Modelism - RHC Forum: Construcție Acumulator Lithium Ion 24v - 36v 20Ah-30Ah - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Construcție Acumulator Lithium Ion 24v - 36v 20Ah-30Ah

#1 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 30 April 2018 - 09:20 PM

Salutare, caut de ceva timp un topic dedicat pentru construcția unui acumulator de lithium ion.. Dacă exista.. Scuzele mele și rog un moderator sa mute totul acolo.
Ma apucat de o perioada ideea construcției unei trotinete electrice și sincer am nevoie de ceva sfaturi din partea celor cu experienta în tainele "electronice-i"
Pentru început la trotineta încă ma gândesc la ce model sa aleg : 2 roti 3 sau 4 roti, aici ma mai gândesc și în funcție de buget o sa aleg trotineta "ideala" pentru acest proiect. Ca si motor ma gândesc la acesta (unu pentru 2 sau 3 roti și 2 motoare pentru trotineta cu 4 roti)https://m.aliexpress...2825934403.html

Ca si esc ma gândesc la acesta : https://m.aliexpress...2747935829.html

Piulite, surubele, role rulmenti. Etc ma descurc...... Si am ajuns la hopul maxim, sa imi fac un acumulator de 24-36v 20-30Ah (aici astept păreri de la cei pricepuți daca se "pupa" cu esc - ul si motorul de mai sus),M-am uitat pe la ceva preturi si parca sunt poleite cu diamante si ce am vazut ca celulele cumpărate separat sunt mai accesibile, dar sa o iau încet.... Pentru a face acest acumulator trebuie sa cunosc tot ce contine un acumulator stoc( aici iar imi trebuie o "tigaie la memeaca" gen:bai fraiere ai nevoie de x y z m :))
Ca si celule am de ales intre 26650https: //m.aliexpress.com/item/32793359110.html ( dar care cred pentru a ajunge la voltaj si amperajul de mai sus se face un pack destul de maricel si cred ca " atârnă") sau celule 18650 https://m.aliexpress...2791688013.html aicia limitez la cunoștințele și părerile voastre.
Nu doresc și nici nu consider ca are cineva obligația sa îmi răspunda, cine o face, o face doar din colegialitate și de ce nu.... din plictiseala. Mulțumesc
0

#2 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 30 April 2018 - 09:31 PM

Am uitat sa precizez ca nu este un proiect de o luna, daca ma dau la anul prin timpul asta cu el este perfect
Mai știu de asemenea ca am nevoie de acel aparat de lipit celule între ele gen acesta : https://m.aliexpress...2866586600.html

Dar mai este varianta ca pot sa mi-l fac singur cu un transformator de cuptor cu microunde de 800W ceva cablării de 8mm si 1.7-2mm, un Adjustable Timer Delay Turn OFF gen acesta :https://m.aliexpress.com/item/32824536695.html
.... Daca vorbesc prostii opriti-ma ca nu ma supăr :)
Deja este pe drum ceva din scule, letcon, aparat măsură, etc, apoi urmează motoare esc si pe urma Bateriile :)
Dar le iau usor.... Usor.... :)
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 April 2018 - 09:53 PM

As fi curios prin ce proces ai ajuns la concluzia de a folosi acest tip de celule, cu toate dezavantajelor lor, si nici un avantaj palpabil pentru aplicatia de fata... :unsure:
De ce nu lipo, mai ieftine si care se conecteaza prin lipire obisnuita ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 30 April 2018 - 09:55 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 30 April 2018 - 10:05 PM

Bună observație renatoa, dă-mi ceva mai multe detalii cu dezavantaje la lithium ion, nu zici rău, dar am zis ca acumulatorii ăștia lipo sunt mai pretențioși, mai "volatili" ca sa zic asa.... Lithium "ionul" este ceva mai durabil in timp la ciclurile de încărcare descarcare
0

#5 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 30 April 2018 - 10:31 PM

Dacă este sa merg pe lipo contează rata de descarcare? Sau este ok un 30-40 c

Aceasta postare a fost editata de FLUERARU: 30 April 2018 - 10:33 PM

0

#6 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 01 May 2018 - 07:32 AM

Calculeaza-ti consumul in A si ia un pack cu fix capacitatea aia in A/h. La o trotineta nu tragi 40c dintr-un pack decat daca e de 1ah packul si 40a papa motorul... dar n-ajungi pana la colt de strada cu asa baterie.
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 May 2018 - 08:15 AM

Vezi postareaFLUERARU, la 30 April 2018 - 10:05 PM, a spus:

Bună observație renatoa, dă-mi ceva mai multe detalii cu dezavantaje la lithium ion, nu zici rău, dar am zis ca acumulatorii ăștia lipo sunt mai pretențioși, mai "volatili" ca sa zic asa.... Lithium "ionul" este ceva mai durabil in timp la ciclurile de încărcare descarcare


Pai... numai si faptul ca ai pomenit de aparatul ala de sudura este suficient ca sa pui pe ganduri pe cineva mai slab de inima...
Apoi pretul, durata mare de incarcare... hai sa zicem ca asta s-ar rezolva cu incarcare peste noapte.
Cu volatilitatea Lipo, se intampla daca le abuzezi, cu o buna monitorizare a tensiunii nu ajungi la asa ceva.
Cu ciclurile de viata le fel, la 1C un lipo poate sa egaleze durata de viata a unui LiIon. Sa nu uitam la 1C la LiIon este maximul cat poate, pe cand la LiPo este o gadilare, 1/10 din ce ar putea da.

Cred ca totusi cel mai important factor ramane incarcarea rapida, cum in maxim 2-3 ani vom avea statii de incarcare electrice in parcarile de supermarket, o incarcare (gratuita ;) ) cat timp impingi cosul nu e de neglijat...

Vezi postareaFLUERARU, la 30 April 2018 - 10:31 PM, a spus:

Dacă este sa merg pe lipo contează rata de descarcare? Sau este ok un 30-40 c


Intrebarea asta arata ca nu stii ce este factorul C... inapoi la scoala :)
Sau poate intentionezi sa faci curse gen dragster cu trotineta... una scurta de 2 minute si poti arunca pack-ul... :p

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 01 May 2018 - 08:17 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 01 May 2018 - 08:37 AM

Am înțeles Ciprian 97,te rog sa ma corectezi, motorul care vreau sa îl folosesc este cel postat mai sus, si la o tensiune de 24v motorul are un consum constant de 20A putere 480W si un max load de 60A putere maxima 1440A
Asta deduce ca am nevoie de acumulatori lipo de minim 60C sa ma bucur de puterea maxima a motorului??
Ps:daca vorbesc "bălării" corectează-ma
0

#9 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 01 May 2018 - 08:53 AM

Renatoa chiar ma gândesc la niște cursuri de electrica sa învăț cât de cât cu ce se mănâncă lucrul asta, dar pana atunci dacă ma poți "suporta" si sa mai arunci din când în când câte o explicație ca pentru "tantalai" nu este cu supărare, repet încă odată, nu este obligat nimeni sa îmi răspundă sau sa îmi explice ceva, cine o face, o face doar din hobby.
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 May 2018 - 09:33 AM

Ce conteaza puterea maxima a motorului, el e pus acolo sa faca un lucru mecanic, in doua regimuri: accelerarea pana la viteza de deplasare, si apoi deplasarea cu viteza respectiva.
Daca stii ce greutate ai, ce viteza vrei sa obtii, si in cat timp sa atinga viteza respectiva, ambele situatii sunt tratate in fizica de clasa a 7a. Si pe teren plan si inclinat.
Poate cu ocazia asta se vede la ce e bun studiul prin scoala, si cum iti poate atrage atentia un profesor bun, cu exemple potrivite interesului varstei respective ;)
Dar cum la noi se memoreaza definitii seci... probabil astea au zburat... daca or fi fost vreodata intelese :(

Cu C-ul, hai sa zicem ca asta nu s-a facut la scoala... Totusi, un presedinte zicea ca Gogu tine loc de scoala astazi :p
Deci, ce ne mai spune noua 40C in afara de 1440... care sunt W, nu A ?
Cam mare harababura se pare... sarim de la 60A la 60C cu o nedumerire care mie imi spune multe :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 01 May 2018 - 09:53 AM

Mda... Vorbesc numa' prostii..... Calculul pentru acumulatorul lipo de care am nevoie cum îl fac? Înmulțesc rata de descarcare de pe acumulator cu capacitatea maxima a acestuia (mah) si împart la 1000? Și îmi da amperiajul continu pe care il suporta acumulatorul? Ex: un acumulator de 3300 mah cu rata de descarcare 10C poate furniza 33A continu?
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 May 2018 - 10:00 AM

Ultimul calcul a fost corect, dar, repet... ce conteaza maximul, daca motorul tau nu va fi supus la asemenea eforturi ?

O sa zici ca vrei sa stii cat "poate" la maxim... dar poate ca niciodata nu vei fi capabil sa il aduci in acel maxim, daca nu calculam solicitarea la care va fi supus.
E ca la avioane, daca pui o elice mica motorul ala niciodata nu va da puterea maxima de care e capabil, pentru ca nu e incarcat cu o sarcina corespunzatoare, elicea fiind sarcina, nu avionul ;)
O sa zici ca la o viteza oarecare, finita, odata si odata tot vei atinge puterea maxima, dar te intreb eu daca ansamblul motor, cu turatia si voltajul care este + posibil reductor sau transmisie + rotile de marimea care o fi... astea sunt capabile sa te duca la viteza aia ? Nu mai pun la socoteala si frecari si rezistenta aerului :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 01 May 2018 - 10:06 AM

[size="5"][/size]Ideea este ca nu vreau sa știu maximul lui, doar sa fiu sigur ca trage si ma poate duce fara sa fie "stresat" :)

Aceasta postare a fost editata de FLUERARU: 01 May 2018 - 10:07 AM

0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 May 2018 - 04:36 PM

Puterea = Lucrul mecanic / timp
Lucrul mecanic = Forta x acceleratia
samd... :)
hai, burta pe carte, ca nu e greu, doar nu o sa calculam noi pentru tine :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 01 May 2018 - 08:31 PM

☺️ Mulțumesc pentru răspunsuri, numai bine
0

#16 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 05 May 2018 - 01:08 PM

Salut Flueraru. Ca sa-ti asiguri puterea necesara pentru motor de max 1400W , cu Li-ion ai nevoie de 36V 40Ah. Astfel la 1C ai avea amperajul necesar motorului pentru solicitare maxima. Abrevierea xC este stabilita de producatori pentru curent maxim de incarcare sau descarcare in functie de capacitate , nu are nici'o legatura cu fizica. La varianta Li-po se poate intradevar cu capacitate mai mica dar acumulatorii buni sunt cam scumpi , cei ieftini fiind periculosi. Si eu sunt de parere ca Li-ion e mai sigur si longeviv pentru astfel de proiecte..
PS: Aparatul pentru sudat celulele il poti realiza si singur , componente fiind relativ ieftine.

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 05 May 2018 - 01:12 PM

0

#17 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 05 May 2018 - 01:17 PM

Iata si schema unui aparat de sudura in puncte care ofera energia de ~270Joule, pentru sudat celule fiind necesar in jur de 100J

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sch.jpg

0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 May 2018 - 01:21 PM

C-ul poate fi folosit pentru calculat parametri mai importanti decat maximul de curent care poate fi debitat, care oricum e fake.
Dar cum initiatorul nu cred ca mai asculta pe aici, nu are rost sa intram in detalii.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 05 May 2018 - 03:06 PM

Vezi postareaSir_Vaska, la 05 May 2018 - 01:17 PM, a spus:

Iata si schema unui aparat de sudura in puncte care ofera energia de ~270Joule, pentru sudat celule fiind necesar in jur de 100J

Poti pune adresa paginii aparatului de sudat prin puncte capacitiv din schema,mersi Mihai.

Aceasta postare a fost editata de mihaighe: 05 May 2018 - 03:10 PM

0

#20 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 07 May 2018 - 04:04 PM

Mulțumesc frumos Sir_Vaska pentru răspunsuri mai este o varianta cu lifepo4 40152 3.2v sau lifepo4 38120 cell 3.2v, voo ce spuneți? Am făcut un calcul și pentru 8 celule ma duce undeva la 200$ numai celulele, pentru un acumulator de 24v 15Ah,voi ce ziceti,.... Bine.. Acum cu cat scade capacitatea scade si prețul...
0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 May 2018 - 04:27 PM

8Ah 6s este 42 Euro, scoti 16Ah sub 100 euro.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 07 May 2018 - 05:40 PM

Am făcut rost de trotineta gata făcută numai ca nu are acumulator...( era un li-po 7 celule pe care l-am desfăcut și am realizat cu stupoare ca din fabrica nu avea clipsata mufa de balans între celule și 3 celule sunt umflate..) Are motor de 24v 450W, deci 6s nu ma ajuta
0

#23 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 07 May 2018 - 05:46 PM

Am găsit-o la bani putini, 500 ron, un e twow, se vindea ca defecta pentru ca intrase acumulatorul în protecție și nu mai incarca din cauza celulelor umflate, dar am probat-o cu încărcătorul fără baterie și functioneaza tot pe ea,) accelerație, frana motor, display-ul, lumina etc.... Acum am nevoie de acumulator :)
0

#24 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 07 May 2018 - 05:52 PM

Asa era clipsata mufa,3 pini erau usor oxidati

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20180507_184750-1182x2102.jpg

0

#25 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 07 May 2018 - 05:55 PM

Poza 7 celule

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20180506_100017-928x1650.jpg

0

#26 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 May 2018 - 06:12 PM

5.8Ah 7s ... dar e la fel de scumpa ca 16Ah 6s... 84 euro.

Un 6s are 24V cand e la 80% din capacitate si merge in jos pana la 22.2V... care ma indoiesc ca simti ca e acceleratia mult mai moale ca la 24V... :unsure:

Mai importanta ar fi dimensiuniea celulellor... ca sa iei ceva sa intre in spatiul care il ai.
5.8Ah este 157 x 45 x 61mm.

Cu ceva aparatura de masura ai putea determina starea celulelor ramase in viata, si sa cumperi doar un 3s similar

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 07 May 2018 - 06:14 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 07 May 2018 - 07:16 PM

Sincer, nu prea ma interesează dimensiunea pentru ca o sa car bateria într-un mic rucsac și ma conectez direct la rucsac, bateria este băgată în cadrul trotinetei unde stai cu picioarele și la căzături gropi etc bateria este afectata într-un fel.... As merge pe lifepo4, cu 8 celule mă fac cu un pack de 24v si 16Ah
0

#28 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2018 - 08:35 AM

Poti lua celule LIPO de 5000mah de la Hobby si iti faci singur un 7s ( 48 USD) sau 7s2p ( 96 USD) + transport din EUROPA
https://hobbyking.co...ingle-cell.html

Aceasta postare a fost editata de MR-JW: 08 May 2018 - 08:36 AM

0

#29 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 May 2018 - 08:44 AM

la lifepo4 iti mai trebuie si charger dedicat... dar banuiesc ca betmen stie mai bine...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#30 Useril este offline   FLUERARU 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 27-October 10
  • Gender:Male
  • Location:București

Postat 08 May 2018 - 05:22 PM

Nu zici rau renatoa, dar sincer nu ma încântă 5A.... Cauza pentru care vreau sa merg pe celule lifepo4 38120 sau 40152 este ca din ce am citit au viata foarte lunga ( pana la 3000 de încărcare / descarcare, deci 8-12 ani de funcționare dacă ai grija de ei)... Sincer am auzit ca viata unui acumulator li-po este undeva pe la 300 de încărcare / descarcare (doar am auzit contrazicem - a tu cu o alta valoare)
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro