Modelism - RHC Forum: Recomandare , sfat masina de frezat (posibil cnc) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Recomandare , sfat masina de frezat (posibil cnc)

#1 Useril este offline   Vlad555 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-May 18

Postat 02 May 2018 - 08:38 PM

Salut,


Ma poate ajuta cineva va rog cu un sfat, o parere? Sunt nou si tot rasfoiesc forumul de ceva zile.

As vrea sa-mi cumpar o masina de frezat/gaurit cu masa in coordonate, ca apoi sa o pot tranforma si in cnc(dar sa o pot folosi si manual).



Am cateva varinate si vroiam sa va intreb daca are sens, daca arunc inutil cu banii sau daca exista si alte varinate, sau nu se poate la bugetul meu.



Caracteristici:
- Buget 1000 euro
- Sa aiba precizie (sa zicem minim 0,05mm) sau cat de mare se poate in buget
- Sa pot freza aluminiu si pe viitor poate PCB
- pe viitor sa o pot tranforma in CNC




Povestea:

1. Proxxon mf70 - Am zis gata, am gasit ce am nevoie, precizie, pot gauri, pot freza, pot sa o fac cnc. Nu mai trebuie sa dau gauri pe genunchi. Dupa mai multe cautari, video, review, am vazut cat de jucarie este si ce joc are masa cand se frezeaza aluminiu. Am renuntat

2. Proxxon 10000 - http://hobbytools.ro...by-proxxon.html
- Am zis ca asta e varinata mai buna, mai solida. Imi place masa KT150, mi se pare solida, asamblu de miscare daca ii adaug o sustinere pe spate pentru axul principal, sa adaug inca un inel de prindere si sa reduc astfel mult vibratiile. (la fel ca aici: http://www.rhcforum....__1#entry483621 )
- Motorul in schimb am inteles ca sunt cativa care se plang de el, caci la turatii mici in frezare aluminiu se ingana si se intrerupe chiar. De aceea am zis ca o sa iau alt motor: fie un kress fie o chinezarie de 24000r/min (800w spindle).
- Ramane o varinata , dupa mine bancul si masa dar alt motor. O sa fie cam 1000 lei fiecare => 3000lei



3. Proxxon FF230 - http://hobbytools.ro...xxon-ff230.html
- pret de tot bugetul
- masa mi se pare solida (parca nu la fel ca si kt 150)
- piciorul mi se pare solid si fara jocuri din ce ma vazut pe net .
- Singurul lucru pe care nu l inteleg este turatia mica. Oare e mai bine sa aiaba turatie de spindle motor, adica peste 12000?



4. Ma uitam si la CNC 3040. Stiu, nu mai are treaba cu freaza manuala, insa era o optiune si nu-mi dau seama cat de buna.

5. Wabeco F1200-A - http://hobbytools.ro...re-frezare.html
- buget depasit 2500e
- Pentru asta ar insemna sa mai astept o perioada destul de mare pana maresc bugetul, insa oare o sa vad vre-o diferenta notabila in precizie, fiabilitate , sau altceva pentru cei 1500euro in plus?


6. Sa iau masa kt150 de la proxxon (1000 lei), si apoi sa-mi construiesc scheletul din piese de CNC (sina, etc) si sa adaug normal un motor. Oare obtin precizie mai buna fata de FF230?



Daca imi puteti da un sfat, o parere , nu as vrea totusi sa arunc 1000 e ca apoi sa constat ca era altceva mai bun, calitate mai buna.


Si am cateva intrebari in general, daca ma puteti lamuri:
- Ce nu am reusit sa gasesc ca inormatie, ce e mai potrivit pentru frezat (cnc milling) aluminiu: motor cu turatie mare, sau cu turatie mica si cuplu mai mare?
- Ce au precizie mai mare/fibilitate: sinele in forma de coada de randunica ca la cele proxxon sau ghidajele liniare de genul ( http://cnc-shop.ro/i...rice&order=DESC, http://cnc-shop.ro/i...rice&order=DESC)

Merci.


PS: am pus cateva linkuri cu scop de info, daca se considera publicitate pot fi sterge.
0

#2 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 03 May 2018 - 10:13 AM

Salutare!
O sa-mi dau eu cu parerea pana vor interveni cei mai in masura sa o faca.
1000 euro pentru ce vrei tu mi se pare un buget insuficient. Cred ca de pe la 2500 in sus ar fi relativ ok. Nu stiu ce experienta ai in domeniu 'bricolajului' de astfel de jucarii, dar sa stii ca nu e usor. Daca vrei sa acumulezi experienta in domeniu, apuca-te sa experimentezi, dar fondurile tot insuficiente vor fi pentru pretentiile enumerate de tine (o precizie de 0.05mm e foarte buna pentru un reper executat in regim de amator, dar dificil de atins daca lucrezi cu scule improvizate). Timpul de executie a unui cnc este destul de mare daca nu ai totul la indemana si acces la prelucrari de precizie.
Daca vrei un cnc sa faci bani cu el, trebuie sa investesti corespunzator in el. Altfel va genera doar pierderi. Daca e doar de hobby, merita sa incerci. Dar aici trebuie sa reconsideri targhetul de '0.05'.
Toate frezele enumerate de tine pot fi incadrate la hobby.
Scormoneste forumul asta la sectiunea robotica si vezi ce au facut katran, mincof si te lamuresti.
Ghidajele in coada de randunica sunt foarte bune la masinile mari, grele unde sunt corect rectificate si reglate. La mesele astea mici in cruce (X si Y) pe care ai vrea sa le folosesti la frezele enumerate de tine nu prea le poti cere cine stie ce. Am avut ocazia sa manevrez una o data si era un dezastru. Nu spun ce marca era sa nu supar pe careva.
Ghidajele liniare sunt foarte bune, dar cele cu patine nu cele cu bare rectificate.

Bine era daca treceai si locatia la profil.

Stima.
0

#3 Useril este offline   Vlad555 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-May 18

Postat 03 May 2018 - 12:23 PM

Multumesc frumos.

- Precizia am zis de 0.05, caci atat e o diviziune la miscarea mesei. Am crezut ca daca freza e in lucru si rotesti o diviziune, freza o sa taie cei 0,05mm din material. Dar sa inteleg ca nu e asa? Adica intervine jocul mesei, eroarea?
- Nu doresc sa fac bani cu el. Nevoiea a venit de la faptul ca m-am saturat sa sa dau gauri pe "genunchi" si sa nu iasa drept. Am vrut sa mi iau o simpla masina de gaurit pentru banc (gen sa o pun pe birou si sa mi fac treaba), insa as vrea mai mult. Adica masa cu coordonate si posibilitatea de frezare. Apoi si sa o autmatizez.
- Cele de mai sus, sunt clar in sectiunea de hobby si nimic profesioanal, insa consider ca este mult mult mai bine de orice manual sau improvizat.

"Ghidajele liniare sunt foarte bune, dar cele cu patine nu cele cu bare rectificate." - Ai putea te rog sa-mi dau un exemplu? Ca sa pot cauta exact dupa.
"Bine era daca treceai si locatia la profil." - Nu am inteles exact despre ce e vorba. Locatia=vertical/orizontal?


Pentru ca inca n am reusit sa aflu cum e cu turatia, care e mai potrivita, as tinde sa merg pe una din vrinate:
- Fie iau masa kt150 si bratul BFB 2000 si il intaresc cau ceva de genul: http://www.rhcforum....__1#entry483621 , apoi ii adaug un motor probabil de la kress.
- Fie iau doar masa kt150 si restul il construiesc cu ghidaje (aici insa trebuie sa mai citesc, ca nu stiu exact ce e mai potrivit pentru culizareqa verticala unde e motorul prins)


Merci frumos de raspunsuri, ma ajuta foarte mult.

Vlad

Aceasta postare a fost editata de Vlad555: 03 May 2018 - 12:24 PM

0

#4 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 03 May 2018 - 02:16 PM

La aluminiu ai nevoie pentru frezare scula cu 1 - 3 taisuri , rotatia in functie de taisuri , ex daca ai 3 taisuri turatia poti sa o ti mai jos pe la 10000 12000 rpm , daca ai cu 2 sau un tais , turatia o duci pe la 15000 24000 rpm .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#5 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 03 May 2018 - 04:06 PM

De asta ce zici? http://www.arceurotr...P-HiTorque-Mill
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#6 Useril este offline   Vlad555 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-May 18

Postat 03 May 2018 - 05:15 PM

Vezi postareaBughy, la 03 May 2018 - 04:06 PM, a spus:




Pare interesant, ma documentez. Ce am aflat deocamdata ca e chinezeasca compania, dar lumea vad ca lauda.
Ai vazut in realitate ceva de genul? Sau ai auzit de bine despre produsele lor?
0

#7 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 03 May 2018 - 06:33 PM

Iti faci o idee si din greutatea masinii. Cu cat este mai grea, cu batiu din fonta, cu atat ai sanse mai mari sa faci ceva cu ea.
0

#8 Useril este offline   Vlad555 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-May 18

Postat 04 May 2018 - 01:06 AM

Dupa o cautare atenta, se pare ca este cea mai buna optiune ,dintre cele cunoscute ,pentru ce am nevoie. Multi le folosesc pentru milling de otel si le transforma si in CNC. Merci mult de info.

Acum am ramas la doua variante, daca ma puteti ajuta cu o parere:

1. http://www.arceurotr...P-HiTorque-Mill

- Motor de 250w
- max 5000 r/m
- Indica turatia digital
- Are reverse/farward
- Axa Z vad ca are doua reglari de "precizie"(una pe coloana si una mica in fata)
- spindle mt2
- 50KG


2. http://www.arceurotr...P-HiTorque-Mill

- Motor de 500w
- max 2500 r/m
- spindle R8
-60 KG
- NU Indica turatia digital - trebuie sa ii fac un hack cu display (e in detaliu pe site)
- NU Are reverse/farward - trebuie sa ii fac un hack cu display (e in detaliu pe site)
- Axa Z vad ca are DOAR o reglare de "precizie" mica in fata




In detrimentul puterii de 500W , parca as opta pentru prima(turatia, si partea cu display, turatie, reverse/forward incorporat fara sa ii fac vreun hack), dar nu sunt sigur. O indrumare va rog?

Merci

Aceasta postare a fost editata de Vlad555: 04 May 2018 - 01:09 AM

0

#9 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 04 May 2018 - 10:03 AM

Sfatul meu e totusi sa mergi pe a doua... 250 sunt putini de tot. Si a doua are si "maneta" pentru gaurire, ceea ce e destul de util de multe ori.(e Z-ul rapid ).
Nu am avut si nici nu am pus mana pe vreuna. Multa lume in schimb spune ca sunt tare bune pentru banii la care sunt. Cochetam si eu cu ideea de a-mi cumpara una, insa m-am lasast de sport-ul asta... deocamdata.
Cat spatiu ai in atelier? Nu te coafeaza vreun FUS... sa-l reconditionezi... si aia e masina adevarata?
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#10 Useril este offline   Vlad555 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-May 18

Postat 04 May 2018 - 12:45 PM

Salut,

Stau la apartament, deci ceva mare nu se preteaza.

Merci de sfaturi.
0

#11 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 04 May 2018 - 01:22 PM

A doua...parca imi face si mie cu ochiul...
0

#12 Useril este offline   Vlad555 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-May 18

Postat 04 May 2018 - 08:52 PM

O intrebare mai neortodoxa inainte sa ma bag pe Sieg SX2P:
- cum este un sherline 5410 fata de sieg sx2p ( http://hobbytools.ro...rline-5410.html, http://www.arceurotr...P-HiTorque-Mill )

Am tot vazut pe youtube cum e folosit pentru frezat aluminiu si pare ca se descurca bine(cam ce o sa am eu nevoie) si eram curios daca imi vad de drum cu sieg sau ma pot orienta catre sherline:
https://www.youtube....h?v=nzkd6_LGiV0
- ce observ este ca a schimbat mandrina, dar n am gasit una asemanatoare sau de tip ER cu MT1
- stie cineva ce fel de mandrina este, sau cea de aici? https://www.youtube....h?v=mQe2f4IveNk , https://www.youtube....h?v=MwPBPyxzo7U
- pentru mandrina de tipul acesta: https://www.youtube....h?v=ekca3VPvodk exista vreo prindere speciala?


Ce pot zice eu ca neavizat la milling aluminiu:
- diferenta de greutate si stabilitate, de aici probabil sherline o sa vibreze tare (ma gandeam ca ar putea fi reduse vibratiile prin intaritura picior pentru a sustine sina verticala)
- motorul pare sa aiba aceeasi putere si acelasi mod de transmitere prin curea si variabil electronic
- ca si precizie, as zice ca sherline e mai precis (presupun ca masa cu coordonate e mai de calitate si precizie mai mare)
- accesorrile cam scumpe, dar presupun ca gasesc si alta marca
- n-am inteles partea cu "pana la 10.000 RPM optional" (gen schimbi ghidajul la curea pentru multiplicrea vitezei motorului, sau cum?)


Mi se pare ciudata cum este suspendata sina pentru culizarea verticala, fara picior de sustinere.


Vlad

Aceasta postare a fost editata de Vlad555: 04 May 2018 - 08:53 PM

0

#13 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 05 May 2018 - 08:02 AM

O singura remarca:
Sherline e cu cateva clase deasupra tututror brandurilor de masini unelte.
Am vazut un strung de mecanica fina caraghios de simplu (cred ca era fabricat prin anii 1920), cu care un ceasornicar executa niste piese de ceasornicarie de nu-mi venea sa cred.

Stima.
0

#14 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 05 May 2018 - 12:55 PM

Sherline a aparut in 1970 , si la ce poate sa faca , nu stiu ce faceai cu sculele de la ei in afara de ceasuri .Asa ca mi se pare foarte deplasata afirmatia de mai sus , dar ca si o opinie personala , sunt de acord ca toti avem vise .Eu cred ca ceasornicarul era foarte priceput , dar sherline ca si scule sunt pentru lucruri mai fine , dar nu exceleaza la mai nimica in afara de pret .Daca o sa cautati pe internet , sunt tot felul de scule ... Oricum este o parere personala , nu as dori sa intru in polemici , si eu ma uitam la un dmg mori seiki , si ma intrebam , ce poate sa faca un sherline , si ce nu ar putea sa faca un hurco , sau un mazak .Eu sincer nici nu m-as uita la o chestie asa de usoara , nu stiu ce poti sa frezezi cu ea , este foarte usoara raportat la un sieg , asa ca nu o sa poti sa intri cu scule bune in material pentru ca o sa vibreze tare .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#15 Useril este offline   Vlad555 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-May 18

Postat 08 May 2018 - 06:36 PM

Salut,

de cateva zile ma tot uit in stanga si dreapta, de la kituri de cnc pentru masinile discutate, la exemple, setari, hackuri posibile, etc. Inca sunt indecis.
Pentru Sherline 5410 trebuie sa astept 1 luna plus avans de 30% de la importattor hobbytools.ro(aici nu mi-a placut, zici ca am dat de bisnitari. Nu vreau sa am gandesc in caz de probleme in perioada de garantie, sau un retur in cele 14 zile.)
Daca tot m-am bagat la a cumpara din Romanica cu extra adaos.

Am gasit pe cineva pe olx cu sherline https://www.olx.ro/o...html#0fdb27317e si ma gandeam la un moment dat sa o rigidizez si sa o curat.
Dar e ruginita, masa atinsa de freza, a frezat otel si miramas sa mai fie in conditii acceptabile ( ma gandesc joc in rulmenti, carbuni, nebunii). Nu prea imi convine, cred ca precizia o sa aiba de suferit foarte tare pentru aluminiu.

Deocamdata am ramas pe sieg sx2p si e foarte probabil sa o cumpar. Insa singurul lucru care ma trage inapoi este greutatea si faptul ca nu o pot pune be birou.
Apoi ca sa ii atasez un surub cu bile pentru axa Z, trebuie sa-l pun prins pe langa, pentru ca ea e prevazuta cu cremaliera by default.
Pentru surub cu bile pentru masa XY, trebuie sa mai frezez din mijloc ca sa aiba loc surubul. Si tot asa.

Ideal pentru mine ar fi fost ceva la un 30kg , cu un motor de 500W.

Mai imi trece prin minte si varinata sa-mi confenctionez eu pentru a avea precizia mesei de la suruburile cu bile fata de ce e standard pe un sieg si chinuiala pentru modificat.

Am o intrebare va rog: o masa in coordonate XY home made , din doua placi de aluminiu (sa zicem ca le confenctionez sau le iau de pe alliexpress), cu sine cu patine (probabil hiwin) sau niste chinezarii de genul ( http://assefair.ro/h...bi15-500mm.html ) credeti ca ar fi mai potrivit fata de masa lui sieg sx2p? Nu-mi dau seama de ce majoritatea folosesc pentru masa frezelor culisarea aceea cu coada de randunica fata de cele cu patine? Doar pentru motive de cost? Caci din ce vad patinele acele de la hiwin cat si copiile chinezesti zic ca suporta super forte si fiabilitate.


Merci,
Vlad
0

#16 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 08 May 2018 - 07:04 PM

Diferenta intre patina cu bile si patina coada de randunica este importanta functie de ce doresti. Ghidajele cu patina gen Hiwin sunt pentru viteze de deplasare relativ mari si suporta sarcini relativ mici - taierea materialului nu se face ca la strung impingand cutitul in materialul rotit ci "plimband" o freza cu turatie foarte mare prin material. Patina are cateva zeci de bile in contact cu sina care desi sunt multe si din otel au totusi o elasticitate si o suprafata foarte mica de contact lucru care poate duce la vibratii iar la strung cu un astfel de ghidaj in loc de cilindru o sa-ti iasa o roata dintata mai ales la materiale dure. Coada de randunica are o suprafata de contact mult mai mare iar uleiul formeaza o pelicula de alunecare suficienta ca suprafata astfel incat sa nu se rupa pelicula in sarcina si sa apara uzura, dezavantajul fiind costul mare deoarece acestea din urma se frezeaza direct in batiul de fonta, se rectifica si se arunca la final cu tot cu batiu dupa ce si-au trait viata. Au viteza de deplasare mai mica si deci nepotrivite pt. CNC.
Cat despre batiul de aluminiu...scump si variatii dimensionale la temperatura. S-a vorbit pe aici de batiul din beton polimer (turnat "la rece" - home made) si de multiplele lui avantaje.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#17 Useril este offline   Vlad555 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-May 18

Postat 08 May 2018 - 08:46 PM

Merci pentru explicatiile in detaliu.

Vazusem aici si imi venise ideea: https://m.youtube.co...h?v=nAOzrVNy_V4
0

#18 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 09 May 2018 - 10:24 AM

Stai linistit , la ce tensiuni suporta ghidajele lineare , cu bile poti sa le folosesti linistit si la strung , si la cnc , ele sunt folosite si la strunguri de marca , cu schimbatoare de scule , si cand intra in material , nu o sa faca o roata dintata cum se zice mai sus , ce conteaza este ca sa fie dimensionate in functie de cat vrei sa intrii in material .

Daca verifici in manual o sina cu 1 caruta , duce cam 800kg incarcare .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro