Modelism - RHC Forum: Angrenaj planetar circa 100mm - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Angrenaj planetar circa 100mm Știe cineva cine face, costuri...

#1 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 29 May 2018 - 02:03 PM

Salutare.
Pentru moment caut să mă informez cu privire la costurile confecționării unui angrenaj planetar de circa 100mm inelul exterior, trei planete la cam 40mm și soarele aferent de vreo 10mm, dantură mare, oțel, poate aliaj inoxidabil.
Mă mai gândesc ca planetele să intre pe rulmenți comuni ca 603.

În prezent am un motoraș de bicicletă, marcat 250w (ține 1kw fără probleme), în care sălăsluiește o transmisie planetară cu role presoare.

E super silențios așa dar toate cele trei variațiuni ale acestui motoraș suferă de aceiași problemă: inelul va crăpa, eventual, din pricina deformărilor repetate și a unor puncte slabe, două găurele pe rază.
Mai și alunecă la accelerarea mai agresivă...

Deci, ca să știu de pe acuma, cât încă mai trage ok angrenajul ăsta, cam cât să încep să pun la pușculiță?
Ocazional am mai văzut anunțuri de cereri și oferte pentru piese, roți dințate, la comandă. De asta întreb și aici.
https://www.electricbike.com/wp-content/uploads/2014/03/tenKits4.png
Așa arată angrenajul ce plănuiesc să-l înlocuiesc într-un viitor apropiat.
Evident, voi întocmi un desen tehnic ca la carte cu fiecare piesă.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#2 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 31 May 2018 - 07:43 AM

S-ar putea să găsești ce-ți trebuie într-o mașină de găurit, sau șurubelniță electrică cu acumulator. Asta dacă găsești unele arse. De la un Bosch am luat reductorul acum vreo 15 ani de am făcut un cart electric pentru fi-miu.
Dacă nu găsești roți dințate standardizate, care să-ți fie de folos, caută un reductor gata făcut. Să dai comandă să ți se facă te-ar costa prea mult.
Spor la meșterit.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#3 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 31 May 2018 - 08:59 AM

Mi-e teamă că planetara din cea mai puternică mașină de găurit pe care am ținut-o (cu greu) în mâini și îndreptată spre un perete... :D are inelul exterior cât una din planetele astea.

Demult am văzut o șurubelniță industrială, ceva la 4000N/m sau mai mult care se apropia cu angrenarea la ceva de vreo zece centimetri. (Sculă care, defectă, costă cât un logan nou :) )

Deci serios, un angrenaj de genul ăsta la comandă îl văd la câteva sute de lei dar aș vrea să aflu mai precis și parcă-s înclinat să întreb un hobbyst înaintea unui profesionist pe motive de pasiunea din atelier versus lehamitea din uzină.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#4 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 31 May 2018 - 11:14 AM

Vezi postareaSăndel, la 31 May 2018 - 08:59 AM, a spus:


Deci serios, un angrenaj de genul ăsta la comandă îl văd la câteva sute de lei dar aș vrea să aflu mai precis și parcă-s înclinat să întreb un hobbyst înaintea unui profesionist pe motive de pasiunea din atelier versus lehamitea din uzină.


Pe asta nu prea am priceput-o în totalitate, dar nu-i bai. Câte-odată e nevoie "să mi se deseneze".

Mașina pe care am demontat-o nu era așa scumpă cum zici, dar am folosit reductorul în întregime cu adaptare pentru motor. Cu datul de comenzi pentru piese unicat am niște experiențe cam "scumpe".
Spor la meștereală.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#5 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 June 2018 - 12:44 AM

Pr NEMA 52:
https://www.ebay.com...2wY7QhOTs_JUoTA
Ptr NEMA 34:
https://www.ebay.com...WYAAOSwIaFZHBk~
ptr 60x60mm:
https://www.ebay.com...lcAAOSwJ7RYWhcL
ptr 90x90 mm
https://www.ebay.com...O4AAOSwCbBZ4HiR
0

#6 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 17 June 2018 - 01:17 AM

Din păcate, ultimele câteva (zeci) de notificări din-spre rhcforum mi-au ajuns în spam. Mă uit acolo mai rar de odată pe lună...
Dar, @ender67 - angrenajul e pentru bicicletă nu CNC.
La preţul unui reductor din alea iau un motor electric nou de 1.5kW, cu angrenaj cu roţi dinţoase :)
E adevărat că precizia unui astfel de angrenaj mi-ar place dar nu mi-ar fi utilă.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#7 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 17 June 2018 - 06:35 PM

Exista kit de ebike direct drive d`agata in bani foarte ok. Daca scopul nu e sa ai ceva utilizabil la final, scuzati interventia. Si un ebike trebuie sa tina km multi, de ordinul miilor de km, mii in care nu vad rostul de a te complica cu improvizatii si adaptari., caci daca ramai in pana de motor in plina strada pe la 2 noaptea ti se cam acreste de pedalat pana acasa.
Daca nu intra la mii de km, cam degeba e ebike. De amorul artei poti face multe, si tot multe intra si la capitolul reinventat apa calda.



S-a facut praf reductorul actual ? Ebay si gasesti negresit, de la mama lui. Daca te-a tinut 5000km un astfel de reductor, la banii lui (<100 lei shipped) eu cred ca merita. Am avut motor cu reductor sh, l-am desfacut/gresat cand l-am cumparat si m-a dus fara probleme 1000km full electric. Cand sa-l vand l-am desfacut pentru cumparator si era exact la fel ca la ungere.
0

#8 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 17 June 2018 - 07:01 PM

De la mama lui (nah... retailer englez) abia am găsit un inel de schimb, mai aveau vreo 20 pe stoc şi dacă ideea e bună, metoda lasă de dorit.
Planetara actuală este cu role şi inelul exterior va ceda la un moment dat, în viitor, garantat 100% şi nu din pricina uzurii ci din pricina unui defect de proiectare care afectează 100% din motoarele scoase pe piaţă şi este motivul pentru care nu se mai fabrică şi nu se mai comercializează: Două găuri de 1.8mm fiecare şi o adâncime de 2mm creează două puncte de slăbiciune într-un inel de oţel care este supus unei deformări elastice de aproximativ două ori pe secundă.

Se găsesc planete de schimb cu ambreiaj la pachet dar nu sunt interschimbabile cu angrenajul meu, având un soare rolă nu roată dinţată iar cuplajul butucului este diferit. Sunt kit-uri de service sau de upgrade pentru bafang/8fun-uri şi restul no-name-urilor re-branded sau nu în eu/us.

Căutam hobbist cu strung/cnc pentru un one-time-job. Un angrenaj la comandă care să accepte planete de schimb din comerţ, rulmenţi comuni, etc. Nu o improvizaţie ci efectiv înlocuirea unui angrenaj cu role presoare cu unul cu roţi dinţate, 100% metalice care m-ar ţine peste 10k kilometri.

https://photos.googl...7JLjQmYG8cuPpY8 (angrenajul meu) versus https://electricbike...s/photo-2-2.jpg
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#9 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 22 June 2018 - 08:50 AM

Săndel, dacă până în August nu rezolvi problema, îți fac eu piesa/piesele. O să fie nevoie doar de un desen cu cotele precise. Nu te costă nimic. Am la club toate mașinile unelte necesare și e posibil să am acces și la tratament termic dacă cei din uzină nu sunt în concediu.
Oricum o să stau în atelier cam o săptămână să mai repar din modele că altcineva nu are cine.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#10 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 22 June 2018 - 12:41 PM

Să ști că nu voi ezita să apelez la tine dacă este cazul și vreau să-ți mulțumesc pentru ofertă.
Și ținând cont că forțele nu sunt chiar atât de mari, circa 30Nm la ax, cred că tratamentul termic ar fi overkill. :)
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro