Modelism - RHC Forum: Construcție Acumulator Lithium Ion 24v - 36v 20Ah-30Ah - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Construcție Acumulator Lithium Ion 24v - 36v 20Ah-30Ah

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 May 2018 - 05:32 PM

Ambele sunt pe auzite, asa ca pana ma lamuresc direct de la sursa prefer sa dau cat mai putini bani...

In locul tau as investiga in ce stare de oboseala se afla cele 7 celule, si as schimba doar ce e dus.
Asta mi-ar oferi o perioada in care sa pot sa ma plimb, timp in care as cauta o sursa de informatii de incredere, de exemplu o reprezentanta DeWalt, sa aflu pe bune cate cicluri tine un pack de unealta cu LiFePo4.
Si mi-as forma o imagine cati km parcurg zilnic si ce necesitati de (re)incarcare am.

De abia atunci as face comparatia, si as tine cont ca o celula litiu imbatraneste constant din clipa in care e fabricata, si in 3 ani nu mai poti spera mare lucru de la ea.
Asa ca se fac calculele pentru maaaxim 1000 cicluri, presupunand incarcare zilnica, 8-12 ani este SF.
Nu mai zic de consumerismul din ziua de azi, tu ai ceva de 8-12 ani in casa, orice ?! Crezi ca nu se va duce altceva la trotineta asta in maxim un an ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 08 May 2018 - 05:32 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 08 May 2018 - 06:34 PM

Scuze ca ma bag si eu in seama cu o sugestie insa eu a-s incerca sa merg pe supercapacitoare. Singurul dezavantaj este ca tensiunea la borne este proportionala cu descarcarea si este nevoie de un montaj care sa furnizeze o tensiune constanta ...desi turatia motorului DC depinde de tensiune. Ca avantaje substantiale se pot pune in ordine: cicluri de incarcare "fara numar" - la cateva mii deabia isi fac "rodajul", materiale ieftine (folie Cu sau Al, carbune, plus alte chestii relativ usor de procurat), incarcare foarte rapida si descarcare la cat pot suporta conexiunile iar capacitatea de inmagazinare se apropie sau depaseste celula cu litiu la capacitorii de TOP cu materiale scumpe dar este rezonabila pentru cei ieftini iar atunci cand greutatea nu este chiar asa o problema ca in aero se pot utiliza cu succes. Am mai "aruncat pastila" la tehnice dar nici un ecou pana acum. Cred ca trebuie sa-mi fac timp si sa scot iar jucariile pe masa si poate daca postez niste rezultate palpabile din experimente ...se mai incumeta careva.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#33 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 May 2018 - 06:58 PM

Despre ce capacitati vorbim ca sa furnizeze o energie rezonabila ?
Experimente se fac cand nu ai baza teoretica la ceva, altfel totul se calculeaza inainte de a cumpara si un surub.
O celula lipo de 1Ah este echivalenta cu un "capacitor" de ... cat ?
Sau, invers, un supercap de 1000F, care este cat o doza de energizant, si costa cam 500 lei, cata energie stocheaza ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#34 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 12 May 2018 - 10:39 AM

M-ați băgat în ceata cu capacitoarul vostru... Nici măcar nu am curaj sa întreb... :).... În fine, renatoa ai dreptate raman la li-po... Mai ieftin... Mai ok.... Am găsit un li-po 6s de 10Ah cu descărcare 10C vârf 20C, chestia este ca îmi poate oferii 100A constant si varf 200A întrebarea este : esc-urile mele au consum 100 Ah, este ok sa fie "tandi pe mandi" consumul esc ( 100A) si bateria care poate oferii 100A constant?. Întreb ca vreau sa folosesc acumulator ul și la un longboard electric care are un chit din 2 motoare 1100w x2 cu 2 esc in paralel de 100A. In poze este configurația chitul ui de pe longboard,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Screenshot_20180511-191006.png
  • Imagine atasata: Screenshot_20180511-191017.png

0

#35 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 12 May 2018 - 10:43 AM

Poza chit

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 10408718701389057125.jpg
  • Imagine atasata: 1407828898-1710755027.jpg
  • Imagine atasata: -556041487-810605139.jpg

0

#36 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 May 2018 - 12:41 PM

Si iarasi revenim la apucatul de coada... este aplicatia asta capabila sa consume 100A, ca sa iti faci problema asta ?
Adica 2200W, cat nu are nici o bicla electrica, din cate stiu eu... nici scutere electrice nu am vazut sa aiba atat ... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#37 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 12 May 2018 - 01:17 PM

Adică este bun sau nu......????? Asta este linkul către kit, ai tu alta parere despre el? https://m.ja.aliexpr...ist.32534047471
0

#38 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 May 2018 - 04:00 PM

Eu de amperii consumati ziceam, de kit-ul ala n-am nici o parere, nu cunosc piata de board-uri electrice.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#39 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 13 May 2018 - 03:46 PM

Priveste asa: Renelul are o putere infinita...pentru ceea ce consumam noi. Introducem in priza un mic ventilator de 10W. El va lua din retea doar cei 10W pe care ii consuma, adica 0.045A. Deci priza ta va fi incarcata cu 10W, 0.045A. Priza ta poate furniza 10A. Acum schimbam Renelul cu bateria ta, priza cu ESC-ul si ventilatorul cu motorul tau. Concluzia: esc-ul va fi solicitat de curentul cerut de motor. Cu cat el poate mai mult, cu atat va lucra mai lejer. Acelasi lucru este valabil si pentru baterie.
Numai bine.
0

#40 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 14 May 2018 - 10:44 PM

Referitor la sugestia cu supercapacitoare , nu cred ca este o varianta confortabila. Energia stocata este direct proportionala cu capacitatea si patratul tensiunii de la borne , totul impartit la doi : E=C*U^2/2 , E in W*s sau Joule, C in Farad si U in Volt.
Deci la o alta intrebare de mai sus, cam cu cat poate fi echivalata o celula Li=po de 1Ah, poate fi orice capacitate dar cu tensiunea calculata corespunzator pentru energia oferita de celula: E=3.7V*1A=3.7Wh , deci 13320 Ws sau Joule.
Astfel daca folosim capacitorul din exemplu, de 1000F, pentru a furniza energia echivalenta unei celule Lipo de 1Ah o sa fie nevoie sa il incarcam la o tensiune de 5,16V.
In schimb daca mergem cu un condensator de 1000uF , tensiunea necesara pentru aceeasi energie va fi in acest caz de 5161V

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 14 May 2018 - 10:46 PM

0

#41 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 May 2018 - 08:39 AM

Vezi postareaSir_Vaska, la 14 May 2018 - 10:44 PM, a spus:

...Astfel daca folosim capacitorul din exemplu, de 1000F, pentru a furniza energia echivalenta unei celule Lipo de 1Ah o sa fie nevoie sa il incarcam la o tensiune de 5,16V.
...


Partea si mai proasta, pe langa dimensiuni si pret, este ca un supercapacitor nu furnizeaza energia la tensiune (oarecum) constanta, ca un LiPo, ci prin scaderea continua si liniara a tensiunii la borne.
Deci ca sa ai o tensiune medie de 5.16V pe toata durata descarcarii, ar trebui sa pleci de la un pic peste 10V si sa il descarci complet pana la zero...
Si cum piata este dominata de supercapacitoare de 2.5V, primi raspunsul la cat sunt de utile...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 May 2018 - 08:40 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#42 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 15 May 2018 - 04:42 PM

Vezi postarearenatoa, la 15 May 2018 - 08:39 AM, a spus:

...
Deci ca sa ai o tensiune medie de 5.16V pe toata durata descarcarii, ar trebui sa pleci de la un pic peste 10V si sa il descarci complet pana la zero...
...


Numai 2.2V trebuie peste 5.16V pentru ca energia sa fie dubla :) , deci descarcarea de la 7.3V pana la 5.1V ar asigura energia echivalenta unei celule lipo de 1Ah.
Este evident ca problema majora consta in mijloace tehnice de a recupera energia totala inmagazinata in condensator!

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 15 May 2018 - 04:43 PM

0

#43 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 15 May 2018 - 05:27 PM

Mai băieți cam complicat cu capacitoarele astea... Am luat un li-po 6s de 10.000 mAh, momentan sa ma dau cu placa (longboard-ul), cat despre trotineta electrica mai așteaptă, ma atrage mai mult placa,mulțumesc pentru răspunsuri băieți, topicul NU se inchide, rămâne deschis pentru noi dezbateri :), 'cele bune
0

#44 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 16 May 2018 - 11:16 PM

Celor care folosesc YouTube si pentru altceva decat videoclipuri cu Gutza, Salam, etc si care nu au chiulit la ora de engleza.
Cam ce mai fac unii ceva mai la subiect: https://www.youtube....h?v=lz5z4plxweo
sau ce fac altii cu mai multi bani: https://www.youtube....h?v=YvCq0qstgnI
insa ceea ce vreau sa spun este (experimentati si faceti ceva cu mintea si mainile dvs.) mai degraba aici:
https://www.youtube....h?v=GSDSUFvLOEo (obs. in acest caz este folosit un electrolit neperformant - sarea de bucatarie)
Considerand ca bateria este influentata negativ de temperaturile extreme ale mediului iar capacitorul mult mai putin bateria pierde din durata de viata chiar si cand nu este folosita iar un capacitor bine facut poate tine zeci de ani iar ca numar de cicluri complete de incarcare la 1 /zi in cazul stocarii energiei solare putea fi folosit cam de cand a venit Isus pe Pamant pana in prezent zilnic... poate ii putem ierta faptul ca unul home-made - ieftin o sa fie mai voluminos (de cateva ori) decat celula cu Litiu dar daca in loc de o incarcare de 1kwh ce va trebui sa sustina activitatea dus intors la serviciu pentru un navetist acesta il va incarca (ultra rapid) de 2 ori cate 0.5kwh vedem ca nu mai e asa o problema. Cele mai performante deja au ajuns la densitati de energie/kg comparabile cu bateriile Li-ion dar la costuri ce sustin deocamdata cercetarea destul de mari.
Teoretic capacitorul de 10 kilo Farad la 2,7v cat permite electrolitul ionic, echivaleaza cu o baterie de 3,7v la 2730mAh deci conform cu video-ul lui Robert M. la 1cmp = 3F inseamna aprox.30 straturi de 10/13cm. Folia uzuala de aluminiu are 0.05mm + cerneala + dielectricul...sa zicem 0,5mm /pereche deci maxim 15mm grosime. Daca folosim electrolit de 2,7v vom avea o crestere de aprox. 3x a capacitatii deci 1cmp = 9F si volumul bateriei se va apropia simtitor de cel cu care concureaza.
In God we trust, all others must pay cash!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro