Modelism - RHC Forum: Modificare putere emisie Spektrum DX9 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modificare putere emisie Spektrum DX9 Schimbare setari pt Europa

#1 Useril este offline   Razvan1974 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 01-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2018 - 11:52 AM

Salut,
1. stie cineva cum se poate schimba puterea de emisie la dx9?
Pentru Europa puterea este micsorata datorita legislatiei. Pt SUA este la putere maxima, la ei nu exista limitari.
Exista posibilitatea ca in fisierul statiei de update sa fie strecurat acest lucru.
2. A incercat cineva sa schimbe cele 2 antene ale ei cu unele cu castig mai mare?
Multumesc
0

#2 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 08 April 2018 - 02:10 PM

Cu ce te incurca raza de actiune existenta? Daca de FPV intrebi, ai gresit statia...

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 08 April 2018 - 02:11 PM

0

#3 Useril este offline   cristimec 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 332
  • Inregistrat: 07-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sec 6 0740151565
  • Interests:modelism+pescuit

Postat 08 April 2018 - 06:53 PM

Eu cred ca este posibil...dar nu din soft! Posibil partea fizica care emite este "stransa de gat"...😀
0

#4 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 08 April 2018 - 07:17 PM

Șansele să fie "strânsă de gât" din soft sunt cele mai mari. Nu cred să schimbe piesele la bandă. Softul și acumulatorul.
Mai bine îl întrebați pe Renato.
Dacă e vorba doar de o schimbare fizică, atunci e vorba de finali și acumulator cu algoritmul de rigoare pentru tensiunea folosită.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#5 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 09 April 2018 - 09:45 AM

Uite aici un MOD pentru antena de la SpektrumDX9
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 April 2018 - 10:00 AM

Nu as merge pe varianta de mai sus, daca antena aia are peste 7dB, dupa cum arata ca lungime, iti scade diagrama de radiatie de la un mar, cat are antena originala, la o gogoasa turtita, foarte posibil sub 15 grade elevatie.
Deci semnalul va fi focalizat la nivelul solului, castigi de doua ori mai multa distanta daca zbori jos, dar in schimb se reduce de 4 ori la o inaltime mai mare de 15 grade deasupra orizontului. Deasupra capului risti sa pierzi semnalul.

Mai eficient este un reflector parabolic, aduce 12 dB, adica cel putin triplare range si ai 50 grade deschidere si pe verticala si pe orizontala.
Daca tot vrei sa focalizezi fasciculul in directia modelului, ce sens are sa mai radiezi in spate si lateral energie degeaba ?
Gasesti astfel de reflectoare de vanzare gata facute pe ebay, pentru fantomisti, ei le-au redescoperit in hobby-ul nostru dupa o perioada de uitare, fiind folosite de zeci de ani mai mult de catre radioamatori.
Sau, gasesti aici sablon sa iti faci singur cu materiale de 2 bani:
http://www.freeanten...ects/template2/
Tabla de la o cutie de conserva, decupata si desfasurata pe curbura indicata in desen, si esti rezolvat fara sa umbii in statie, si sa risti sa arzi finalul cu vreo lipitura gresita...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 April 2018 - 10:01 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 09 April 2018 - 04:07 PM

Vezi postarearenatoa, la 09 April 2018 - 10:00 AM, a spus:

Mai eficient este un reflector parabolic, aduce 12 dB, adica cel putin triplare range si ai 50 grade deschidere si pe verticala si pe orizontala.
Daca tot vrei sa focalizezi fasciculul in directia modelului, ce sens are sa mai radiezi in spate si lateral energie degeaba ?
Gasesti astfel de reflectoare de vanzare gata facute pe ebay, pentru fantomisti, ei le-au redescoperit in hobby-ul nostru dupa o perioada de uitare, fiind folosite de zeci de ani mai mult de catre radioamatori.
Sau, gasesti aici sablon sa iti faci singur cu materiale de 2 bani:
http://www.freeanten...ects/template2/
Tabla de la o cutie de conserva, decupata si desfasurata pe curbura indicata in desen, si esti rezolvat fara sa umbii in statie, si sa risti sa arzi finalul cu vreo lipitura gresita...



Ha. :clapping:
Tocmai am probat asta pe o jucărică (elicopter) care pe la 50 de metri o lua razna. Nu știu cât bate acum, dar pot să-l duc la limita vizibilității. Având în vedere că e mic, posibil să fie cca 250 de metri.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#8 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 09 April 2018 - 09:47 PM

De pe vremea de pionerat cand trebuia sa fac legaturi punct-la-punct in banda de 2.4 GHz intre doua sedii: "pringles can antenna" aka "cantenna" (cu varianta imbunatatita "cofee can antenna"):
https://www.makeuseo...ringles-can-nb/
De remarcatca tubul de Pringles nu are dimensiuni optime pentru banda de 2.4 GHz, gasiti in articol dimensiunile si modul de realizare.
in loc de antene omnidirectionale prin trecerea la antene directionale gen ghid de unda se poate obtine un castig ce a fost masurat intre 9 si 20 dB (dB e o masura logaritmica, 3 dB inseamna dublarea puterii...).
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 April 2018 - 09:55 PM

dar dublarea puterii nu inseamna si a distantei, e cu radical, trebuie 6dB pentru dublare range, 12 dB pentru 4x
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 09 April 2018 - 11:05 PM

Astea le știu, dar nici ochii mei nu măsoară distanțele bine. :rofl:
Cu siguranță nu s-a dublat distanța, dar acum pot să-l duc din balcon, la garaj. :)
Oricum, câștigul este evident, dar nu dublu. Eram eu încântat (prea) la postarea anterioară. Acum, dacă uit ceva în casă, îl sun pe fi-miu să-mi trimită cu elicopterul. :rofl:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#11 Useril este offline   Razvan1974 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 01-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2018 - 03:57 PM

Cred ca micsorarea puterii o face softul. Este mai usor sa "tai"din soft puterea decat sa tot modifici diverse module pentru diferite tari in functie de legislatia din tara respectiva. Ca idee... are 2 antenute asezate perpendicular una pe alta si fiecare avand masa si fir cald (diversity?).
Este adevarat ca o folosec pentru FPV (acum). cel mai departe am ajuns 1.700m intr-o zona in care nu aveam bruiaj (cred). in rest 1.200-1.400.
@Teo-Costin am vazut acel video si tipul a incercat ssa-i puna o singura antena (in varf) si a avut inbunatatita emisia. Nu a incercat sa puna si pe cea orizontala. (sunt curios ce se schimba)
@renatoa interesant articol. nu este cazul de lipituri. Am gasit cablu cu mufa (care se fixeaza pe partea de final in statie) si cu mufa pentru o antenuta de router. este ok daca vreau sa fac modificari in acest sens.
Am sa incerc asa @renatoa sa vedem ce inbunatatiri o sa fie. Am sa te sun.
Multumesc
0

#12 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 10 April 2018 - 04:02 PM

de sa fie mai usor din soft cand poti schimba o simpla rezistenta? cum e si la modulele tx cu switch?!
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 April 2018 - 09:34 PM

La transmisie nu exista "cea orizontala".
Si, in general diversity nu imbunatateste un semnal in sensul extinderi distantei, ci al constantei calitatii semnalului.
Semnalul din cele doua antene nu se aduna ca sa dea unul mai puternic, ci ele se comuta in permanenta si se foloseste cel mai bun.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 April 2018 - 09:36 PM

@fulgerica, si prin soft tot o rezistenta schimbi, doar ca un comutator in GHz este mai bine sa il faci solid state decat cu lamele... ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro