Modelism - RHC Forum: Etapă W. Cup F5J Palatul Copiilor Brașov Cup - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Etapă W. Cup F5J Palatul Copiilor Brașov Cup Competiție desfășurată sub egida FAI și FRMd. organizator PCBv -A.R.

#31 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2018 - 11:06 AM

Ar fi frumos daca ar fi adevarat dar nu e si nu a fost niciodata; la planoare sau oriunde folosesti un echipament, de la saritura cu prajina pana la Formula 1 pe langa pilot (sportiv) conteaza si echipamentul mai mai mult sau mai putin. La planoare conteaza mult. De altfel nu exista panorul universal de competitie, sunt "build to task"; intr-un fel arata un planor de F5B si altfel unul de F5J.

Vezi postareaViP_Eol, la 09 May 2018 - 07:13 AM, a spus:

Îi tot dați cu Explorere, Pulsar și altele. Pilotul; ăla contează. Ați uitat că Bogdan era să vă bată cu modelul care e acum la junior. ;)

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 09 May 2018 - 11:34 AM

0

#32 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 09 May 2018 - 12:15 PM

Vezi postareastiganas, la 09 May 2018 - 11:06 AM, a spus:

Ar fi frumos daca ar fi adevarat dar nu e si nu a fost niciodata; la planoare sau oriunde folosesti un echipament, de la saritura cu prajina pana la Formula 1 pe langa pilot (sportiv) conteaza si echipamentul mai mai mult sau mai putin. La planoare conteaza mult. De altfel nu exista panorul universal de competitie, sunt "build to task"; intr-un fel arata un planor de F5B si altfel unul de F5J.


:rofl:
Nu mai știți de glumă ?
URA şi la zbor fofezelor !
0

#33 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2018 - 01:01 PM

OK, s-a marcat :)

Vezi postareaViP_Eol, la 09 May 2018 - 12:15 PM, a spus:

:rofl:
Nu mai știți de glumă ?

0

#34 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 May 2018 - 04:27 PM

Vezi postareastiganas, la 08 May 2018 - 08:04 AM, a spus:

In topicul respectiv am gasit tot felul de informatii mai putin zborul. Adica ai ai apucat sa zbori cu el macar odata ?
La Bogdan zboara si inca foarte bine, asta am vazut toti.

Nu l-am zburat ... l-am adus anul trecut la Brasov cu reparatia de la aripa terminata (dar neinfolliat) si sa ma sfatuiesc cu Bogdan referitor la operatia optionala de usurare (schimbat motorul cu reductor de 240 grame cu un GliderDrive de 140 grame si mutare servo profundor din coada sub pilon). Pentru ca Pulsarul avea "potential competitional" mai bun decat ce zbura Bogdan si nu erau sanse sa il zbor prea curand Pulsarul a plecat de la Brasov spre Vaslui.
Eu ma bucuram de 2 chestii:
- ca l-am vazut zburand la concurs (chestie care nu s-ar fi intamplat cu mine prea curand)
- ca reparatiile de la aripi au tinut (ba chiar au supravietuit si unui crash)
Imi place sa construiesc si sa repar si am o satisfactie deosebita cand vad ca dupa reparatie planorul ajunge sa zboare chiar daca nu sunt eu la comenzi (ca tot veni vorba planorul facut de Ionut si pe care l-am luat de la tine a ajuns dupa reparatie cu un fuselaj / boom de la Horejsi la colegul EGI de la Slanic).


Vezi postareastiganas, la 08 May 2018 - 08:04 AM, a spus:

Intreb pentru ca ai acum 2 bucati Xplorer (din care unul e RTF) si imi pare ca ai face orice numai sa le zbori nu.

Cred ca avem standarde diferite despre ce inseamna RTF:
- planorul de la Olvi a ajuns la mine cu servo demontate, cu alt ESC si cu alte pale decat in configuratia in care a fost zburat (si nu aveam nici bateria / receptorul care sa mearga in configuratia sau fuselajul ala)
- pentru Xplorer-ul din Grecia nu aveam baterie si ESC
Si multumesc pentru grija, cand ma voi simti in stare sa trec de la planoare de spuma sau balsa de 100 -200 de euro (si pe care le pot construi sau repara usor) la compozite de 1000 de euro (si la care inca nu am abilitatile sa le zbor sau sa le repar) ... atunci probabil ma vei vedea si pe mine la concurs.
Sau zburand un Xplorer ... intotdeauna am crezut ca e o idee proasta sa pui un incepator sa conduca un Ferarri.
Doecamdata recunosc faptul ca cel putin un Xplorer a fost cumparat cu intentia sa nu il zbor imediat.


Vezi postareastiganas, la 08 May 2018 - 08:04 AM, a spus:

Se pare ca pe 1 Iunie o sa fie alta intalnire concurs F5J, tot la Brasov, ceva mai relaxat.

Pe www.frmd.ro e trecut 2-3 iunie la Satu Nou:
CUPA ARIPILE Atlantis F5J
IORDAN Silviu Iordansilviu2000@yahoo.com 0744490289
T.Z. SATU NOU 02-03.06 2018 S+J
1 iunie e vineri si zi libera...ar fi o idee sa se organizeze intr-o singura zi.
Vad ca e trecut terenul de la Satu Nou, pe maps.google.com am gasit un Satu Nou in jud Brasov ceva mai sus de Ghimbav.
0

#35 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2018 - 06:36 PM

In mod normal concursul o sa fie ca de obicei o zi, cel mai probabil sambata, nu e inca batut in cuie daca se tine si cum; sper sa fie, Silviu Iordan e coordonatorul. O sa ne anunte din timp.

Pana la urma trebuie sa-ti iei inima in dinti si sa zbori si cu planorul de 1000 EUR (si eu mi-am tarat picioarele o gramada). Partea buna e ca planoarele astea nu sunt jeturi; sunt mari, lente si previzibile, daca nu e vant se manevreaza chiar mai usor ca o spuma, e mare placere sa le bibilesti dar si mai mare sa le zbori.

La concurs, daca aduci planorul, poate sa faca primul zbor careva cu experienta sa il trimeze daca e cazul si dupa aceea sa te ajute la lansare - in felul asta incepi cu dreptul.
0

#36 Useril este offline   Vasile Strugaru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 16-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:modelism
    aeromodelism

Postat 13 May 2018 - 10:03 AM

Salutare,

Imagine atasata: DSC06445res.jpg Imagine atasata: DSC06448res.jpg

Pentru mai multe imagini:

- Site-ul Clubului ModelEat

sau

- Pagina FB a Clubului ModelEast

Multumim tuturor care s-au implicat. Asteptam urmatoarea ocazie de a ne intalni la zbor. :)

Spor.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro