Modelism - RHC Forum: Jumper T8SGV2 si V2 PLUS, Multi Protocol Transmitterr - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Jumper T8SGV2 si V2 PLUS, Multi Protocol Transmitterr

#91 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 27 February 2019 - 02:04 PM

Cred ca e un programator din Moldova, care spunea la un moment dat ca ar fi in interesul comunitatii RC ... sa fie acceptat si Jumper in club :)

Sau devine FrSky un fel de Futaba ... http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/unsure.gif
Aterizari fericite !

PopaD
0

#92 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 February 2019 - 02:05 PM

Stai ca ma zapacisi de tot... NV14 este flysky... ce treaba are cu Jumper T16 ? Nu vad in citatul ala vreo referinta la asa ceva.
Si nici intre Horus si NV14 nu vad legatura... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#93 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 February 2019 - 02:12 PM

Moldova tocmai si-a votat dezmembrarea... putea fi la fel de bine din Romania, seturi de valori similare... hai sa acceptam furtul, pentru ce de fapt ?
Nu vad nici un motiv sa prefer un T12 unui QX7, ca sa zic ca hai ca sunt baieti buni... de-ai nostri, cu foamea'n gat.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#94 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 February 2019 - 02:22 PM

Ha, moldoveanu s-ar putea sa isi schimbe parerea dupa ce tocmai constata ca jumper i-a copiat versiunea de software personalizata, si a inclus-o in repository-ul lor ca fiind a lor, cu un git ID modificat... :D
Poate te trezesti si matale din a mai promova creatiile astora...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#95 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 27 February 2019 - 02:28 PM

Vezi postarearenatoa, la 27 February 2019 - 02:05 PM, a spus:

Stai ca ma zapacisi de tot... NV14 este flysky... ce treaba are cu Jumper T16 ? Nu vad in citatul ala vreo referinta la asa ceva.
Si nici intre Horus si NV14 nu vad legatura... :unsure:

Legatura era ca si Jumper a "sarit" una mai mare cu un TX cu lcd color mare si OpenTX la fel cum a facut si FlySky cu NV-14 (nirvana), lasand totul pe spinarea celor de la OpenTX.
Horus intra in imagine ca ruleaza OpenTX si are lcd color mare, dar apartine unei firme care are suport official de la opentx.

Pe scurt, sa speram ca Jumper T16 nu va lua pe drumul NV14.
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#96 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 27 February 2019 - 02:36 PM

Vezi postarearenatoa, la 27 February 2019 - 02:22 PM, a spus:

Ha, moldoveanu s-ar putea sa isi schimbe parerea dupa ce tocmai constata ca jumper i-a copiat versiunea de software personalizata, si a inclus-o in repository-ul lor ca fiind a lor, cu un git ID modificat... :D
Poate te trezesti si matale din a mai promova creatiile astora...


A comenta nu cred ca inseamna a promova ... Si faptul ca folosesc Jumper T8SG V2+ si T12+, inseamna ca atat am considerat ca e necesar sa investesc in statii RC.
Scuze ca nu am luat un Futaba sau FrSky http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif. Atunci as fi scris despre ele http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/unsure.gif.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#97 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 28 February 2019 - 12:15 AM

Vad ca ultima tendinta e spre ecrane color ...si sincer nu le vad rostul. Poate ajuta nitel in faza de setari ca iti gadila placut ochiul dar in restul timpului (adica taman atunci cand conteaza) se ajunge la situatia absurda in care ecranul color (mai ales daca e maricel) sa consume mai mult decat modulul radio sau decat procesorul statiei.
Singura situatie in care vad utilitatea unui asemenea ecran color este in cazul unei configuratii FPV ...si chestia asta e putin legata de instrumentatia aia de orizont virtual (si nu numai) de pe ecranul lui T16.
Telemetria aia de pe ecran implica un modul GPS u-blox si ceva chestii mai uzuale referitoare la baterie.
0

#98 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 28 February 2019 - 09:10 AM

"se ajunge la situatia absurda in care ecranul color (mai ales daca e maricel) sa consume mai mult decat modulul radio sau decat procesorul statiei"

Perfect de acord, si ce urmeaza ? camera, jocuri, aplicatii, net browser ? Parerea mea este ca la setari ma ajuta un ecran mediu monocrom iar in timpul zborului sa fie cu caractere mari si cu contrast marit ca sa ajunga o privire pe ecran pentru informati (telemetrie). Cei care zboara FPV chiar nu vad rostul ecranului color mare pentru ca au info pe OSD iar majoritatea setarilor fac pe PC/tableta.
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#99 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 28 February 2019 - 10:26 AM

Pai asta e inca o tendinta... fara ochelari FPV si bagat totul pe ecranul statiei. Erau niste drone Hubsan pe la vreo 200 USD / euro cu chestia asta.
0

#100 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 March 2019 - 08:49 PM

BG a retras T16.
Se pare ca IP-ul functioneaza si acolo, dar numai intre ei, acasa... pe baza de triade probabil :D
Doar de la gaijin e permis furatul...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 07 March 2019 - 08:51 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#101 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 07 March 2019 - 09:07 PM

Da si exista alte zece site-uri inclusiv din europa care o vand, si vad ca nu au obsesia cu furatul :)
Aterizari fericite !

PopaD
0

#102 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 07 March 2019 - 09:20 PM

Cred ca situatia e un pic mai subtila.
OpenTX e open-source GPL2 ... adica poti sa folosesti codul si sa il modifici cum vrei dar ai obligatia sa pui codul sursa disponibil.
OK...ce se intampla cand faci o cautare dupa Jumper T16? Un mare fassssss ...pagini intregi de vanzatori.
Cauti "github jumper opentx t16"... la fel...gasesti ceva despre T12 dar despre T16 nimica.
Ce se zice la specificatii? "Compatible with JumperTX and OpenTX firmware"...
Sa ridice mina sus cine vrea sa cumpere statia ptr ca e "compatibila" cu JumperTX si OpenTX ...deci nu ca are JumperTX si e compatibila cu OpenTX...e compatibila cu ambele amandoua...
...care compatibilitate de fapt inseamna:
- nimic pe site-ul oficial OpenTX
- nimic in github ptr OpenTX
- nici un site ptr Jumper ca producator si care sa ofere suport (eu unul nu am gasit nimic)
In momentul in care cauti "Jumper RC"si pe 2-3 pagini nu gasesti producatorul ...ptr cumparatorul avizat asta e "end game".
Te bucuri de o statie ieftina multiprotocol cu OpenTX sub 100 de dolari ...hai ca mai merge. Cand treci de pragul psihologic de 100 de dolari ai alte pretentii de suport.

0

#103 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 07 March 2019 - 09:24 PM

...na ca am gasit si site-ul:
https://www.jumper.xyz/
...ninic despre t16 la download...
iar despre JumperTX cred ca e mai mult decat suficient:

JumperTX is open source frimware for the T12 Radio based on the OpenTX project

0

#104 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 07 March 2019 - 09:28 PM

Atat timp cat functioneaza tot atat de bine ca alte statii, nu vad atatea probleme cate vedeti voi ...

Am folosit un sezon de zbor T8SG V2+ fara nici o problema. Am luat T12+ ca backup, am mai luat si doua receptoare Jumper cu 8 canale. Din ce teste am facut cu ea merge ok, dar sa o vedem in sezonul de zbor care urmeaza ...

Sa auzim de bine http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#105 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 07 March 2019 - 09:29 PM

...si cireasa de pe tort:

For shipping, warranty and technical assistance please contact the retailer you purchased your product from, thanks!


Cred ca banggood s-a saturat sa ofere suport la T16 ...


Aceasta postare a fost editata de ender67: 07 March 2019 - 09:30 PM

0

#106 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 07 March 2019 - 09:45 PM

Cireasa asta de pe tort apare la foarte multe produse din china ... vandute prin diverse magazine, dar am vazut ca stilul asta exista si la noi.

Cumperi un produs, si nu te mai duci cu el la reprezentanta, ci il duci la magazinul de unde l-ai cumparat si ei il trimit la firma producatoare (care il repara sau ti-l schimba, dupa caz).

BG nu mai reuseste sa faca fata la comenzi, dar sa mai gestioneze plimbarea produselor intre clienti si producatori :).

T16 pare o struto-camila, personal nici mie nu-mi place, iar aici am semnalat doar aparitia ei, NU am promovat-o :).

Eu o sa mai scriu aici doar cand o sa ies la zbor cu T12+.
Aterizari fericite !

PopaD
0

#107 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 07 March 2019 - 10:04 PM

..si de fapt treaba e mult mai simpla:

Jumper has been making various RC products for several years. Our team of engineers and developers are radio control hobbyists who use the products they make. Our latest project the T8SG was developed to bring together the community work and development that had gone in to the DeviationTX project. We are proud to work with the DeviationTX team and bring the T8SG to market.

..si asta se citeste cam asa:
- iei una bucata modul multiprotocol (care dpdv suport e un cosmar ... mie mi se face greata numai cand vad tabelul ala kilometric cu cele 4 cipuri radio si in ce statii / receptoare sunt folosite)
- iei una bucata software DeviationTX de-a moaca
- faci un pic de reverse engineering pe statiile Walkera si scoti hardware ptr T8SG
- scoti si V2 (adaugi switchuri, slidere, modul compatibil JR si sound...12 canale in loc de 10)
- scoti si V2+ 9cu ghimbal Hall)
- cu T12 se muta spre OpenTX ...dar nu sunt acceptati "total"
Ia uite ce zic aia de la OpenTx :

  • You must distribute the source code of your distribution to anyone who requests it.
  • You must differentiate your work from the original one (aka you may not use the OpenTX name, you must change it to your own) to make it clear that there is no influence from the OpenTX team on anything you chose to change on your version, yet must acknowledge the original project and authors (aka must state something like “based on the OpenTX project”).

..si asta se citeste cam asa:
- cu T12 sa zicem ca ar merge, ai pus codul pe net, si in loc de OpenTX folosesti JumperTX
- cu T16 ai trecut linia rosie (ai iesit din limitele licentei GPL ca nu pui la dispozitie codul)
In momentul in care echipa OpenTX da cateva mailuri de atentionare la vanzatori ca software-ul statiei incalca licenta GPL treaba se poate strica urgent


0

#108 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 20 April 2019 - 09:44 AM

Pina la urma, in ciuda problemelor de copywrite pe care vad ca-i ingijoreaza pe unii colegi, eu am trecut pe T12 Plus ( 2 statii: cea de lucru curent si backup-ul :) ), asa ca T8SG V2 Plus a devenit disponibila. Ma mai gandesc daca o scot la vanzare sau o pastrez pentru anumite experimente ...

Apropo, daca copiem un planor, ar trebui sa ne facem probleme ca am incalcat nu stiu ce copywrite ... http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/unsure.gif, daca planul se gaseste pe net ?
Aterizari fericite !

PopaD
0

#109 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 April 2019 - 10:12 AM

Depinde cum "se gaseste"...

Probabil cam ca unele exponate de la Luvru, la care citim pe eticheta... "il a ete trouve pendant la campagne de Napoleon..."
... cu picioarele pe pamant ...
0

#110 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 April 2019 - 02:28 PM

Jumper era atractiv ptr ca era “statia aia cu opentx si cu modul multiproticol mai ieftina decat frsky”...
Ce devine ( su car de atractiva ramane) cand dinschema iese faxa cu opentx( la care suportul efectuv este 0)?...
Cam un 9x / 9xr / 9xr pro cu modul multiprotocol ... cu marea deosebire ca cele 3 statii amintite au suport opentx 100%
Ptr un user nou nu vad rostul cumpararii statiei... nu vad pe nimeni cumparand statia ptr modul multiprotocol
Iat ptr userui vechi de multiprotocol ...? Culiarea plasticului? Niste senzori Hall?
Personal vad mai multa “valoare” in trioul low cost de la FrSky
Sau daca nu esti oe felia opentx ... la o statie flysky medie
0

#111 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 20 April 2019 - 04:19 PM

Vezi postareaender67, la 20 April 2019 - 02:28 PM, a spus:

Jumper era atractiv ptr ca era “statia aia cu opentx si cu modul multiproticol mai ieftina decat frsky”...


Cred ca-i puneti cruce cam devreme ... Inca este ... daca va fi ... vom vedea mai incolo ....

Cum era acum cativa ani buni ... daca nu aveai Futaba sau Graupner, mai sa nu ti se permita sa zbori ... Acum daca nu ai FrSky, vai nu esti in trend ...

T12 Plus a super. Mie imi place. Are aceleasi dimensiuni ca T8SG V2 Plus. Mesaje vocale, telemetrie, acopera toate receptoarele pe care le am ... Spektrum DSM2/DSMX, OrangeRx, MicroLite, FrSky si mai nou Jumper ( cred ca am peste 30 ...)
Pina la urma e chestie de gust. Fiecare stie ce vrea si ce-si permite ... Eu nu prea ma iau dupa moda ... http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif .

Imi place si ca T12+ incap doua in geanta de la Pelikan :)

Fisier atasat  SAM_1914.JPG (212.89K)
Number of downloads: 13

Si rezerva:

Fisier atasat  SAM_1910.JPG (204.52K)
Number of downloads: 15


Sa ne vedem la zbor ...
Aterizari fericite !

PopaD
0

#112 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 20 April 2019 - 05:24 PM

Dar nu ii pun cruce delic... doar spun ca:
- ptr cineva implicat de 25 de ani in miscarea open-source (adica eu) inexistenta surselor si implicit a suportului e un dezavantaj major
- nebalansar de chestia multiprotocol ( folosesc frsky la glidere si flysky i6 la drone... e mai ieftin)
- iar dpdv estetica si ergonomie .. de gustibus
Decat sa dau 100 si ceva de euro pe “inca o statie” ( am 3 Frsky si 1 Flysky) prefer sa iau doua seturi de receptoare cu variometru si cu receptor satelit/redundant de la Frsky... sau niste servo KST / MKS / BLuebird
0

#113 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 20 April 2019 - 05:57 PM

Nu are rost sa insir cate statii am ... :). Fiecare isi cheltuieste banii cum doreste, relativ la 100 de euro :)

Anul trecut din iunie am zburat tot ce am avut cu T8SG V2+, iar anul asta le voi zbura cu T12+. Avantajul de a fi mica si usoara si de a putea lucra cu toate receptoarele pe care le am primeaza.

DE GUSTIBUS ! Ai punctat bine http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif,

Apropo de suport 100%, nu pot sa nu ma gandesc la suportul pentru Windows sau Office ... 0% in cariera mea ... de pe cand aparuse Windows 3 :). De patru ani am trecut pe Linux ...

Asa ca treaba cu suportul chiar ma lasa rece ... Am invatat de mult sa ma descurc singur ... cu costurile de rigoare.

Si unul din cele mai bune review pentru T12 (pentru cei care au rabdare sa urmreasca aproape 30 de minute):


Aterizari fericite !

PopaD
0

#114 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 April 2019 - 06:41 PM

Vezi postareapopad, la 20 April 2019 - 04:19 PM, a spus:

...Mesaje vocale, telemetrie, acopera toate receptoarele pe care le am ...


Poate ca aici e cheia, care arata ca de fapt dumneata nu stii ce apreciezi... cele de mai sus nu inseamna Jumper, ci OpenTx... adica furaciune !
Pana nu ne lamurim ce inseamna de fapt o statie, si care este dificultatea la a produce una, e greu de apreciat.
La noi inca se apreciaza mai mult plasticul decat ganditul.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#115 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 20 April 2019 - 06:58 PM

Vezi postarearenatoa, la 20 April 2019 - 06:41 PM, a spus:

Poate ca aici e cheia, care arata ca de fapt dumneata nu stii ce apreciezi... cele de mai sus nu inseamna Jumper, ci OpenTx... adica furaciune !
Pana nu ne lamurim ce inseamna de fapt o statie, si care este dificultatea la a produce una, e greu de apreciat.
La noi inca se apreciaza mai mult plasticul decat ganditul.


O ce bine ca ma-i luminat dumneata http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/yahoo.gif.

Si unde-i furaciunea, sau OpenTx apartine de FrSky mai nou ... http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Eu apreciez o statie care functioneaza foarte bine cu toate receptoarele din dotare !


De furaciuni si alte "gandite" are cine sa se ocupe ... Astept cu interes o decizie definitiva ...


Eu am terminat aici. Vad ca daca nu fac reclama la Frsky sau am dat o alternativa buna, sunt "condamnat" ... sau starnesc niste polemici aiurea ...


Am alte lucruri mai bune de facut http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
Aterizari fericite !

PopaD
0

#116 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 April 2019 - 07:15 PM

Ma confunzi cu ender, nici una din postarile mele in acest topic nu face referinta la frsky, in contextul dat, adica de proprietate intelectuala, ci doar la opentx.

Stai linistit ca frsky se "inspira" si ei, la nesimtire chiar... si nu ma refer la rceptoarele compatibile futaba, aia a fost lucratura curata, reverse engineering ca la carte, nefiind acoperite de nici un patent.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#117 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 21 April 2019 - 12:18 PM

Revenind la T16, Joshua Bardell zice ca T16 e pina la urma un fel de X10 in carcasa de Futaba dar la 1/2 de pret:
https://www.youtube....h?v=9xQrA4nGcDY
Cica varianta de JumperTX e foarte similara (identica?) cu cea de OpenTX de la Horus10 (probabil de asta s-au basicat FrSky).
Statia poate fi adusa in RO cam pe la 200 USD... adica la nivelul unei statii 9XD.
Cam asta ar fi ideea: un X10 la pret de X9D (adica le-a atacat la pret pe ambele amandoua). Si cum T12 sapa si ea cu spor la QX7 ...de aia s-a basicat FrSky (care au investit ceva resurse in OpenTX...din ce am auzi tei au angajat unul din developerii OpenTX).
Cica daca ar avea ghimbal Hall si modul multiprotocol intern ar fi aproape perfecta ... asteptam cu interes varianta T16+.
0

#118 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 April 2019 - 03:44 PM

Frsky s-a basicat mai mult pentru ca ucraineanul care le-a facut FrOS a fost racolat de Jumper, aici nu mai vorbim de luat OpenTx la nesimtire, dar legal, ci de scos cutitele si trimis triadele sa regleze problema in modul specific...

Revenind la Joshua, m-a dezamagit crunt lips lui de morala, acum oricine o sa isi permita sa flituiasca miscarea open, stiind ca are un guru dupa care sa se ascunda daca e fluierat.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 21 April 2019 - 03:47 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#119 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 21 April 2019 - 07:42 PM

Recunosc faptul ca azi am stat pe net sa ma uit la review-uri de T16 ...si nu la astea de raceri si fpv-isti ci la asa ceva (review facut de un roman dupa nume si accent):
https://www.youtube....h?v=_aa8pPX8WTE
Si statia arata EXTREM de bine pe interior.
Deci:
- design exterior si ergonomie Futaba ceva intre T18SZ si T18MZ (inclusiv reglajul unghiului ghimbalului) si cu ceva elemente de Spek (vezi rotita)
- calitate interioara cam peste Frsky (foarte ingrijit lucrata, legaturi cu panglica, usor de facut service la ea)
- pina la urma OpenTX e OpenTX ...cat timp exista un github cu sursele si pe site gasesti versiuni cat de cat la zi (2.2.3 ... ultima versiune si de la OpenTX) nu ma deranjeaza ca Jumper asteapta ultimaversiune de OpenTX, isi pun patchurile so modificarile lor si scot JumperTX... eu STIU ca JumperTX=OpenTX renamed din motive de copyleft si chestii politice..mi se rupe.
Cat timp T12 e la acelasi pret cu QX7 si are in plus multiprotocol si Hall... iar T16 e la pret de X9D si face cam acelasi lucru cu un X10 (mai ales daca va fi si varianta T16+ cu Hall,...) dar la 1/2 de pret ..eu zic ca e de bine. Si T16 mai face o chestie ...inlocuieste unul din potentiometre cu o intrare cu 6 pozitii si cu iluminare butoane cu LED, poate fi utilizata la seectare moduri de zbor sau alte chestii de genul asta.
Asta e chestia cu Opensource ..are si efecte din astea "neplacute".
Stai sa vezi circ cand o sa se destepte si Flysky si va scoate statii low-end cu OpenTX (nu ciudatenia aia de NV14)
Recunosc...azi am fost FOARTE aproape de un "impulse buy".

Fisiere atasate


0

#120 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2019 - 07:40 PM

Nu sunt in cautarea unei statii (acum) dar Jumper imi place. Nu am citit tot ce se putea si nici nu am fost foarte atent asa ca accept critici;

- care este problema cu Jumper si OpenTx?

- adica OpenTx e opensource in principiu il foloseste oricine doreste. Asadar care e sursa discutiei si care sunt sansele ca Jumper sa fie suportata oficial de Open Tx (sau ce dezavantaje presupune lipsa suportului oficial) ? Daca se poate un raspuns clar ca nu stiu nici cine e ucaineanul sau Joshua si nici ce e FrOS.
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro