Modelism - RHC Forum: Probleme surub cu bile - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Probleme surub cu bile

#1 Useril este offline   utzy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 278
  • Inregistrat: 28-May 08
  • Gender:Male

Postat 13 May 2018 - 10:48 AM

Va salut.

Am cumparat de pe O_x un surub cu bile si piulita aferenta, tip SFU 1605, cu lungimea activa de 1150mm.
Ieri a sosit si l-am montat in axa unui impingator de bara la strung. Ansamblul ruleaza usor.
O mica problema ar fi cind ajunge piulita la cca 200 mm de capatul mort (cel fara cuplajul elastic) pe o portiune de cca 20-30 mm, respectiv pe parcursul a 2-3 rotatii ale surubului, scoate un mic huruit. Practic nu ma deranjeaza.
Am facut si o mica filmare in care se aude acel zgomot, trancanit atunci cind piulita ajunge in acea mica portiune de surub dar nu stiu cum sa o atasez aici.
Sa fie de la roluirea surubului, un pic de ovalizare din fabricatie sau ceva la santurile unde ruleaza bilele?...ca fix cind ajunge in acel punct scoate zgomotul, atit.
Cu ochiul liber nu am reusit sa vad vreo deformare, nici surubul sa fie strimb. Am demontat papusa mobila si am tinut piulita in mana, am actionat surubul si se simte un pic de frinare in acea zona, ceea ce provoaca trancanitul.
O sa afecteze in timp piulita sau surubul??
Am scris celui care mi l-a vandut si mi-a raspuns ca ''piulita trebuie lubrifiata'' B) :huh:
Cam ce ar fi de facut?

Aceasta postare a fost editata de utzy: 13 May 2018 - 10:51 AM

0

#2 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 13 May 2018 - 10:57 AM

Vezi postareautzy, la 13 May 2018 - 10:48 AM, a spus:

Va salut.


Am scris celui care mi l-a vandut si mi-a raspuns ca ''piulita trebuie lubrifiata'' B) :huh:
Cam ce ar fi de facut?


Dat inapoi, daca mai poti.
0

#3 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2018 - 05:47 PM

Vezi postareasteelmind, la 13 May 2018 - 10:57 AM, a spus:

Dat inapoi, daca mai poti.


nu cred ca mai poate, banuiesc ca astia care vand pe o_x sunt speculanti, le cumpara din China si le vand la un pret mai mare fara acte si fara nici un fel de service.
0

#4 Useril este offline   utzy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 278
  • Inregistrat: 28-May 08
  • Gender:Male

Postat 13 May 2018 - 07:32 PM

Maine o sa-l demontez si o sa-l trimit la un atelier unde o sa-i fie masurate abaterile, posibil sa fie defect din fabricatie/roluire in zona respectiva, posibil diametrul putin marit.
I-am trimis mesaj ca in cazul in care e o defectiune iremediabila returnez produsul, a acceptat sa-mi dea banii inapoi (cu o oarecare reticenta specificand ca ''e satul de inginerii din Moldova'' )
Apropos de politica celor de la O_X referitor la inselaciuni, refuzul returnarii banilor pentru produse neconforme, etc, sunt deschisi si furnizeaza in cel mai scurt timp toate datele celui care vinde (identitatea electronica, etc), mesajele si tot ce e necesar si solicita cei care investigheaza - presupun ca abuzul de incredere si inselaciunea sunt fapte penale. Sa speram ca nu se ajunge acolo.

In video de mai jos, daca se asculta atent se aude micul trancanit cind piulita ajunge si ruleaza in punctul cu pricina.

https://vimeo.com/269489088
0

#5 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 13 May 2018 - 09:15 PM

Ai pus cumva ceva vaselina in el ? Pentru ca suruburile astea china cam asa fac ele . Verifica sa nu fie lovit , si sa stranga locul unde este lovit .

Aceasta postare a fost editata de Elicopter: 13 May 2018 - 09:16 PM

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#6 Useril este offline   utzy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 278
  • Inregistrat: 28-May 08
  • Gender:Male

Postat 14 May 2018 - 07:05 AM

Nu am intervenit in nici un fel, nici vaselina nici alte modificari mecanice. Doar montajul in axa. De prelucrat e prelucrat bine, cotele de rulment ok, curat. Ruleaza usor pe toata lungimea si fara altfel de zgomote pina ajunge piulita doar in acel loc.
Astazi il masoara si testeaza complet, posibil mica decalibrare in acel punct, ceva insesizabil ori din fabricatie ori de la prinderea in penseta cind a fost prelucrat capatul...sau alte cauze.
Cind revine la mine, daca sunt asigurat ca nu o sa creeze probleme in urma folosirii intensive, o sa fie degresat total si reuns. Vedem....
Am optat sa-l iau din tara, pretul mi s-a parut ok mai ales ca unde este folosit nu implica precizii mari, scurtind timpul de asteptare (puteam cumpara foarte usor de pe Ebay, Ali, etc, dar se prelungea termenul, plus incertitudinea sosirii in bune conditii a surubului - am mai primit unul strimb, care ulterior l-am scurtat si reprelucrat pentru o alta axa)

Aceasta postare a fost editata de utzy: 14 May 2018 - 07:09 AM

0

#7 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 May 2018 - 08:11 PM

Vezi postareautzy, la 14 May 2018 - 07:05 AM, a spus:


..... mai ales ca unde este folosit nu implica precizii mari,


Surub trapezoidal ?
0

#8 Useril este offline   utzy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 278
  • Inregistrat: 28-May 08
  • Gender:Male

Postat 14 May 2018 - 08:26 PM

Nu, pe bile, 1605.
0

#9 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 May 2018 - 09:49 PM

Vezi postareautzy, la 14 May 2018 - 08:26 PM, a spus:

Nu, pe bile, 1605.


Intrebarea era: de ce ai ales surub pe bile care este mai scump si mai pretentios, dar mai precis, intr-o aplicatie in care puteai alege surub trapeziodal care este mai putin precis-asa cum inteleg ca este si aplicatia ta- si mai ieftin ?
0

#10 Useril este offline   utzy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 278
  • Inregistrat: 28-May 08
  • Gender:Male

Postat 15 May 2018 - 08:09 AM

O anume precizie necesita, dar nu atit de mare ca la cele de foarte buna calitate, mai ales ca o sa ruleze in tandem cu un altul tot 1605, sincronizat, tot in acelasi utilaj, multe curse zilnic. De asta am trecut de la suruburi trapezoidale la cele cu bile varianta mai ieftina, pentru ca nu-mi trebuie precizie maxima, dar totusi sunt mai fiabile decat primele.
Partial am rezolvat, v-a fi debitata portiunea cu deformarea diametrica (ca asta era problema, cred ca din fabricatie), deci scurtat, refacute capetele si folosit la alta aplicatie.

Aceasta postare a fost editata de utzy: 15 May 2018 - 08:11 AM

0

#11 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 May 2018 - 02:30 PM

Vezi postareautzy, la 15 May 2018 - 08:09 AM, a spus:

O anume precizie necesita, dar nu atit de mare ca la cele de foarte buna calitate, mai ales ca o sa ruleze in tandem cu un altul tot 1605, sincronizat, tot in acelasi utilaj, multe curse zilnic. De asta am trecut de la suruburi trapezoidale la cele cu bile varianta mai ieftina, pentru ca nu-mi trebuie precizie maxima, dar totusi sunt mai fiabile decat primele.
Partial am rezolvat, v-a fi debitata portiunea cu deformarea diametrica (ca asta era problema, cred ca din fabricatie), deci scurtat, refacute capetele si folosit la alta aplicatie.


Inseamna ca trebuie sa cumperi altul pentru aceasta aplicatie; daca bugetul permite, ar fi de preferat un surub nou. Un surub nou, inseamna un tzepar in minus pe OLX. Faci un bine tarii ! :drinks:
0

#12 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 15 May 2018 - 06:45 PM

Si cand ma gandesc ca si eu eram tentat sa cumpar de pe olx. Asa ca am cumparat tot suruburi chinezesti de p[e Ebay si in 7 zile le-am avut acasahttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif
0

#13 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2018 - 07:31 PM

Nu cred ca tzepar pe olx era scopul lui ci pur si simplu vrea sa faca si el o mica afacere din nimic, la un moment dat mi-a trecut si mie prin cap sa cumpar din C hina si sa vand in Romania piese de mecanica si electronica insa dupa cateva zile de studiat pe net am dat peste altii care ce sa vezi au avut fix aceeasi idee pe care o aveam si eu si nu mai incetau sa enumere problemele ca , piesele nu au calitate , nu le cumpara direct din fabrica si nu au suport tehnic deci vinzi ceva ce nu stii cum e facut deci nici servis, in ue trebuie certificat de ce si chinezii dau certificate false, trebuie sa le treci prin vama lucru destul de complicat si nu au facturi, plus altele deci ce cumparati de pe olx aia primiti marfa ilegala de prosta calitate la pret mai mare decat pe siturile chinezesti, singurul avantaj este ca vin mai repede.
0

#14 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 May 2018 - 09:06 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 15 May 2018 - 07:31 PM, a spus:

Nu cred ca tzepar pe olx era scopul lui


Poate m-am exprimat eu necorespunzator: nu el era teparul, ci cel care ar vrea sa ii vanda lui de pe Olx, dar nu ar avea cui caci el ar cumpara nou.
0

#15 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2018 - 09:24 PM

Vezi postareaemilemir, la 15 May 2018 - 06:45 PM, a spus:

Si cand ma gandesc ca si eu eram tentat sa cumpar de pe olx. Asa ca am cumparat tot suruburi chinezesti de p[e Ebay si in 7 zile le-am avut acasahttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif


In privinta zilelor din ciaina pana in ro am observat ca la comenzile mai scumpe le trimit cu posta mai rapida, la comenzile mici le trimit cu china post si fac doua luni, plus ca le mai impiedica si posta din ro, am comandat la diferente de saptamani si de multe ori ma trezesc cu postarita ca mi le aduce pe toate odata.
0

#16 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 16 May 2018 - 01:10 AM

La ultimul surub comandat chinezul cred ca a avut chef sa nu ma lase sa stau linisttit si mi la trimis cu DHL-ul asa ca repede am scos numar EORI ca sa nu le platesc lor comisionul exagerat de 110 lei . Problema e ca cei de la dhl cer factura reala pe produs si mai cer si factura pe transport separat.
0

#17 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 16 May 2018 - 06:27 AM

Vezi postareaemilemir, la 16 May 2018 - 01:10 AM, a spus:

La ultimul surub comandat chinezul cred ca a avut chef sa nu ma lase sa stau linisttit si mi la trimis cu DHL-ul asa ca repede am scos numar EORI ca sa nu le platesc lor comisionul exagerat de 110 lei . Problema e ca cei de la dhl cer factura reala pe produs si mai cer si factura pe transport separat.

O mica observatie: pe DHL (ca si pe oricare alt curier) nu-l intereseaza nici o factura, il intereseaza sa-si ia banii de transport si eventual comisionul ala exagerat daca nu vrei sa platesti tu taxele vamale prin virament bancar (motiv pt. care banuiesc ca ti-ai scos nr. ala EORI).
In schimb statul roman, prin Directia Vamala, are nevoie de facturi ca sa-ti incaseze TVA-ul si eventual taxele vamale.
La noi in Timisoara, chiar daca vine coletul la oficiul postal pt. colete din afara UE, tot ai nevoie de "dovada platii reale".

Aceasta postare a fost editata de informer: 16 May 2018 - 06:32 AM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#18 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2018 - 08:26 AM

Vezi postareainformer, la 16 May 2018 - 06:27 AM, a spus:

O mica observatie: pe DHL (ca si pe oricare alt curier) nu-l intereseaza nici o factura, il intereseaza sa-si ia banii de transport si eventual comisionul ala exagerat daca nu vrei sa platesti tu taxele vamale prin virament bancar (motiv pt. care banuiesc ca ti-ai scos nr. ala EORI).
In schimb statul roman, prin Directia Vamala, are nevoie de facturi ca sa-ti incaseze TVA-ul si eventual taxele vamale.
La noi in Timisoara, chiar daca vine coletul la oficiul postal pt. colete din afara UE, tot ai nevoie de "dovada platii reale".



pai aici e problema ca marfa nu are factura, cum faci dovada sumei platite?
nici o comanda nu a avut scris pe ea pretul real, numai preturi mai mici in afara de 3 motoare mpp luate din Germania care au venit cu factura si mi lea adus curierul la usa
o singura data mi-a venit la posta cu vama nu-mi mai aduc aminte ce dar vamesul de acolo a constatat ca nu trebuie sa platesc nimic

parerea mea este ca daca ai urgenta cumperi din Romania, daca nu ai urgenta cumperi din China, oricum marfa este aceeasi si tot in China facuta.
0

#19 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 16 May 2018 - 08:48 AM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 16 May 2018 - 08:26 AM, a spus:

pai aici e problema ca marfa nu are factura, cum faci dovada sumei platite?


Foarte simplu avand in vedere ca daca ai cumparat din China sigur n-ai platit cu cash :p :D.
La noi la oficiul postal cereau dovada platii prin PayPal, cu card etc.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#20 Useril este offline   Greuceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 16 May 2018 - 11:57 AM

din ce spui tu prima presupunere pe care as face-o este ca ai ceva abatere din asamblare si surubul este umpicut tensionat... cum este mai greu sa elimini abaterile pentru ca si schimbarea de temperatura le poate genera prin dilatari diferite cel mai usor mi se pare ca ar fi sa folosesti elasticitatea surubului pentru compensare adica sa nu incerci sa-l utilizezi pana la capat, inca o data poate fi orice altceva dar daca se intampla doar la capete eu la asta m-as gandi prima data iar solutia este relativ simpla, lasa-i o zona moarta/neutilizata
0

#21 Useril este offline   utzy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 278
  • Inregistrat: 28-May 08
  • Gender:Male

Postat 16 May 2018 - 09:29 PM

Problema cu micul trancanit persista doar la unul din capete, la cca 200 mm de acesta, fix in aceeasi portiune de cca 20 mm.
Surubul nu este tensionat in nici un fel.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro