Modelism - RHC Forum: PCB cu CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

PCB cu CNC

#1 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 07 April 2018 - 02:35 PM

Salutare,
deschid acest topic in speranta ca se vor impartasii informatii utile tuturor celor ce vor sa faca cablaje pentru uz personal (cazul meu) sau de ce nu, mini productie. Eu am incercat sa gravez un cablaj facut in EAGLE 7.6 + PCB-GCODE. Totul ar fi bine daca as reusi sa fac masurarea planeitatii bucatii de sticlotextolit inainte de a face frezarea propriu-zisa. Din motive de bucata de MDF de sub cablaj + banda dubluadeziva cu care e prins cablajul de MDF apare o diferenta destul de mare pe axa Z... Intrebarea mea ar fi: exista o posibilitate de "palpare" a suprafetei placii de sticlotextolit inainte de frezare si coroborarea masuratorii facute cu fisierul gcode? Ma intereseaza o solutie pentru Mach3 (sau daca se poate altfel, sint numai ochi si urechi!)
Multumesc anticipat si Paste fericit tuturor!!!
0

#2 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2018 - 08:28 PM

Poti sa planezi MDF _ul ?
Ai mai scapa de erori , nu e vorba ca nici placutele cablate nu sunt tocmai plane . Vacumarea mi se pare cea mai buna solutie dar gaurile nu trebuie sa fie strapunse ,doar marcate in adancime cam 1mm, se intelege de ce
0

#3 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 07 April 2018 - 09:07 PM

Se pare ca exista o "scula" care face exact ce vreau eu: http://www.autolevel...co.uk/download/ Programul exista in 2 variante: free si pe bani (20lire - deci nu e chiar o avere! Doar versiunea platita beneficiaza de update-uri)
cum functioneaza:
-se specifica interfata cu care se lucreaza: in cazul meu Mach3
- se incarca un fisier *.tap generat in Eagle (de exemplu)
- se salveaza un nou fisier care va contine la inceput scriptul de citire al "denivelarii" de care se va tine cont in frezarea PCB-ului

O sa il testez si "pe viu" si o sa revin cu pareri.
0

#4 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 09 April 2018 - 06:00 PM

Asa cum am promis, revin cu impresii... aveam de facut un cablaj pt un montaj cu tuburi unde din cauza tensiunii relativ mari dintre trasee aveam nevoie de o izolatie buna. Am zis sa fac 3mm de frezare in jurul traseelor. Fac cablajul in Eagle si il bag in scula de autolevel, apoi incarc in Mach3 "rezultatul muncii". Pt obtinerea unei izolatii de 3mm a generat 11 trasee concentrice. Pun o freza pt PCB si... engage! Incepe jucaria sa frezeze...si frezeaza absolut mininat pana la traseul 10 cind...intra dracii in soft si incepe sa frezeze dupa un model numai de ea stiut la intimplare peste traseele existente si nu numai...parca se mutasera cu vreo -5cm axele X si Y!!! Nu se pune problema de sarit de pasi sau alte minuni de genul pt ca feed-ul era 500 (chiar ma gindeam ca e mult prea mic)... Habar nu am ce s-a intimplat. Concluzia: ce a facut a facut bine...autolevelul de la inceput a "palpat" din cm in cm intreaga suprafata a cablajului, adancimea frezata fiind absolut uniforma. Daca nu ar fi fost "demonizata" ultima trasa iesea un cablaj beton...asa tre sa mai incerc o data... Daca cineva are vreo idee de ce a facut chestia asta....
0

#5 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 April 2018 - 12:05 PM

Presupun ca ai ultima versiune de mach3, si este piratat. Daca este asa, schimba mach-ul si baga alta varianta mai veche. de ex. 3.041, etc. Daca ai 3.066, asa se intampla.
Poti sa folosesti aceasi licenta pe un mach mai vechi, nu trebuie schimbata.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 10 April 2018 - 12:09 PM

0

#6 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 10 April 2018 - 12:25 PM

Vezi postareamincof, la 10 April 2018 - 12:05 PM, a spus:

Daca ai 3.066, asa se intampla.

Sau poate trebuie cumparat scriptul pt auto level?
Eu inca nu am reusit sa descarc varianta free sa fac o proba, ca ma intereseaza si pe mine.
Mai fac sapaturi.

Stima.
0

#7 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 10 April 2018 - 01:34 PM

varianta de Mach3 (Version R3.042.020) este intr-adevar pirat dar contine fisierul de licenta (altfel e limitata la citeva sute de linii de comanda). Nu am mai patit pina acum asa ceva cind am frezat altceva... (nu cablaje). La versiunea de autolevell nu e precizat nicaieri ca esti limitat la un anumit numar de linii (si chiar daca ar fi asa, ar trebui sa se opreasca sa dea un mesaj, etc nu sa aiba nevoie de exorcizare!) Cind am un pic de timp o sa incerc sa fac un alt cablaj sa vad acolo ce se intimpla...mi-ar parea rau sa nu ma pot folosi de scula la chestii deastea banale...
@Mincof: o sa caut sa vad de unde darc pot gasi o versiune mai veche... multam de pont!

Aceasta postare a fost editata de ThePuiu: 10 April 2018 - 01:37 PM

0

#8 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 April 2018 - 01:53 PM

De la mach este sigur. Cauta 3.041, il gasesti pe google, ia-ti fisierul .lic si xml-ul, si baga-le in noul mach. Vei avea si setarile vechi, si-ti vei pastra silicenta din mach,
0

#9 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 17 April 2018 - 09:38 PM

Am instalat versiunea 3.041 si a frezat ce a frezat, apoi a inceput sa gaureasca PCB-ul! Ciudat ca gaurile le-a facut exact unde trebuia sa fie gauri, desi in fisierul de gravare a traseelor nu ar trebui sa existe informatie despre gaurire! Probabil a fost doar o coincidenta... O sa mai incerc si cablaje cu mai putine frezari concentrice sa vad ce face...mi-ar parea rau chiar sa nu il pot folosi...
0

#10 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 18 April 2018 - 08:38 PM

Vezi postareaThePuiu, la 17 April 2018 - 09:38 PM, a spus:

Am instalat versiunea 3.041 si a frezat ce a frezat, apoi a inceput sa gaureasca PCB-ul! Ciudat ca gaurile le-a facut exact unde trebuia sa fie gauri, desi in fisierul de gravare a traseelor nu ar trebui sa existe informatie despre gaurire! Probabil a fost doar o coincidenta... O sa mai incerc si cablaje cu mai putine frezari concentrice sa vad ce face...mi-ar parea rau chiar sa nu il pot folosi...


Poate ai gresit g-codul si ai selectat si gaurile
0

#11 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 18 April 2018 - 08:43 PM

Vezi postareaThePuiu, la 17 April 2018 - 09:38 PM, a spus:

Am instalat versiunea 3.041 si a frezat ce a frezat, apoi a inceput sa gaureasca PCB-ul! Ciudat ca gaurile le-a facut exact unde trebuia sa fie gauri, desi in fisierul de gravare a traseelor nu ar trebui sa existe informatie despre gaurire! Probabil a fost doar o coincidenta... O sa mai incerc si cablaje cu mai putine frezari concentrice sa vad ce face...mi-ar parea rau chiar sa nu il pot folosi...

Nu stiu ce folosesti pt. generarea gcode-ului dar mi-amintesc ca la pcbgcode din Eagle poti spune sa "puncteze" centrul gaurilor ulterioare si asta se face la sfarsitul procedurii de gravare a traseelor.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#12 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 18 April 2018 - 10:02 PM

Sa fie vorba de bifa incercuita in imaginea atasata? Din cauza ei face acea "punctare" a gaurilor? Am generat cablajul cu bifa debifata si genereaza atat fisierul de gravare cat si cel de gaurire... O sa verific cand am timp, sper sa rezolve problema!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled.jpg

Aceasta postare a fost editata de ThePuiu: 18 April 2018 - 10:03 PM

0

#13 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 19 April 2018 - 06:45 AM

Vezi postareaThePuiu, la 18 April 2018 - 10:02 PM, a spus:

Sa fie vorba de bifa incercuita in imaginea atasata? Din cauza ei face acea "punctare" a gaurilor? Am generat cablajul cu bifa debifata si genereaza atat fisierul de gravare cat si cel de gaurire... O sa verific cand am timp, sper sa rezolve problema!

Da, aia este si din experienta este o optiune foarte utila mai ales daca burghiul folosit ulterior pt. gaurire este putin mai lung si poate "aluneca".
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#14 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 19 April 2018 - 09:04 AM

Multumesc pentru pont!
Atasat este ultimul cablaj facut. A iesit aproape bine, exceptand o zona (incercuita cu rosu) care apare "franjurita"... nu inteleg de ce este doar intr-o parte a cablajului...sa fie vorba de ceva vibratii ale cnc-ului?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cablaj.JPG

0

#15 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 26 April 2018 - 02:05 PM

Salut,

Pare foarte adanc frezat. Din experienta o sa uzezi freza destul de repede, faci mult praf... etc. Ideal e sa iei doar cuprul. Pentru o prima incercare e bine.

Spor in continuare!
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#16 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 27 April 2018 - 08:39 AM

Nu am modificat setarea initiala de 0.3mm adancime...din considerente ca nu stiam cat de precisa va fi frezarea si nu vroiam sa risc sa am "insule" intre 2 frezari succesive. De ce spui ca s-ar uza mai repede freza daca adancimea e mai mare? Eu cred (in prostia mea!) ca uzura apare dupa un anumit numar de metrii frezati nu neaparat dupa adancimea de frezare...sau? Poti sa imi recomanzi o sursa de unde pot cumpara freze de calitate? Din experienta ta, cam cat se poate folosi o freza?
Multam!
0

#17 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 27 April 2018 - 12:51 PM

0.3 mi se pare cam mult sa intri in material , max 0.1 , stratul de cupru are 0.035 mm .
Freze gasesti pe aliexpres , numai de carbura .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#18 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2018 - 10:04 PM

Vezi postareaThePuiu, la 27 April 2018 - 08:39 AM, a spus:

Nu am modificat setarea initiala de 0.3mm adancime...din considerente ca nu stiam cat de precisa va fi frezarea si nu vroiam sa risc sa am "insule" intre 2 frezari succesive. De ce spui ca s-ar uza mai repede freza daca adancimea e mai mare? Eu cred (in prostia mea!) ca uzura apare dupa un anumit numar de metrii frezati nu neaparat dupa adancimea de frezare...sau? Poti sa imi recomanzi o sursa de unde pot cumpara freze de calitate? Din experienta ta, cam cat se poate folosi o freza?
Multam!

Se uzeaza mai repede freza in sticlotextolit decat in cupru.
0

#19 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 27 July 2018 - 10:49 AM

Este cineva pe aici care poate face niste pcb-uri (15buc, dimensiune 140/70mm) la nivel profesional?. Intr-un singur strat, sau 2 daca este mai usor de desenat.
Nu sunt complicate, este vorba de o mufa 2x20pini(stil IDE), 35 pozitii de led-uri, si 2 pozitii de butoane.
Plata avantajoasa ca sa merite deranjul.
Astept mesaj in privat.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 27 July 2018 - 10:50 AM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro