Modelism - RHC Forum: Cryptocoins si alte "abureli" digitale - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8

Cryptocoins si alte "abureli" digitale

#211 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 04 January 2023 - 11:29 PM

Ma distreaza sa vad ca incercati sa imi explicati ca pentru idioti care e treaba cu crypto si cum e ultimul trend in IT si cum o sa ne imbogatim toti stand in slip acasa in balansoar la 40 de grade linga rigurile de minat cu placi nVidia/AMD. Sau cu ASIC ultimul model.

In conditiile in care in facultate (pre '89) ma specializasem in grafica computerizata si apoi vreo 15 ani mi-au trecut prin mina cam toate generatiile de placi grafice de la majoritatea producatorilor (am lucrat si la o firma de calculatoare si am facut primele configuratii certificate Microsoft HCL din Romania).

Si sunt familiarizat cu chestia asta pe care voi o numiti "minare" de vreo 20 de ani (chestia asta se chema "distributed volunteering computing", am participat la "Seti@home" si "folding@home", cautati pe net sa vedeti istoria lor).

Si daca ma uit in jurul meu acasa in birou am putere de calcul de peste 100 de core-uri x64 si peste 100 de core-uri ARM (traducere: "am cu ce" sa fac un BTC "cinstit" daca as fi vrut ).

Doar ca in perioada in care "Satoshi Nakamoto" (cica ar detine 750k-1M de BTC care l-ar face sa fie in primii 100 de miliardari ai lumii...dar al naibii e asa de "mandru" de opera lui ca si-a pastrat anonimatul) atragea "intreprinzatorii" in noua cursa a "aurului digital"...eu ma ocupam cu partea asta mai "boring" in IT, hardware si software in zona EMEA pentru chestiile astea "inutile" ca banci, telco, law-enforcement, agentii guvernamentale (inclusiv cateva servicii secrete) si alte firme particulare (de exemplu,firma aia mica din Olanda ASML care face echipamentele de litografiere utilizate la producerea cipurilor din placile nVidia si AMD facute la TMSC in Taiwan ... a fost clientul meu in perioada in care Ciprian incepea sa se joace cu crypto).

Deci daca eu spun "strugurii sunt acri" ...e pentru ca am mancat destui struguri la viata mea si mi-am petrecut mare parte din viata in vie ...nu pentru ca nu ajung la struguri sau nu pot sa imi permit sa cumpar niste struguri.

Fun fact: cryptografia pe care se bazeaza blockchain nu e infailibila, expertii in securitate blockchain sustin ca va putea fi sparta de calculatoare cuantice pina la sfarsitul deceniului sau in maxim 10 ani. HODL?
0

#212 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 05 January 2023 - 12:24 AM

Cel puțin eu nu încercam să-ți explic ție 2sha256 sau blowfish. Astea le ziceam în general pentru mai toți ceilalți care urmăresc.

Ție doar partea cu boomerii că nu înțeleg de ce te-ai simțit țintit.

Și nici nu (mai) caut să conving pe cineva să mineze sau să investească în fise.
Cât am încercat așa ceva, m-am rezumat doar la minat și le-am spus prietenilor cu un dram de cunoștințe în d-ale calculatoarelor, cu ce au, cu cât au, să bage. Unii au băgat, majoritatea nu, nimeni nu s-a îmbogățit dar fiecare a rămas cu ceva chiar dacă doar cu niște experiență.

Iar cei care minează în pagubă acum o fac având un buffer din perioada precedentă.
Paguba nu e așa mare... poate fi privită ca investiție.
Și nu peste tot în lume e un leu treizeci kilowatt-ul.

Eu minez ca să-mi fie cald la picioare. Unde stau nu am contract la gaz și ori e aeroterma ori e calculatorul. Consumă la fel, dau tot atâta căldură, fac tot atâta zgomot.
Dar dintr-unul poate mai iese de-un ssd sau de-un telefon? Dacă nu, măcar nu-mi îngheață țurloaiele.
La monștrii multi-socket cu ecc nu mai dau drumul decât pentru hobby iar ARM-urile nu au voie, la mine în casă, mai mult decât routing și firewall.

*În afară de ăsta din mână. :))
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#213 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 05 January 2023 - 01:37 AM

Cu tine n-am nimic, chiar imi place un mic "debate" pe tema asta (cu argumente mai pragmatice sau mai filozofice).
M-am simtit "tintit" pentru ca ciprian97 a facut o referire (aproape) directa la varsta mea si la faptul ca nu inteleg nimic despre bani si despre IT. Si imi (ne?) zice pe un ton superior (ofensator chiar) ca daca te pricepi (cum ar veni din context ...ca el) poti sa faci bani din orice. Mi-a placut la nebunie reteta aia de castigat 30 de lei in seara de revelion cu un SUV de 30K EUR (da' chitros rau domnu ' Ciprian, nu a impartasit cu noi reteta imbogatirii de revelion decat pe 4 ianuarie si s-a dus naibii oportunitatea asta de afacere). Si ca absolut totul e OK in lumea crypto si ca tot ce zboara se mananca.

Apropo de ARM: eu le folosesc deocamdata la imprimante 3D (klipper majoritatea). Dar in ultimii 1-2 ani se vede tendinta de migrare catre ARM in datacentere, s-a ajuns deja la un grad mare de integrare de 128 core-uri per socket. consumul e mai mic si sunt oferite VM cu ARM de catre toti cloud provideri la preturi cam la 1/2 fata de ofertele x64. HP are disponibile servere cu ARM (HPE ProLiant RL Gen11). Si ce e mai interesant e ca producatorul chipurilor Ampere are parteneriate strategice pentru solutii hibride quantum-clasice pentru cloud-based HPC.

PS: cauta sa vezi COIN (un documentar despre CoinBase).
0

#214 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 05 January 2023 - 08:25 AM

(TL;DR)^2. Daca o ardeam de 6 ani in pierdere cum zici tu ender, deja eram director general la Tarom ca doar de aia stiu sa fie capabili de asa maretie. As lungi paralela si as zice ca e bine de toti cei din Tarom si de nimeni de afara. Hm, parca seamana cu multe altele.

Sa te certi cu batul prin gard pe internet e util tare, de aia nu ma vezi pe mine insirand romane intregi. Time is (insert your preffered thing here). Te intrebai cine ce mai face, ai aflat, nu ti-a placut, mai intreaba peste 6 ani. Nu uita ca cine supravietuieste e cel ce se adapteaza.
0

#215 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 January 2023 - 10:07 AM

https://republica.ro...runcau-cu-banii

Aici au ajuns banii unora...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#216 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 January 2023 - 12:55 PM

Vezi postarearenatoa, la 05 January 2023 - 10:07 AM, a spus:

https://republica.ro...runcau-cu-banii

Aici au ajuns banii unora...


... ceea ce aminteste de "dot-com bubble".

Mai fac doar vreo 2 observatii:

1. cum zicea si Sandel (de fapt si altii) mai sus, nu e nimic inerent "rau" in idea de cryptomonede. Tehnologia blockchain poate fi chiar utila. Problemele apar in impolementarea mecanismelor de "proof-of-work" si "proof-of-stake". As aminti doar doua: costuri energetice f mari (raportul energetic PoW / PoS e cam 1000:1) si de securitate (PoW e mai secure decat PoS). (pentru cine nu stie BTC foloseste PoW , ETH a trecut recent de la PoW la PoS). Nu insist prea mult dar se folosesc si alte mecanisme de consens (Proof of [authority / burn /personhood / space / elapsed time] samd). Fiecare cu avantajele si dezavantajele lui

2. fun fact: comparati numarul de "currencies" in lume (google zice 180 folosite in 197 de tari) cu numarul de crypto-currencies (google zice in jur de 21900 dintre care 9314 active). No comment.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 06 January 2023 - 12:55 PM

0

#217 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 06 January 2023 - 01:21 PM

Păi orice puradel care știe o boabă de java sau C* poate dezvolta o căpușă pe blockchain-ul eth sau o clonă de btc. Adică copy/paste și mici ajustări la Copyright, nume și dacă e chiar versat, la algoritm.
Mai toți care au jucat zarul ăsta, de a produce o fisă nouă, au făcut niște bani. La propriu și figurat. La un momendat nu trecea ziua fără un ico sau trei :))
Că mai toate îs delistate acum și egale cu zero, nu contează, și-au făcut treaba, adică au mutat bani dintr-un buzunar în altul.
Care au rămas, au rămas pentru câ încă mai au potențial.
Potențial de a muta bani.

Și bine lor.

Și sunt sigur că sunt fise ce au mutat bani din buzunarul stâng în cel drept.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro