Modelism - RHC Forum: Cryptocoins si alte "abureli" digitale - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Cryptocoins si alte "abureli" digitale

#91 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2018 - 09:38 PM

Acum poti sa ti le faci la preturi avantajoase. Preturile la placile video Radeon 580 au scazut drastic. De fapt au ajuns la pretul corect, poate si ptr ca nu mai tenteaza mineritul de cand a cazut si Ethereum. "Dezastru pentru investitori: Pierderile din piaţa criptomonedelor ajung la 640 de miliarde de dolari" https://www.zf.ro/bu...dolari-17514963


0

#92 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 11 September 2018 - 10:00 PM

Care piedreri?

Persistă ideea că dacă nu câştigă înseamnă că pierd.
Eu zic că pot pierde doar ceea ce deţin.

În primăvară vroiam să-mi iau câteva 1070-uri (KFA Katana... şi acuma îmi plac cum arată ^_^ ) dar n-am luat că nu mă mai ţinea reţeaua. Acum că urmează să cresc capacitatea la priză... aştept să văd cum dă din coadă RTX şi Vega-urile la 7nm...

RX-urile or să cam putrezească după asta... am un amic care nu reuşeşte să dea două 480-uri reference cu 800 de lei bucata.

Lăcomia retailerilor, în schimb... bites back like a rabies sick bitch :rofl:
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#93 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 12 September 2018 - 10:10 PM

Cum spuneam, acum mai traiesc doar cei cu asicuri. E o competitie nu o excursie cu scoala unde se da diploma de participare tuturor.
0

#94 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 13 September 2018 - 01:38 AM

de zec. că de orice altceva dă cu minus acuma :))
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#95 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 September 2018 - 08:44 AM

Spuneti-i astuia ca nu a pierdut...

https://money.cnn.co...ctim/index.html

Dar deh, lacomia... duce la tulburari de judecata... cand avea 500.000 nu l-a dus mintea sa isi traga deoparte investitia initiala, acum il durea capul doar ca nu s-a retras la timp.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#96 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 16 September 2018 - 11:32 AM

... stai că nu pricep.
Deci Tilică ăsta, în noiembrie 2017, a cumpărat vreo 15-17btc cu 120k usd. (7-8k/btc)
Asta înseamnă că în în decembrie avea echivalentul a 290-320k usd. Câ în intervalul noiembrie-decembrie a urcat de la circa 7k la 19k.
De unde juma de milion?

În esență, acum ar fi avut un minus de 20k
Bine că dacă s-a mai jucat și la ruletă și la poker cu alturile... văd unde s-ar duce restul de 100k.

Așa pot să zic și eu că am pierdut vreo câteva de milioane pentru că nu m-am apucat de minat în august 2009.
Cu calculatoarele pe care le aveam atunci făceam 100mh/s ca popa. Și fără să consum 1-2MW/lună.

Deci am pierdut chiar și 75 de bitcoin pe lună! :rofl:
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#97 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 18 September 2018 - 11:25 AM

Moamă !!! Am pierdut o groază de bani că nu joc la Loto. :rofl:
Dacă nu ar fi lumea plină de fraieri, cum s-ar mai îmbogăți "capitaliștii ăștia fără scrupule"? :pardon:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#98 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2018 - 02:26 PM

Ala a pierdut mai mult decat "ce ar fi castigat", si-a pierdut economiile ptr pensie. Vorba lui Renato, tipul trebuia sa-si recupereze investitia initiala cand a putut, dar in lacomia lui a lasat acei bani in continuare la rulaj. Acum e prea tarziu.





0

#99 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 November 2018 - 01:07 PM

... si nu produce nimic...

https://cointelegrap...-mineral-mining
... cu picioarele pe pamant ...
0

#100 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 07 November 2018 - 02:04 PM

Nici mineraliștii nu produc ceva.
Nimeni nu produce. Doar extrag și transformă.

La fabrica de lapte nu se fabrică (încă) lapte. ;)
https://truththeory-com.cdn.ampproject.org/ii/w680/s/truththeory.com/wp-content/uploads/2018/02/pasted-image-0-600x445.png

La fel ca orice altă formă de exploatare.

O știi pe aia cum că, în comunism, unii îi exploatează pe alții iar în capitalism e exact invers? :D

Câtă vreme, cineva, undeva, o să dea caș afumat pentru pietricele albastre, altcineva va face pe dracu-n patru să producă pietricele albastre.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#101 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 09 November 2018 - 04:04 PM

Ce destepti sunt oamenii politici, transforma banul public in vila personala, vacante merțan...

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 09 November 2018 - 04:05 PM

0

#102 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 09 November 2018 - 04:08 PM

Dap... și asta e o formă de minat. Minezi banii prostimii. La fel ca loteria și păcănelele.

Dar asta, din partea nobilimii, se întâmplă de milenii...

Aceasta postare a fost editata de Săndel: 09 November 2018 - 04:09 PM

- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#103 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 21 November 2018 - 07:44 PM

Cum e babaietzi cu BTC-ul asta care s-a depreciat de 3x de la inceputul anului?... De ETH nu mai zic.... ca asta s-a "apreciat negativ" de vreo 10x....
Daca stai stramb si cujetzi drept vezi ca istoria are prostul obicei de a se repeta;
- prin 2000 lumea de-abia iesise din sperietura cu Y2K ...a ajuns la concluzia ca pastilutzele alea de siliciu sunt viitorul omenirii ...si s-a ajuns la "dot com bubble"
- prin 2008 bancherii au zis "credite mokka pentru tot poporul ...bai ce idee buna" ...si asa s-a ajuns la criza sub-prime
- prin 2017-2018 s-au mai trezit unii cu "criptolovele ...blockchain ... ce idee geniala ...cumperi criptomonede si astea cresc de parca le-ai pus drojdie...sau minatul....curat fabrica de bani ...intr-un an iesim pe plus"...." ... si sunt semne ca vine iar o criza globala (asta pentru kidzii care se vor trezi ca au "virtuale" taman cand ar fi trebuit sa aiba ceva "reali" la pusculitza)
Ce au astea 3 in comun? Va dau un indiciu .. Dire Straits are o melodie faina ... "Money for nothing"
0

#104 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 21 November 2018 - 07:50 PM

Ceva material pentru reflectie, sintetizat pe o pagina
https://www.coingeck...w=all_time_high
Uitati-va la coloana aia cu rosu si incercati sa va intelegeti ce inseamna...
si daca aveti rabdare exista un Last in coltul din dreapta jos ...tabelul ala are 3406 linii pe 35 de pagini. Si al naibii toate sunt pe rosu....

Aceasta postare a fost editata de ender67: 21 November 2018 - 07:53 PM

0

#105 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 November 2018 - 07:54 PM

Cine stie ce e aia Dire Straits nu mineaza ;) Coincidence, maybe...

Da, da' unele sunt mai rosii ca altele... si baietii destepti stiu sa castige din diferentialul de pierdere ;)
Un "bursier" ti-ar zice ca rosu e time to buy... doar ca nu si-au atins potentialul inca...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 21 November 2018 - 07:56 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#106 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 21 November 2018 - 07:56 PM

Nu.

Chestiunea e mult mai simplă:
De când merge omul pe două picioare a căutat să meargă be banii vecinului.

Cu Bitcoin și Shitcoin-urile apărute după, unii au văzut posibilitățile acestei idei alții au văzut, majoritatea, dolari americani.

Lăcomia nu are leac și bula din iarna trecută e dovada.

Bitcoin nu este despre USD. Bici Euro sai Yuani. Dar câtă vreme, oamenii se uită numai la echivalentul în dolari a bitcoinului, bitcoin nu funcționează cum a intenționat Satoshi.

Încetați să mai numărați btc în usd și atunci lucrurile or să se schimbe.

p.s. ultimul picaj e cauzat de doi factori: războiul bch-bsv și, ceva cu efect întârziat, tusd.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#107 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 21 November 2018 - 07:59 PM

Si sa va zic de ce am postat iar aici ...sunt in Schiphol si am vazut la magazinul de eletronice (pentru cine nu stie Schiphol e capitala mondiala la "crappy useless overpriced electronics") Ledger Nano S la oferta de black fraierday ... gogu://"ledger nano s" sa vedeti cu ce se mananca....
0

#108 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 21 November 2018 - 08:04 PM

Vezi postarearenatoa, la 21 November 2018 - 07:54 PM, a spus:

Cine stie ce e aia Dire Straits nu mineaza ;) Coincidence, maybe...

Da, da' unele sunt mai rosii ca altele... si baietii destepti stiu sa castige din diferentialul de pierdere ;)
Un "bursier" ti-ar zice ca rosu e time to buy... doar ca nu si-au atins potentialul inca...


Nu cred ca un "miner" are notiuni avansate gen arbitraj ... sau ca strategiile de bursa se aplica la cryptolovele.
Si la arbitraj sunt niste reguli, trebuie sa dispui de fonduri solide si daca te intinzi mai mult decat te tin lovelele sau neuronii treci urgent de la "castiguri constante mici spre moderat" la "uau...unde a disparut miliardul ala?". S-a intamplat si la cateva banci mari ...unele si-au schimbat numele / proprietarul pe chestia asta...

Aceasta postare a fost editata de ender67: 21 November 2018 - 08:07 PM

0

#109 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 21 November 2018 - 10:25 PM

Cryptolovelele au facut asa cum am prezis acum ceva vreme cu gif-ul ala - au crescut ca sa cada mai tare. Cuiva nu i-a placut gluma, acum cred ca rade.
Minatul merge la fel si inainte si dupa scaderea din ultimele zile(prost, dar merge). Am plasat din riguri pe la rude, dam curentul 30-70 si aia e, mai scoatem un ban si de acolo. Eu scot curent ieftin si profit la final de luna, ei scot caldura mai ieftina pt iarna.
Iar lovelele reale... aparent unii n-au auzit de trading pe CFD-uri. Ca e in crestere sau in scadere, se pot face bani pe unul din cele n site-uri de trading cu leverage x5...x1000. Decat sa astepti dupa actiunile apple. dow jones etc mai bine shortezi un btc ca e destul de sigur ca scoti ceva. Inclusiv hardforkul BCH era 101% predictibil - NU se face mai baieti hardfork unde nu se intelege lumea la un coin in top 10 - e clar ca se duce de rapa tot.
Eu am avut grija sa shortez la timp ce btc/eth aveam, din caderea de 80% fata de ian 2018 sa zic ca am cazut cam 30%-40%. Timp de 2 ani pot sta cu bitii pe loc, pana o sa merite vandute 4 ever.
0

#110 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 22 November 2018 - 03:01 AM

Aparent unii se considera foarte destepti si pe ceilalti "mai putin destepti"...
Oare de ce oi fi bagat eu o chestie financiara intre doua chestii de calculatoare?
Daca acea criza din 2008 (care e cunoscuta drept criza sub-prime) s-ar fi limitat strict la mecanismul care a declansat-o (bula imobiliara, credite ieftine acordate fara discernamant de banci si alte institutii de creditare si fraieri care s-au intins mai mult decat puteau duce ).... ar fi fost perfect. Piata s-ar fi auto-reglat intr-un timp relativ scurt (fraierii ramaneau fara case pe care nu si le puteau permite , bancile se trezeau pe cap cu o gramada de case pe care le scoteau rapid pe piata, scadeau preturile caselor si chiriilor ..cu ceva efecte colaterale in in constructii si materiale de constructii). Dar nu...niste baieti destepti au zis sa se joace un pic si sa ambaleze creditele neperformante in pachete frumos ambalate si pus eticheta de "marfa extra" pe el .... si asta cu ajutorul CFD-urilor. Si cand CFD-urile astea au ajuns prin alte cotloane ale sistemului financiar (gen fonduri federale imobiliare sau societati de asigurari sau fonduri de pensii)... ei, circul a fost gata si efectul de domino garantat. La nivel global.
Daca tu crezi ca se mai pot face bani cu crypto si CFD, short si alte chestii de genul asta ...spor la "hodl"-uit Ceea ce nu intelegi tu e un mecanism destul de simplu, "the greater fool" ( a fost explicat foarte misto intr-un episod din Newsroom).
Cum ziceam mai inainte, un club relativ restrans de "baietzi destepti", o schema cu un vag iz piramidal / Ponzi, un numar din ce in ce mai mic de noi membri ("the greater fool") ...se cam ajunge la o stare de echilibru. Stii zicala aia cu fraierul la masa de pocher? Cand de un an tendinta e tot in jos , in jos..si mai jos... ce credibilitate mai are mantra aia cu "hodl 4 ever"? Cati vor "hodl" si cati vor arunca crypto pe piata (sporind deprecierea)?
Eu zic sa te apuci de loto ...ca acolo mai ai ceva sanse de castig.
Sau mai bine reciteste cu un ochi critic topicul asta de la inceput ...sa vezi cum au evoluat postarile / pozitiile / predictiile tale si ale colegilor de pe forum care au catadicsit sa iti spuna parerea lor sincera despre fenomen ... si asta numai in 6-7 luni.
0

#111 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 22 November 2018 - 10:16 AM

Sunt constient ca altii fac legea pe piata, dar daca intuiesti bine ce va urma ai de castigat.
Am zis de mult ca se va prabusi piata, am luat de atunci masuri, fie vindeam/cumparam mai ieftin fie vindeam si tineam la saltea.Evident ca n-am un glob magic cu ceata care-mi zice ce sa fac, de aia am si pierdut o parte semnificativa din profitul din iarna 2017.
Ideea e ca toate sunt aranjate. Baietii destepti au umflat btc'ul, lumea s-a apucat de minat, au procurat ce monede au dorit cu niste costuri fantastice iar acum baietii destepti fac claie peste gramada de btc minat din greu cumparat la pret de alune, numai bun de vandut la urmatorul bull run, asta daca nu si-au gasit ceva si mai profitabil decat telenovela asta.

Cat despre loto, nu mai stiu cat dadea calculul ala combinatii de 49 luate cate 6 dar e mai sigur ca se va dubla btc fata de pretul de azi decat sansele sa scot inapoi banii pe biletul de loto.

Cu CFD-urile se fac bani de mult, bine banii de obicei ii fac cei care ofera CFD-uri dar asta e alta treaba. Sunt la fel de populare ca pariurile sportive, si alea au lipici la romani de vezi cate 2 pe o strada.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 22 November 2018 - 10:19 AM

0

#112 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 22 November 2018 - 10:45 AM

Bre, eu am un glob magic și toată viața mi-a șoptit: "Bagă la saltea! Bagă la ciorap! Bagă la cap!!!"

Carpe diem și când poți, bagă la ciorap.
Lăcomește-te și n-o să ai ce pieptăna pe globu magic ;)

Și bre, repet... probabil...
Pe orice fel de burse/piețe, pentru ca un undivid să câștige, alt individ trebuie să piardă.

În afară de USD și TUSD, toate celelalte monezi sunt într-o cantitate limitată.

Și cârcotașii or să le afle valoarea când vor avea 0.00000000 bucăți în portofel.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#113 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 27 November 2018 - 09:24 AM

Io zic să fii hotărât tată. Sapă cu spor la Bitcoi(n). Fără număr. Nu ne băga în seamă că suntem doar o gașcă de invidioși care nu suntem în stare să găsim algoritmul târnacopului digital și murim de ciudă că se mai îmbogățește unul, numai noi nu. ;)
O singură, mare, rugăminte am. Dacă-ți cumperi vreo mașinărie care zboară datorită altor reacții decât cele cu aerul, ia-mă și pe mine-n zbor. Nu ne trebuie aprobări, sau alte cele că nu e aeronavă.

Mda. "Sic transit gloria <<mund zu>>"

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 27 November 2018 - 09:25 AM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#114 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 27 November 2018 - 12:51 PM

A fost o data ca niciodata...
Booom asta al btc , a fost din cauza ca au fost multe gaste , nu multe foarte multe ,ci carduri intregi de gaste , dar cand a batut vantul peste ele , au cazut toate , si s-au transformat in ratustele care eraqu inainte de a se considera o gasca ca si seful suprem care le-a condus , LACOMIA de a se crede un GASCAN ...Oricum ar fi , poate in 20 de ani btc o sa mai aibe un boom nou , sau poate si mai devreme , daca se gasesc multe pasari migratoare sa finanteze comitetul gastelor grase , care au condus cardul de gasculite visatoare , si lacome .Omul este foarte adaptabil la ideea de a face profit din ceea ce numeste dansul prostia altuia , dar daca se vede atent din alta perspectiva , adica din afara ograzii ,si dansul este in aceasi cotet cu cel pe care il considera mai prost ca el .Toti avem vise , si cateodata le realizam ,altadat , din cauza cetii , nu vedem drumul pe care sa o luam , si de obicei cadem in cate o gropita unde ne impotmolim ceva timp .



Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#115 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 November 2018 - 01:13 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 27 November 2018 - 09:24 AM, a spus:

Mda. "Sic transit gloria <<mund zu>>"


In general nu prea "pun botul" la chestii germano-latine sau latino-germane (cu o singura exceptie numita Roemer Quelle da' aia parca e austriaca...) ... dar asta e buna ...



0

#116 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 November 2018 - 02:15 PM

20 ani... lol... FNI a aparut imediat dupa crash-ul Caritas... cu succes deplin !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#117 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 27 November 2018 - 02:30 PM

Noi, în anul 2000,
Când nu vom mai fi copii...


Cine a fost pe fază și-a luat Lambo.

Personal voi sprijini lumea crypto până la ultimul block.
Că urcă ori coboară cotația btc-usd, mă doare-n statele unite.
Nu mă interesează cât consideră Amerika că ar costa un Satoshi.
Am învățat că, atâta timp cât cineva îmi dă un kil de mălai pentru altceva și pot produce acel altceva, ori pot participa la producție... fac mămăligă. ;)
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#118 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 27 November 2018 - 08:39 PM

Tare-mi place cum sunt mai afectati necredinciosii decat cei care au bagat si scos bani din treaba asta.
"Roata se invarte, exemple sunt multe, cu sufletul la gura asteptam sa se intample." Ca tot va plac citatele :p
0

#119 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 November 2018 - 09:15 PM

Bai Sandele,

Ce faci tu cu banutii tai te intereseaza personal. Probabil la 35 de ani ai ceva griji legate de 1-2 copii, chirie sau rate la banca ... sau poate ma insel si esti un tanar antreprenor de succes cu care ne putem mandri. Si Ciprian97 la fel ...dar la el mi se pare mai mult ca nu prea a trebuit sa munceasca pentru banii pe care zice ca i-a bagat in rig-uri. Poate va atrage aspectul asta speculativ ...taman chestia care pe noi astia sariti de 50 ne cam "atrage negativ".
Cand ai copii de varsta voastra (la studii in UK ...si nu vor sa se intoarca in Romania) si mai faci parte si din generatia "decreteilor" crede-ma ca ai alte prioritati decat sa vezi cat mai valoareaza azi niste "biti" (BTW ...cat de sigura e "wallet"-ul in care va tineti "averea"?...hard-urile se mai strica, nci in SSD sau in drive-uri USB nu poti fi 100% sigur). Cand esti intr-o situatie de genul asta te gandesti mai mult cum sa economisesti pentru o pensie privata ...si de fapt aici voiam sa ajung. Nu cred ca exista fonduri de pensii care sa isi bage in protofoliu BTC sau alte mascari de genul asta.
Acum vreo 6 luni bagam niste cifre:

Market Cap 122.50 B
Volume 8.82 B
Circ. Supply 17.03 M
Max. Supply 21.00 M
DayLow 7,119.84
DayHigh 7,888.66
52 Week Low 1,503.07
52 Week High 16,892.3

Sa vedem cum stam dupa 6 luni:

Market Cap 58.29 B
Volume 6.01 B
Circ. Supply 17.40 M
Max. Supply 21.00 M
Day Low 3200.4
Day High 3650.3
52 Weeks low 3168.63
52 Week High 16892.34

Deci:
- au mai aparut ceva btcoini in circulatie (17.03M => 17.40M)..deci avem o "inflatie" de 2.17% pe 6 luni
- ...dar valoarea in EUR e mai putin de 50% fata de acum 6 luni
- tot instabil in cursul unei zile...ba chiar mai instabil (acum 6 luni vreo 10%... azi vreo 12-13%)
Deci ...cum arata o "investitie" care in 6 luni isi injumatateste valoarea ...iar in cursul unui an scade de 5 ori? Cred ca e o chestie foarte buna pentru "pensie"...
Si apropo...cand o sa poti sa pui in farfurie ce cumperi cu cryotoshit ...atunci mai vorbim.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 27 November 2018 - 09:18 PM

0

#120 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 27 November 2018 - 10:28 PM

Pe basca mea, dar ţi-am zis eu sau am zis eu cuiva să investească în bitcoin? Adicătelea să cumpere BTC cu CAŞ? :))
Afară de faptul că accept şi ofer fără reţineri BTC pentru bunuri şi servicii, care e altă poveste.

Consider că nu este doar ceva cu care te joci pe bursă.
Susţin ideea anarhistă de descentralizare, înţărcarea de dependenţe şi revoluţia împotriva tolalitarismului şi a monopolului.

Acuma mă gândeam să ataşez o poză cu mămăliga, de ieri e drept. :)) Dar hai să nu exagerăm.
Zic aşa: F64.ro, evomag.ro, pcgarage.ro, btcfactura.ro, bitcoinromania.ro şi sporadic, pe toate talciocurile online se acceptă şi se oferă crypto.

Bitcoin (şi restu) sunt unelte. Că unii aleg să-şi de-a peste un deget de la picior sau că aleg să contruiască ceva...
Faptul că fluctuează atât de mult (0-1000-100-19000-3600...) nu spune decât că mulţi au intrat în horă şi unii au mai mult bitcoin decât trebuie.

Fiindcă nu sunt monede reglementabile (chiar nu sunt), permit confortul detaşării celor cu prea mulţe fise criptice. Şi se distrează sau se răzbună, se bat şi se împacă. La final de zi, ăştia învârt mai mulţi bani decât PIB-ul nostru.

Vorbeşti de inflaţie. Da, pe termen scurt este posibilă şi probabilă. Dar pe termen lung, şi m-am restras, reamintesc următoarea cifră: 21000000.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro