu stiu daca a ajuns sa zboare cu ele). Cu balsa din spatiile libere de pe linga piesele fuselajului pot sa fac un sistem de prindere a ampenajului in V si tot sistemul de ampenaje sa fie demontabil (sa poti zbura cu orice tip de ampenaj la alegere).
Coada frezata / profilata e o idee dar nu stiu daca merita (cand faci ampenajul din balsa frezata ar trebui sa ii faci cel putin un canal pentru platbanda carbon 3x0.5 mm si la balsa subtire asta poate fi o problema, e mai simplu sa tai ampenajele din balsa de 2 mm sau chiar 1.5 mm si sa le acoperi cu folie de laminat hartia, daca ii slefuiesti si marginile ai o frecare mica si o greutate mult mai mica la o rezistenta mai mare).
0

#5 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 16 May 2020 - 10:52 PM

Vezi postareastiganas, la 14 July 2018 - 10:36 PM, a spus:

Sa nu fie nimic care sa depinda de mana (cum e la aripa facuta de popad)


Apropo ...

Le fac de mana dupa template, ca la taierea aripilor din foam cu hot cutter :)

Fisier atasat  Primul_pas_39942801_927962414055913_3157440341456453632_n.jpg (87.04K)
Number of downloads: 28 Fisier atasat  SAM_1641.JPG (214.61K)
Number of downloads: 28

Aterizari fericite !

PopaD
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro