Modelism - RHC Forum: 2 surse in serie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

2 surse in serie despre fizica si (i)logica

#1 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 23 May 2018 - 04:41 PM

Am ciupit de pe oleics 2 surse hp esp 115. Sunt de server si scot curent mult si ieftin, la 50lei bucata.


Imagine atasata: IMG_0361.jpg



12V 30A ma intereseaza pe mine din ele, si daca tot am doua si chargerul stie pana la 40v, sa-i dam cu 2 in serie. Aici incep belele - daca le inseriez intra protectia la scurt circuit pe aia care are 12v trasi la gnd-ul celeilalte.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif
5 minutes later imi pica fisa: am continuitate intre gnd si carcasa.
Tot de carcasa era legata si impamantarea de la priza, cum era de asteptat si imi facea scurt prin impamantare.
Ca sa scap de belele am izolat complet o sursa de carcasa ei (pcb-ul e in aer si sta pe burete unde facea contact cu carcasa) iar cealalta e nemodificata. Sursele le-am pus una peste alta si merg fara probleme si separat si impreuna.

Intrebare: de ce s-a legat gnd si impamantarea pe carcasa ? se face la fel la toate sursele si m-am desteptat eu tarziu ?
Ar trebui sa operez si a doua sursa la fel, sa ii scot impamantarea de la stecher pe carcasa si sa izolez pcb-ul fata de carcasa ? M-am gandit sa las totusi o impamantare pe toata carcasa(sursele le tin una peste alta).




0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 May 2018 - 05:41 PM

Citeste aici:

http://www.ecmweb.co...-power-supplies
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 23 May 2018 - 10:19 PM

Sau mai simplu: ca să nu se trezească Hewlett Packard cu procese pe rol de la tehnicienii IT şi familiile lor îndurerate.

Se conectează comunul şi pământarea la carcasa metalică pentru a preveni scurgerile nedorite de curent şi interferenţele electromagnetice. Mai demult era plus-ul că făcea mai multă logică dar au apărut tranzistoarele NPN şi s-a dus naibii toată treaba. :)

Iar siguranţa ta diferenţială din panoul electric se străduieşte să-ţi apere viaţa.

Joaca asta cu sursele plutitoare (floating) este periculoasă.
Recomand cu tărie măsuri solide de prevenire a scurt-circuitelor şi a electrocutării. Asta însemnând izolarea sursei floater cu materiale adecvate (şaibe izolatoare, de exemplu, nu burete - vezi Colectiv)

Poţi modifica astfel de surse eliberând minusul părţii de joasă tensiune de carcasă dar menţine carcasa metalică conectată permanent şi ferm la pământare.

- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro