Modelism - RHC Forum: Produse waterproof pentru electronice - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Produse waterproof pentru electronice

#1 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 28 May 2018 - 08:30 PM

Salut, vreau sa fac un esc și un motor ( motor integrat în roata la longboard) waterproof și nu găsesc nimic pe la noi (sau nu știu eu sa caut). Am găsit pe site-uri de afara dar pana vine.. Eu am nevoie acum.... Dacă știți de pe unde se poate achiziționa sau cum se numește va rog sa îmi comunicați și mie, mulțumesc
0

#2 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 28 May 2018 - 10:30 PM

Epoxi, Polietilenă de joasă densitate (stick-uri de adeziv cald, aka silicon care nu conţine silicon), prenadez/adepren, lac de unghii incolod (sau color dacă-ţi place) etc.

Evită siliconul acetic, îţi ca coroda tot. Evită produsle gen DWR (Durable Water Replant), dai banii degeaba că nu ţin nici două ploi... ideea e bună, mijloacele de implementare lasă de dorit.

Eu aş lua pistolul cu lipici cald (LDPE), l-aş lăsa să se închingă bine, aş mai lua o bucată de tub termocontractil pe măsura ESC-ului, aş trage tubul peste esc iar la capete aş face doape etanşe de LDPE. Apoi, cu un pistol cu aer cald sau uscător de păr, strâns tubul pe ESC şi în acelaşi timp ajutat lipiciul cald să adere şi de tub şi să se aşeze uniform, în jurul firelor. Trebuie insistat un pic.

Am mai turnat Prenadez pe PCB-uri diverse să le fac rezistente la apă (camere, regulatoare). Are avantajul că intră frumos peste tot şi ajută la stabilitatea mecanică a componenteloc gen quartz-uri sau fire/mufe. E greu de îndepărtat.
Dar adezivul cald e uşor de îndepărtat.

Ca să faci ESC-ul ăla MIL-SPEC, îl scufunzi în epoxi bicomponent călduţ. Laşi 5 minute, scoţi şi scurgi, laşi la întărit şi apoi îi mai dai cu lipici cald la capete şi-l tragi în tub termocontractil.

Poţi să mai ranforsezi şi firele cu 2-3cm de tub termo pentru rigidizarea cablurilor în zona lipiturilor înainte de tot procesul ăla de mai sus.

EDIT: Pentru motor, va trebui să-l desfaci.
Laminaţiile le acoperi cu un grund pentru metal dacă nu sunt deja lăcuite.
Rulmenţii în genral nu pot fi protejaţi decât cu vaselină care pleacă repede de pe ei şi trebuie completat. Ai putea încerca să-i înlocuieşti cu RR în loc de ZZ, dar asta e doar o teorie de-a mea, n-am probat etanşeitatea rulmenţilor în genral :D

Altfel nu prea ai ce proteja la motor şi apa nu prea are ce strica. Axul probabil e deja din oţel inoxidabil. Dacă nu, poţi înlocui. Şuruburile de fixare pot fi protejate cu încă un pic de LockTite sau lac de ungii.

Apropo: Transmisie directă, curea, angrenaj sau lanţ? :)

Aceasta postare a fost editata de Săndel: 28 May 2018 - 10:33 PM

- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#3 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 29 May 2018 - 06:07 AM

Salut Săndel, mulțumesc pentru idee, motorul este integrat în roata, bineînțeles, ca ieri am făcut servisare și am schimbat rulmenți ZZ cu RR, acum am ambele motoare desfacute, și vreau sa dau cu ceva măcar sa protejeze coroziv, ceva pe YouTube, dar nu găsesc pe la noi... https://m.youtube.co...mA5xmzgsM&t=10s . Sau https://m.youtube.co...eeSEO_oI&t=527s
La ce laminatii te-ai referit la motor? Partea cu magnet? Sau bobinajul, mulțumesc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20180528_184144-928x1650.jpg

0

#4 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 29 May 2018 - 09:40 AM

Laminații/tole/acel sandwich de table de fier (fier-siliciu) pe care stau bobinele.

Bobinele sunt deja făcute din cupru emailat și e de preferat să nu mai adaugi grund, lacuri sau vopsele pentru a nu le izola termic suplimentar.

Doar pe exterior. Pe interiorul laminațiilor este deja un strat de vopsea rezistentă pe post de izolator electric.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#5 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 01 June 2018 - 08:55 AM

Mulțumesc Săndel!
0

#6 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 05 June 2018 - 08:42 PM

Am găsit exact ce aveam nevoie, https://www.1q1.ro/c...lectric-4024885 ( sper ca am voie sa pun link aici cu produsul).
Nanoprotech, din ce am văzut pe net/youtube este exact de ce aveam nevoie..
Deja l-am cumpărat și aștept sa îl testez, voi știați de el? A folosit cineva asa ceva?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: nanoprotech-industrial-electric_6925146.jpg

0

#7 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 17 June 2018 - 01:21 AM

Vezi postareaFLUERARU, la 05 June 2018 - 08:42 PM, a spus:

A folosit cineva asa ceva?

Eu nu-ţi zic decât că ai să vezi tu după o vreme cum e cu DWR-urile şi că le dispare D-ul repede.
Obişnuiam şi eu să arunc banii pe canistre de spray şi soluţii din astea... :)
Sunt super... până la a doua ploaie (sau bălăceală).
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro