Modelism - RHC Forum: Genesis Offshore Brushless RC Twin Hull - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Genesis Offshore Brushless RC Twin Hull Ajutor

#1 Useril este offline   GabiTM 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 12-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2012 - 10:11 AM

Salut

Am si eu novoie de ajutor de la cei mai experimentati cu o comanda de la HK mai exact asta, dupa cate vad eu e disponibila in AU sau SUA.

- ce parere aveti despre barca
- se merita sa dau comanda sau se gaseste ceva asemanator mai aproape
- ei recomanda ESC asta care se pare ca e in germania
- servo aici chiar nu am idee ce ar fi mai bun (asta)
- baterii aici iar sunt probleme cu transportul, ma uitam la asa ceva
- dupa video de prezentare elicea de plastic care vine cu barca nu e foarte buna ce recomandati pentru inlocuitor


-si ultima intrebare pentru un barca de plantat ar merge sa inlocuiesc acumulatorul cu plumb cu asa ceva din cate am masurat motorul si in forta nu trage prea multi amperi (755 / 40)

Daca ma poate ajuta cineva sa dau comanda sau comenzile dau o bere la prima iesire pe lac :)
0

#2 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 06 April 2012 - 02:18 PM

Salut rookie!
Intr-un fel ai noroc ca ai pus ochii pe barca asta Genesis de la HK si ca am dat si eu peste postul tau... sa iti explic de ce...
Asta toamna prin octombrie 2011 mi-am luat si eu una dar pina a ajuns la noi in Romania se facuse noiembrie si deja era foarte frig si nu mai era de iesit cu barca pe balta... drept urmare a stat la conservare pina in martie anul asta 2012 cind am intentionat sa o scot la apa , dar din pacate , din cauza unor probleme familiale , nu am reusit sa o scot la botezul apei :)
E o barca mare de peste 1 metru , cu siguranta nu e pt incepatori ( daca nu ai mai avut nici o barca rc pina acum , atunci nu ti-o recomand ) si e o barca pretentioasa la care trebuie sa stii sa faci bine echilibrarea si sa o echipezi corespunzator... iar aici ma refer la regulatorul ESC , servo , baterii etc. care trebuie alese cu grija :lol:
In principiu ai ales binishor componentele lipsa pt ea , dar daca tii neaparat sa ti-o iei pe aceasta , atunci mai ai rabdare citeva zile pina o scot eu pe a mea la teste pe apa aici in Bucuresti si iti spun apoi cam care sunt concluziile si ce merita si ce nu , ok? :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: genesis-cat.jpg

Aceasta postare a fost editata de usulica: 06 April 2012 - 02:19 PM

Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#3 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 06 April 2012 - 03:52 PM

Salut , frumoasa barca , este varianta cu motor , nu credf ca acumulatorul ales este cel mai potrivit ( 2s ???? )vezi cerintele vanzatorului mai jos

Spec.
Length: 1045mm
Width: 245mm
Height: 115mm
Weight : 2.5kg
Motor: 36-74Size 2075kv Watercooled Brushless Inrunner
ESC: 100A watercooled (Required)
Drive system: 4mm

Required.
Radio System (2ch) & Receiver
1 x 3kg standard size servo
100A ESC
3300mah 3S 20C Lipo or greater
*Spare parts and accessories arriving soon!
0

#4 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 06 April 2012 - 03:57 PM

Vezi postareausulica, la 06 April 2012 - 02:18 PM, a spus:

Salut rookie!
Intr-un fel ai noroc ca ai pus ochii pe barca asta Genesis de la HK si ca am dat si eu peste postul tau... sa iti explic de ce...
Asta toamna prin octombrie 2011 mi-am luat si eu una dar pina a ajuns la noi in Romania se facuse noiembrie si deja era foarte frig si nu mai era de iesit cu barca pe balta... drept urmare a stat la conservare pina in martie anul asta 2012 cind am intentionat sa o scot la apa , dar din pacate , din cauza unor probleme familiale , nu am reusit sa o scot la botezul apei :p
E o barca mare de peste 1 metru , cu siguranta nu e pt incepatori ( daca nu ai mai avut nici o barca rc pina acum , atunci nu ti-o recomand ) si e o barca pretentioasa la care trebuie sa stii sa faci bine echilibrarea si sa o echipezi corespunzator... iar aici ma refer la regulatorul ESC , servo , baterii etc. care trebuie alese cu grija :D
In principiu ai ales binishor componentele lipsa pt ea , dar daca tii neaparat sa ti-o iei pe aceasta , atunci mai ai rabdare citeva zile pina o scot eu pe a mea la teste pe apa aici in Bucuresti si iti spun apoi cam care sunt concluziile si ce merita si ce nu , ok? :lol:


Salut , cand iesi cu ea ? cred ca suntem mai multi curiosi sa vedem cu merg anumite achizitii facute in aceasta iarna de catre unii dintre noi( este valabil si pentru ZUE cu al lui rigger)
0

#5 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 07 April 2012 - 05:25 PM

Am si eu una...in lucru.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PIC_0016.JPG

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#6 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 07 April 2012 - 06:07 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 06 April 2012 - 03:57 PM, a spus:

Salut , cand iesi cu ea ? cred ca suntem mai multi curiosi sa vedem cu merg anumite achizitii facute in aceasta iarna de catre unii dintre noi( este valabil si pentru ZUE cu al lui rigger)

Bateria e aleasa bine , dar tu omiti ca la namila asta de barca iti trebuie 2 bucati... deci 4S cu 5000mAh , ceea ce nu e putin... ca sa nu zic ca se poate mai mult pe ea, am probat eu! ;)
Eu am vrut de azi sa ies cu ea la apa , dar nu s-a putut din cauza treburilor... sper ca maine sa am ceva mai mult timp , desi sunt Floriile si am de mers in citeva locuri, dar ma rog!
De iesit o sa ies sigur maine cu ea , dar cel mai probabil pe Baneasa la CSTA... daca vrei sa vii si tu Marian , atunci lasa-mi un PM cu nr tau si te sun eu maine dimineatza sa te anunt cind merg mai exact ca ora , ok? :pardon:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: genesis-peapa.jpg

Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#7 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 07 April 2012 - 06:09 PM

Vezi postareaOldMann, la 07 April 2012 - 05:25 PM, a spus:

Am si eu una...in lucru.


In lucru ? nu vine cu motorul montat ? cum este gradul de finisare al barcii ,coca in mod special cum este finisata ? merita banutii ...., , ce esc ii pui ?
0

#8 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 07 April 2012 - 06:13 PM

Vezi postareausulica, la 07 April 2012 - 06:07 PM, a spus:

Bateria e aleasa bine , dar tu omiti ca la namila asta de barca iti trebuie 2 bucati... deci 4S cu 5000mAh , ceea ce nu e putin... ca sa nu zic ca se poate mai mult pe ea, am probat eu! ;)
Eu am vrut de azi sa ies cu ea la apa , dar nu s-a putut din cauza treburilor... sper ca maine sa am ceva mai mult timp , desi sunt Floriile si am de mers in citeva locuri, dar ma rog!
De iesit o sa ies sigur maine cu ea , dar cel mai probabil pe Baneasa la CSTA... daca vrei sa vii si tu Marian , atunci lasa-mi un PM cu nr tau si te sun eu maine dimineatza sa te anunt cind merg mai exact ca ora , ok? :pardon:


A ta ce motorizare are ? si ce esc? nu cred ca vin pe csta , este mai departe dar este si vant puternic acolo , este deschiderea mai mare decat pe IOR iar valurile sunt mai mari , am fost astazi pe IOR pe la 10.30 un vanticel destul de mare dar totul a fost ok , banuiesc ca pe csta au fost valuri ca la mare , daca vii maine in ior o sa iti arat si ekos-ul meu cu doua motoare
Cu stima
0

#9 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 07 April 2012 - 06:29 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 07 April 2012 - 06:13 PM, a spus:

A ta ce motorizare are ? si ce esc? nu cred ca vin pe csta , este mai departe dar este si vant puternic acolo , este deschiderea mai mare decat pe IOR iar valurile sunt mai mari , am fost astazi pe IOR pe la 10.30 un vanticel destul de mare dar totul a fost ok , banuiesc ca pe csta au fost valuri ca la mare , daca vii maine in ior o sa iti arat si ekos-ul meu cu doua motoare
Cu stima

Treaba ta man, eu as vrea sa merg pe Baneasa din 3 motive:
1. pt ca merg cu frati-miu Zaxx si el vine cu 2 barci tot pt teste si ca sa ne dam impreuna :yahoo:
2. pe IOR in fiecare sambata si duminica cind nu ploua cu galeata si se poate iesi cu barca , iese HAOS TOTAL cu 7000 de spectatori care mai de care mai bagacios si cu 400 milioane de intrebari de nici nu mai stii de ce ai venit acolo... ca sa nu mai pomenesc de copii care calca pe ce apuca si daca te iei de ei risti sa te certi cu parintii lor ;)
3. pe IOR e spatiu mult mai mic de dat fata de Baneasa, e incomparabil mult mai bun lacul Baneasa si ca deschidere si ca curatenie a apei ( de ce crezi ca se tin concursurile acolo? ) ... cel putin anul trecut eu am avut vreo 2-3 experiente neplacute pe IOR si nu merg acolo decit daca nu am alta varianta.
Asta e viata! :pardon:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: genesis-fata.jpg

Aceasta postare a fost editata de usulica: 07 April 2012 - 06:29 PM

Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#10 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 07 April 2012 - 06:45 PM

Vezi postareausulica, la 07 April 2012 - 06:29 PM, a spus:

Treaba ta man, eu as vrea sa merg pe Baneasa din 3 motive:
1. pt ca merg cu frati-miu Zaxx si el vine cu 2 barci tot pt teste si ca sa ne dam impreuna :yahoo:
2. pe IOR in fiecare sambata si duminica cind nu ploua cu galeata si se poate iesi cu barca , iese HAOS TOTAL cu 7000 de spectatori care mai de care mai bagacios si cu 400 milioane de intrebari de nici nu mai stii de ce ai venit acolo... ca sa nu mai pomenesc de copii care calca pe ce apuca si daca te iei de ei risti sa te certi cu parintii lor ;)
3. pe IOR e spatiu mult mai mic de dat fata de Baneasa, e incomparabil mult mai bun lacul Baneasa si ca deschidere si ca curatenie a apei ( de ce crezi ca se tin concursurile acolo? ) ... cel putin anul trecut eu am avut vreo 2-3 experiente neplacute pe IOR si nu merg acolo decit daca nu am alta varianta.
Asta e viata! :pardon:


Pe la ce ora te duci acolo ? vad cum o sa fie vremea maine diminiata si o sa iau decizia atunci , daca nu bate vantul cred ca vin si eu acolo pe la 10 , mai tarziu nu pot findca sarbatoresc floriile , vii cu genessis - ul maine ? vreau sa il vad si eu in actiune poate ma bag si eu la unul
0

#11 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 07 April 2012 - 07:43 PM

Pt. marian.dumitru74

In lucru...eu am luat numai coca. Merg pe doua motoare.




Usulica, ceva poze cu Genesis-u tau...

Aceasta postare a fost editata de OldMann: 07 April 2012 - 07:46 PM

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#12 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 07 April 2012 - 07:50 PM

..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize of PIC_0043.JPG
  • Imagine atasata: Resize of PIC_0048.JPG

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#13 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 07 April 2012 - 08:22 PM

Vezi postareaOldMann, la 07 April 2012 - 07:50 PM, a spus:

..


Araa bine , ce motoare ai pus ( pe camasa de racire parca ar fi leopard ) si pe ce esc-uri mergi ? acumulatorii cu cate celule ? Venom -ul meu ( 86 cmsi vreo 2kg ) are tot doua motoare dar ma gandesc sa le schimb , imi trebuiesc cu diametrul de 28mm ( vreau sa merg pe suportul original al mototrului ), lungimea nu conteaza fiindca am loc acolo, as vrea ceva cu peste 3000 - 3500 kv ( am pe ea cu 2700kv ), merg pe acumulator 3s/5000 , am vazut ca cei de la leopard au ceva asemanator cu lungimea de 58mm si cu 3600kv si zic ei ca ar merge cu 3s fara probleme, dar nu cunosc motorul , tu ce imi recomanzi ?

Cu stima
0

#14 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 07 April 2012 - 08:34 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 07 April 2012 - 06:45 PM, a spus:

Pe la ce ora te duci acolo ? vad cum o sa fie vremea maine diminiata si o sa iau decizia atunci , daca nu bate vantul cred ca vin si eu acolo pe la 10 , mai tarziu nu pot findca sarbatoresc floriile , vii cu genessis - ul maine ? vreau sa il vad si eu in actiune poate ma bag si eu la unul

Maine si eu as vrea mai devreme sa vin pe Baneasa pt a prinde vreme buna , pt ca dupa-amiaza se anunta ploi... desi e cam cu noaptea-n cap la 10 , voi incerca pe la 10:30-11:00 sa ajung dar totul depinde de cum va arata vremea maine dimineatza :good:
Tu oricum ai obiceiul sa vii cu noaptea-n cap pe balta , e un obicei la tine pt ca asa esti obisnuit ,nu e numai de Florii acum... ma rog,asta e!
Eu voi aduce Genesis maine , dar fiind prima iesire cu ea o sa o iau incet de proba cu 4S si in functie de cum se comporta voi pune chiar 6S pe ea! :good:
@Oldmann - eu merg pe varianta Genesis standard cu un singur motor ca sa iasa barca cit mai usoara si in functie de ce performanta ating cu ea voi merge mai departe cu un motor mai bun ( am deja un Hacker B50-12S ) si un ESC peste 120A cum e cel de acum montat pe ea ;) ... ii fac citeva poze in seara asta si le postez eu aici ori in noaptea asta ori maine dupa ce fac iesirea pe balta 8)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: genesis-interior.jpg
  • Imagine atasata: genesis-spate.jpg

Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#15 Useril este offline   CornelP 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 13-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2012 - 09:01 PM

Asta e varianta mea... a fost deja la apa anul trecut, dar trebuie sa revin cu 6S/motor, n-am avut baterii anul trecut.

Leopard 3674 2200kv
2xTurnigy 120A (pentru 4S)
2xHimodel 200A (pentru 6S)
elici: Tenshock 42mm tripala

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 29072011089.jpg
  • Imagine atasata: 29072011090.jpg

0

#16 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 07 April 2012 - 09:34 PM

Vezi postareaCornelP, la 07 April 2012 - 09:01 PM, a spus:

Asta e varianta mea... a fost deja la apa anul trecut, dar trebuie sa revin cu 6S/motor, n-am avut baterii anul trecut.

Leopard 3674 2200kv
2xTurnigy 120A (pentru 4S)
2xHimodel 200A (pentru 6S)
elici: Tenshock 42mm tripala


Salut , este armata de tine cu carbon ? ce parere ai de motoarele Leopard cu doi poli ? vreau sa fac modificare unui ekos ( king of shaves )suportul original este pentru motor cu diametru de 28mm , motorul este de 2700kv , cu acc 3s/5000mah , as vrea ceva are sa poata merge cu esc-urile stoc ( 60 a ) am vazut ceva de 28mm model 2858 / 3600kv , ce parere ai despre varianta asta ? ma pot apropia de 80-90 km/h cu motorizarea asta ? acum spun ei ar fi 65 km/h cu 3s , dar se incalzesc motoarele mult cred eu 70 grade am mers in full vreo 7 minute motorul este outrruner fara racire de nici un fel cu apa ( nici pe suportul motorului ) ma pot baza pe asta ( 2858 / 3600kv ) s,au sa schimb toata motorizare( nu imi surade ideea) cu alt suport al motorului si tot asa ...
Cu stima
0

#17 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 08 April 2012 - 05:54 PM

Vezi postareausulica, la 07 April 2012 - 08:34 PM, a spus:

Maine si eu as vrea mai devreme sa vin pe Baneasa pt a prinde vreme buna , pt ca dupa-amiaza se anunta ploi... desi e cam cu noaptea-n cap la 10 , voi incerca pe la 10:30-11:00 sa ajung dar totul depinde de cum va arata vremea maine dimineatza :clapping:
Tu oricum ai obiceiul sa vii cu noaptea-n cap pe balta , e un obicei la tine pt ca asa esti obisnuit ,nu e numai de Florii acum... ma rog,asta e!
Eu voi aduce Genesis maine , dar fiind prima iesire cu ea o sa o iau incet de proba cu 4S si in functie de cum se comporta voi pune chiar 6S pe ea! :drinks:
@Oldmann - eu merg pe varianta Genesis standard cu un singur motor ca sa iasa barca cit mai usoara si in functie de ce performanta ating cu ea voi merge mai departe cu un motor mai bun ( am deja un Hacker B50-12S ) si un ESC peste 120A cum e cel de acum montat pe ea :D ... ii fac citeva poze in seara asta si le postez eu aici ori in noaptea asta ori maine dupa ce fac iesirea pe balta :rofl:


Salut, imi pare rau pentru barca ta , dar poate o faci pana saptamana viitoare si poate ne dam cu ele pe ior , apropo unde pot gasi elice de 34 s-au 35 cu sensuri opuse de rotatie ( stanga/dreapta )in cazul in care imi schimb motoarele , s-au daca imi poate imprumuta cineva pe balta asa ceva pentru probe daca este cazul
0

#18 Useril este offline   GabiTM 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 12-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2012 - 08:50 AM

Imi cer scuze pentru absenta mea dupa ce am postat, am avut probleme cu internetul.

Cred ca o sa dau comanda cel putin pentru coca(si cu ce se mai poate din aceasi locatie, cred ca o sa ramana LiPo pe alta data).
Daca cineva poate sa imi zica cum e mai bine, sa dau comanda pe Bucuresti sau pe Ilfov (eu am domiciliul pe Ilfov da gasesc pe cineva sa dau pe Bucuresti(sector 2)-din cate am citit pe forum sunt diferente mari la oficiile postrale) si la ce taxe sa mai ma astept (T.V.A. si taxe vamale ?)

Va multumesc pentru sfaturi.
:D
0

#19 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 09 April 2012 - 09:50 AM

Vezi postareausulica, la 07 April 2012 - 08:34 PM, a spus:


Eu voi aduce Genesis maine , dar fiind prima iesire cu ea o sa o iau incet de proba cu 4S si in functie de cum se comporta voi pune chiar 6S pe ea! :yahoo:
@Oldmann - eu merg pe varianta Genesis standard cu un singur motor ca sa iasa barca cit mai usoara si in functie de ce performanta ating cu ea voi merge mai departe cu un motor mai bun ( am deja un Hacker B50-12S ) si un ESC peste 120A cum e cel de acum montat pe ea ;) ... ii fac citeva poze in seara asta si le postez eu aici ori in noaptea asta ori maine dupa ce fac iesirea pe balta 8)





Pana la urma ai probat-o?
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#20 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 09 April 2012 - 06:37 PM

Vezi postareaOldMann, la 09 April 2012 - 09:50 AM, a spus:

Pana la urma ai probat-o?


A probat-o dar a patit si mare necaz cu ea ( a intrat intr-un mal de beton )o sa incerce sa o repare , nu am apucat sa o vad prea mult in actiune ( cred ca vreo 2 minute) am ajuns mai tarziu , dar din ce am vazut merge destul de bine
0

#21 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 09 April 2012 - 07:41 PM

A naibi malu ala de betonnn. Poate niste fotografii cu ea asa lovita...poate putem ajuta cu un sfat la reparatie, zic si eu...asta daca a mai recuperat-o si nu s-a scufundat ca Titanicul.

Eu asteptam pozele alea promise, cu ea intreaga...

Aceasta postare a fost editata de OldMann: 09 April 2012 - 07:43 PM

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#22 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 09 April 2012 - 10:25 PM

Vezi postareaOldMann, la 09 April 2012 - 07:41 PM, a spus:

A naibi malu ala de betonnn. Poate niste fotografii cu ea asa lovita...poate putem ajuta cu un sfat la reparatie, zic si eu...asta daca a mai recuperat-o si nu s-a scufundat ca Titanicul.

Eu asteptam pozele alea promise, cu ea intreaga...

Stiu ca am promis OldMann ca ii fac poze asa intreaga , dar am avut multe pe cap si pur si simplu am omis cu atita treaba :rolleyes: ... si acum e intreaga dar cu mici avarii care se pot repara zic eu!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF4112-mic.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4113-mic.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4114-mic.JPG

Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#23 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 09 April 2012 - 10:44 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 09 April 2012 - 06:37 PM, a spus:

A probat-o dar a patit si mare necaz cu ea ( a intrat intr-un mal de beton )o sa incerce sa o repare , nu am apucat sa o vad prea mult in actiune ( cred ca vreo 2 minute) am ajuns mai tarziu , dar din ce am vazut merge destul de bine

Am probat-o si din punct de vedere tehnic pot spune urmatoarele:
- necesita o foarte atenta echilibrare pt a pleca in forta bine de pe loc, altfel risti sa o rastorni cit e de mare
- ca viteza atinge maxim 60km/h in linie dreapta cu motorul standard 2075 kv cu care vine ea echipata , cu esc 120a si cu 2x 2s 5000mAh cum am pus eu pe ea
- servo trebuie ales foarte bine mai ales la unghiul de bracare si timingul in care poate face bracarea maxima pt ca la viteze mari nu prea ai mult timp de reactie
- elicea standard cu care vine ea este o bipala 38 sau 39 dar care sta in drive-dog cam cum sta porcu la taiat :rolleyes:
- telecomanda si programarea ei pe tipul asta de barca trebuie facute cu atentie ( se piloteaza complet diferit fata de o barca mica )
- si nu in ultimul rind nervi de otel si multa practica daca vrei sa depasesti 70-80 km/h ... cind vii cu viteza mare spre mal trebuie sa fii stapin total pe ea ... altfel...
La mice a fost un cumul de factori care au dus la ciocnirea cu malul de pe Baneasa... vreme de rahat, exact cind am ajuns a inceput sa ploua cu nesimtire de facuse telecomanda deja ea baie inaintea barcii , setarea telecomenzii in graba a facut ca intre minim si maxim la turatia motorului sa fie diferenta mica si barca zvacnea la cea mai mica atingere de power... anyway, asta e... cind e totul nou si barca si telecomanda atunci se mai intampla si accidente :rofl:
Cam asa arata botul acum... sper sa o repar pina de Paste sa pot sa o scot din nou pe balta 8)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF4117-mic.JPG
  • Imagine atasata: DSCF4118-mic.JPG

Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#24 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 10 April 2012 - 06:08 AM

Avariile nu sunt mari, se poate lipi pe dinauntru daca nu ai umplut cu spuma partea din fata. Strangi bine crapatura si torni rasina pe interior. Varfurile cocii numai cu kit auto cu fibra...si glaspapir.

La porniri bruste de pe loc trebuie compensat momentul invartirtor al motorului coroborat cu cel al elicei prin plasarea acumulatorilor in partea opusa (cat se poate), daca nu cu ceva grame in plus adaugate suplimentar.

Este o barca destul de ingusta pentru lungimea ei, asa ca la viteze mari daca nu setezi din radiocomanda cursa servoului o intorci in loc si o rastorni.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#25 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 11 April 2012 - 03:09 PM

Vezi postareaOldMann, la 10 April 2012 - 06:08 AM, a spus:

Avariile nu sunt mari, se poate lipi pe dinauntru daca nu ai umplut cu spuma partea din fata. Strangi bine crapatura si torni rasina pe interior. Varfurile cocii numai cu kit auto cu fibra...si glaspapir.

La porniri bruste de pe loc trebuie compensat momentul invartirtor al motorului coroborat cu cel al elicei prin plasarea acumulatorilor in partea opusa (cat se poate), daca nu cu ceva grame in plus adaugate suplimentar.

Este o barca destul de ingusta pentru lungimea ei, asa ca la viteze mari daca nu setezi din radiocomanda cursa servoului o intorci in loc si o rastorni.

Vrei sa spui ca varfurile cocii ies mai bine si mai rezistente daca folosesc kit auto amestecat cu fibra? :rolleyes:
Pina acum am facut reparatii la varfuri dar nu am amestecat kitul auto cu nimik, am crezut ca este destul de rezistent ... dar se pare ca nu e chiar asa... :blink:
Cum se amesteca? Kit auto cu fibra taiata firicele mici si dese? Tu cum ai procedat sau cum procedezi?
Merci! :wacko:
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#26 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 11 April 2012 - 03:12 PM

Salut , ai promis ca orepari pana la sfarsitul saptamanii ! ai grija sa faci treaba buna , daca iti trebuie putina fibra te pot ajuta eu , rasina nu am , poate ne dam in IOR la sfarsitul saptamanii , poate facem si o liniuta cu ele
0

#27 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 11 April 2012 - 04:25 PM

Vezi postareausulica, la 11 April 2012 - 03:09 PM, a spus:

Cum se amesteca? Kit auto cu fibra taiata firicele mici si dese? Tu cum ai procedat sau cum procedezi?
Merci! :drinks:


Gasesti kit auto cu fibra gata facut, intreba la magazinele de specialitate, se lucreaza la fel ca si celalat, acelasi intaritor, se gaseste la cutii de 500g.

Kitul fiind armat cu fibra e foarte rezistent.

Aceasta postare a fost editata de OldMann: 11 April 2012 - 04:27 PM

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#28 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 13 April 2012 - 01:50 AM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 11 April 2012 - 03:12 PM, a spus:

Salut , ai promis ca o repari pana la sfarsitul saptamanii ! ai grija sa faci treaba buna , daca iti trebuie putina fibra te pot ajuta eu , rasina nu am , poate ne dam in IOR la sfarsitul saptamanii , poate facem si o liniuta cu ele

Stiu ca am promis man ca o repar pina de Paste ca sa o scot din nou , dar am avut treaba multa saptamina asta si in plus de maine incep ploi grave si nu se termina decit luni seara spre marti... asa ca slabe sanse sa putem iesi pe balta week-endul asta :pardon:
@ OldMann - merci pt pontul cu kitul auto cu fibra, daca gasesc de cumparat zilele astea o sa iau gata facut , altfel mi-l fac eu din kit normal la care adaug cam 10-20% fibra maruntita bine si sper sa iasa treaba ok :pardon:
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#29 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 12 May 2012 - 01:10 AM

Vezi postareaOldMann, la 11 April 2012 - 04:25 PM, a spus:

Gasesti kit auto cu fibra gata facut, intreba la magazinele de specialitate, se lucreaza la fel ca si celalat, acelasi intaritor, se gaseste la cutii de 500g.

Kitul fiind armat cu fibra e foarte rezistent.

Nu prea merge kitul auto la care sa pui separat fibra... am incercat eu cind am refacut Genesis la varf unde a fost sparta si nu prea a iesit asa bine... ma rog! :drinks:
Cel mai probabil o sa iau o cutie noua de kit cu fibra si o folosesc pe aia de acum incolo... Genesis e aproape gata si , daca ne permite si vremea si nu ploua rau week-endul asta , o voi scoate din nou pe Baneasa sau pe IOR! :yahoo:
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#30 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 12 May 2012 - 04:43 AM

Vezi postareausulica, la 12 May 2012 - 01:10 AM, a spus:

Nu prea merge kitul auto la care sa pui separat fibra... am incercat eu cind am refacut Genesis la varf unde a fost sparta si nu prea a iesit asa bine... ma rog! :drinks:
Cel mai probabil o sa iau o cutie noua de kit cu fibra si o folosesc pe aia de acum incolo... Genesis e aproape gata si , daca ne permite si vremea si nu ploua rau week-endul asta , o voi scoate din nou pe Baneasa sau pe IOR! :yahoo:


Mai bine pe ior , pe baneasa a fost cu ghinion prima data
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro