Modelism - RHC Forum: Lista piese barcuta plantat. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lista piese barcuta plantat.

#1 Useril este offline   Luck 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 18-July 16

Postat 14 July 2018 - 03:24 PM

Va salut.
Dragi colegi,am si eu o rugaminte,poate,poate isi face cineva timp sa imi raspunda si mie si sa ma ajute cu o lista de "shopping" de pe aliexpress.
Cochetez putin cu electronica (foarte putin) si vreau sa imi fac o barcuta de plantat,neaparat de viteza.
Imi poate recomanda si mie cineva piesele ce trebuiesc achizitionate?
Vreau sa o fac in regim propriu si am sa o fac pas cu pas.
De aproximativ 2 saptamani citesc acest forum si ma minunez de ce pot face unii oameni cu manutele lor.
Vreau si eu,chiar cu riscul sa stric mai mult decat fac.
Cu putin ajutor si cu ce citesc zilnic pe acest forum,am sa reusesc.
Deci dragi colegi,daca ma puteti ajuta cu o lista incepand de la baterie pana la servo,motor samd,v-as fi recunoscator.
Daca nu,tot recunoscator va sunt pentru toate informatiile pe care le impartasiti.
O zi perfecta sa aveti :)
0

#2 Useril este offline   Luck 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 18-July 16

Postat 14 July 2018 - 03:25 PM

Mentionez ca barcuta va avea 2 cuve cu basculare pe lateral.
0

#3 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 14 July 2018 - 06:16 PM

Pazea doar la marii maestri vanzatori de motoare de aeroterma sau dinozauri periati care duc in spate caramizi de baterii pb-gel... in rest nu poti da gres foarte tare.
0

#4 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2018 - 09:15 PM

SalutNu sunt un expert dar iti pot da cateva sfaturi din experienta mea:1. Cumpara o barca gata facuta de viteza de la unii care fac asa ceva. Desi pare scumpa o sa vezi ca merita. In fond pescuitul e hobby-ul tau nu?2. Daca ai trecut cu vederea primul sfat atunci respecta-l pe urmatorul cu strictete:- daca bugetul tau e mai mic de 1500 ron revino la pct 1. Nu ai bani sa-ti permiti greseli.- daca ai bani si timp sa cauti poti sa gasesri pe unde vrei tu:a.motor brushless de maxim 1200 rpv(rotatii pjer volt) de 12 maxim 14.4 V. Sa fie inrunner nu outrunner (f zgomotos si mananca ceva curent)b.Regulator de turatie - sa aiba de 3 ori cat cere maxim motorul.c baterii: LIPO de minim 5 Ah de preferat 10 Ah si minim 2 buc de preferat 3 daca partidele tale sunt de peste 24-48 ore. d. incarcator de calitate cu peste 5 A la incarcare.e. Coca de vitezaf. Radiocomanda de calitate si testata nu rahaturi care promit 300 m si la 100 m le cade semnalul "de la baterie"Pana acum aceste piese luate de pe Hobbyking te duc peste 2000Ron.Cel mai important punct: La TOATE aceste produse vei plati vama si TVA. Ai o sansa mica sa scapi ca spune chinezul ca e gift.. dar vama nu e proasta si-ti desface pachetul. apoi un mic search pe net si te intreaba de factura din paypal altfel ciuciu colet.Asadar Aliexpres nu se prea mai merita...poate ma insel eu si nu stiu dedesubturile....Tu vrei ca cineva sa-ti dea niste link-uri catre echipamente... Uita de asta.... nimeni nu-ti va da asa ceva. deci daca vrei ceva ajutor cauta si prezinta aici:-
ce cca si de unde o iei- cu ce motor vrei sa o echipezi, etcNoi vom incerca sa-ti spunem parerea noastra dar decizia tine de tine.eu de exemplu lucrez la o alta barca:motor tenshockregulatorul de pe barca vecheservo Futaba 3003camera video Gopro 4 cu emitator in 5.8 Ghzautopilot pixhawk cu toate accesoriilesonar Toslon TF650 cu functia de scan al fundului lacului.coca de ABS
minicomputer cu ecran de 12"3 acumulatori de 12V 10Ah.sper sa fie ultima :)

Aceasta postare a fost editata de ahmoola: 14 July 2018 - 09:18 PM

0

#5 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 14 July 2018 - 10:42 PM

Luck , completeaza la profil si orasul ...Timisoara parca , sau ? E mai usor sa fii indrumat.
Tel : 0768080180
0

#6 Useril este offline   nid1975 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 402
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCHAREST
  • Interests:navomodelism,pescuit

Postat 15 July 2018 - 12:03 PM

Altul care nu mai prinde peste si nu are ce face pe balta😁😁😁
Nu trebuie să cauti o pe Aliexpress pt ceea ce vrei tu Gasesti pe Hobyking EU
-motor aquastar 1050kv
-regulator turnigy marine 120Amp
- baterii lipo 4S intre 5800-8000mA minim 20C două bucăți..
-lipo cheker/buzzer 2 buc
-incărcător Aqucell 80
Wati
-cabluri siliconice 12Awg.cate 1m rosu si negru..mufe xt90 sau echivalent cu cele de la bateriile care le cumperi.
-3 servomecanisme metalice 13 kg/f ( 1501.. Turnigy AN13, Tower Pro 946 ..etc)
-Radiocomanda Turnigy i6 si un receptor separat IA6B
Restul deja sunt mărunțișuri si le poti comanda de pe aici..nu găsești acolo
Carma, ax ,elice ( 2 pale Diametru 37-39-40 maxim) cuplaj, swich/ blinker ,voltmetru leduri, lanterna..leduri..axe cuve..bucsi..maner..
Nu cred ca depasesti de 2000 lei dar nici nu iti mai raman bani de bere 🤣🤣🤣
Spor
Tel 0728777780
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro