Modelism - RHC Forum: Turnigy er9x x762 cu Tundra Durafly - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Turnigy er9x x762 cu Tundra Durafly

#1 Useril este offline   Cristian10 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 04-January 16
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodels

Postat 12 June 2018 - 09:41 AM

Bună ziua,

Am achiziționat de curând un Tundra Durafly și as vrea sa configurez stația pentru acest tip de aeromodel. Stația Turnigy er9x cu soft versiunea x762. Modelul are și flaps și reverse pentru decolare de pe apa cu flotoare. Ma puteți ajuta va rog cu un manual, tutorial sau niște sfaturi utile pentru aceasta statie?
Un cablu pentru simulator unde as putea găsi?
Mulțumesc anticipat!
0

#2 Useril este offline   ivan alexandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 651
  • Inregistrat: 09-March 10
  • Gender:Male

Postat 12 June 2018 - 10:17 AM

incearca youtube.....sigur gasesti multe filmulete acolo ..nu trebuie o anumita setare pt acest aeromodel...sunt aceleasi setari pe care le faci oricarui aeromodel, in functie de cate canale are statia, ce vrei sa faci cu el, daca vrei sa ii folosesti toate functiile...gen flaps...nu ai mai zburat deloc? dc nu.,..atunci intai baga simulator....si ideal este sa gasesti un alt coleg mai experimentat care sa iti mai zica cate ceva
1:10 MST XS-Drift, Ford mustang cabrio Reely 1:10, Rc plane Piper J Cub 2.6m, Traxxas E-MAXX brushless, Axial SCX 10
0

#3 Useril este offline   Cristian10 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 04-January 16
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodels

Postat 12 June 2018 - 10:32 AM

Am cautat pe YouTube dar nu am aceeași configurație pe stație. As vrea sa am toate canalele legate la stație. Stația este cu 9 canale. Am mai zborat doar cu un trainer cu 4 canale. As vrea sa iau pas cu pas stația sa înțeleg ce face fiecare switch și fiecare funcție. La sfatul vechiului proprietar al aeromodel ului as vrea sa folosesc funcția expo dar trebuie sa o configurez mai întâi pe stație. Am încercat aseară sa conectez flaps urile și reversul nu am reușit.
Am găsit ceva azi. Un manual care explica fiecare pas și abrevierile de pe stație.
Mulțumesc pentru sfat.
0

#4 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 12 June 2018 - 02:57 PM

Vezi postareaCristian10, la 12 June 2018 - 09:41 AM, a spus:

Bună ziua,
[...]
Modelul are și flaps și reverse pentru decolare de pe apa cu flotoare.
[...]


Asta nu am înțeles-o. Nu există așa setări pentru decolarea de pe apă. Setările sunt aceleași ca pentru decolarea de pe teren solid.
Dacă ești începător în ale zborului uită măcar un sezon de apă. Obișnuiește-te cu modelul și pe urmă caută pe cineva care a mai zburat hidro, să te învețe, că altfel îl faci submarin.

Zboruri multe.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#5 Useril este offline   Cristian10 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 04-January 16
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodels

Postat 12 June 2018 - 03:28 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 12 June 2018 - 02:57 PM, a spus:

Asta nu am înțeles-o. Nu există așa setări pentru decolarea de pe apă. Setările sunt aceleași ca pentru decolarea de pe teren solid.
Dacă ești începător în ale zborului uită măcar un sezon de apă. Obișnuiește-te cu modelul și pe urmă caută pe cineva care a mai zburat hidro, să te învețe, că altfel îl faci submarin.

Zboruri multe.


Ma refer aici la rularea aeromodel ului în re erse pentru a da înapoi. Sigur ca trebuie sa ma obișnuiesc cu el pe uscat și după sa încerc pe apa. Dar as vrea sa am deja făcute setarile. Pana acum nu am avut decât trainer și am folosit doar 4 canale. De aceea am nevoie de puțin ajutor la setările stației.
0

#6 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 12 June 2018 - 05:48 PM

Hm. :pardon:
Glumești ?
Să dai înapoi ? Adică marșarier ca la mașină ?
Te-ai jucat prea mult pe aplicații simulator de zbor pentru telefoane.
Sunt foarte rare cazurile când un avion face așa-ceva. În orice caz nu avioanele ultra-ușoare și ușoare. Operațiunile de garare se fac cu ajutorul unei mașini de tractare.
Există, totuși inversoarele de flux la avioanele echipate cu motoare jet, sau trecerea pe pas negativ la avioanele cu elice, dar astea sunt folosite ca frâne după aterizare.
În mod normal nu ai nevoie decât de 5 canale: 1. Eleroane (cu cablu "Y"); 2. Profundor; 3. Motor; 4. Direcție; 5 sau 6 flapsuri (cablu "Y").
URA şi la zbor fofezelor !
0

#7 Useril este offline   silver arrow 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 635
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male

Postat 12 June 2018 - 06:44 PM

Tundra are ESC cu reverse.. nu mai furati curent. :drinks:

@Cristian10 suna-ma si ne intalnim intr-o zi in Iasi si rezolvam. 0752063950

E mai fain la zbor decat pe forum. :good:
0

#8 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 12 June 2018 - 06:52 PM

Am primit un P.M. .
Nu te mai chinui să setezi "reverse" din meniul stației. Trebuia să precizezi că ai ESC cu reverse și vrei să setezi acest lucru.
Îți trebuie manualul de la ESC cu codurile de semnal sonor (la câte beep-uri să stabilești punctul "0" pentru motor).
Setarea se face din stick-ul de motor (canal 3) în funcție de numărul de beep-uri aferente. Deschizi stația și duci stick-ul pe maxim, alimentezi receptorul și ESC-ul va începe să "cânte". Urmărești numărul de beep-uri după manual și pui stick-ul de motor la mijlocul cursei (ca la elicopterele 3 D). Într-o parte o să ai motor normal și în cealaltă parte se va roti invers.
Părerea mea este că această setare nu-ți folosește la nimic, ba mai mult, complică lucrurile. Am zburat și hidro, dar nu am avut niciodată revers pe motor. Nici nu am simțit nevoia. Ce-i drept erau cu motoare termice.

Spor la meștereală.

P.S. Dacă setezi reverse pe ESC trebuie să-i setezi și frână.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 12 June 2018 - 06:55 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#9 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 12 June 2018 - 07:02 PM

Dacă, posibil, i-ai vândut modelul trebuia să-i dai și explicații.
Nu-mi aduc aminte să fi făcut nici școala, nici armata împreună să-ți permiți să-mi spui că fur curent, mai ales că explicațiile mele sunt reale și de bun simț, iar exprimarea dumneavoastră duce lipsă... .
URA şi la zbor fofezelor !
0

#10 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 12 June 2018 - 09:20 PM

Mi-am adus aminte. :good:
Cristiane, dacă ești din Iași încearcă să discuți cu "dan 73". E din Bacău și a zburat și hidro. Poate are vre-un drum și ieșiți la Ciric.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#11 Useril este offline   Cristian10 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 04-January 16
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodels

Postat 14 June 2018 - 08:48 AM

Vezi postareasilver arrow, la 12 June 2018 - 06:44 PM, a spus:

Tundra are ESC cu reverse.. nu mai furati curent. :drinks:

@Cristian10 suna-ma si ne intalnim intr-o zi in Iasi si rezolvam. 0752063950

E mai fain la zbor decat pe forum. :good:


Salut. Te sun și vedem când putem sa ne întâlnim. Mulțumesc frumos
0

#12 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 14 June 2018 - 10:38 AM

Vezi postareaViP_Eol, la 12 June 2018 - 05:48 PM, a spus:

Hm. :pardon:
Glumești ?
Să dai înapoi ? Adică marșarier ca la mașină ?
Te-ai jucat prea mult pe aplicații simulator de zbor pentru telefoane.
Sunt foarte rare cazurile când un avion face așa-ceva. În orice caz nu avioanele ultra-ușoare și ușoare. Operațiunile de garare se fac cu ajutorul unei mașini de tractare.
Există, totuși inversoarele de flux la avioanele echipate cu motoare jet, sau trecerea pe pas negativ la avioanele cu elice, dar astea sunt folosite ca frâne după aterizare.
În mod normal nu ai nevoie decât de 5 canale: 1. Eleroane (cu cablu "Y"); 2. Profundor; 3. Motor; 4. Direcție; 5 sau 6 flapsuri (cablu "Y").


Vorbiti in necunostiinta de cauza. Modelul respectiv vine cu esc cu reverse(o raritate la aero, ce e drept)

Pentru initiatorul topicului: Uitati de reverse si flapsuri pana stapaniti bine modelul, pe uscat, in orice situatie si pe orice vant. Mai ales reverse-ul aplicat in aer poate duce la o angajare(stall) din care sa nu-l poti scoate la timp.
Apoi, cititi cu incredere manualul modelului si va va spune el ce semnal asteapta esc-ul ca sa mearga fie doar inainte fie inainte si inapoi.
Pentru flapsuri, exista nenumarate tutoriale pe YT.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 14 June 2018 - 10:39 AM

0

#13 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 14 June 2018 - 12:55 PM

Măi copii, voi "furați curent" mai ceva ca o fisură pe capacul delcoului. Asta să mă exprim în ton cu domniile voastre.
Eu vorbesc în necunoștință de cauză ?
Înainte să faceți așa afirmații ar trebui să vă documentați.
Ce raritate ? Echiparea cu ESC ? Echiparea cu ESC cu revers la aero ? Nici una, nici alta nu sunt rarități. Majoritatea regulatoarelor (ESC-urilor) au posibilitatea programării pe reverse a motorului. Aveți impresia că pentru auto, sau navo se modifică linia de fabricație ? Sunt exact aceleași ESC-uri la care li se montează suplimentar radiatoare pentru răcire.
Folosirea reversului la aero nu are nicio logică cu excepția probelor unde se evoluează pe muzică și evoluțiile respective presupun zbor cu spatele. Așa cum am explicat, dacă se folosește reversul este necesar să se programeze și frâna, altfel motorul cu tot cu elice continuă să se învârtă normal, din inerție, cel puțin 2 secunde, până să treacă pe reverse.
Mai mult, pentru informarea domniilor voastre, campionii la probele de acest fel nici nu mai folosesc revers pe ESC, ci folosesc pasul variabil ca la platoul de pas colectiv al elicopterelor 3 D. În felul ăsta răspunsul este imediat și evoluția este curată și armonioasă.
Am mai spus: dacă voi sunteți superficiali, nu-i învățați și pe alții așa. Mai ales pe începători.
Dacă-mi explicați logica folosirii funcției revers la acest tip de model, mă înclin și vă dau dreptate. Numai să nu-mi veniți cu explicații copilărești că-i scade distanța de rulare la aterizare, sau raza voltei pe apă este prea mare și are nevoie să dea cu spatele.
Hai să fiți... sănătoși.

P.S. Din nou. Cristiane, nu-ți bate capul cu setarea revers-ului. Garantat, nu-l vei folosi niciodată.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#14 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 14 June 2018 - 01:35 PM

Vorbim de un model de duzina. Model ARTF unde pui receiver si lipo si zbori, personal nu cunosc alt model de duzina sa ofere asa ceva. Ca o fi si pe alte modele, mai sofisticate, profi/DIY, nu are legatura.
Functia pe Tundra e ca sa ia ochii si cam atat, daca dai cu reverse la aterizare ai sanse maxime sa capotezi. Pe apa ? O fi facand cineva parcare laterala cu el...
Tocmai faptul ca va intrebati daca pe bune are revers si face ca economia Romaniei imi confirma ca nu v-ati informat, insa rapid ii dojeniti pe pustani.
Inchei aici, daca @Cristian10 vrea mai multe detalii ma poate gasi pe privat. Am (avut) modelul.
0

#15 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 14 June 2018 - 03:44 PM

Cipriane, ori nu știi să citești, ori te faci că nu știi.
Întrebarea mea era alta și tocmai pentru că m-am documentat și am intrat pe site-uri care vând modelul, nu am găsit nicăieri să se facă tam-tam pe tema ESC-ului. Că scrie în specificațiile lui că are și această posibilitate e altă poveste. De aici și până a lăsa omul să-și bată capul cu setari inutile, pierzând timpul în loc să iasă la zbor să se bucure de model, e cale lungă.
Modelele "de duzină" . Surpriză ! Bixler are ESC cu funcție revers și aș putea să-ți înșir multe altele, dar nu am timp de aiureli.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 14 June 2018 - 03:45 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#16 Useril este offline   Cristian10 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 04-January 16
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodels

Postat 17 June 2018 - 05:00 PM

Mulțumesc Silver Arrow pentru ajutor. Se poate închide acest post.

Aceasta postare a fost editata de Cristian10: 17 June 2018 - 05:02 PM

0

#17 Useril este offline   silver arrow 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 635
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male

Postat 17 June 2018 - 10:04 PM

Cu placere! Ne vedem la zbor. :drinks:
0

#18 Useril este offline   adyrex 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1479
  • Inregistrat: 06-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 04 October 2019 - 10:38 PM

Vezi postareaCristian10, la 12 June 2018 - 09:41 AM, a spus:

Bună ziua,

Am achiziționat de curând un Tundra Durafly și as vrea sa configurez stația pentru acest tip de aeromodel. Stația Turnigy er9x cu soft versiunea x762. Modelul are și flaps și reverse pentru decolare de pe apa cu flotoare. Ma puteți ajuta va rog cu un manual, tutorial sau niște sfaturi utile pentru aceasta statie?
Un cablu pentru simulator unde as putea găsi?
Mulțumesc anticipat!

As vrea sa achizitionez si eu acest model, dar vad ca se gaseste doar pe HK -Hong Kong si nu livreaza in Romania. Din alta parte, de unde l-as putea cumpara?
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro