Modelism - RHC Forum: sfaturi accu - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

sfaturi accu heli accu

#1 Useril este offline   voicu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 10-April 09

Postat 03 July 2018 - 02:40 PM

va salut,

1. am comandat pentru inceput un blade 120 s bnf ; intrebarea este unde gasesc acumulatori pentru el (as prefera in europa sau unde vin mai repede)
2. am un ultramat 16 (graupner, fara S) ce ar mai trebui pentru a incarca mai multe LIPO in paralel
3. la fel pentru a incarca mai multe accu 1S pentru Blade 120 s ce "utilaj" ar fi nevoie ? (completare la ultramat daca se poate si de unde )

multumesc anticipat, numai bine, Voicu
0

#2 Useril este offline   nomad 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 651
  • Inregistrat: 24-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 04 July 2018 - 07:43 PM

Eu as zice sa faci in asa fel incat sa incarci in serie acumulatori .Este mai sanatos. Daca iti faci un sistem incarcare in serie (de ex sa incarci 3 buc simultan) incarcatorul ii vede ca un a
acumulator 3S,si iti face balansare intre ei.Nu mai ai 'problemele" care sunt la incarcarea in paralel.
Iti cumperi cablurile necesare si iti faci tu un 'dispozitiv" de incarcare in serie.
Pentru acumulatori 1S este simplu.Iti dau link-ul video unde iti explica cum sa procedezi:

https://www.youtube....h?v=XQvWpDvzNPQ
Cablurile necesare le poti cumpara de la HK Europa.

la fel si acumulatori ptr Blade 120.
Uite link:

https://hobbyking.co....html?wrh_pdp=7

Coletele vin repede,aprox 5-7 zile lucratoare dupa ce ai facut plata.

Toate cele bune.

Aceasta postare a fost editata de nomad: 04 July 2018 - 07:46 PM

0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2018 - 09:24 AM

Cam care ar fi problemele la incarcarea in paralel ?

Cel mai simplu e sa-ti construiesti/cumperi un cablu pentru incarcarea in paralel, cam 6 porturi de incarcare e ideal (nici prea multe, nici prea putine).

Daca ai 6 pakuri a 500mah puse la incarcat in paralel setezi pe incarcator 1s si capacitatea de 3000mah (adica 3A la incarcare 1C)


Am discutat aici pe larg:
http://www.rhcforum....rea-in-paralel/

indiferent ce si cum incarci nu pleci de acasa cand ai pak in incarcator.
0

#4 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 06 July 2018 - 09:11 AM

Vezi postareastiganas, la 05 July 2018 - 09:24 AM, a spus:

Cam care ar fi problemele la incarcarea in paralel ?

Cel mai simplu e sa-ti construiesti/cumperi un cablu pentru incarcarea in paralel, cam 6 porturi de incarcare e ideal (nici prea multe, nici prea putine).

Daca ai 6 pakuri a 500mah puse la incarcat in paralel setezi pe incarcator 1s si capacitatea de 3000mah (adica 3A la incarcare 1C)


Am discutat aici pe larg:
http://www.rhcforum....rea-in-paralel/

indiferent ce si cum incarci nu pleci de acasa cand ai pak in incarcator.

Incarcatorul nu va sti care pack a ajuns full si care nu , va face incarcare nebalansata si bateriile vor fi incarcate mai mult sau mai putin, functie de uzura fiecareia. Incarcarea in serie cum a explicat colegul nomad mai sus, are avantajul ca trateaza fiecare pack ca pe o celula dintr-un acumulator mare (2s, 3s, etc) si le incarca cu balansare astfel incat la final fiecare pack va fi full atat ca voltaj, cat si ca amperaj.

Aceasta postare a fost editata de Radubv: 06 July 2018 - 09:11 AM

AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2018 - 02:33 PM

Nu e asa (si aici vorbim mai ales de cazul asta in care incarci pakuri 1s)

1. Indiferent cum le incarci (serie/paralel/individual) bateriile vor fi incarcate mai mult sau mai putin functie de uzura (sau capacitatea) fiecareia. Una noua o sa duca 550mah, una veche 200-300mah.

2. Indiferent cum le incarci incarcatorul o sa faca acelasi lucru si anume o sa duca la 4.2V indiferent de uzura, varsta, capacitate. Adica vor iesii din incarcator perfec balansate, mai balansate de atat nu se poate :)

Ce o sa se intample in realitate la imcarcarea in serie presupunand ca un pak e uzat si mai duce doar 300mah (fata de 500 mah unul nou) e ca pakul uzat o sa se incarce primul si ajunge la 4.2V dupa care chargerul o sa se chinuie sa bage cu taraita curent pana ajung si celelalte doua la 4.2V (si din experienta chargerele au dificultati la faza asta)

Singurul risc potential ar fi daca un pak nu poate sa ajunga la 4.2V si pus in paralel ar fi fortat la aceasta tensiune si ar lua foc. Ori din experienta asta nu se intampla. Daca pakul e uzat ajunge la 4.2V mai repede(pentru ca are capacitate mai mica). Oricum acest scenariu se desfasoara la fel si in cazul incarcarii in serie.

Ar fi poate un risc cu un pak mort, mort care are zero volti dar nu vad de ce ai pune un pak mort la incarcat (si chiar si asa, tot mort o sa ramana chiar si daca la bornele lui vor fi 4.2V). In acest caz cu ele puse in serie ai avea mesaj de eroare de la incarcator.

Inca odata ca sa fie clar, pentru charger un pak e full cand are 4.2V (si nu mai trage curent). Atat si nimic mai mult.

Vezi postareaRadubv, la 06 July 2018 - 09:11 AM, a spus:

Incarcatorul nu va sti care pack a ajuns full si care nu , va face incarcare nebalansata si bateriile vor fi incarcate mai mult sau mai putin, functie de uzura fiecareia. Incarcarea in serie cum a explicat colegul nomad mai sus, are avantajul ca trateaza fiecare pack ca pe o celula dintr-un acumulator mare (2s, 3s, etc) si le incarca cu balansare astfel incat la final fiecare pack va fi full atat ca voltaj, cat si ca amperaj.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 06 July 2018 - 02:33 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro