Modelism - RHC Forum: Masina de gausit in coordonate - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Masina de gausit in coordonate

#1 Useril este offline   cosmin_lcd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 05-April 18
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2018 - 09:18 AM

Buna ziua,


Detin un atelier de confectii metalice (strungarie , sudura, frezare, debitare plasma CNC ) in Jilava (zona Progresul) si sunt interesesat de executia unei masini de gaurit in coordonate CNC, pentru metale sau char mai multe pentru diferite tipuri de profile/table.

Nu am cunostinetele necesare pentru partea de programare, proiectare, achizitie componente CNC etc. Sunte deschis la orice posibilitati... de la executia de la zero a utilajului sau modificarea unei freze vechi.

Ma poate ajuta cineva in acest proiect? Toate costurile aferente, vor fi suportate de catre mine. nu intentionez sa comercializez asa ceva - sunt pentru uzul personal.



Va multumesc,


Cosmin
0

#2 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 06 April 2018 - 03:13 PM

Vezi postareacosmin_lcd, la 06 April 2018 - 09:18 AM, a spus:

Buna ziua,


Detin un atelier de confectii metalice (strungarie , sudura, frezare, debitare plasma CNC ) in Jilava (zona Progresul) si sunt interesesat de executia unei masini de gaurit in coordonate CNC, pentru metale sau char mai multe pentru diferite tipuri de profile/table.

Nu am cunostinetele necesare pentru partea de programare, proiectare, achizitie componente CNC etc. Sunte deschis la orice posibilitati... de la executia de la zero a utilajului sau modificarea unei freze vechi.

Ma poate ajuta cineva in acest proiect? Toate costurile aferente, vor fi suportate de catre mine. nu intentionez sa comercializez asa ceva - sunt pentru uzul personal.



Va multumesc,


Cosmin


Salut. Trebuie sa stabilesti: 1) ce volum maxim de lucru ai nevoie(L,l,H); 2) ce precizie ai nevoie (precizia de deplasare a mesei intre oricare 2 gauri); 3) ce greutate maxima trebuie pusa pe masa masinii. Este usor de intuit ca , cu cat cele 3 sunt mai mari, cu atat costul urca. Daca te inscrii intr-un volum de lucru al unei freze gen FUS, este de preferat sa convertesti una caci are metal pe ea si ai rigiditate, caz in care motorul pe Z va actiona pinola.
0

#3 Useril este offline   cosmin_lcd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 05-April 18
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2018 - 03:49 AM

Salut,

Intra-adevar nu am intat in prea multe detalii tehnice. Confectiile metalice pe care le execut sunt - suportii de antene de telecomunicatii.

Am nevoie pentru profile UNP 80 - UNP 120 De principu 60%-70% din profilele pentru care am nevoie sunt UNP 80 de lungime maxim 800mm.

1. Deci dimensiunile maxime de lucru ar fi Lxlxh: 800 x 120 x 100

2. Precizia ar trebui sa fie sub 1mm - cred ca asta este exprimarea corecta. La o abatere de peste 1.5mm am deja o problema cu piesa.

3. Greutatea teoretica unui priful UNP 120 - 800 mm este de 10.72 kg. Deci o greutate maxima de 12 kg este acoperitoare.

Cam acestea cred ca sunt datele de pronire. Consider ca atunci cand voi incepe acest proiect impreunca cu cineva, clar va trebui sa vada exact piesele care trebuiesc realizate, si atunci cu siguranta vor aparea necesitati suplimentare, pe care eu nu le prevad in acest moement.

Am atasat 2 imagini care sper sa fie edificatoare.

Multumesc,

Cosmin

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20140918_134907.jpg
  • Imagine atasata: profil_1.JPG

0

#4 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 11 April 2018 - 07:53 AM

Vezi postareacosmin_lcd, la 11 April 2018 - 03:49 AM, a spus:

Salut,

Intra-adevar nu am intat in prea multe detalii tehnice. Confectiile metalice pe care le execut sunt - suportii de antene de telecomunicatii.

Am nevoie pentru profile UNP 80 - UNP 120 De principu 60%-70% din profilele pentru care am nevoie sunt UNP 80 de lungime maxim 800mm.

1. Deci dimensiunile maxime de lucru ar fi Lxlxh: 800 x 120 x 100

2. Precizia ar trebui sa fie sub 1mm - cred ca asta este exprimarea corecta. La o abatere de peste 1.5mm am deja o problema cu piesa.

3. Greutatea teoretica unui priful UNP 120 - 800 mm este de 10.72 kg. Deci o greutate maxima de 12 kg este acoperitoare.

Cam acestea cred ca sunt datele de pronire. Consider ca atunci cand voi incepe acest proiect impreunca cu cineva, clar va trebui sa vada exact piesele care trebuiesc realizate, si atunci cu siguranta vor aparea necesitati suplimentare, pe care eu nu le prevad in acest moement.

Am atasat 2 imagini care sper sa fie edificatoare.

Multumesc,

Cosmin


Precizia este scazuta. Esti sigur ca ai nevoie de CNC ? Daca dai 50-100 de gauri pe zi, in fiecare zi, atunci poate s-ar justifica. Parerea mea este ca ai nevoie de o freza clasica gen FUS, actionata manual si nu CNC, si un DRO (digital read-out). Deduc ca freza clasica deja ai, asa ca ar trebui doar DRO-ul. Si eventual suruburile trapezoidale ale mesei in coordonate sa le schimbi, daca au joc mai mare de 1mm, tot cu suruburi trapezoidale (si nu cu suruburi cu bile ca la CNC). Cand ai putine gauri pe fiecare reper atunci timpul de gaurire devine mai putin important decat timpul de prindere si aliniere al piesei pe masa. La CNC prinderea si alinierea (timpul de setup) sunt adesea cele mai mancatoare de timp si atentie. Probabil ca stii ca CNC inseamna invatarea si operarea cu 3 softuri, un om calificat (diploma de operator CNC) si acel om daca-ti pleaca din firma, o vei lua de la capat cu altul.Parerea mea este sa cantaresti bine daca chiar te avantajeaza un CNC sau te incurci ne-necesar.
0

#5 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 April 2018 - 01:15 PM

Pentru asa ceva as face un jig cu ...nu stiu exact cum se numesc...ghidaje calite pentru burghiu. Aici le zic canon de percage.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: canon-de-percage-avec-collerette-serie-longue-din-172-61mm-acier.jpg

0

#6 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 11 April 2018 - 07:15 PM

Vezi postareadan_mitea, la 11 April 2018 - 01:15 PM, a spus:

Pentru asa ceva as face un jig cu ...nu stiu exact cum se numesc...ghidaje calite pentru burghiu. Aici le zic canon de percage.

Bucse de ghidare.
0

#7 Useril este offline   czd 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 12-October 08
  • Gender:Male
  • Location:baia mare

Postat 11 April 2018 - 08:45 PM

Vezi postareadan_mitea, la 11 April 2018 - 01:15 PM, a spus:

Pentru asa ceva as face un jig cu ...nu stiu exact cum se numesc...ghidaje calite pentru burghiu. Aici le zic canon de percage.

Dispozitiv de gaurire co bucse de ghidare pt.burghiu
0

#8 Useril este offline   cosmin_lcd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 05-April 18
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2018 - 04:12 AM

Vezi postareasteelmind, la 11 April 2018 - 07:53 AM, a spus:

Precizia este scazuta. Esti sigur ca ai nevoie de CNC ? Daca dai 50-100 de gauri pe zi, in fiecare zi, atunci poate s-ar justifica. Parerea mea este ca ai nevoie de o freza clasica gen FUS, actionata manual si nu CNC, si un DRO (digital read-out). Deduc ca freza clasica deja ai, asa ca ar trebui doar DRO-ul. Si eventual suruburile trapezoidale ale mesei in coordonate sa le schimbi, daca au joc mai mare de 1mm, tot cu suruburi trapezoidale (si nu cu suruburi cu bile ca la CNC). Cand ai putine gauri pe fiecare reper atunci timpul de gaurire devine mai putin important decat timpul de prindere si aliniere al piesei pe masa. La CNC prinderea si alinierea (timpul de setup) sunt adesea cele mai mancatoare de timp si atentie. Probabil ca stii ca CNC inseamna invatarea si operarea cu 3 softuri, un om calificat (diploma de operator CNC) si acel om daca-ti pleaca din firma, o vei lua de la capat cu altul.Parerea mea este sa cantaresti bine daca chiar te avantajeaza un CNC sau te incurci ne-necesar.


Da ... sunt sigur ca am nevoie de CNC. Am un CNC de 1800x2800 (util) atasat cu o plasma Hypertherm Powermax 105 pe care il operez personal (desen - executie piese).
Sunt zile in care se dau peste 500 de gauri... si mai este un aspect care mananca timp la partea de gaurire - trasarea si "dornuirea", operatiuni ce reprezinta cam 40% din timpul total de gaurire.


Deci revenind la intrebarea initiala :rolleyes:

Ma poate ajuta cineva efectiv in acest proiect? Asta implica niste intalniri la mine la atelier, probe, piese sparte, ghidaje rupre, taiat, sudat, resudat, iar taiat.... distractie maxima. :drinks:

Si mai ies si bani!

Multumesc,

Cosmin
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 April 2018 - 10:13 AM

Buna ziua.
N-am nici un interes personal sa va conving ca daca ar fi doar acele gauri, ele s-ar da mai rapid pe o masina de gaurit de banc, cu un dispozitiv bun de ghidare pentru cele 4 gauri de la un capat si ceva rapid de fixare, fara trasare si marcare a gaurilor. V-am trimis mesaj privat.
Poate s-ar obtine un CNC pentru mai multe operatii (nu numai gaurire), aproape cunoscand exact ce piese urmeaza sa prelucreze. Dar parerea mea este ca pentru gaurire masina ar putea avea caracteristici diferite fata de una de frezare normala, tot CNC, daca se doreste doar gaurire.

Spor la treaba.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 12 April 2018 - 10:57 AM

Pentru cele 4 gauri, zic si eu, s-ar putea face un cap cu 4 burghie care sa faca gaurile simultan si un simplu dispozitiv de centrare/fixare...
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#11 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 April 2018 - 06:56 PM

Vezi postareacosmin_lcd, la 12 April 2018 - 04:12 AM, a spus:

Da ... sunt sigur ca am nevoie de CNC. Am un CNC de 1800x2800 (util) atasat cu o plasma Hypertherm Powermax 105 pe care il operez personal (desen - executie piese).
Sunt zile in care se dau peste 500 de gauri... si mai este un aspect care mananca timp la partea de gaurire - trasarea si "dornuirea", operatiuni ce reprezinta cam 40% din timpul total de gaurire.


Deci revenind la intrebarea initiala :rolleyes:

Ma poate ajuta cineva efectiv in acest proiect? Asta implica niste intalniri la mine la atelier, probe, piese sparte, ghidaje rupre, taiat, sudat, resudat, iar taiat.... distractie maxima. :drinks:

Si mai ies si bani!

Multumesc,

Cosmin


As vrea sa ma pot implica in acest proiect, dar nu am cum. Pana la urma, ce fel de freza ai la atelier ? Niste poze ar fi utile. Dupa mine trebuie convertita o freza manuala genunchi, fiindca o freza de la 0 din sasiu de aluminiu nu se potriveste deloc cu ce vrei tu. Iar pe aici oamenii au/fac sasiul masinii din aluminiu. Conversia unei freze manuale genunchi vechi intr-un cnc nu este un proiect simplu deloc , daca vrei si ''refacerea'' ghidajelor ca sa o poti folosi si ca freza de precizie nu doar masina de gaurit (daca tot o sa bagi niste mii de euro). Ghidajele coada de randunica nu le poti freza; ele trebuiesc razuite manual si pasuite cu caile de la cele 2 sei (partile culisante) in pereche (ghidajele de pe batiu cu planul inferior de la saua mica si planul superior de la saua mica cu saua mare). Manopera te duce mai mult decat materialele, presupunand ca mai gasesti pe cineva care vrea sa faca razuire la nivel profesionist - cu albastru de Prusia de exemplu si nu marker sau tempera.
0

#12 Useril este offline   mike88 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 11-April 17

Postat 13 April 2018 - 12:43 AM

Eu as construi o masina de gaurit automata cu interfata tip panou operator, fara calculator, softuri si training specializat. Un PLC si un panou operator.

Interfata simpla gen :
-selectare numar gauri
-coordonate fiecare gaura
-adancime gaura(daca alegem Z cu pozitionare)
-alte optiuni...

La partea mecanica as face x,y normal ca la un CNC. Axa Z ar fi mai usor hidraulica/pneumatica si cursa scurta(30-40mm). Inaltimea grosier sa fie facuta manual in functie de inaltimea profilului gaurit( referinta 0 pe Z).

Prinderea piesei sa fie facuta tot hidraulic/pneumatic.

Se poate folosi un PLC S7-200 si un panou operator OP77B sau chiar HMI. X,Y cu mpp si Z cu impuls ciclu gaurire(hidraulic/pneumatic).

Daca diamentrul maxim de gaurit nu depaseste 13 mm se poate folosi si o masina obisnuita de gaurit ca spindle. Daca e necesar mai mare sunt unitati de gaurit speciale atat cu actionare pneumatica/hidraulica cat si cu servo/mpp.

http://www.directind...nit-224139.html

http://img.directindustry.com/images_di/photo-mg/66196-10010099.jpg
0

#13 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 13 April 2018 - 02:49 AM

Tot un dispozitiv de gaurit, cu bucse de ghidare (multumesc frumos) si prindere rapida. Ai fi surprins de cate piese poti gauri. Mult mai multe, as zice, ca pe un CNC...parea mea.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro