Modelism - RHC Forum: Cryptocoins si alte "abureli" digitale - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Cryptocoins si alte "abureli" digitale

#31 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 14 May 2018 - 02:10 PM

Luna trecuta i-au trimis in judecata pe mai multi posesori de detectoare de metale, pentru prospectiuni neautorizarte (de aur, ca tot dadurati exemplu situatia aurului). Doar pentru prospectiuni, ca minerit n-au apucat sa injghebe.
A la cart, treziti la sase, cautati adinc in batatura, si saltati in pijamale. In cazul lor a fost o buna modalitate sa-si faca poza din fata si din profil, cu numar la gat.
0

#32 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 May 2018 - 02:21 PM

Vezi postareaCiprian97, la 14 May 2018 - 01:53 PM, a spus:

Sunt curios daca poti trece intr-un contract de orice fel, la pret, 1 BTC. Atat, fara altceva. N-am prieteni notari, dar nu vad de ce n-ar merge...


Probabil notarul va trece contravaloarea BTC intr-o moneda acceptata de ambele parti, la momentul tranzactiei. :unsure:

https://goanadupabit...in-romania.html

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 14 May 2018 - 02:23 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#33 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 14 May 2018 - 02:47 PM

Material de citit:
https://news.bitcoin...oin-in-romania/
https://cbc-it.ro/cr...urrency-mining/
https://www.romania-...urrency-mining/
https://99bitcoins.c...cryptocurrency/
https://www.hotnews....-impozitare.htm
https://velicu.eu/ju...t-codul-fiscal/
Se pare ca nu sunt inca reglementari clare...dar la ce foame de bani are partidul-stat si la ce zgmot de fond a fost in media in ultimul an despre criptolovele n-ar trebui exclusa posibilitatea sa devina un domeniu de facut bani foarte usor pentru stat....
0

#34 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 May 2018 - 02:57 PM

cryptoNovele... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#35 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 14 May 2018 - 05:54 PM

C`o fi, c`o pati, momentu e acum cat statul se scarpina cu doua maini ce sa faca sa mulga si de aici ceva. Si cand s-o prinde, lichidam tot si ne gasim altceva de facut.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 14 May 2018 - 05:56 PM

0

#36 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 May 2018 - 08:40 PM

Vezi postareaCiprian97, la 14 May 2018 - 05:54 PM, a spus:

C`o fi, c`o pati, momentu e acum cat statul se scarpina cu doua maini ce sa faca sa mulga si de aici ceva. Si cand s-o prinde, lichidam tot si ne gasim altceva de facut.


Salutare! La asta doream sa ajung inca din primul meu post. Momentan legislatia este in aer, nimeni nu poate face nimic impotriva curentului. Se descurca doar cei care misca ceva. Activitatea este pe val. Intrebarea mea era ce se va intampla cand statul si sistemul bancar isi vor baga codita. Pentru ca nu mai este mult si se va sari peste moneda electronica. Se vor face tranzactii direct produs material (existent fizic), contra criptomoneda. Nimeni nu vrea asta daca nu poate suge (precum se intampla acum pentru orice muritor cat timp traieste si respira) si de aici ziceam ca va incepe lupta. Vad doua posibilitati. Ori oficialitatile prind momentul si se implica pe post de jucatori ori vor face tot posibilul sa interzica activitatea. Deja unii mai seriosi se implica si aici apare incurcatura. Oficialitati contra oficialitati contra particulari. Totul la adapostul anonimatului, cu interese mari in spate. Deja imi aduc aminte de "Jocul foamei". Spor la treaba tuturor! Raman la ideea ca urmeaza un mare cutremur financiar pe tema asta. Spor la treaba tuturor!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 14 May 2018 - 08:41 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#37 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 May 2018 - 08:51 PM

Sa ii vedem pe ai nostrii smecheri razboindu-se cu asa ceva...

https://globalcoinre...cryptocurrency/

Mai curand o sa il foloseasca la cerut spagi...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#38 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 May 2018 - 09:11 PM

Sincer, am intrat pe link dar n-am citit pana la capat. Nu stapanesc bine nici engleza nici domeniul asta de care discutam. Sunt extrem de bucuros ca se intampla ceva. Mai devreme sau mai tarziu trebuie sa se schimbe ceva legat de aspectul asta de asuprire a omului de catre om sau de catre altceva. Eu nu vad logica sa pletesc impozit pe venit. Nu o inteleg sub nici o forma. Nu inteleg de ce trebuie ceva denumit generic STAT sa primeasca bani in urma unui schimb intre doua parti, unde nu are nici un amestec. Schimb un mar pe o para, statul imi ia mie din munca pentru ca am primit o para si celuilalt exact la fel ca a primit un mar. As intelege ceva impozit pe profit, dar nu se intampla asta. Nu vorbesc de profit ci de schimburi echitabile, egale ca valoare.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 14 May 2018 - 09:12 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#39 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 14 May 2018 - 09:18 PM

USA's war on drugs le mananca multi multi bani si nu le iese. Si cu traficul de oameni se chinuie si tot nu le iese. Daca nici ceva tangibil nu pot opri si aparent mult mai daunator decat aburelile digitale, nu stiu ce sansa au sa opreasca ceva existent doar in milioane de device-uri.
Poti taia netul intr-o tara dar te da jos poporul cu mult inainte sa ajungi acolo. Poti impozita simpla posesie a unei monede crypto, dar ce te faci ca exista si monede 100% anonime in care fiecare e cu ale lui si nu se poate uita in buzunarul altuia. Poti zice ca minatul e ilegal (scoti placile video si procesoarele in afara legii LOL), dar cu 1/2/3/10 tari in care minatul e ilegal NU distrugi fenomenul.

Sau poate se apuca guvernul SUA sa cumpere 20 milioane placi video sa lanseze un atac 51% asupra unei monede pana o corup total si se duce totul de rapa... insa nu cred ca ai cum sa lansezi un atac 51% asupra blockchainului de BTC, nu ai cum sa pui mana pe atatea ASIC-uri decat daca le confisti pe toate cele existente.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 14 May 2018 - 09:21 PM

0

#40 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 May 2018 - 09:32 PM

Exact asta imi place si mie. Si tocmai din cauza asta am zis ca ceva o sa se intample, candva. E greu sa te dezveti de borcanul cu miere.
Doar ca eu ma descurc mai mult cu partea materiala, la modul ca ce-i in mana nu-i minciuna.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 14 May 2018 - 09:34 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#41 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 May 2018 - 02:21 PM

Poftim, unul si bun, OneCoin... astia nu se lauda ca au mai mult de (d)oua... :)

http://incont.stiril...hivalentul.html

Sa vedem de unde-i apuca si ce le fac.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#42 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 May 2018 - 02:43 PM

In timpul asta ...UE lucreaza, ca noi sa dormim linistiti :)

https://www.hotnews....electronice.htm
... cu picioarele pe pamant ...
0

#43 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 16 May 2018 - 06:52 AM

Dacă vă uitați bine, o să observați că în Europa se încearcă mai mult protecția cumpărătorului de criptomonedă. Tocmai caracterului ei, transformarea acesteia într-o valută curentă lasă urmă electronică și în consecință asemenea venituri pot fi urmărite ușor. Nu le declari, nu e mare problemă. Asta în Europa. În majoritatea statelor vine administrația financiară, "te trage de urechi" fără să ți le înroșească prea tare și colectează ce au de colectat. Să te ferească Scaraoschi să faci așa în SUA. Vine fiscul, își ia partea, mai colectează și o amendă consistentă, te acuză de evaziune și cel puțin trei ani te trimit în concediu într-o stațiune de siguranță, iar când termini concediul îți dai seama că ești cu mult mai sărac decât la plecare.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#44 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 16 May 2018 - 10:10 AM

O intreaga conspiratie.
Vand pokemoni :))
Citind aici, defapt incep sa cred ca pokemonii erau reali :drinks:
Noi cei de 40 abi avem vorba, ce-i in mana nu-i minciuna , iar cei de 20 de ani traiesc intr-o lume virtuala

Aceasta postare a fost editata de Zeus: 16 May 2018 - 10:14 AM

Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#45 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 May 2018 - 10:15 AM

Sa bea ei bere virtuala... eu prefer sa ma umplu de spuma pe barba :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#46 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 16 May 2018 - 11:51 AM

Vezi postareaZeus, la 16 May 2018 - 10:10 AM, a spus:

Noi cei de 40 abi avem vorba, ce-i in mana nu-i minciuna , iar cei de 20 de ani traiesc intr-o lume virtuala


Pe principiul asta salariul il cereti la inceput de luna pe luna? Cum de acceptati sa fie pe luna trecuta? Dar conturi bancare/bani scripturali folositi? Depozitele bancare tot vrajeala sunt? Punctele de pe permisul auto tot minciuna sunt, ca nu poti pune mana pe ele ?


Atat de multa increde poate avea cineva in sistemul bancar care "genereaza" bani pe baza de dobanzi exorbitante si comisioane la tot pasul? Uitati-va doar la cata avere strang o mana de oameni la nivel global din sistemul bancar, alimentat de lipsa de educatie a oamenilor. Oferte de credite de genul "in 2 ore ai banii" sunt cel mai bun exemplu...

Nu-i bai,nu cred ca reticenta la nou nu tine mult intr-o populatie cu spor natural pozitiv, internetul e peste tot si au wi-fi pana si la gradinita.
Doar cat vad pensionarii cu "portmoneu" ca se cauta dupa 1-5 lei la supermarket si tin pe loc toata coada de oameni ma apuca toti nervii pe toata generatia 50+... ffs exista card contactless care nu cere rest si nu dureaza 5 ani pana se numara bancnote de 5-10-50 lei. Iti vine salariul/pensia pe card, tii o bucata de plastic in "portmoneu" si o scoti la tot pasul, ba chiar daca-ti fura geanta n-ai pierdut decat obiectul fizic fara valoare, faci jogging pana la banca si ceri blocarea cardului.
Ah, cand ai toata ziua la dispozitie sa faci piata si mai ai 5-10 ani pana il vezi pe Sf Petru probabil ca n-ai de ce sa-ti bati capul cu tehnologia.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 16 May 2018 - 11:54 AM

0

#47 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 May 2018 - 12:34 PM

Iti urez pierdere cat mai grabnica a contactless-ului, ca sa ti-l goleasca vreun smecher cu 50 ! de cumparaturi sub 100 lei (pentru care nu se cere pin ;) ) efectuate intr-o ora, pana sa apuci tu sa il blochezi... caz real !

Am blocat instant aceasta nepretuita facilitate, sa o folosesca generatia "fanta se vinde singura" caruia ii e lene sa tasteze un pin, ca tine coada in loc ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#48 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 16 May 2018 - 12:53 PM

In orice sistem de securitate omul e veriga cea mai slaba ! Cardul meu stie sa accepte maxim o tranzactie fara pin pe zi si sta in husa telefonului, il vad de zeci de ori pe zi.
0

#49 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 16 May 2018 - 01:33 PM

Cipriane, ești în urmă cu tehnologia. :rofl: Card ? Trebuie să mă gândesc bine unde e că de doi ani plătesc cu telefonul.
În ceea ce privește banul, că se numește BTC, RON, ori EUR, indiferent de modalitatea de plată, e "aceeași Mărie cu altă pălărie.
Tocmai virtualizarea monedei este periculoasă. Vorbești de bănci, comisioane și faptul că-ți dă împrumut chiar și pe loc, dar nu asta e măgăria. Tu contractezi un împrumut și plătești rate la niște bani inexistenți. Banca nu are banii respectivi și nici nu-i va avea până nu-i dai tu sub formă de rate. Asta este marea păcăleală și una dintre cauzele majore ale crizelor economice.
Criptomoneda va cade, cu surle și trâmbițe, dar asta doar când valoarea lor totală va fi destul de apropiată de "datoria publică" a unor state care se umflă în pene, dar sunt falite de mult.

P.S. Eu sunt la 50+, nu la 40+. Contează ?

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 16 May 2018 - 01:34 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#50 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 May 2018 - 03:10 PM

Aloo... reveniti pe pamant, la talpa tarii, unde li se falfaie perfect contactless de realitatea paralela in care traim unii din noi...

Romania cica ar mai avea pe undeva pe la 18 mil. de locuitori, dintre acestia 600.000, cifra mi se pare ENORMA ! sunt fermieri, si, mai tragic... au peste 60 ani, nu +40...50+ !

http://www.economica...ani_153827.html

Vi se pare ca este mai relevant un tineret caruia i se gudura toata mass-media, ca deh, cica ar reprezenta baza consumatorilor de azi-maine, decat aceasta generatie ignorata de toata lumea, mai putin la vot...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 16 May 2018 - 03:12 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#51 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 16 May 2018 - 03:55 PM

http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif
Agricultura (de subzistenta) se subventioneaza, nimic nou pana acum.
Mai socant mi s-ar parea ca in clipa de fata sunt folosite 10 MILIOANE de placi video pentru a mina o singura moneda, si mai sunt multe altele. N-am calculat si pt alte monede, se prea poate sa fie 20-30 milioane de GPU la minat in clipa asta.
Nu cred ca exista atatea placi in sisteme de gaming sau folosite in alt scop.
0

#52 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 17 May 2018 - 07:35 AM

Vezi postarearenatoa, la 16 May 2018 - 03:10 PM, a spus:

Aloo... reveniti pe pamant, la talpa tarii, unde li se falfaie perfect contactless de realitatea paralela in care traim unii din noi...

Romania cica ar mai avea pe undeva pe la 18 mil. de locuitori, dintre acestia 600.000, cifra mi se pare ENORMA ! sunt fermieri, si, mai tragic... au peste 60 ani, nu +40...50+ !

http://www.economica...ani_153827.html

Vi se pare ca este mai relevant un tineret caruia i se gudura toata mass-media, ca deh, cica ar reprezenta baza consumatorilor de azi-maine, decat aceasta generatie ignorata de toata lumea, mai putin la vot...


Pe Pământ ?
Îngrijorător ?
Procentajul de analfabeți și semianalfabeți, manelizați nu este îngrijorător ?
Abia știe să scrie și citește, dar nu pricepe ce, dar are smartphone și facebook. Ba, câte unul își face și VLOG și umple netul de tâmpenii pentru restul idioților de pe planetă.
Uite așa a devenit pământul plat din nou.
E de râs, sau îngrijorător ?
A ! E bine. E o evoluție. Are IPHONE și buricul îi iese din cămașă și "se descurcă bine cu școala vieții".
Stai ! Încă o evoluție: și-a luat PC și face minerit de criptomanele că e la modă.
(Nu te umfla Cipriane că nu fac referire la tine).
Dacă-i întrebi de Giordano Bruno, sau Copernic îți zic că au auzit și o să-și ia și ei ceasuri de alea.
Dacă-i întrebi de Tesla, ori știu de mașina electrică, ori se gândesc la instrumentul de zdrobit "ouțe".
Îngrijorător ? Credeți că vorbesc doar de români ?
Masă de manevră. Sclavagism modern evoluat în sistem binar și măsurat în Giga-ignoranță.
Nu-i bai. Mai erupe un vulcan și ne liniștește pe toți.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#53 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 17 May 2018 - 01:12 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 17 May 2018 - 07:35 AM, a spus:

Nu-i bai. Mai erupe un vulcan și ne liniștește pe toți.


Marte si Terra se plimbau in jurul soarelui. La un moment dat sunt mai aproape si Marte o intreaba:
-Draga mea, ce mai faci?
-Rau.
-De ce?
-A aparut umanitatea pe mine.
-A...nu-i grav, va disparea repede.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 17 May 2018 - 01:12 PM

0

#54 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 17 May 2018 - 01:25 PM

Vezi postareadan_mitea, la 17 May 2018 - 01:12 PM, a spus:

Marte si Terra se plimbau in jurul soarelui. La un moment dat sunt mai aproape si Marte o intreaba:
-Draga mea, ce mai faci?
-Rau.
-De ce?
-A aparut umanitatea pe mine.
-A...nu-i grav, va disparea repede.


:rofl: :good:
"Umanitatea" nu dispare că nu vine apocalipsa, doar ceva mai mult frig.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#55 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 17 May 2018 - 01:28 PM

Că tot vorbeam de istoria banilor : https://youtu.be/w8N4xj5idBg

Și a apărut și FMI, ca și FED.

Acum analizați mai în amănunt criptomoneda.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#56 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 May 2018 - 01:50 PM

Niste Howey nu incearca nimeni, ca e pe val... :unsure:

https://www.howeycoins.com/index.html
... cu picioarele pe pamant ...
0

#57 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 May 2018 - 03:32 PM

Si uite asa niste experti intarata populatia impotriva unor mineri pasnici... care nu mai planteaza panselute, ci sug curentul poporului... :p

https://www.digi24.r...ationala-931663
... cu picioarele pe pamant ...
0

#58 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 18 May 2018 - 03:44 PM

Duuuh, corporatistii de prin Pipera sigur stau vara in sauna in birou sa-si faca "that summer body" si iarna sigur nu fac gantere la birou ca sa se incalzeasca.
Nici Casa Poporului care suge 6-7 mil kwh/an nu consuma mult pentru 0-ul barat care-l face...
Si enel si nvidia si amd se plang de minat dar nu se plang de banii frumosi care le intra in buzunarehttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif
0

#59 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 19 May 2018 - 08:57 AM

Vezi postareaCiprian97, la 18 May 2018 - 03:44 PM, a spus:

Duuuh, corporatistii de prin Pipera sigur stau vara in sauna in birou sa-si faca "that summer body" si iarna sigur nu fac gantere la birou ca sa se incalzeasca.
Nici Casa Poporului care suge 6-7 mil kwh/an nu consuma mult pentru 0-ul barat care-l face...
Si enel si nvidia si amd se plang de minat dar nu se plang de banii frumosi care le intra in buzunarehttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif


Vezi că știi ? ;)

Pe de altă parte declarația celor de la Enel este interesantă.
Pe de o parte suntem o societate de consum și în consecință creșterea acestuia ar fi benefică. În particular, România este printre puținele state care produce și chiar exportă energie obținută în proporție de aproape 100% ecologic. Noi producem "energie verde".
Pe cealaltă parte mărirea considerabilă a consumului de energie produce valoare pe două căi principale: - Enel este colector de TVA, iar mărirea consumului înseamnă bani mai mulți vărsați la bugetul de stat. Asta duce la un efect nedorit de companiile cu capital străin și de statele așa-zis prietene. Stabilizează și măresc puterea Leului în raport cu celelalte valute având de această dată o raportare la o producție economică reală. În același timp acoperă cu valoare reală criptomoneda al cărui volum rămâne stabil.
Afirmația că nu vor onora consumul suplimentar generat de minerit este hazardată și ireală pentru că, în principiu, nu poți ști cu precizie cine și pentru ce consumă, minerii fiind abonați casnici. Pentru a ști ar trebui să coreleze niște date care, din punct de vedere legal, nu le poate obține o companie privată, ci doar o instituție de stat în baza unui mandat judecătoresc. Criptomoneda și mineritul nu sunt ilegale, așa că mandat ioc.
Efectele și implicațiile economice, la nivel global sunt mult mai complexe, dar sprijinirea reală a unei economii ca a României, chiar dacă nu e de lungă durată, nu este de dorit pe piețele externe. Interesul este să ne crească nivelul de îndatorare, nu să fie scăzut.
Astea sunt efecte temporare, de scurtă durată (2-3 ani), particularizate pe state de genul României. Cine a lansat criptomoneda a calculat, cu siguranță, și aceste variabile și le consideră un risc calculat nesemnificativ pentru reala țintă globală.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#60 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 May 2018 - 07:17 PM

Cu bitcoiu jos...

https://www.digi24.r...virtuali-932620

PS: as vrea sa imi aud PM-ul pronuntand BC... asa, cam ca 20-20 :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 20 May 2018 - 07:17 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro