Modelism - RHC Forum: Problema binduire receptoare FrSky-Taranis QX7 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Problema binduire receptoare FrSky-Taranis QX7

#1 Useril este offline   danny_39 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2011
  • Inregistrat: 06-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Oradea-Baile Felix

Postat 10 June 2018 - 01:56 PM

Salut,
Am o problema cu binduirea receptoarelor FrSky X6R si XM+.
Am facut un vdeoclip cu modul cum am procedat,daca nu am procedat bine astept sugestii.
Multumesc

https://www.youtube....eature=youtu.be

Aceasta postare a fost editata de danny_39: 10 June 2018 - 01:57 PM

Toate aeromdelele sant iubite de Terra,diferenta o face viteza cu care se apropie...sau o face tipul ala cu statia?
0

#2 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 10 June 2018 - 02:05 PM

pui statia pe bind
baga scobitoarea in rx
pune packul
daca-ti clipeste cu verde rx-ul e gata treaba, reboot normal la statie/rx
0

#3 Useril este offline   danny_39 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2011
  • Inregistrat: 06-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Oradea-Baile Felix

Postat 10 June 2018 - 02:13 PM

Vezi postareaCiprian97, la 10 June 2018 - 02:05 PM, a spus:

pui statia pe bind
baga scobitoarea in rx
pune packul
daca-ti clipeste cu verde rx-ul e gata treaba, reboot normal la statie/rx


Am facut:statia binduie>>apasat butonul de la RX>>cuplat accu>>> ramane tot rosu led-ul de la RX...deci nu merge nici metoda asta.
Multam' oricum

Aceasta postare a fost editata de danny_39: 10 June 2018 - 02:17 PM

Toate aeromdelele sant iubite de Terra,diferenta o face viteza cu care se apropie...sau o face tipul ala cu statia?
0

#4 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 10 June 2018 - 02:18 PM

1m intre receiver si statie ?
Receiver cu firmware pe international si statia pe europa sau invers ? de unde au fost achizitionate?

Receiverul se poate spovedi oricand pe international, statia insa daca s-a nascut pe europa nu poate fi convertita la international. Trebuie sa iei un fisier de update fw pentru modulul RF intern de international - non LBT si sa incerci sa-l scrii in statie sa te prinzi de care e. Daca vrea, e la liber si merge si cu intl si cu LBT europa(cu schimbarea de fw aferenta), daca da eroare e blocata pe LBT europa.
Ideea e sa le ai pe toate de aceiasi parte, LBT europa sau international, de preferat international.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 10 June 2018 - 02:18 PM

0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 June 2018 - 02:42 PM

Statia aia nici eu n-am reusit sa o leg cu un X6R decat in mod D8, ma tem sa nu fie pe sistem EU vechi, 2015, desi s-a trecut la LBT cu mult inainte de aparitia QX7... :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 10 June 2018 - 02:42 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   danny_39 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2011
  • Inregistrat: 06-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Oradea-Baile Felix

Postat 10 June 2018 - 03:01 PM

Vezi postarearenatoa, la 10 June 2018 - 02:42 PM, a spus:

Statia aia nici eu n-am reusit sa o leg cu un X6R decat in mod D8, ma tem sa nu fie pe sistem EU vechi, 2015, desi s-a trecut la LBT cu mult inainte de aparitia QX7... :unsure:

Da Renatoa dar am mai luat inca un receiver identic cu cel de la tine (cel in cauza in videoclip)si nu vrea sa se binduiasca... :blush:
Statia este pe International cu versiunea noua (ceea ce era acum 3 luni-se poate vedea versiunea in videoclip)

Aceasta postare a fost editata de danny_39: 10 June 2018 - 03:02 PM

Toate aeromdelele sant iubite de Terra,diferenta o face viteza cu care se apropie...sau o face tipul ala cu statia?
0

#7 Useril este offline   danny_39 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2011
  • Inregistrat: 06-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Oradea-Baile Felix

Postat 10 June 2018 - 03:07 PM

Vezi postareaCiprian97, la 10 June 2018 - 02:18 PM, a spus:

1m intre receiver si statie ?
Receiver cu firmware pe international si statia pe europa sau invers ? de unde au fost achizitionate?

Receiverul se poate spovedi oricand pe international, statia insa daca s-a nascut pe europa nu poate fi convertita la international. Trebuie sa iei un fisier de update fw pentru modulul RF intern de international - non LBT si sa incerci sa-l scrii in statie sa te prinzi de care e. Daca vrea, e la liber si merge si cu intl si cu LBT europa(cu schimbarea de fw aferenta), daca da eroare e blocata pe LBT europa.
Ideea e sa le ai pe toate de aceiasi parte, LBT europa sau international, de preferat international.

Da Cipri statia cumparata din Franta,scris softul din EU pe International(ca altfel Renatoa nu putea sa binduiasca receptorul)
Toate aeromdelele sant iubite de Terra,diferenta o face viteza cu care se apropie...sau o face tipul ala cu statia?
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 June 2018 - 03:52 PM

Nu e un argument, in modul D8 un X6R se leaga si la un transmitator cu mod EU pe stil vechi, cel cu duty cycle redus, doar ca nu ar mai fi avut range-ul pe care l-am constatat. Deci se presupune ca ar fi totusi un EU cu LBT, cam cum sunt toate din 2017 incoace...
Doar ca Franta mi-a aprins un beculetz... aia au un standard cretin, diferit de restul lumii... parca sa zic ca in jumatatea a doua a benzii, de la 2450 la 2500, emit cu putere redusa, de 10 mW, nu mai stiu detalii exacte... :unsure:
Dar tot nu putea asta sa impiedice bind-ul... asa ca ramane XM+ ul cu semnul ?... :unsure: se leaga cu altceva, cu Taranisul amicului ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 10 June 2018 - 06:22 PM

Daca s-a scris soft de intl pe statie inseamna ca nu e blocata pe eu-lbt. Scrieti deci si pe receiver un fw non-lbt sa fiti sigur ca nu e pe lbt si apoi incercati iar.
0

#10 Useril este offline   danny_39 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2011
  • Inregistrat: 06-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Oradea-Baile Felix

Postat 12 June 2018 - 08:26 PM

Asta e varianta de firmware/soft a statiei.Se paote identifica daca e UE sau International ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: firmware QX7.jpg

Aceasta postare a fost editata de danny_39: 12 June 2018 - 08:28 PM

Toate aeromdelele sant iubite de Terra,diferenta o face viteza cu care se apropie...sau o face tipul ala cu statia?
0

#11 Useril este offline   danny_39 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2011
  • Inregistrat: 06-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Oradea-Baile Felix

Postat 12 June 2018 - 08:41 PM

Am intrat aici:fisier Internal RF>>am prima optiune pe statie(cea evidentiata cu rosu):

Go to model setup in your taranis, under "Internal RF", "Mode" and see how many different options you have.
D8, D16, LR12 - if you can select all three then you have the international firmware
D16 only - you have one of the first versions of the EU-LBT firmware. If this is the case you really should update your firmware because it's quite outdated
D16, LR12 - you have the newer EU-LBT firmware, and you can use the radio for both the X-series and L-series receivers (but not the D series)

Inseamna ca am versiunea International ??
Toate aeromdelele sant iubite de Terra,diferenta o face viteza cu care se apropie...sau o face tipul ala cu statia?
0

#12 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 13 June 2018 - 02:36 PM

Da !

Parleste un rx cu fw de international si o sa-ti mearga.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro