Modelism - RHC Forum: Shadow2 build log - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Shadow2 build log F5J & F3J

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 June 2018 - 04:44 PM

Nu e mai simplu sa adaugi un mic arc in articulatia eleron, care sa produca un efect ca la pull-string, dar nu atat de puternic, ci doar cat sa nu mai ai jocuri... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 June 2018 - 07:06 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 08 June 2018 - 04:28 PM, a spus:

Cate statii ai acum? si mai tre sa-ti vina si X-Lite parca?Vreo 4-5.Deja te invidiez.
Poti deschide un club de aeromodele. Ei sa fi avut pe vremea lui impuscatu , la un club de aero atatea statii era aproape incredibil.
Bafta

Ciao Sorin



Pai la linia Turnigy 9X - 9XR renunt: daca nu pastrai 9x-ul o vrea d-l profesor EGI, 9XR pleaca spre finul meu (care e si el membru pe forum, asa am aflat de rhcforum, tocmai am terminat de vorbit la telefon) sa isi faca un "upgrade" la un Spektrum vechi, posibil si FlySky i6 sa ajunga tot la el mai tarziu (daca vrea telemetrie fara sa treaca pe FrSky..si sa fie folosita de fiul lui - finul meu - ca e mai usurica). Eu voi pastra QX7 si X-lite de backup (iar la QX7 am facut comanda de ghimbal-uri Hall si sunt pe drum) si deocamdata i6 sa pot lucra in continuare la telemetria pe i-Bus.
Acum vreo 2 ani am donat 2 statii ieftine (E-fly pe 2.4 GHz cu receptoarele aferente) si o gramada de "spume"
Ca sa fiu sincer caut un club de modelism pentru copii sa il sponsorizez (sa le dau un taietor cu laser, un CNC, kituri de balsa, materiale, electronica ieftina, etc.). Inca nu am gasit.



0

#33 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 June 2018 - 07:10 PM

Pai cu asa lipsa de respect tratezi finul Ave, lovindu-l cu panarama aia de 9XR ?! ... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#34 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 June 2018 - 07:52 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 June 2018 - 07:10 PM, a spus:

Pai cu asa lipsa de respect tratezi finul Ave, lovindu-l cu panarama aia de 9XR ?! ..

Fata de ce are acum e "upgrade" curat. Un OpenTX si un TX multiprotocol e exact ce ii trebuie cu buget minim (adica statia cu o gramada de receptoare si tx multiprotocol doar daca vrea sa se complice).
Si 9XR nu e o statie rea, e cu o treapta peste 9X si poti sa ii pui OpenTx fara modificari (plus ca are si tavita cum e obisnuit).
Asta e, o statie buget de 50 EUR / 60 USD si la care ai posibilitatea de upgrade, mai ieftina doar i6 (dar acolo nu poti sa faci upgrade la modulul Tx).
Ce sa-i faci, vremea trece, acu 2-3-4 ani toata lumea cauta 9X ca se putea modifica usor si cine isi permitea cumpara 9XD ...acum au aparut statii de 40-50 USD cu telemetrie si QX7 la un pret de nu mai merita sa iti bati capul sau sa investesti i piese pentru upgrade.



0

#35 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 08 June 2018 - 07:55 PM

Vezi postareaender67, la 08 June 2018 - 07:06 PM, a spus:

[...]
Ca sa fiu sincer caut un club de modelism pentru copii sa il sponsorizez (sa le dau un taietor cu laser, un CNC, kituri de balsa, materiale, electronica ieftina, etc.). Inca nu am gasit.


Sunt destule a căror instructori se luptă cu multe lipsuri.
Palatul Copiilor din Dorohoi; Palatul Copiilor din Iași; AR la Brașov la domnul Pop; Tecuci; Pucioasa.
Astea le știu că mai au trupe serioase de copii. Posibil să mai fie și altele. Juniori mai sunt și pe la alte cluburi, dar câte unul, maxim doi.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#36 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 08 June 2018 - 08:00 PM

Renatoa,
9XR nu e chiar panarama, merge mai ales daca inlocuiesti un Spektrum vechi.
ender 67 , daca vrei sa ajuti un club de copii nu le da laser si cnc, da-le modele taiate de tine.Sectia de aeromodele de la Palatul Copiilor Arad impreuna cu dl. profesor Bubu s-ar bucura sa primeasca asa ceva , am dat un exemplu mai sunt o gramada ca ei.
Bafta
Ciao Sorin

0

#37 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 June 2018 - 08:41 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 June 2018 - 04:44 PM, a spus:

Nu e mai simplu sa adaugi un mic arc in articulatia eleron, care sa produca un efect ca la pull-string, dar nu atat de puternic, ci doar cat sa nu mai ai jocuri... :unsure:


Nu la articulatii de genul asta.
Prima e de la Xplorer, urmatoarele doua (cu roz-rosu) de la Shadow (facute alaltaieri), si ultima Xplorer si Shadow.
Au iesit binisor, nu perfect...cam de un 7-8.
Nu va uitati ca furcile sunt putin strambe ca nu sunt prinse de servo in aripa.
Posibil sa mesteresc la imprimanta un capac subtire aerodinamic din rasina alba.
Deci nu ...nu prea e loc de arcuri pe acolo.
Pui picatura de CA sau Loctite pentru suruburi (cred ca merge si lac de unghii), activezi, misti articulatia ca sa nu ramaii cu ea lipita ... umpli spatiile libere si micsorezi jocurile.

Fisiere atasate


0

#38 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 June 2018 - 09:45 PM

O precizare: astea sunt de la flapsuri (de eleroane nu m-am apucat inca) si acolo decuparile sunt destul de mari ca vrei sa ai o cursa de +5 / -90 grade (sau per total cam 90 de grade).
Nu e usor de facut, trebuie decupaj serios si in suprafata aripii si in lonjeronul prin care trece tija de actionare. Poate am exagerat purtin dar macar nu am frecari.
La Xplorer vad ca la eleroane s-a trecut ulterior la IDS (parghia de actionare e ingropata in eleron, gaurile au fost astupate cu ceva rasina alb-galbuie).
La Shadow raman tot pe sistem cu furca. Poate reusesc sa fac gaurile mai mici. Ca sa nu se sumta gaurile alea ca niste frane aerodinamice ii pun si aici semicapace (fie din rasina alba fie din PET termoformabila).
0

#39 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 09 June 2018 - 08:11 AM

Servo-urile alea de la Turnigy au crescut în calitate ? Acum vreo 4 ani mi-au făcut probleme. Până la urmă am descoperit că angrenajele erau din plastic cromat.
La ultimul planor mi-am pus DS3010HV de la Pichler care costă cam 19 euro bucata. Asta după ce la primul planor pusesem servo-uri de 60 euro.

Spor la meștereală.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#40 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 June 2018 - 08:33 AM

BMS au fost bune intotdeauna, dar nu chiar ieftine, adica peste 10$ media.
Turnigy vero sunt doar HXT-urile (hextronic), a fost biznisul lor de start si poate unicul original, in rest etichete pe marfa altora, asa ca nu prea stii ce iei.
Cele full metal de exemplu tzipa a aceeasi fabrica in care le face mks/frsky/...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#41 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 09 June 2018 - 10:15 AM

Scuze ! Nu am specificat. Vorbeam de 555 MG. Servo-urile le am și acum (la club), dar nu le-am mai pus pe nimic.
Am avut câteva surprize neplăcute cu componente HK și de asta, știi, am zis pas. Totuși am fost foarte mulțumit de acumulatori și gama de motoare SK.
Hmmm. Îi poluăm subiectul omului.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#42 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 June 2018 - 10:51 AM

Sunt BMS rebranduite Turnigy, deci ar trebui sa fie OK.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#43 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 June 2018 - 01:39 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 09 June 2018 - 08:11 AM, a spus:

Servo-urile alea de la Turnigy au crescut în calitate ? Acum vreo 4 ani mi-au făcut probleme. Până la urmă am descoperit că angrenajele erau din plastic cromat.
La ultimul planor mi-am pus DS3010HV de la Pichler care costă cam 19 euro bucata. Asta după ce la primul planor pusesem servo-uri de 60 euro.

Spor la meștereală.


Te referi la 555MG ca tip sau la servo Turnigy in general?
Pentru cu BMS-555MG este un servo OEM BlueBird, in fabrica in Taiwan se pune doar eticheta de Turnigy (dar ramane "Made in Taiwan" pe ele...mandrie nationalista taiwaneza).
Daca nu voi fi multumit trec e KST DS135MG care e de aceeasi dimensiune.
Si nu e nici o poluare, imi doresc poluari din astea, sa tot fie, asa aflu si eu ce gresesc pe ici pe colo.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ender67: 09 June 2018 - 01:40 PM

0

#44 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 June 2018 - 02:58 PM

Fac o mica paranteza, sa vedem care sunt producatorii top 5-6 de servo:
MKS ...sunt de fapt "Mark Star Servo Tech co Ltd" din Taiwan, fondata in 1999 (http://www.mks-servo.com)
KST ... sunt de fapt "KST digital Technology Ltd" din Guangdong/China cu distribuitor in Shenzen, pare a fi fondata in 2003 (http://www.kstsz.com/ )
Savox ...sunt de fapt https://www.savoxtech.com.tw ...deci tot din Taiwan
Hyperion ... e de fapt o firma gen HobbyKing din HongKong (https://hyperion-world.com/)
BlueBird ...sunt din Taiwan, fondat in 1978 http://www.blue-bird-model.com
Hitec ... sunt pe piata din 1973, acum 15 ani au cumparat Multiplex ...naiba stie ce sunt la origine (coreeni?).
Personal tind sa am incredere in o firma care e pe piata de 40 de ani (chiar daca produce OEM pentru HobbyKing).
KST pare a fi "crema" producatorilor din China ...iar in Taiwan ce sa zic, parca ar fi ceva in apa de acolo cand 3 producatori din Top 5 sau Top 6 sunt din Taiwan.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 09 June 2018 - 02:59 PM

0

#45 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 09 June 2018 - 09:46 PM

Doar la 555 MG. Oricum se pare că evoluează în calitate și chinezăriile.
A! Am mai avut de la Turnigy (cu eticheta lor) niște servo-uri albe de 9 grame. Un dezastru.
Ideea e că nu cumpăr eticheta și puțin mă interesează unde e fabricat; bun să fie. Dacă sunt și ieftine e și mai bun.
Drept să spun, habar nu am de istoria fabricanților. Acum am citit ce ai scris, după care uit. Dacă am nevoie revin să recitesc.
De servo-urile de la Pichler am aflat de la băieții de aici. Au și pe Explorer și pe Ultima. Așa că e o diferență între aproape 400 euro cât m-au costat MKS-urile de la primul planor și puțin peste 100 de euro cât m-au costat astea.
Nu am nimic nici cu chinezăriile (telefonul meu e chinezesc pur sânge) și nici cu Turnigy. Stațiile lor sunt decente și ca preț și din punct de vedere calitativ (pentru hobby).
URA şi la zbor fofezelor !
0

#46 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 June 2018 - 10:05 PM

Si asa zisele Pichler tot china cu eticheta germana sunt, iti gasim originea daca zici ca merita osteneala...

DS3011 parca ar fi geaman cu KST DS125...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#47 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 10 June 2018 - 07:39 AM

Nu merită. Cu siguranță că majoritatea sunt făcute ori în China, ori undeva prin Asia.
Etichetele se pun datorită cotelor de import că altfel ar scrie pe toate "Made in China.
Oricum, eu întrebasem dacă au evoluat în calitate în ultimii ani. Asta pentru că mă gândeam că acum vreo 4 ani luasem un YAK 52 de la SeaGull și cu toate că era RTF am muncit o groază la el că mai nimic nu se potrivea și materialele erau de cea mai proastă calitate, iar acum 2 ani, mi-am călcat pe inimă și am luat un Zlin 50 L tot de la ei (nu am găsit în altă parte la anvergură peste 2 metri). Altă poveste. Mi-a luat o după-amiază să-l echipez și să-l montez și nu mai era făcut din surcele.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#48 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 30 June 2018 - 05:57 PM

ender 67 , nu mai esti prezent pe aici cam de multisor.


0

#49 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 01 July 2018 - 08:15 PM

Ei ... am luat si eu o mica vacanta fortata de pe forum in ultimele 2 saptamani.
Ce s-a mai intamplat intre timp:
1. Am luat o mica pauza cu servo-urile Turnigy / Bluebird BMS-555MG.
Au un joc static destul de mare in angrenajul rotilor dintate. Ciudat e ca BlueBird BMS-20HV (din fuselaj) au un joc mult mai mic (de fapt e aproape 0). Ca sa nu mai vorbim de MKS sau KST care NU au joc deloc.
Nu stiu ce sa cred, nu cred ca BlueBird face produse OEM mai proaste pentru Turnigy/HobbyKing. As fi putut lua de la HK TGY-777 pentru vreo 5 euro in plus dar nu am vrut sa risc (tot scrie "Made in Taiwan" pe ele si probabil sunt facute tot in fabrica BlueBird dar nu am gasit modelul echivalent si poate sa fie doar o "reimpachetare" in carcasa de aluminiu).
As fi putut lua BlueBird BMS-105 HV sau BMS-115HV de la hyperflight dar in review-urile recente unii s-au plans de calitate. Si sa dau 120 euro pe un set de 5 servo e OK dar nu daca o faci de 2-3 ori pentru acelasi model / producator.
Asa ca am mers pe varianta "nemteasca" si am luat 5 servo Pichler DS3010 recomandata de colegul VipEol (19 euro bucata la Lindinger ...105 euro cu tot cu transport). In sistemul de tracking vad ca cica m-ar fi cautat vineri acasa (aiurea, am lucrat toata ziua pentru un client, eram in sufragerie la parter si as fi auzit) probabil ma avizeaza de la posta luni si marti pot sa ridic pachetul.
In orice caz, daca nu sunt multumit nici de Pichler merg pe varianta KST X08 Plus. Sunt exceptionale, 10 grame, plaja larga de alimentare (de la 1S la 2S), cuplu bun (3.9@6V, 5.3@8.4V), 8 mm grosime, fara joc ...dar au si un pret pe masura (41 GBP sau 47 EUR). Adica dublu fata de ce aveam in plan cu servo-uri mai de buget (in jur de 20 de euro).
(Si ca fiu sincer am un set de 4 bucati X08Plus pe care pot sa il pun si care au venit intre timp dar nu imi place sa pun un set de servo fara sa am macar o rezerva de acel tip ...asa ca mai dau o sansa lui Herr Pichler sa vad cate parale fac servo-urile lui chinezesti, daca nu sunt multumit bag KST si la proxima comanda la hyperflight iau ceva rezerve).
2. Nu am mai lucrat nimic la montarea servo-uri de la eleroane
Vreau sa vad terminata montarea la flapsuri si apoi ma apuc de eleroane. Si asta bineinteles dupa ce ma hotarasc ce tip de servo folosesc (Pichler DS3010 cred ca merge cu rama tiparita pentru BMS-555MG, pentru X08 Plus trebuie sa fac alta rama). La X08 mai e un avantaj, fiind servo-uri de 8 mm si cu un spline de 15 dinti (cu diametru mic al rotii dintate) daca folosesc un brat de 6 mm sau pe acolo (sau chiar 7 mm) nu mai e nevoie de capac de servo "bombat" (merge un capac plan). 1 mm se castiga din grosimea servo (8 mm fata de 10 mm, axul coboara cu 1 mm), 1 mm se castiga din diametrul butucului (Futaba 1F de 15 dinti are 3.91 mm , Futaba 3F de 25 de dinti are 5.92 mm...practic partea de sus a rotii dintate coboara de la 8 mm la 6 mm), masor adancimea si ii fac un brat care sa nu atinga un capac plat. Oricum la eleroane aripa e mai subtire dar si cursa e mai mica fata de flapsuri. Poate merg pe un sistem mixt, servo de 10 mm grosime la flapsuri si X08 de 8 mm la eleroane.
3. Am schimbat putin planul de bataie la montarea servo-urilor in fuselaj.
Chiar daca e mai mica coarda centralului fata de Xplorer am facut 2 decupari in fuselaj sub aripa si incerc montarea servo sub aripa. Deocamdata sunt taieturile brute (facute cu un burghiu tip teava diamantata de 6 mm pentru colturi si cu freza de PCB intre gauri) dar spatiul pare a fi OK pentru servo-urile BlueBird BMS-20HV. Trebuie sa imi fac timp (si curaj) sa ma apuc sa pilescsi sa finisez taieturile (dar nu imi place sa lucrez cu masca pe figura si am descoperit ca am si o mica alergie la praful de carbon). Planul e sa le montez vertical ("in picioare") exact pe axul fuselajului sau putin decalat. Poate chiar la 45 de grade ca sa incapa mai bine in gaura, Trebuie sa pun sublerul si sa fac 2 tavite imprimate 3D . "Work in progress" (WIP). Poate sa para o complicatie inutila sar sunt de parere ca locul pentru servo in model motorizat e sub aripa ...nu numai pentru CG dar si pentru faptul ca spatiul in fuselaj e extrem de redus. cel putin 5-6 cm salvati sub canopie pot insemna mult la stabilirea CG, alegerea bateriei si pozitionarea receptorului si a firelor de servo. Daca iese bine treaba la Shadow si pe Xplorer il paste aceeasi modificare (poate chiar si schimbarea tipului de servo), Ma gandesc destul de serios ca sa fac o combinatie de servo MKS de 10 mm / 10 grame pe profundor si de Bluebird 12 mm / 15 grame pe deriva. Sau un KST solid (chiar si de 12 mm) pe deriva (DS145MG sau mai bine DS215MG HV).
4. Ceva miscare la statii.
Statia 9X a fost modificata hardware (pus mufa de 6 pini pentru resoftare) si software (pus ultima versiune de ER9X dorita de beneficiar) si azi a intrat in posesia colegului d-l profesor EGI din Slanic (ii doresc multa sanatate si multe ore de zbor cu ea). Statia 9XR a fost "aprobata pozitiv" (adica testata la rece cu tava de plexiglas) de colegul Ave, urmeaza sa ii fac resoftare cu OpenTX si sa o ia in posesie (deja se uita dupa modul multiprotocol pentru ea). Ghimbal-urile Hall pentru QX7 au ajuns in tara ieri, probabil daca am noroc miercuri sau joi pot sa le ridic de la mesageria externa. Si in fine X-Lite a plecat din Anglia si a fost predata catre GLS, probabil saptamana viitoare ajunge acasa si pot sa ii fac un review. Urmeaza ceva distractie cu resoftarea de firmware de transmitatoare si receptoare (de pe LBT pe international) si sa fac programarea pentru F5J.


Ei, asta se intampla cand stai pe tusa 2 saptamini, se aduna lucrurile si devin postarile prea lungi (nu ca asta nu ar fi un obicei mai prost al meu).


0

#50 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 01 July 2018 - 08:21 PM

Erata: KST pe profundor ...poate chiar si pe deriva.
0

#51 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 July 2018 - 09:38 PM

Domnu' Pichler m-a dezamagit putin, DS3010HV arata bine pe hartie si cam atat. Inca nu le-am pus la teste detaliate dar la joc static stau prost (mai prost ca BMS-555MG).
La fisa tehnica zicea ceva de "Titanium gears" dar mie mi s-au parut de bronz/alama (n-am stat sa zgarii rotitele cu un ac sa vad daca au macar "titanium coating"...daca au joc le-am retrogradat in liga a doua instant).
Le-am pus deoparte pentru alte proiecte mai putin pretentioase. Sunt servo de 10 mm "lungi" deci se potrivesc bine in primul rand de rame.
Spline-ul (aranjarea dintilor) e diferita, trebuie sa tiparesc un set de brate de servo special pentru DS3010HV.
Cred ca le voi folosi ca servo de flaps in combinatie cu BMS-555MG pentru eleroane. Primul e HV (de la 6V in sus), al doilea merge pina la 6v, le pun pe un BEC de 6V si sper sa se inteleaga intre ele ca altceva in afara de 6V nu le dau.
Iar pentru Shadow am comandat KST DS135MG, 23 de lire la hyperflight (26.35 euro), 30x10x30 mm si 23 grame, ar trebui sa se potriveasca in ramele deja tiparite (dat bineinteles ca trebuie sa tiparesc alte brate).
Daca nu au joc ar trebui sa fie cea mai buna optiune "buget" daca nu vrei servo de 10 grame. La urma urmei ce mai conteaza 50 de grame in plus la un planor de 1750-1800 grame. KST X08 Plus le pastrez pentru alt proiect.
Stau si ma intreb ...cum naiba se fac rotile alea dintate? Sunt stantate? Sunt facute pe CNC? Vad ca unele sunt combinate cu roata dintata de diametru mare din bronz coaxiala cu una mica din otel.
Cat de complicat e sa faci un angrenaj de cateva roti dintate cu profil evolventa?

Aceasta postare a fost editata de ender67: 05 July 2018 - 09:39 PM

0

#52 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2018 - 10:57 PM

Aparent foarte greu,eu n-am vazut servo sub 50 EUR cu gear metalic fara joc (cu exceptia Hitec MG65 dar alea erau analogice). Si aici vorbim de servo noi, un servo bun se vede dupa lipsa jocului dupa ore multe de zbor. Altfel le prefer pe cele cu gear de plastic, chiar si cele de 2 EUR nu au joc. As pune si in planoarele scumpe tot cu gear de plastic dar imi e frica de electronica din ele. Prefer sa se rupa gear-ul decat aripa la o aterizare naspa.


Vezi postareaender67, la 05 July 2018 - 09:38 PM, a spus:

Cat de complicat e sa faci un angrenaj de cateva roti dintate cu profil evolventa?

0

#53 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 July 2018 - 07:44 AM

Glumiti cu tiparitul bratzelor, nu ?
Pai faceti atata parada de servo de jde euro si in final lasati cuplarea pe un bratz care il rup cu doua degete ?! :o :wacko:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#54 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 06 July 2018 - 08:58 AM

Mai degrabă se rupe brațul decât aripa - vorba lui Ștefan. Din același motiv și eu pun tot brațe(eche) printate în locul celor originale. Sunt destul de rezistente chiar și la aterizări mai dure, dar se rup mai repede decât suprafața de comandă.

Am retestat servourile de la Pichler. Ale mele nu au joc chiar deloc. Mai am două de rezervă și le-am pus ieri seară la "munci grele". Tot nu au joc. Le-am luat la muncă și am demontat un servo să văd angrenajele. Pare a fi alamă, sau bronz titanat. Aș paria pe alamă, dar nu-mi pot da 100% seama dintr-o zgârietură. După calitatea suprafețelor par a fi făcute prin extrudare și tăiate la dimensiunea dorită.
Am cei doi colegi de muncă, aeromodeliști, cei care mi-au recomandat servo-urile. Unul dintre ei spune că din 12 servo comandate niciunul nu are joc. Celălalt a comandat 8 și la două a găsit joc.
Amândoi spun că au găsit jocuri și pe KST.
KST-urile mele de la primul planor nu au joc.

Naiba să le ia, sau să-i ia.
:pardon:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#55 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 06 July 2018 - 09:00 AM

Mai am 3 SAVOX. Le testez și pe astea când ajung acasă.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#56 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 July 2018 - 10:33 AM

@renato: ai ramas cu sechele dupa o tiparitura proasta cu PLA.(si la care probabil firul de plastic nu avea aderenta buna).
Asta e imprimare cu RASINA cu ecran LCD (pe toata suprafata odata) si cu infill 100%. Imprimarea se face pentru un model teoretic perfect al butucului servo si ajustat cu coeficientul de contractie al rasinii.
Cu alte cuvinte: bratele de nylon sunt cam la ghici (unele intra mai greu altele mai usor) iar cele mtetalice (in cazurile rare in care sunt) intra cu joc. Bratele printate cu rasina intra exact, fara efort prea mare (in afara de ceva forte de frecare) si nu am joc radial.
La bratele de nylon sau aluminiu depinzi de diametrul gaurii date sau de burghiul pe care il ai ...la bratul tiparit il fac exact de dimensiunea cuiului de la furca de prindere. Plus ca pot sa fac bratul exact de dungimea dorita.
Cam astea sunt motivele pentru care fac brate tiparite: eliminarea oricarui joc si reglarea fina a lungimii bratului. Iti garantez ca nu le rupi cu doua degete.

@VipEOL: DS3010HV nu sunt rele la pret, sunt totusi servo de 7.9-8 kg.cm la 2S (cand voi avea timp le voi pune pe banc sa vad cuplul real).
S-ar putea si statistica sa ajute (dar de obicei nu prea)...e drept ca am desfacut doar 1 din setul de 5. Nu am zis ca imi pare rau de 105 euro si cu siguranta le voi folosi la alt proiect.
Iar faptul ca sunt atat de puternice e un atu ...ma gandeam la eliminarea jocului static cu un arc de torsiune - asta sugerase si renato la parghia de la suprafata de comanda dar locul lui e de fapt aici chiar linga servo. Sa caut in cutiile cu arcuri sa vad ce gasesc gata facut sau sa manufacturez ceva din "piano wire".
Cu siguranta le voi folosi in viitor (cel putin setul de 5 cumparat deja), deocamdata pentru Shadow caut ceva mai bun.
Cat despre Savox ..nu cred ca e cazul sa le incerci pentru mine. nu cred ca voi cumpara Savox pentru ca am deja servo-uri pentru cateva configuratii. Probabil ca in viitor voi incerca si BMS-105HV si BMS-115HV dar deocamdata am cotizat destul la BlueBird si Hobbyking.

Cu build-ul de Shadow nu ma grabesc, nu e cazul de "trebuie sa fie gata de zbor pina la data X" ... mai degraba "primul build din care trebuie sa invat cat mai mult si sa obtin un model cat mai bun pentru F5J si pentru F3J".
Daca ar fi fost numai pentru F5j mai treaca-mearga, dar la F3J e altul regimul de viteze la lansare (si implicit de solicitari asupra suprafetelor).
E drept ca am bagat 100 de euro in setul de TGY BMS-555MG si 100 de euro in setul de Pichler DS3010HV si pina la urma am mai bagat 140 de euro in KST si asta duce costul total la un set de MKS DS6125 sau pe acolo ...asa o fi dar am in plus 2 seturi de servo pentru alte doua planoare mai putin pretentioase.

Build log-ul fara poze e ca nunta fara lautar si fara DJ: luati de-aicea una cu care ramasesem dator de data trecuta. Initial lasasem mai multa "carne" linga peretii fuselajului (vreo 3-4 mm) in ideea ca bag servo scurte gen DS6100 amplasate orizontal (pe o parte), pina la urma m-am hotarat pentru servo-uri "normale" puse vertical in lungul axului sau la 45 de grade. Se vede ca am intrat putin in lemnul de esenta tare de la piulitele incastrate.

Fisiere atasate


0

#57 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 July 2018 - 11:20 AM

Tot din ciclul "hai sa mai cotizam 100 de euro la servo-uri":
La Banggood (China) se gasesc si servo-uri KST, unele cu pret mai bun decat la Hyperflight. Gasesti chiar si angrenaje de schimb sau brate metalice:
https://www.banggood.../servo-kst.html
Am comandat 3 servo-uri KST de 12 mm si 16-20 grame cu pretul in jur de 26 de euro:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Fata de pretul asta mai scad un discount de 5 sau chiar 10%, costurile de expeditie sunt zero, pot sa iau ceva optiuni ieftine de tracking sau asigurare si pentru ca le-am comandat pe rand (individual) sunt comenzi separate si sunt ceva sanse sa vina in pachete separate cu valoare declarata sub 10 euro (deci sa vina la posta de cartier nu la mesageria externa vamala).
Chiar daca platesc TVA la ele iese un cost de 30 -32 de euro (cu vreo 5 euro mai ieftin decat la hyperflight unde mai platesti si tansportul).
In afara de astea 3 KST am mai comandat si urmatorul servo de 20 de euro:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
N-a auzit nimeni de servo ALZRC ...dar daca te uiti pe www.alzrc.com vezi ca e o firma mica ce face heli / bike / quads si care ofera si parti electronice. Daca te uiti bine vezi ca ESC-urile sunt de fapt Hobbywing, motoarele sunt si ele cunoscute iar servo-urile tipa si ele (daca te iei dupa forma si coduri) ca ar fi KST.
Asta e experimentul ... sa vad daca scap sa dau 100 de euro (sau in cel mai defavorabil caz 125 de euro) pe niste servo care m-ar fi costat 160 de euro la hyperflight. Servo-urile sunt luate mai mult pentru teste si nu pentru un anumit proiect.
0

#58 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 06 July 2018 - 12:15 PM

ender 67,

Nu te supara ca iti spun, baga pila la fuselajul ala si aranjeaza-l sa arate bine colturile sa fie cu raza si restul rectiliniu , altfel te trec in carnetel.Cu servourile ai cam investit dar la planoare scumpe tre sa bagi si servo sigure , asta e.

Io la ale mele care la o adica nu au valoare materiala, ci doar sentimentala, ca le-am facut eu, am servo de 10-15 Euro.

Bafta.Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 06 July 2018 - 12:16 PM

0

#59 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 July 2018 - 01:23 PM

"Ai putintica rabdare"
Aia era starea bruta (dupa decupare cu bormasina Bosch cu acumulatori) ...dupa o sesiune cu mini-freza de mana la 220v arata cam asa.
Gaurile de la colturi au fost date cu burghiul cilindric diamantat de 6 mm, intre ele taiere cu discul de carbura de barbon, ajustat grosier cu freza de PCB de 3 mm (aia cu varf aurit - "titanium coating") ...si s-a ajuns la prima fotografie ("pe carnetel").
Freza de 220 V si cu cap de smirghel gri 80 radial (la fel ca aia din foto dar cu diametru mai mic de 10-12 mm ...cam cum sunt colturile rotunjite)...un pic de praf si s-a ajuns la starea "fara carnetel" din poza. Poate ii mai iau putin din colturi daca gasesc in trusa freza similara cu "peria" aia cu diametru de 6 mm.
Decuparea a fost facuta un pic asimetrica (ca un trapez) ca sa pot baga mai usor colturile de la servo si piesa de sustinere tiparita 3D.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ender67: 06 July 2018 - 01:25 PM

0

#60 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 July 2018 - 02:18 PM

Si din seria "hai sa gandim un pic in afara sabloanelor" mai am una sau doua idei "ciudate" legate de servo din fuselaj (in special de cel pentru profundor). Ala trebuie sa fie cat mai fiabil.
Daca amplasam servo sub aripa unul dupa altul (si nu side-by-side) nu prea mai suntem limitati de greutate sau dimensiuni (doar de lungime eventual).
La o adica pentru profundor pot sa nu merg pe un servo de 10 grame si imi permit unul de 15-20-25-30 grame ... mai ales ca e amplasat aproqpe de centrul de greutate si influenta lui asupra CG (sau a incarcarii alare) e minima.
Un servo mai mare inseamna doua chestii: mecanica mai buna si electronica mai solida (si cu caldura mai bine disipata).
Daca trec de la servo de 10 mm la 12 mm sau chiar mai mult asta inseamna roti dintate mai mari (deci mai solide...si mai usor de facut, poate mai precise dar sigur rezista mai bine), un motor din servo mai solid (unul e motorul de 7 mm din X08 si alta e motorul de 12 mm din servo-urile KST de 12 mm ...pentru asta se face si decupare in carcasa)
De electronica ce sa mai vorbim...se simte mai bine in carcasa mare de aluminiu (plus ca poti sa pui componente mai solide).
Un servo nu are un "calcai al lui Achile" ...are de fapt 3:
1. mecanic (angrenajul)
2. electric (electronica de putere)
3. si cel mai important cel "electromecanic" => POTENTIOMETRUL.
Nu mai intru in analiza servo-urilor cu motor "coreless" (am vazut servo mai mari si cu motor "brushless")... ce mi-a atras atentia e un tip de servo CONTACTLESS.
Adica potentiometrul a fost inlocuit cu un senzor Hall ... nu mai ai uzura mecanica, nu mai ai erori de citire a pozitiei centrale si deci erori de centrare, daca ai si o mecanica decenta si o electronica de putere buna sigur obtii un servo precis si cu fiabilitate buna in timp.
Asta e teoria. Practica?
https://www.hyperfli...-0-07s-21g-12mm
si chiar
hhttps://www.hyperflight.co.uk/products.asp?code=KST-MS589&name=kst-ms589-hv-contactless-servo-9-2kg-cm-0-08s-38g-15mm
KST MR320 se gaseste si la Banggood cu un pret ceva mai mic:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro