Modelism - RHC Forum: Deformare plastica load-cell - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Deformare plastica load-cell

#1 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 08 May 2018 - 08:34 AM

As vrea sa aflu parerea voastra in ce priveste constanța in timp a masurarii unei greutati cu o celula de sarcina de genul celei din poza atasata.
Procedura curenta este urmatoarea:

1. se face tara ("aducerea la zero");
2. se face etalonarea cu o greutate cunoscuta;
3. se aseaza greutatea de masurat care RAMANE PE CANTAR un timp nelimitat.

Intrebarea pe care mi-o pun si sunt curios de raspuns: daca greutatea de masurat NU SE MODIFICA in timp, valoarea masurata va fi constanta sau nu? Daca nu, de ce?

Mentionez ca celula de sarcina este folosita maxim la jumatate din sarcina admisa iar variatiile de rezistenta ale timbrului tensiometric datorate variatiilor de temperatura le neglijam... ma intereseaza doar posibile motive mecanice de variatie in timp.

Multumesc.

Imagine atasata: load_cell.jpg
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 May 2018 - 11:11 AM

Daca nu gresesc, in teorie se zice ca vor exista variatii in timp, dar din ce stiu s-au facut mai mult teste pentru solicitari repetate, ca asa ar functiona dispozitivul. Nu stiu cum se comporta la o sarcina constanta si timp nelimitat. Parerea mea ar fi ca deformarea remanenta a traductorului o sa apara si o se datoreze mai mult variatiilor de temperatura (daca nu le inlaturi) dar ca nu o sa fie sesizata de electronica. Poate cu exceptia utilizarii unei electronici extrem de precise. Chiar sunt curios de rezultat.

PS. Cand ma refer la variatii de temperatura, ma refer la efectul lor asupra piesei mecanice in sine, nu asupra rezistentei electrice a marcii. Pe aia am inteles ca o neglijam. Cred totusi ca fara echipament specializat, nu se poate detecta variatia, oricare ar fi calitatea traductorului.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 08 May 2018 - 11:17 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 08 May 2018 - 12:27 PM

Multumesc pt. raspuns.
Ca ordin de marime se masoara cu o celula avand sarcina maxima de 100Kg sau maxim 200Kg o greutate intre 10 si 50Kg iar o eroare de cateva zeci de grame este acceptabila daca nu este cumulativa.
Fiind vorba de o punte in timbrul ala tensiometric, erorile datorate temperaturii se vor anula in mare parte datorita actiunii pe toate laturile.
Este vorba de un stup de albine si ideea ar fi de masurat cat au adunat (sau consumat... ) pe zi albinele, fara a avea erori din cauza modificarii senzorului in timp. :)
Am presupus greutatea constanta ca sa simplific enuntul... ;).

Aceasta postare a fost editata de informer: 08 May 2018 - 12:28 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#4 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 08 May 2018 - 04:48 PM

Vezi postareainformer, la 08 May 2018 - 08:34 AM, a spus:

As vrea sa aflu parerea voastra in ce priveste constanța in timp a masurarii unei greutati cu o celula de sarcina de genul celei din poza atasata.
Procedura curenta este urmatoarea:

1. se face tara ("aducerea la zero");
2. se face etalonarea cu o greutate cunoscuta;
3. se aseaza greutatea de masurat care RAMANE PE CANTAR un timp nelimitat.

Intrebarea pe care mi-o pun si sunt curios de raspuns: daca greutatea de masurat NU SE MODIFICA in timp, valoarea masurata va fi constanta sau nu? Daca nu, de ce?

Mentionez ca celula de sarcina este folosita maxim la jumatate din sarcina admisa iar variatiile de rezistenta ale timbrului tensiometric datorate variatiilor de temperatura le neglijam... ma intereseaza doar posibile motive mecanice de variatie in timp.

Multumesc.

Atasament load_cell.jpg


Eu cred ca la 1/2 sarcina firul marcii nu va avea variatii mecanice. Rezistenta la oboseala nu intra in efect aici. Este amuzanta aplicatia -pt albine- si ma intrebam ce faci cu rezultatul obtinut ? Cantitatea masurata trebuie imprastiata pe o unitate de timp si pe un numar de albine iar cele cateva zile de viata a unei albine face ca sa nu ai in fiecare zi acelasi numar de albine in acelasi roi. Cum se poate diferentia o scadere de cantitate datorata unei zone de polen mai putin ofertanta de o scadere datorata unui numar mai mic de albine ? 😞 Sorry, not trying to be an ass, dar este o speta amuzanta si interesanta 🐴
0

#5 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 08 May 2018 - 06:03 PM

Cumperi doi senzori, la unul atasezi o greutate fixa aproximativ egala cu a stupului si folosesti rezultatul pentru a calcula corectiile la celalalt (avand certitudinea ca la acesta nu greutatea s-a schimbat ci doar factori de mediu sau deformarea).
P.S.
Nu mai poti d-le sa ai incredere nici in albine! Au inceput sa "doseasca" din produsul intern brut? Dar un inspector bun de la anaf le face sa spuna si cat laptisor de matca au ingurgitat cand erau larve. :rofl:
In God we trust, all others must pay cash!
0

#6 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 08 May 2018 - 06:30 PM

Multumesc pt. raspunsuri.

Cat priveste albinele eu habar n-am despre cresterea lor in schimb am fost contactat de trei persoane diferite intr-o perioada de o luna pentru realizarea acestui proiect (cantar cu trimitere pe SMS a masuratorilor). :)
Toate aceste persoane au stupii plasati la distanta si nu reusesc sa ajunga mai des decat la cateva zile in locatia respectiva.
Din cate am inteles, daca plasezi stupul intr-o zona nepotrivita si-l lasi acolo niste zile fara ca albinele sa "produca", consecintele pot fi de la neplacute la tragice pt. familia de albine in cauza.
Dupa mine era suficient sa duci stupii undeva unde sunt flori :D insa asa-i cand nu te pricepi si judeci superficial... se pare ca exista anumite culturi "hibridizate" (n-am prea inteles ce-s alea da` nici n-am aprofundat...) care degeaba au flori ca nu "produc miere"... plus alte probleme pe care le-am inteles vag... da` nici nu-i treaba mea, io doar tre` sa transmit o greutate si ceva masuratori "meteo". ;)

Asta este:

Imagine atasata: cantar_teste.jpg
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 May 2018 - 08:38 PM

Se pare ca se face... si costa :)

http://www.loadstarsensors.com
http://colonymonitor...ng/hive-weight/
https://hivemind.co.nz

Nu lasi celula sub tensiune cateva zile si vezi daca are vreun drift ?
Oricum, inteleg ca masurarea nu se va face absolut, ci diferential, cu reset la fiecare recoltare... asa ca nu trebuie acuratete pe luni de zile, ajunge pe intervalul dintre recoltari... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 08 May 2018 - 09:12 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 May 2018 - 08:38 PM, a spus:

Se pare ca se face... si costa :)

http://www.loadstarsensors.com
http://colonymonitor...ng/hive-weight/
https://hivemind.co.nz

Nu lasi celula sub tensiune cateva zile si vezi daca are vreun drift ?
Oricum, inteleg ca masurarea nu se va face absolut, ci diferential, cu reset la fiecare recoltare... asa ca nu trebuie acuratete pe luni de zile, ajunge pe intervalul dintre recoltari... :unsure:

Da, nu-i vreo "descoperire" numai ca persoanele care m-au contactat sunt apicultori amatori si nu-si permit sa dea o parte importanta din castigul lor pe un cantar, fie el si SMS... ori preturile unor asemenea device-uri la expozitiile in acest domeniu am inteles ca sunt cam mari.
Doua placi sunt in teste de aprox. 2 saptamani si se pare ca-si fac treaba bine.
Intr-adevar, dupa fiecare interventie la stup referinta se schimba... si de fapt nici nu-i crucial sa reprezinte noua greutate a stupului pt. ca, asa cum spui, este vorba doar de diferente.
Intrebarea era mai mult pt. "linistea mea sufleteasca" decat pt. c-as fi primit vreun feedback negativ.
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 May 2018 - 09:28 PM

Nu ma mira pretul care il vad afisat, pentru ca trebuie sa te ingropi in certificari ca sa poti vinde cu acte, si asta ustura al naibii... la echipamente din astea serie mica daca nu vinzi cu 3-400% adaos inchizi rapid.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 08 May 2018 - 11:42 PM

Vezi postareainformer, la 08 May 2018 - 06:30 PM, a spus:

Multumesc pt. raspunsuri.

Cat priveste albinele eu habar n-am despre cresterea lor in schimb am fost contactat de trei persoane diferite intr-o perioada de o luna pentru realizarea acestui proiect (cantar cu trimitere pe SMS a masuratorilor). :)
Toate aceste persoane au stupii plasati la distanta si nu reusesc sa ajunga mai des decat la cateva zile in locatia respectiva.
Din cate am inteles, daca plasezi stupul intr-o zona nepotrivita si-l lasi acolo niste zile fara ca albinele sa "produca", consecintele pot fi de la neplacute la tragice pt. familia de albine in cauza.
Dupa mine era suficient sa duci stupii undeva unde sunt flori :D insa asa-i cand nu te pricepi si judeci superficial... se pare ca exista anumite culturi "hibridizate" (n-am prea inteles ce-s alea da` nici n-am aprofundat...) care degeaba au flori ca nu "produc miere"... plus alte probleme pe care le-am inteles vag... da` nici nu-i treaba mea, io doar tre` sa transmit o greutate si ceva masuratori "meteo". ;)

Asta este:

Atasament cantar_teste.jpg


Eu ma bucur ca niste oameni care nu le au cu tehnologia apeleaza la solutii tehnologice. Un proiect simpatic. :drinks:
0

#11 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 14 May 2018 - 11:03 PM

Asta cu lasatul stupilor singuri e ca si cum un cioban si-ar trimite turma la pascut si le-ar cere oilor sa se intoarca cu branza gata ambalata. Intradevar de admirat interesul spre tehnologie ca si eu vroiam candva sa fac ceva in domeniu si cum nu am timp poate se gasete vre-unul sa breveteze ceva pe tema asta ca este inca loc. Dau gratuit idea de a monitoriza fiecare stup (in retea cu adresa si eventual ceva grafice pe computer) in ce priveste temperatura / umiditatea si separat zgomotul specific (zumzetul) si eventual compararea automata a datelor intre stupi. Astfel pe timp de iarna se poate automatiza si incalzirea stupului spre punctul optim (parca vre-o 7 grade Celsius) incat sa se reduca cantitatea de miere/sirop mancata de albine pentru incalzire si astfel pe langa economie va fi util si pentru tubul digestiv al albinelor care nu-si fac nevoile in stup si necesita un zbor de curatire. Zumzetul anormal poate avertiza asupra unor incidente nedorite sau disfunctionalitati ale coloniei. Si daca o dam in extreme poate montam si iluminare nocturna sa lungim ziua de munca a albinei cam cum se face la gainile ce fac 2 oua pe zi desi ele sunt setate biologic doar pentru un ou (8 ore lumina/ 4 intuneric/8 ore lumina...) probabil asa o sa reusim sa le exterminam daca cu pesticidele inca nu am reusit. Si daca un roman care a pus un motoras de telefon cu vibratii si o baterie la o solnita si a brevetat solnita automata pe care nu trebuie s-o scuturi a luat medalie la concurs de inventica, poate cineva care o sa aplice ideia mea o sa ia macar o mentiune sau poate breveta scuturarea automata a ... astfel incat ultima picatura sa nu mai ajunga in pantaloni. :D
In God we trust, all others must pay cash!
0

#12 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 15 May 2018 - 06:40 AM

H7-25, multumesc pentru idei.
PCB-ul a fost proiectat (si) pt. un modul barometru/termometru/higrometru (BMP/BME280 sau 180 - Bosch) si/sau termometru/higrometru TH06 (Hope) pe langa care dispune de 2 bus-uri 1Wire pt. senzori la distanta (de ex. DS18B20 pt. temperatura) si un conector cu I2C (mnasuratori diverse, inclusiv audio daca-i necesar) respectiv cativa pini configurabili I/O pt. comenzi. Deasemenea este prevazut un modul radio (868MHz - Microchip) pt. realizarea unei retele locale radio.

DAR in job-ul pe care-l fac proiectele sunt conforme cu dorintele clientului nu cu ce-as vrea eu sa fac si unde ma duce imaginatia... :D.
Ori cei cu care am discutat pana acum sunt amatori, nu au un buget foarte consistent la dispozitie si nu vor sa faca cercetare in apicultura.
Vor pur si simplu sa se asigure de la distanta ca stupii merg bine prin masuratori de baza asupra unui singur stup "mediu".
Insa daca va exista cerere pentru ceva complex, inclin sa cred ca ma duce mintea sa fac un proiect HW/SW cu senzori multipli, retea locala, baze de date, grafice s.a.m.d.
Pana atunci insa am mai multe proiecte "pt. sufletu` meu" cu care sa-mi ocup de 10 ori mai mult timp liber decat am la dispozitie... :).
:drinks:


Imagine atasata: cantar.jpg
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 May 2018 - 08:47 AM

S-a fasait si asta cu inventivitatea, cand s-a dezvaluit ca la saloanele de inventica nu exista un numar limitat de premii, ci se premiaza orice participa si demonstreaza ca este functional si "neinventat" inca pana in momentul respectiv. Asa ca solnitza cu vibrator ar avea sanse :)

H7-25, personajul tau are 9 ani, este intamplatoare alegerea nick-ului, sau... geniu precoce, ceva ? :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 May 2018 - 11:13 AM

Vezi postarearenatoa, la 15 May 2018 - 08:47 AM, a spus:

S-a fasait si asta cu inventivitatea, cand s-a dezvaluit ca la saloanele de inventica nu exista un numar limitat de premii, ci se premiaza orice participa si demonstreaza ca este functional si "neinventat" inca pana in momentul respectiv. Asa ca solnitza cu vibrator ar avea sanse :)

Pai este foarte veche treaba. Parca prin 2000 pe cand eram student am luat si eu o medalie de bronz la o expozitie internationala la Bruxelles pentru o inventie redactata cu greseli. Sigur n-a citit nimeni textul. Singurele conditii sa primesti o medalie erau sa trimiti un poster pentru prezentare si sa platesti taxa de participare. Practic fiecare inventie era premiata cu ceva... Salonul ala de inventica e doar o sursa de idei pentru inventatorii adevarati. Majoritatea sunt brevetate numai national si practic sunt foarte expuse copierii. Printre ele sunt si idei adevarate, care merita studiate. Dar se practica peste tot.



Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#15 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 16 May 2018 - 09:33 PM

Out of subject: Renatoa - pentru curtezia de a nu lasa suspans - personajul avea 9 ani acum multi ani in urma iar eu am doar cateva luni mai mult decat Cary G. interpretul personajului, asa ca atunci cand vreau sa ma simt copil si sa ma joc cu motorase si barcute ma "ascund" in spatele pustiului venit din alta lume si daca vre-un psiholog are sa spuna ca am o problema atunci il pot sfatui sa consulte un psihiatru. ;)
In God we trust, all others must pay cash!
0

#16 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 17 May 2018 - 10:21 AM

Vezi postareaH7-25, la 14 May 2018 - 11:03 PM, a spus:

sau poate breveta scuturarea automata a ... astfel incat ultima picatura sa nu mai ajunga in pantaloni. :D


Asta este o idee buna; poate niste boxe la wc si o melodie de-a lui Shakira cand se face "scuturarea finala" ? :drinks:
0

#17 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 17 May 2018 - 10:39 AM

Vezi postarearenatoa, la 15 May 2018 - 08:47 AM, a spus:

S-a fasait si asta cu inventivitatea, cand s-a dezvaluit ca la saloanele de inventica nu exista un numar limitat de premii, ci se premiaza orice participa si demonstreaza ca este functional si "neinventat" inca pana in momentul respectiv. Asa ca solnitza cu vibrator ar avea sanse :)




Exista un sentiment de ridicol in treaba asta intr-adevar. Am luat si eu o medalie de argint la Geneva in 2013 unde, cu 2 exceptii, inventiile prezentate aveau ceva substanta. Marturisesc ca m-au luat prin surprindere cele 2 "exceptii" premiate si am avut 5 secunde o senzatie de inutilitate a muncii mele.N-as caracteriza insa tot demersul prin prisma a 2-3-10 "inventii" care par la fel de utile precum cuierul-ventuza. Si oricum, mai ridicol decat solnita-vibratoare este un piept plin de decoratii al unor generali de armata , decoratii primite PE TIMP DE PACE, in care acei generali n-au tras vreodata vreun glonte sau n-au dirijat vreo operatiune in teatru de operatiuni.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 17 May 2018 - 10:40 AM

0

#18 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 10 September 2018 - 03:12 PM

Revin la celule de sarcina si la acest proiect cu urmatoarea problema:
Marea majoritate a celor care erau curiosi de acest cantar n-au fost in schimb curiosi sa-si faca singuri partea mecanica, eu realizand doar placa electronica.
Dealtfel si din punctul meu de vedere ar fi mai bine de livrat acest cantar fara sa fie nevoie ca utilizatorul, care nu-i intotdeauna priceput la "electrice", sa faca el conexiunile cu senzorii, acumulatorul etc., chiar daca le pot descrie destul de bine, zic io :).
In aceasta idee ar fi de realizat un cadru de care sa fie prinsa o extremitate a celulei de sarcina si un "platan" de care sa fie prinsa cealalta.
Ca potentiala problema pe care-o vad eu "din afara" ar fi constanta masurarii indiferent de distributia greutatii pe platan.
Din pacate electronica nu-i facuta pt. mai multi senzori, cum este de multe ori cazul la cantarele medicinale "de casa", asa ca trebuie facut cat mai bine posibil cu un senzor.
Ca materiale cred ca ar merge, in ordinea preferintei, ceva lemn de esenta tare lacuit / corniere de otel vopsite / profile din aluminiu sau eventuale combinatii intre ele.
Evident, ca si-n cazul electronicii, pretul este foarte important... asta am inteles foarte clar de la toti apicultorii amatori cu care am vorbit. :)
Daca cineva este interesat de colaborare pot sa trimit dimensiuni si alte amanunte... daca nu, macar o idee de realizare ar fi foarte apreciata.
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#19 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 10 September 2018 - 05:05 PM

Acu sa zic ce m-am gandit eu, ca poate-i OK... rar da' mai le nimeresc cateodata... :) .
1. Celula de sarcina sa fie fixata rigid de cadru si sa fie apasata de platan in centrul acestuia (apropo, platanul/cadrul au forma dreptunghiulara a stupului). Ma gandesc ca nu-s stupii astia cu "cămară" intr-o parte si "dormitoru`" in alta :D.
F. probabil au sa fie diferente in distributia greutatii dar nu ma astept sa fie extreme (daca stie cineva mai multe... :) ).
2. Platanul sa stea de fapt pe patru arcuri identice, plasate in gauri infundate in colturile cadrului, concentrice cu niste gauri identice practicate in fundul platanului si cu diametrul ceva mai mare decat al arcurilor. Nu stiu daca asta ar "modera" diferentele de distributie a greutatii dar nu s-ar bloca (m-am gandit intai la niste ghidaje cilindrice/bucse...) si ar reduce forta pe senzor cu 4kX ceea ce ar fi un mare avantaj d.p.d.v. al pretului celulei.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro