Modelism - RHC Forum: goeleta - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

goeleta cine este in tema cu goeletele

#61 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

  Postat 30 January 2009 - 12:27 PM

Si uite asa a mai murit un proiect...
Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#62 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 03 February 2009 - 08:51 PM

si inca ce proiect frumos...

Ma intreb care au fost concluziile?...sau poate trebuie sa caut in alt forum?
0

#63 Useril este offline   U1326 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 15-June 08

Postat 03 February 2009 - 09:19 PM

Salut,

Eram la palatul copiilor, acum multi ani de zile, inainte de revolutie, cand a venit Radu Tudoran, a tinut o prelegere si a dat autografe pe carti. Doua lucruri imi aduca aminte legate de Toate Panzele Sus. 1) Ca a scris prima carte, cea care se termina cand Anton Lupan pleaca sa-l gaseasca pe Pierre. Apoi, cand s-a facut ecranizarea cartii, i-au cerut s-o continue, si asta a facut, volumul aparand in colectia "Biblioteca pentru copii", 2 volume cartonate. Si al doi-lea, el a spus ca in prima sau intr-una din primele editii, desenul goeletei este facut de el, inspirat de undeva. Am si eu cartea cu poza pusa de cineva mai devreme, si am citit-o de cateva ori, cu desenul in fata, si mi se pare ca se potriveste foarte bine.

Multumesc.
Pics
NON SERVIAM !!!
0

#64 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-May 04
  • Gender:Male
  • Interests:shipmodels

Postat 26 February 2009 - 11:53 PM

e o vorba la romani speranta nu moare niciodata
restul mai tirziu intr-un topic nou,adevarul ga este greu sa lucrezi dupa poze facute pe filmul de la televizor :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01811.JPG
  • Imagine atasata: DSC01812.JPG
  • Imagine atasata: DSC01813.JPG
  • Imagine atasata: DSC01814.JPG
  • Imagine atasata: DSC01815.JPG

0

#65 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 27 February 2009 - 08:51 AM

asa o fi...dar tie ti-a iesit de minune modelul...asteptam viitorul topic

Aceasta postare a fost editata de claudiu_ne: 27 February 2009 - 08:52 AM

0

#66 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 27 February 2009 - 08:40 PM

recunosc ca dupa ce am vazut saptamana trecuta din nou serialul, mi-ar place si mie sa fac SPERANTA. dar nu am atata experienta sa o fac doar din poze.
0

#67 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-May 04
  • Gender:Male
  • Interests:shipmodels

Postat 26 March 2009 - 06:29 PM

de curiozitate ia uitativa aici
http://www.modelismonaval.com/magazine/gol...arboladura.html

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P001_Regodon.jpg

0

#68 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 March 2009 - 06:44 PM

Imi place mult de tot cum a iesit. Abia astept s-o vad terminata.
Imi cer scuze ca insist. Eu cred ca nava ''reala'' este cea din carte. Cea din film este...ceva...incropit la repezeala din ce au avut la indemana.
Baftaaaaaaaaaaaaaaa.
0

#69 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-May 04
  • Gender:Male
  • Interests:shipmodels

Postat 28 March 2009 - 08:11 PM

cred ca la asta s-a gindit autorul cind a scris cartea,am gasito printr-o arhiva pe la marina olandeza,si cum in carte apare la un moment dat "goeleta olandeza Marta",poate poate
oricum am inceput sa recitesc cartea si sa string toate informatiile pe care reusesc sa le gasesc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: galjas3.jpg

Aceasta postare a fost editata de victordegalati: 28 March 2009 - 08:13 PM

0

#70 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 07 August 2009 - 08:20 AM

Tot in vara asta si tot de prin concediu adunate...

La o plimbare pe lanaga portul Tomis din Constanta prin multitudinea de salupe si iacht-uri ancorate in port mie mi-au picat ochii pe acest fost pescador, si cred ca unul din clasa "Sirena", iar acum s-a transformat intr-o goeleta, frumoasa zic eu, si-mi pare rau ca nu am putut-o fotografia mai de aproape, dar poate e cineva prin imprejurimi si ne poate prezenta nava mai in detaliu.

http://i514.photobucket.com/albums/t344/claudiu_ne2000/goeleta%20speranta%202/100_3591.jpg
http://i514.photobucket.com/albums/t344/claudiu_ne2000/goeleta%20speranta%202/100_3593.jpg
http://i514.photobucket.com/albums/t344/claudiu_ne2000/goeleta%20speranta%202/100_3594.jpg
http://i514.photobucket.com/albums/t344/claudiu_ne2000/goeleta%20speranta%202/100_3596.jpg
0

#71 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 07 August 2009 - 05:31 PM

dupa poza pe care ai aratat-o victor, mie imi pare ca seamana foarte mult cu Bluenose, cel putin din punct de vedere al greementului.
0

#72 Useril este offline   Victorian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 07-October 07

Postat 20 August 2009 - 11:06 AM

Interesant topicul, insa si eu cred ca aici se face vorbire de fapt despre doua nave complet diferite.

Una este "Speranta" lui Radu Tudoran, o goeleta nordica tipica, si alta este "Speranta" din film, un fost pescador transformat prin eforturile unui entuziast in corabia pe care s-au facut filmarile.

Radu Tudoran stia foarte bine despre ce vorbea atunci cand isi scria cartea acum patruzeci de ani: goeleta de Baltica era un tip anume de nava, nu doar o imaginatie, insa vorbim despre niste lucruri care au disparut aproape total acum datorita puterii aburului si apoi a motoarelor marine moderne. Mai stie cineva cum aratau BOLOZANELE, navele care faceau in mod normal transportul de grane pe Dunarea de jos? Era plin la schela Galatiului, a Brailei sau a Cernavodei de ele dupa cum ne-o dovedesc pozele lui Szatmari, dar nici macar Radu Tudoran nu pomeneste despre aceste nave fiindca au disparut odata cu aparitia aburului la gurile Dunarii, cu vreo 15-20 de ani inainte sa se intample evenimentele descrise in "Toate panzele sus". Noi mai stim doar de slepuri trase de remorchere cu aburi, iar utilizarea vantului pentru navigatie pe Dunare nu se mai face fiindca e extrem de dificila: spre deosebire de mare, pe un fluviu, fie chiar si pe unul lat, nu prea ai unde sa faci volte in vant!

Totusi, eu cred ca desenul din carte se bazeaza cu adevarat pe ceva ce Radu Tudoran stia bine, pentru ca multe dintre lucrurile ce apar acolo sunt prea traditional-corecte ca sa fie doar o simpla imaginatie. Stiu despre autor ca a citit suficient despre navele respective ca sa-si faca o imagine clara si probabil ca a mai apucat sa si viziteze probabil vreo asemenea nava, care mai exista inca pe post de carcasa subrezita, pe jumatate scufundata intr-un port de la malul Balticii in anii '40-50.

Nici macar nu ne putem imagina azi cum aratau navele de pe Baltica de pe la 1850-1860, putem doar sa avem cateva indicatii privind nave ceva mai moderne. Uitati aici cum arata o nava ceva mai moderna, construita in 1905:
http://mshulda.files...ncienthulda.jpg

Uitati-va si la asta: http://www.rovcom.co...ner_antares.htm
E o nava mult mai mica decat "Speranta", dar cu niste linii asemanatoare.

http://www.rovcom.co...et_schooner.htm
Un schooner armat de la 1790. Atentie, este o nava de razboi si nu una de pescuit/comert cum spunea Radu Tudoran, deci are linii complet diferite.

In concluzie, cred ca pentru "Speranta" cea adevarata, exista un singur ghid autorizat: schita din carte, plus dimensiunile precizate tot de autor in carte.

Separat, exista "Speranta" din film, care e un tip de nava complet diferit, dar care merita la randul ei sa fie "imortalizata" in calitate de navomodel.
0

#73 Useril este offline   booghy28 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 31-October 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:pescuitul,<br />modelismul,<br />si un pic colectionar.

Postat 09 November 2009 - 06:32 PM

buna seara tuturor.
victordegalati felicitari ce ai facut pana acum arata super bine, abia astept sa vad cum iese.
0

#74 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 January 2013 - 04:13 AM

Redestept acest topic minunat. Am cautat indelung sa gasesc cartea lui Radu Tuduran. Am avut-o, dar am lasat-o in tara si nu am mai putut s-o recuperez. Nici alta de cumparat nu am gasit. Printr-o intamplare fericita am gasit-o in format electronic. Este versiunea integrala. La sfarsitul cartii are schita goeletei Speranta si un mic dictionar de termeni marinaresti, iar in prima parte este o foarte frumoasa descriere a modului in care a fost construita corabia. Sper ca Radu Tudoran, acolo unde navigheaza, pe ape nesfarsite, la carma frumoasei goelete, sa ne ierte si sa ne inteleaga dragostea de acest model.
Aici:
https://skydrive.liv...ANwU3zslzWZXqxs
gasiti romanul. Va marturisesc ca il citesc, acum la batranete, cu aceeasi placere cu care l-am citit, de nenumarate ori, pe cand eram de-o schioapa.
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 15 January 2013 - 04:15 AM

0

#75 Useril este offline   pacificatorul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 28-January 13
  • Gender:Male
  • Location:ALBA - IULIA
  • Interests:Totul despre nave reale si machete.

Postat 29 January 2013 - 10:38 AM

Va salut pe toti!V-am citit toate postarile voastre si mi-au placut,fiindca sunt interesante.Eu sunt nou si cu respect doresc sa va spun parerea mea in legatura cu goeleta SPERANTA din romanul TOATE PINZELE SUS!.Autorul s-a folosit de un model real de velier din lemn.Eu sunt un mare iubitor de nave de toate tipurile si m-ai ales cele din lemn si in consecinta am facut si eu cercetari atit cit am putut.Eu obisnuiesc sa iau la rind toate site-urile cu veliere si iahturi de vanzare, si nu ghiciti ce am gasit.Daca va uitati pe http://www.hugohein..../opal.specs.htm veti avea o mare surpriza.Acolo am gasit un schooner(goeleta)care a fost un vechi trauler si care se numeste OPAL si este de vanzare .Daca nu puteti accesa pagina de m-ai sus atunci scrieti simplu (schooner opal for sale).De copil am visat sa-ami cumpar sau sa-ami construiesc o corabie(sunt sigur ca multi au visul acesta)si iata mi-a iesit in cale,ca o ironie a sortii,acest iaht.Are un pret destul de maricel,pe care evident nu mi-l pot permite,dar odata ce poti sa il achizitionezi,va trebui facute cateva modificari mici.Va trebui inaltat parapetul cu copastia cam pina la 1metru si anulat ruful de la pupa si inlocuit cu un tambuchi,atunci va arata indentic cu goeleta SPERANTA din roman.Apropo,schooner-ul este dotat cu un motor si are carena placata cu tabla de cupru(care este m-ai rezistent decat chitul de corabie).Va rog sa va uitati la dimensiunile schooner-ului OPAL sa-le comparati cu cele ale goeletei SPERANTA din roman(sunt extrem de apropiate).Mi-se pare destul de fortata asemanarea goeletei SPERANTA din roman cu o galeasa(unii o pot confunda cu galeze-le)dar daca va uitati la navele FRAM,GAUSS sau MAUD sunt ,ca forma si tip,foarte asemanatoare cu SPERANTA(doar ca sunt m-ai mari ca dimensiuni si arborada).
PACIFICATORUL
0

#76 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 29 January 2013 - 07:29 PM

Cu voia colegului nostru, am sa atasez fotografiile descoperite de el. O fac pentru a ramane aici in cazul vanzarii.
Multumesc si multa, multa bafta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.JPG
  • Imagine atasata: 5.JPG
  • Imagine atasata: 6.JPG
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 8.JPG

0

#77 Useril este offline   pacificatorul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 28-January 13
  • Gender:Male
  • Location:ALBA - IULIA
  • Interests:Totul despre nave reale si machete.

Postat 30 January 2013 - 02:11 PM

Vezi postareapacificatorul, la 29 January 2013 - 10:38 AM, a spus:

Va salut pe toti!V-am citit toate postarile voastre si mi-au placut,fiindca sunt interesante.Eu sunt nou si cu respect doresc sa va spun parerea mea in legatura cu goeleta SPERANTA din romanul TOATE PINZELE SUS!.Autorul s-a folosit de un model real de velier din lemn.Eu sunt un mare iubitor de nave de toate tipurile si m-ai ales cele din lemn si in consecinta am facut si eu cercetari atit cit am putut.Eu obisnuiesc sa iau la rind toate site-urile cu veliere si iahturi de vanzare, si nu ghiciti ce am gasit.Daca va uitati pe http://www.hugohein..../opal.specs.htm veti avea o mare surpriza.Acolo am gasit un schooner(goeleta)care a fost un vechi trauler si care se numeste OPAL si este de vanzare .Daca nu puteti accesa pagina de m-ai sus atunci scrieti simplu (schooner opal for sale).De copil am visat sa-ami cumpar sau sa-ami construiesc o corabie(sunt sigur ca multi au visul acesta)si iata mi-a iesit in cale,ca o ironie a sortii,acest iaht.Are un pret destul de maricel,pe care evident nu mi-l pot permite,dar odata ce poti sa il achizitionezi,va trebui facute cateva modificari mici.Va trebui inaltat parapetul cu copastia cam pina la 1metru si anulat ruful de la pupa si inlocuit cu un tambuchi,atunci va arata indentic cu goeleta SPERANTA din roman.Apropo,schooner-ul este dotat cu un motor si are carena placata cu tabla de cupru(care este m-ai rezistent decat chitul de corabie).Va rog sa va uitati la dimensiunile schooner-ului OPAL sa-le comparati cu cele ale goeletei SPERANTA din roman(sunt extrem de apropiate).Mi-se pare destul de fortata asemanarea goeletei SPERANTA din roman cu o galeasa(unii o pot confunda cu galeze-le)dar daca va uitati la navele FRAM,GAUSS sau MAUD sunt ,ca forma si tip,foarte asemanatoare cu SPERANTA(doar ca sunt m-ai mari ca dimensiuni si arborada).

PACIFICATORUL
0

#78 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-May 04
  • Gender:Male
  • Interests:shipmodels

Postat 30 January 2013 - 11:23 PM

la momentul de atunci eu m-am oprit la acest stadiu,din diverse motive
http://s911.beta.pho...tml?sort=4&o=28
am plecat de la planurile palamidei si restul dupa pozele din film
0

#79 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2013 - 12:11 AM

Vezi postareadan_mitea, la 29 January 2013 - 07:29 PM, a spus:

Cu voia colegului nostru, am sa atasez fotografiile descoperite de el. O fac pentru a ramane aici in cazul vanzarii.
Multumesc si multa, multa bafta.



Multumesc Dane. Ai facut foarte bine.


Off, daca era un pic mai ieftina o cumparam.

p.s. Multumesc si pentru cartea electronica.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 31 January 2013 - 12:13 AM



0

#80 Useril este offline   pacificatorul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 28-January 13
  • Gender:Male
  • Location:ALBA - IULIA
  • Interests:Totul despre nave reale si machete.

Postat 15 March 2013 - 10:47 AM

Am m-ai gasit o goeleta asemanatoare cu SPERANTA din romanul TOATE PINZELE SUS!,se numeste MORENA si se afla in Spania,pentru cei care vor sa o vada pot intra scriind simplu "goeleta Morena"sau sa intre pe pagina ei de facebookhttp://www.facebook.com/goletamorena/photos_stream.O sa vedeti poze cand a fost renovata astfel puteti avea idee cum ar fi fost construita goeleta SPERANTA din roman.
PACIFICATORUL
0

#81 Useril este offline   icra 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 29-August 04

Postat 15 June 2013 - 09:20 PM

Salutare,

Pana la urma cu ce tip de nava se asemana 'Speranta', eu sunt curios sa stiu cum arata la bord si in interior.
0

#82 Useril este offline   pacificatorul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 28-January 13
  • Gender:Male
  • Location:ALBA - IULIA
  • Interests:Totul despre nave reale si machete.

Postat 19 June 2013 - 07:57 AM

Goeleta Speranta din roman este cel m-ai eficient model de nava,capabil sa faca largul si sa navigeze in cele m-ai grele conditi.Acest proiect de nava,sau ambarcatiune,care are pupa simetrica cu prova,a fost folosit din cele m-ai vechi timpuri,fiind renumit pentru calitatile nautice foarte bune.Iata niste exemple:corabile feniciene,drakar-ele si snekar-ele vikinge,corabile arabe de tip boom,corabile indiene de tip uru,navele de explorari polare si sa nu uitam ambarcatiunile de tip pilotina,lotca sau piroga si exemplele pot continua mult si bine.
PACIFICATORUL
0

#83 Useril este offline   pacificatorul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 28-January 13
  • Gender:Male
  • Location:ALBA - IULIA
  • Interests:Totul despre nave reale si machete.

Postat 19 June 2013 - 08:05 AM

Vezi postareaicra, la 15 June 2013 - 09:20 PM, a spus:

Salutare,

Pana la urma cu ce tip de nava se asemana 'Speranta', eu sunt curios sa stiu cum arata la bord si in interior.

Daca doresti sa vezi cum arata o goeleta asemanatoare cu Speranta din roman,intra pe pagina de facebook a goeletei Morena si uitate la poze,o sa-ti placa.Garantez.
PACIFICATORUL
0

#84 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 19 June 2013 - 08:06 AM

Vezi postareapacificatorul, la 19 June 2013 - 07:57 AM, a spus:

Goeleta Speranta din roman este cel m-ai eficient model de nava,capabil sa faca largul si sa navigeze in cele m-ai grele conditi.Acest proiect de nava,sau ambarcatiune,care are pupa simetrica cu prova,a fost folosit din cele m-ai vechi timpuri,fiind renumit pentru calitatile nautice foarte bune.Iata niste exemple:corabile feniciene,drakar-ele si snekar-ele vikinge,corabile arabe de tip boom,corabile indiene de tip uru,navele de explorari polare si sa nu uitam ambarcatiunile de tip pilotina,lotca sau piroga si exemplele pot continua mult si bine.
....cred ca ai informatii gresite privind nava respectiva, speranta avea pupa taiata si nici un element comun cu prova, asadar simetria de care vorbesti nu exista !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#85 Useril este offline   pacificatorul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 28-January 13
  • Gender:Male
  • Location:ALBA - IULIA
  • Interests:Totul despre nave reale si machete.

Postat 19 June 2013 - 08:19 AM

Vezi postareaipsihi, la 19 June 2013 - 08:06 AM, a spus:

....cred ca ai informatii gresite privind nava respectiva, speranta avea pupa taiata si nici un element comun cu prova, asadar simetria de care vorbesti nu exista !!!

Multumesc :)
PACIFICATORUL
0

#86 Useril este offline   pacificatorul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 28-January 13
  • Gender:Male
  • Location:ALBA - IULIA
  • Interests:Totul despre nave reale si machete.

Postat 19 August 2013 - 12:17 PM

Goeleta Speranta din film nu corespunde descrierii din roman.Sunt total diferite si ca model si ca dimensiune.Am observat in roman ca dimensiunile goeletei Speranta sunt exagerate pentru o corabie care se vrea cu un deplasament de 100tone,cred ca autorul a aproximat (exagerat)dimensiunile.Radu Tudoran,a descris in roman corabia pe care o construise odinioara la Braila cu intentia de a pleca in calatorii pe mari si oceane de unul singur(era un mare admirator a lui JOSHUA SLOCUM).Ce este ciudat,goeleta Speranta are dimensiuni prea mari ca sa poata fi manevrata de un singur om intr-o navigatie solitara.
PACIFICATORUL
0

#87 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 19 August 2013 - 01:24 PM

Nu vreau sa fiu categoric, promit sa caut pasajul respectiv in carte, dar, din fotografie nu pare sa aibe pupa taiata:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Speranta.jpg

0

#88 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 19 August 2013 - 03:09 PM

"...Anton Lupan se apropie şi o privi uimit. Atît cît putea să judece, după
ceea ce rămăsese deasupra nisipului, părea să fie o corabie venită din Baltică
sau din Marea Nordului. Cu chila ei lungă, cu pupa aproape la fel de ascuţită
ca şi prova, cu liniile fine şi-n acelaşi timp robuste, îi amintea de..."

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 19 August 2013 - 03:10 PM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#89 Useril este offline   pacificatorul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 28-January 13
  • Gender:Male
  • Location:ALBA - IULIA
  • Interests:Totul despre nave reale si machete.

Postat 19 August 2013 - 04:29 PM

Superb!Cat se poate de clar,nu-i asa? :)
PACIFICATORUL
0

#90 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 19 August 2013 - 06:13 PM

Radu Tudoran era un fin cunoscator. A descris in carte o nava minunata...departe de ceea ce este in film.
Multa, multa bafta.
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro