Modelism - RHC Forum: Triple Speed , Triple Thermic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Triple Speed , Triple Thermic

#121 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 13 July 2018 - 09:34 PM

Elice 13x 6,5 , 14 A aici sunt cred cel mai bine pana acumMai am 13x5,75 , o elice cu pale inguste , o sa incerc maine sa vedem ce da.In rest doar elici de 14 ceea ce ar fi prea mult.

0

#122 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 14 July 2018 - 07:01 PM

Se pare ca ce am masurat ieri e eronat si asta poate fi doar din cauza ca bateria nu era incarcata ci doar pe storage, alta explicatie nu am.Azi mi-a dat cu elice 13x 6,5 24 A la gaz in plin si scade apoi pe la 21 A.Refac testele si postez.

0

#123 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 14 July 2018 - 07:54 PM

Se pare ca ce am masurat ieri e eronat si asta poate fi doar din cauza ca bateria nu era incarcata ci doar pe storage, alta explicatie nu am.

Azi mi-a dat cu elice 13x 6,5 21 A la gaz in plin si scade apoi pe la 15,1 A.Motorul se incalzeste nu foarte tare dar se simte prin fuselaj, putin la degete ca e caldut.
Cu 12x6 14,5 A la gaz in plin, scade apoi la 12 A .
11x6 , la gaz in plin 14 A scade apoi la 11,8 A motorul e la temperatura rezonabila 40-50 grade si cred ca sa ramane mai ales ca nu e un model de competitie.

Nu am cum sa verific tractiunea cu cele 3 elici ( nu ca nu as putea face un dispozitiv dar nu se merita) dar si cu 11x6 doar fuselajul la gaz in plin urca fara probleme la verticala.
La o adica mai pot folosi si celalt motor comandat ,2836/ 9 , 950 kw care e mai puternic + 25 W, dar acesta e la 4 S nu la 3 S cum e actualul 2836/11 750 kw 3S Dar ca sa fie mai puternic ar trebui sa-i dau 4 S si momentan nu am decat baterii mari de 4S .

Oricum nu pot zbura planorul pentru ca nu am ESC suficient de mic , cu cel mai mic Red Brick de 50 A 4 S nu se inchide cabina.
Trebuie sa primesc saptamana viitoare cateva ESC si UBEC uri de la chinezi au intrat in 10.07 in Ro.


0

#124 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 19 July 2018 - 07:12 PM

Inca nimic nou , chinezariile au intrat la BSI in 10 iulie dar deocamdata sunt in prelucrare!!!, le testeaza acolo sa vada daca sunt bune si


daca nu le trimit inapoi, se pare ca doar saptamana viitoare voi avea ESC urile si UBEC urile (asta in cel mai fericit caz) ei asta e nu moare

nimeni din asta.
Dupa ce le primesc le instalez verific centrarea, reglez cursele la comenzi , sunt curios cum vor mrege franele spoilerele , dupa incercam


niste zborururi.

Bafta
Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 19 July 2018 - 07:15 PM

0

#125 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 24 July 2018 - 08:19 PM

Ieri au venit OPTO si UBEC urile la posta Oficiul 3 tot fara vama.
Acuma seara le-am lipit conectori (la OPTO) si am inercat unul de 20 A , care e efectiv mititel as zice, 25x12x4 mm si un UBEC.
Merge bine, cu elice 11x6 la gaz in plin ia 17A, apoi scade repede la 11,8 A si asa cu gazul in plin, 2-3 minute OPTO nu se incalzeste de loc , deci la degete nu il simt cald.Maine o sa pun si termometrul pe el de curiozitate.

La dimensiunea la care e ma asteptam sa fie slabut si sa fiarba, dar se pare ca e facut bine chinezismul.
UBEC ul e iarasi ok, da 5V si 5,95 V, nu am apucat sa masor la cati A scade tensiunea daca scade, in descriere zice 3 A, 5-6 V , 6S.
Sa vedem maine ma departe cu celelalte de 30A si 40 A , de curiozitate pentru ca pe Speed, Thermic ramane asta de 20 A , mai scad la greutate desi si cele de 30-40 de A sunt mititele dar totusi ceva mai mari ca asta.
Ciao Sorin

0

#126 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 July 2018 - 08:40 PM

Opto ala dupa dimensiuni si descriere ma astept sa fie de multicopter, deci posibil sa nu ii poti programa frana ;)

Nu are de ce sa fiarba, intr-un ESC nu curentul de propulsie il incalzeste, ci BEC-ul.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#127 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 24 July 2018 - 09:00 PM

Vezi postarearenatoa, la 24 July 2018 - 08:40 PM, a spus:

Opto ala dupa dimensiuni si descriere ma astept sa fie de multicopter, deci posibil sa nu ii poti programa frana ;)



Din manualul de BLHeli32:


Brake On Stop:
Brake on stop can be set between 1% and 100%, or disabled. When not disabled, the given
brake force will be applied when throttle is zero. For nonzero throttle, this setting has no
effect. This feature is primarily intended for fixed wing crafts with folding props.
On some ESCs this setting is not linearly programmable, it will just be enabled (at 100%
force for any setting 1%-100%) or disabled (this applies to ESCs that have “EN/PWM” style
fet drivers).

Fisiere atasate


0

#128 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 July 2018 - 09:33 PM

Sure, si cate mai trebuie pe langa ca sa programezi un blheli ?
Sau le-au facut si pe astea cu beep-uri ? :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#129 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 24 July 2018 - 09:50 PM

Vezi postarearenatoa, la 24 July 2018 - 09:33 PM, a spus:

Sure, si cate mai trebuie pe langa ca sa programezi un blheli ?
Sau le-au facut si pe astea cu beep-uri ? :unsure:


Nu...sunt cam doua metode din ce stiu eu:
- fie cu USB passthrough via FC (adica discuti pe USB cu FC si asta da mai departe comenzile)
https://www.youtube....h?v=mDNDpgKj0kA
- fie fara passthrough:
https://www.youtube....h?v=eFDN0MGWz10
Am luat acum ceva timp de la T9 vreo 3 bucati de DYS XMS30A la reducere 3 lire bucata (cred ca am luat ultimele 3 bucati) si ma gandeam ca in cel mai rau caz (daca nu reusesc sa gasesc o metoda sa programez frana) daca pun un elastic tare sa stranga palele si mai e si reductorul Reisenauer 5:1 nu prea mai conteaza frana aia facuta soft ca avem o frana "mecanica" foarte buna ...
0

#130 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 July 2018 - 08:30 AM

Adica pentru nerds, asta spuneam... ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#131 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 25 July 2018 - 10:07 AM

Pai nu asta suntem...?
0

#132 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 25 July 2018 - 07:46 PM

Nerds ce inseamna? Nerozi?

In descrierea OPTO spune ca sunt si pentru aripa fixa si cun spunea ender 67 se poate seta si frana, desi eu nu am setat frana pana acum la nici un planor si nu m-a deranjat deloc.
Una peste alta OPTO si UBEC urile sunt destul de reusite si pretul care include shippingul e iarasi bun.
Acuma nu mai am nervi de aeromodele sa mai fac verificari, ca m-am chinuit mult azi la un Evektor 1/1 pentru a fixa un mic panou in si sub panoul de instrumente.

Tre sa demontezi o gramada si demontarea e cumplita, nu mai vorbesc de remontare,.imi trenura mainile de la atata chinuiala, I-am injurat pe cehii care fac avionul (o fabrica mare) de au sughitat toti si mai ales ele. Avionul e facut asa ca masinile din ziua de azi, sa nu poti repara nimic la ele, sa duci la ei sa repare si sa-ti ia o caruta de bani.

De cateva zile , vreo sapatamana, lucrez continuu la maruntisuri si nu se vede nimic, vorba lu Ron Wantaja.
Bafta
Ciao Sorin

0

#133 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 05 August 2018 - 09:06 PM

Azi am fostla Caransebes pentru primul zbor cu un 1/1 la care i-au venit in sfarsit actele de la aeroclub, zboara super si e totul ok.
Seara m-am dat si Thermic pentru prima oara, zboara super in termica , zboara si cu viteza daca vrei si zboara si incet in termica si vireaza extraordinar , poti centra orice rahat de termica sa virezi strans si sa urci.
La aterizare cu spoilere daca ai putin antrenament cu el il prinzi in mana.
A fost o zi fara vant , nu stiu cum zboara pe ceva vant.

Din pozele cu telefonul nu se vede nimic, am uitat camera acasa si nu am filmat nici zborul1/1.

Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 05 August 2018 - 09:06 PM

0

#134 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 06 August 2018 - 08:17 PM

Ma gandesc la o noua provocare aeromodelistica.Mi-e dor de o noua constructie de balsa.
Oare sa fac Triple RES , planor pur de RES? Oare il scot sub 500 gr .Intrebare intrebatoare?
Producatorul kit ului Aeronaut il da la 520 gr.Ceva opinii?

Vineri si sambata am zbor la Caransebes, o sa zbor cu Thermic si cu Speed, sa ajung sa fac setarile finale pentru Thermic (profundor cu spoilere). Sa nu il mai tin din profundor cand scot spoilerele.
Ciao Sorin

0

#135 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 August 2018 - 08:41 AM

20 grame usurare nu ar trebui sa fie o problema...
8 grame scazut din coada iti aduce alte 16 in minus din fata si gata usurarea.
Dar nici nu trebuie sa devina o obsesie... am scos 40, ca sa ii pun la loc sub forma de lest, ii placea mai bine asa la panta :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#136 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 07 August 2018 - 08:24 PM

Problema e ca la coada tre sa modific si sa intaresc putin, ca altfel se rupe la o aterizare putintel mai tare.
Sigur mai pun acolo 10-15 gr.
Dupa aia daca il centrez din baterie mai mare (intentionez sa pun 600-750 mAh,1 S fara UBEC, daca lucreaza servo acceptabil,hai sa zic maxim 600-750 mAh , 2 S cu UBEC cel mult) , nu am facut mare lucru.Cred ca o sa-l rog pe partenerul meu din Germania sa-l comande fara TVA si transport si mi-l aduce el peste 3-4 saptamani cand vine sa ia un avion 1/1 gata, mai economisesc niste bani.Dupa ce il fac, daca nu castig la RES locul 1, Renatoa va fi de vina ca el mi-a bagat in cap categoria asta.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif
Bafta.
Ciao Sorin

0

#137 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 August 2018 - 09:45 PM

Coada de lemn la categoria asta e pentru puristi... sau "squaristi".
Pune un segment de unditza de 16 grame si ai terminat cu dilemele astea.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#138 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 08 August 2018 - 10:32 AM

Renatoa,
Da arfi o idee, insa atunci ar trebui sa fac si alt fuselaj ca asta ar arata ca dracu daca il tai in spatele aripior si adaug segmentul de undita.Oricum sa fac alt fuselaj din balsa si placaj,nu ar fi o prblema complicata si daca il gandesc bine ar fi sigur mai usor ca cel original.Daca ma gandesc bine am si o matrita, facuta de mine, penrtu un bot de fuselaj, pe care am facut-o pentru un amic mai de mult.Sa vedem ce iese pana la urma.
BaftaCiao Sorin

0

#139 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 August 2018 - 10:46 AM

Vezi fuselajul de samba, ai desenele suficient de detaliate ca sa il tai.
Plus ca imbinarea aia de panouri de placaj este gandita sa duca la o rezistenta cum nu as fi crezut ca poate sa iasa din ceva lemnos...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#140 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 08 August 2018 - 02:22 PM

Unde sunt desenele alea de Samba?
0

#141 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 August 2018 - 02:26 PM

In topic ai incercat ? :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#142 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 03 September 2018 - 07:18 PM

Maine dupa amiaza vine partenerul meu german si printre altele (motoare si piese de 1/1) imi aduce kitul de Triple RES, luat fara TVA si Shipping, la banii astia (89 Euro) nu stiu daca il faceam in RO.
Sunt curios ce e si cum e si mai ales cum se poate construi sa nu iasa peste 500gr., specificatia producatorului e de la 520gr.
Pe unde am vazut ceva folie usoara , cineva de pe forum a folosit , Stefan oare? Astept recomandari.
Multumesc.

Ciao Sorin

0

#143 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 04 September 2018 - 12:49 AM

Daca poti, foloseste MicroLite:
https://www.amazon.c...e/dp/B000X4PX46
0

#144 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 September 2018 - 07:31 AM

Dupa ce am fost entuziasmat de mylar-ul incercat de stefan, m-am dezumflat, nu il mai recomand.
Este prea moale, nu ofera rigidizarea structurii de balsa pe care o ofera un film cu care suntem obisnuiti.
Nu are intinderea aia "toba" care o stim, apesi din greseala cu degetul in zonele unde sta in aer si ramane gaura acolo... care nu mai revine, trebuie intinsa cu fierul.
E ca un blenderm de 2/3x mai subtire.
Eu zic sa pui film normal, de 40g/mp, cel putin pe portiunea centrala, unde ai eforturile, nu de 10g in plus o sa ratezi termica.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 04 September 2018 - 07:31 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#145 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 04 September 2018 - 07:33 AM

Sau ... clasicul japico. :)
URA şi la zbor fofezelor !
0

#146 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 September 2018 - 07:38 AM

Nu stiu cat atarna... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#147 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 04 September 2018 - 02:55 PM

Vezi postarearenatoa, la 04 September 2018 - 07:31 AM, a spus:

Dupa ce am fost entuziasmat de mylar-ul incercat de stefan, m-am dezumflat, nu il mai recomand.
Este prea moale, nu ofera rigidizarea structurii de balsa pe care o ofera un film cu care suntem obisnuiti.
Nu are intinderea aia "toba" care o stim, apesi din greseala cu degetul in zonele unde sta in aer si ramane gaura acolo... care nu mai revine, trebuie intinsa cu fierul.
E ca un blenderm de 2/3x mai subtire.
Eu zic sa pui film normal, de 40g/mp, cel putin pe portiunea centrala, unde ai eforturile, nu de 10g in plus o sa ratezi termica.

Renatoa pana la urma ai dreptate 10-20 gr nu prea conteaza la termica.Mai important este sa construiesc structura cat mai usoara si solida posibil si nu vad alta metoda decat sa pun clei exact cat trebuie, nu mai mult, ca de usurat nu prea vad de unde s-ar mai putea usura si asa e destul de plapand.
Oricum va trebui sa intaresc putin si sa modific fuselajul posterior si partea unde se aseaza ampenajul ca altfel acolo se va rupe a fost gandit prost acolo..
In fine vedem cand ma apuc de el, saptamana asta am incepand de maine zboruri 1/1, de teste si de omologare, pentru 2 avioane noi Seara probabil ca voi face cateva zboruri si cu Speed si cu Thermic.

Mai tre sa fac o revizie capitala, la un motor certificat Lycoming O 230de 115 CP, pentru o scoala de zbor si aia o sa-mi ia o saptamana si apoi un Top Overhaul la un Continental de pe o Cesna 172 de la scoala de zbor de la Buzias .Si mai trebuie sa termin reparatia la un Evektor LSA care tre sa intre la vopsit si sa-l zbor in sfarsit +10 Air Boxuri pt motoare Sauer.Si nu prea am chef decat de construit AEROMODELE!!!!.

Mai repede de vreo 3-4 saptamani , poate si mai mult,nu prea am cum sa incep desi as vrea sa incep din seara asta
Bafta Ciao Sorin

0

#148 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 04 September 2018 - 03:01 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 04 September 2018 - 07:33 AM, a spus:

Sau ... clasicul japico. :)



Parca nu m-as baga sa impanzesc cu japico si sa lacuiesc cu emaita , emaita am dar japico nu am mai vazut de mult.Desi operatia mi-ar aduce aminte de tinerete, ... .

Bafta Ciao Sorin

0

#149 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 05 September 2018 - 06:58 AM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 04 September 2018 - 03:01 PM, a spus:

Parca nu m-as baga sa impanzesc cu japico si sa lacuiesc cu emaita , emaita am dar japico nu am mai vazut de mult.Desi operatia mi-ar aduce aminte de tinerete, ... .

Bafta Ciao Sorin


Dacă nu are sierra, sau Kele' și vrei japico se rezolvă. Dai un PM cu adresa și-ți trimit; Dar am doar alb. Se poate vopsi. Ca pe vremuri.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#150 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 September 2018 - 08:40 AM

Parca voiam usor pana acum... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro