Modelism - RHC Forum: Triple Speed , Triple Thermic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Triple Speed , Triple Thermic

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 April 2018 - 10:14 PM

Cu blenderm prins pe folie cu siguranta nu ai binecuvantarea mea...
Ti-am mai zis testul, apuca de eleron, incearca sa ridici modelul, si vezi cum face banda.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 18 April 2018 - 12:06 PM

Nu înțeleg de ce sunteți "dușmanii" balamalelor clasice, sau chiar a celor din fibră. :) Locaș și ai băgat balamaua. Fără complicații de genul blendem, sau scotch.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 18 April 2018 - 12:07 PM

URA ÅŸi la zbor fofezelor !
0

#33 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 18 April 2018 - 12:12 PM

*blenderm. Pfff.

P.S. Modelul arată super fain.
URA ÅŸi la zbor fofezelor !
0

#34 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 18 April 2018 - 12:59 PM

Nu sunt dusmanul balamalelor clasice ba chiar am niste balamele Graupner smechere ca in poza care lucreaza diferentiat mai mult intr-o directie decat in cealalta datorita axului care nu e amplasat in centru.

Singura chestie la care ma gandesc e ca intre aripa si eleroane vor fi pierderi datorita fileurilor de aer care vor trece de pe intrados pe extrads.

Si asa modelul e greut 950 gr .

Pe de alta parte daca ma gandesc ca e capabil de ceva acrobatie usoara poate ar fi mai bine cu balamale decat cu blenderm

Referitor la Blenderm am 2 planoare de 3 m greute peste 2 kg si face fata fara probleme

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 18 April 2018 - 01:00 PM

0

#35 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 April 2018 - 01:09 PM

Insemna ca al meu e expirat... :unsure: un cm patrat nu sustine nici greutatea rolei in sine !
Doar pe piele prinde senzational... adica pentru ce a fost conceput ;) o polimeriza cu transpiratie :D

Poti folosi balamale fara sa ai un mm de gap, pui banda de etansare: http://wingsandwheel...r-gap-seal.html
Dar sub banda aia ai pune macar la tija de comanda o balama hard, chiar flexibila, pentru ca acolo se aplica forta care ar vrea de fapt sa indeparteze eleronul de aripa, doar balamaoua este cea care transforma miscarea liniara in micare de rotatie ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#36 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 19 April 2018 - 07:59 PM

Renatoa,

Daca pun balamale pun 2, la cat e de lung eleronul ajung din alea de mai sus 2 asa cam la 50 de mm de capete.

Nu am mai facut nimic, am fost prins cu alte treburi si nu am mai avut chef dar rezolv zilele astea.

Vreau sa comand ceva receptoare,vreo 3-4 , pentru un termic mi-ar trebui min. 5 canale ,pentru un heli electric mi-ar trebui cu 6 canale, oare sa fie cu telemetrie ? Ce-mi recomanzi? Sa nu fie de alea pentru EU.
Sa fie din alea A6 ? vad ca nu sunt pe stoc
Si niste senzori de tensiune.

Mai am un D8R 2 Plus si un X8 R da parca nu le-as pune pe astea.



Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 19 April 2018 - 08:02 PM

0

#37 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 April 2018 - 08:21 PM

Fara telemetrie, doar 4 si 8, plus unul de 5 micro, cu mufe minuscule, de F3P.
Cu telemetrie, seria D, la fel, doar 4 si 8.
Seria X, cele moderne, astea au unul de 6ch in linie.

Mai exista varianta non-Frsky, eu am asta pe racer, testat pana la 300m, poate duce si mai mult dar la 300 m-am intors eu.
Doar ca nu are pinii de servo scosi accesibili mura in gura, trebuie putina manareala, el este facut in special pentru utilizare cppm/sbus.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#38 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 20 April 2018 - 08:58 AM

Renatoa,

Nu ma complic cu din alea ce trebuie cositorite , e mai comod sa bagi mufa si gata.
Ce zici de asta?https://hobbyking.com/en_us/ks-servo-8ch-frsky-accst-compatible-receiver.html
Sau de asta?https://hobbyking.com/en_us/frsky-v8r7-ii-2-4ghz-7ch-receiver.html

Imi pare rau ca nu mai sunt din astea :https://hobbyking.com/en_us/frsky-v8r7-ii-2-4ghz-7ch-receiver.html

Si astea imi fac cu ochiul :https://www.banggood.com/DIY-RX-F802-8CH-Receiver-for-FRSKY-X9D-X9D-Plus-DJI-DFT-DHT-p-989610.html?rmmds=buy&cur_warehouse=CN

Acuma da si tu o parere la receptoare.Sunt asa multe ca nu stii ce sa alegi.

Ciao Sorin
0

#39 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 April 2018 - 10:53 AM

Doar cu v8r7 am experienta, si l-as prefera celorlalte.

Doar ca... pinii in sus nu se preteaza la orice topologie, fa-ti intai un desen cum vei poza firele si cat este inaltimea unei mufe de servo + indoitura firului, relativ la spatiul care il ai in fuselaj.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#40 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 25 April 2018 - 06:46 PM

Am terminat jucaria, pana la urma tot blenderm am folosit, normal daca la celelate planoare tine nu vad de ce ar tine si la asta.

Am verificat centrajul e cu 3 mm mai in fata decat spune fabricantul adica e la 54mm nu la 57mm fata de bordul de atac.

As mai putea da bateria mai in spate vreo 4 cm dar o sa fac primele zboruri asa si vad dupa.

Daca nu aveam baterie de 2200 mah si 3 S trebuia sa pun plumb in bot. Asta datorita ranforsarii fuselaului si a ampenajului + ampenaj demontabil.

Are 960 de grame gata de zbor ( cu tot cu curent in baterie!!) asta e sper sa-l incerc sambata sau dumnica.

Poate o sa fac si un fuselaj fara motor sa am si varianta planor pur si poate si niste aripi de RES asta asa mai pe la toamna.

Cand voi mai avea un pic de timp voi face si aripile de Thermic probabil peste vreo o luna doua.

Dupa ce il incerc mai pun niste poze si o filmare (daca are cine sa ma filmeze).

Urati-mi bafta.

Ciao Sorin
0

#41 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 April 2018 - 05:14 AM

Bafta, mestere.
0

#42 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 01 June 2018 - 08:05 PM

Acum 2 duminici am fost la Caransebes pentru zbor 1/1 si revizie la 4 ultrausoare.
Desi am zburat cu 4 ultrausoare am reusit seara sa fac un zbor de 30 de minute cu Speed.
Zboara foarte bine are si finete buna face si acrobatie , motorul e destul de puternic sa urce foarte bine.
Are si viteza bunicica cu toate astea la aterizare nu vine foarte repede.

I-ar trebui o elice de 10x6 sau mai bine 10x5 , acum are 9x6, cu baterie 3 S , motor 750 Kw oare ar fi mai buna?

Termica e mai greu de prins cu el dar nu imposibil, insa e planor de panta asta e .
Duminica merg iarasi la zbor la Caransebes si nu mai am de facut revizii si alte alea , doar zbor si voi avea timp mai mult si de Speed.
Am inceput lucrul la aripile de Thermic , insa acum m-am smecherit, le imbin cu puncte mici de cian acrilat si dupa aia pun banda roving de carbon dintr-o bucata pe partea centrala si pe urechi si pun balsa sa inchid D boxul si dau peste tot cu epoxi cu o pensula mica, pentru incleierea finala.
O sa pun maine niste poze cand mai avansez putin.
Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 01 June 2018 - 08:06 PM

0

#43 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 02 June 2018 - 07:52 PM

Ceva poze,
Am incleiat partea centrala a aripii , intradosul cu epoxi si folosind roving de carbon intre bagetele de pin si balsa de la D box .La csurgere am montat intre cele 2 placi de balsa roving de carbon cu epoxi pentru a intari scurgerea.
Maine daca nu plec la Caransebes, asez urechile pe masa calez partea centrala si lipesc in continuare rovingul de carbon pe lonjeron si apoi balsa de la D box intrados .Rovingul pe lonjeron e lipit acum doar pe partile centrale , e mai bine asa deoarece maine il pot alinia mai bine pe urechi si va fi peste balsa si totul pe mas si aripa va fi drepta si netorsinata.
Metoda folosita imi asigura si un unghi diedru simetric la cele 2 semiaripi si calajul de asemenae simetric al celor 2 semiaripi..
Am mai facut ceva modificari unde vin franele (spoilerele) era o fasie de balsa care se termina in aer stanga dreapta , am facut alte piese din balsa si am mers cu placajul de la nervura de incastrare pana la imbinarea partii centrale cu urechea. Am considerat ca arata mai bine si da un plus de rezistenta.In plus am chesonat cu balsa de 1 mm, de pe nervura de la incastrare pana pe a treia nervura, nu doar pana la a doua cum a facut fabricantul. De acolo prinzi aripa sa o montezi, demontezi pe fuselaj poti sa o rupi usor.
In principiu dupa ce sunt incleiate si urechile cu scurgerea completa si balsa de la D box pe intrados aripile sunt deja destul de rigide si se poate monta restul mult mai usor fara riscul de a le torsiona sau de a avea diedre diferite .
Am verificat acum epoxiul e intarit , am incleiat pa le ora 13, dar o sa las pe masa si cu greutati aripile pana maine pe la 9 ca sa fie poilimerizarea completa.
Ciao Sorin





poze

Fisiere atasate


0

#44 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 04 June 2018 - 03:26 PM

PozeFisier atasat  DSCI1064.JPG (226.14K)
Number of downloads: 10

Fisiere atasate


0

#45 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 04 June 2018 - 03:27 PM

Poze

Fisiere atasate


0

#46 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 04 June 2018 - 03:37 PM

Poze,
Si cu asta s-a terminat incleiatul 90%.
Dupa ce polimerizeaza mai trebuie incleiat pe dedesubt la incastrare si la imbinarea celor 2 aripi, pe intrados cateva bucati de balsa de 1 mm
Mai sunt si capetele de aripa de incleiat , dar vreau sa le profilez in mare sa am cat mai putin de slefuit dupa ce le incleiez pe aripa.Mai sunt 2 baghete de 2 mm balsa pe bordul de atac de lipit.
Mai raman suporturile de servo de pe aripa, cablurile pentru cele 4 servo si mufele alea verzi cu 6 pini (imi scapa numele) Multiplex?.
Slefuit totul si folia .
Cred ca o sa le fac cu 2 culori rosu transparent si galben oranj transparent cu ceva dungi.
Nu sunt hotarat daca spre fuselaj sa fie rosu si galben pe urechi sau invers.
Voi ce ziceti?
Cred ca le termin saptamana asta numai bine pe cand vine qx ul.

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 04 June 2018 - 03:41 PM

0

#47 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2018 - 04:40 PM

Arata excelent. Felicitari
0

#48 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 06 June 2018 - 09:17 PM

De 2 zile lucrez si nu se vede nici un progres ( pentru cei neavizati)
Am lipit tot si am slefuit tot mai putin capetele de aripa .
Am potrivit aripile pe fuseaj sa culce bine si sa intre la fix tijele de sustinere si conectorii MPX (Multiplex) si am incleiat conectorii dupa ce am cositorit firele Conetorii si firele au 70 de grame !!!!! Incredibil firul e de la HK si e puntintel mai grosut dar nu mult mai gros ca firele de la servo.
Firele astea ma duc cu gandul la modificarile facute la un ultrausor, unde aveam in spate, in fata ampenajului o cutie de aluminiu cu o baterie de 5,6 kg si cabluri pina in fata la motor , ansamblu care cantarea vreo 10 kg, pentru centrajul avionului. Am modificat batiul motor , am montat motorul 18 cm mai in spate si am pus o baterie de 800gr.In plus s-au mai scurtat capotele etc. si am castigat vreo 10 kg pana la urma.

Am facut cele 4 locasuri pentru servo , in asa fel ca sa nu trebuiasca sa tai folia ca sa schimb un servo , ceea ce la aripile de Speed nu am facut, am vazut ca ender 67 face niste suporturi de servo faine , dar la mine nu s-ar potrivi asa ca le-am facut din placaj., mie mi-ar trebui personalizate nu ca am eu 2 perechi de coaie ci pentru ca altfel nu se potrivesc.
As mai avea de chesonat maine la scurgere intr cele 2 bucati de balsa de 1 mm , (intre intrados si extrados) niste fasiute de balsa de 2x3 mm si cu asta cam gata .
Urmeaza infoliatul, dar s-au cam terminat zilele libere, pentru ca mi-au venit piesele materialele si sculele pentru ultrausor si trebuie sa ma apuc de lucru si sa las distractia.
Per ansamblu daca vrei sa faci modelul cum zice mama lui cu cian acrilat, ago sau clei alb fara alte modificari il faci repede, dar custom cu ceva carbon, intarituri si lipit cu epoxi dureaza mai mult.
Dar de ce sa-l faci simplu daca se poate complicat? Nu? Pentru ca are alta tinuta si tine mai mult in timp, nu il arunci dupa 1-2 ani.
Ciao Sorin

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 06 June 2018 - 09:21 PM

0

#49 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 07 June 2018 - 10:09 PM

Lupta continua, am slefuit tot, si finisat pana smirghel de 800 , mai mult de 800 nu are rost, parerea mea ,nu trebuie sa fiiti de acord cu mine, nu ma supar, dar Va Tin Minte!!!.
Franele s-au potrivit ca pixul si mai ales echiile de la frane care au fost prea mari si nu intrau pe latimea franelor. Am slefiut pana margile au fost prea subtiri ca sa mai tina ceva si a trebuit sa fac altele la traforaj.
Kiturile astea, sa zicem ca actualul kit se realizeaza 100% in 100 de ore , pur teoretic.Primii 70-75 % din kit il faci in 25-30 % din timpul alocat adica 25-30 de ore.Ultimele 25-30 % din manopera o faci in 75-80% din timpul alocat constructiei, manoperei.Am constatat prima data asta prin 95, cand ajunsesm cu fuselajul si aripile primului ultrausor la o faza anterioara. In 3-4 luni erau gata sa zic 75%. Restul de 25 % a durat mai mult de 1 an.Dupa ce am terminat ultrausorul am prins o carte in engleza, scrisa de unul Ron Wantaja, care te invata ce avion sa-ti faci in functie de: ce esti de profesie, ce stii sa faci pe langa profesie,ce dotari de scule ai fiindca daca nu ai tot ce trebuie pentru realizarea proiectului respectiv pe langa materiale te va costa o groaza de bani si dotarea cu scule, cat vrei sa cheltui pentru realizarea avionului, cat vrei sa cheltui anual cu zborul si intretinerea avionului,Printre altele tipul zicea ca daca cumperi un kit si vanzatorul zice ca se poate realiza in 500 de ore , trebuie sa mizezi pe faptul ca el are experienta si toata sedevistica sa-l faca in 500 de ore , tu il vei face in cel putin de 3 ori mai mult timp mai ales daca esti la primul avion.In plus logistica iti va juca feste mereu, iti va trebui ceva ce nu ai si nu ti-ai dat seama ca ai avea nevoie si sa comanzi.
Apoi tipul mai zicea ca e bine daca te asociezi cu un prieten la constructie, ca iti va fi mai usor , dar timpul de constructie nu se va injumatati ci din contra se va lungi cu mai mult de jumatate deorece va veti contra , va veti sfadi (certa) pe lucru si solutiile de rezolvare , veti face cate o bauta si veti merge la curve impreuna din timpul alocat constructiei.Tipul avea perfecta dreptate, am constatat si constat mereu asta la mine.

Ei am divagat de la tema ,doar pentru a lamuri pe unii care poate au mai putina experienta ,ce inseamna sa construiesti o zburatoare.
Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 07 June 2018 - 10:10 PM

0

#50 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 June 2018 - 10:38 PM

Mi se par cam exagerate estimarile... as zice ca nu am bagat in Samba mai mult de 20-30 ore... :unsure:
Iar SDV-istica... minimala, se poate vedea aici:

https://static.rcgro...21-DSC04522.jpg
... cu picioarele pe pamant ...
0

#51 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 08 June 2018 - 10:17 AM

Renatoa,

exemplul meu e pur teoretic ca estimare ore manopera.
Am dat exemplul cu cartea scris de Ron Wantaja care este mai mult pentru avioane 1/1 , dar intr-o masura mai mica se aplica si la aeromodele in functie de complexitatea acestora.
Ciao Sorin

0

#52 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 June 2018 - 10:55 AM

Indiferent de estimari cred ca un lucru e clar: cele mai multe modele stau mai mult la sol (pe bancul de lucru) decat in aer (la zbor). Poate de aici si succesul modelelor ARF si declinul modelelor construite acasa.
O fi mai comod sa mananci la restaurant, dar in mod sigur e mai scump (si cateodata mancarea facuta acasa e mai buna).
@SCaius: chapeau, ai mana si mai ales rabdare (eu nu cred ca ajung sa slefuiesc cu grit 800 un model ...poate o matrita, dar nu am ajuns inca la faza asta). Eu nu prea am rabdare uneori, prefer solutiile constructuve simple si precise (sistemul "pieptene" de la Dynamo) si lipiturile rapide cu CA.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 08 June 2018 - 10:55 AM

0

#53 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 08 June 2018 - 12:45 PM

ender67,
din pacate la matrite tre sa slefuiesti cel putin pana la 2000 si apoi sa dai lustru cu pasta de lustruit.
Diferenta intre modelele ARF, RTF si cele construite e placera de a construi si a zbura ceva facut de mana ta.
Depinde de gusturi, mie de mic mi-a placut sa construiesc, dar nu ii judec pe cei care prefera ARFsau RTF.

0

#54 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 09 June 2018 - 08:20 PM

ender 67,
Nu stiu de ce te sperie slefuitul la balsa, e foarte usor merge ca in branza , din contra tre sa fii atent cum si cat dai cu smirgehlul ca altfel iei prea mult. Ia sa vezi ce nasol se slefuieste gelcoatul de matrite si dupa aia nu te mai sperii de balsa.

In alta ordine de idei am cam terminat aripile de Thermic, am montat servo si am testat functionarea.
Au iesit decent , nu zic ca nu se putea mai bine . Asa sunt eu exigent chiar si cu mine insumi.Se pare ca planorul RTF va fi undeva pe la 1160-1180, poate chiar 1200 gr. Nu pot estima cat va adauga folia, am zis ca ar adauga maxim 70gr pe aripa, am doar de aia de la HK,poate ar fi fost buna din aia usoara de care are Stefan, dar de unde nu e nici Dunezeu nu cere.Si n-am chef sa calculez suprafata la aripile astea eliptice.
Aripile sunt destul de rigide asa cum sunt acum , nici nu trebuie mai rigide, cel mai mult misca din tija de dural de 6x2 de la incastrare. Oare e destul de rezistenta? E dural 2024 T3 nu e aluminiu caca maca.

Maine o sa le infoliez , inca nu am primit nici o parere despre schema de culori: am alb, rosu si argintiu netransparent, si rosu si galben-oranj transparent.Parerile sunt bine venite ca eu nu prea le am la decoratiuni.

Ciao Sorin

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 09 June 2018 - 08:22 PM

0

#55 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 June 2018 - 09:47 PM

Nu iti intra nici 50g de folie, cea de la HK are 42g/mp, si la 2m cu 20 cm coarda iti intra mai putin de 80dmp, cat ar intra daca ar fi dreptunghiulare.
35 grame au intrat la mine.
Cea usoara adica mylarul ala de cativa microni as pune numai pe coada, sau unde chiar conteaza greutatea, e prea molateca pentru aripa mare, iti intra degetul in ea daca nu esti atent si strangi de folie in spatiile dintre nervuri.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 June 2018 - 09:50 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#56 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 10 June 2018 - 09:28 AM

Renatoa,
Am calculat suprafata aripilor, aproximativ mai mult in jos decat in sus,are 210mm coarda la incastrare, sunt cam 44 dm2 deci probabil cum ai zis cam 40 gr total la folie.Pana la urma e posibil sa iasa pe la 1130-1140 gr deci cam 25- 26gr/dm2 nu foarte usor as zice .


0

#57 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 12 June 2018 - 05:53 PM

Am, terminat ariple.
De fapt mai trebuie sa lipesc magnetii in lacasuri si sa pun scociul Blenderm la eleroane
Au iesit bine, sunt suficient de rigide si nu prea grele, planorul are 1160gr. cu tot cu magneti, acuma scociul de la eleroane nu se mai pune.
Infolierea a fost dificila mai ales pe intrados si mi-a luat mult timp ca sa iasa bine, cred ca mi-am iesit din mana.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 12 June 2018 - 05:54 PM

0

#58 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 12 June 2018 - 06:51 PM

Poze
Am lipit acuma si magnetii.Blendermul il pun maine

Fisiere atasate


0

#59 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 12 June 2018 - 07:00 PM

Poze
Maine dupa ce fixez eleroanele cu scoci le reglez cursele si reglez si cursa la frane.
1160 grame la aproximativ 45 dm2 , 26gr/dm2
Vreau sa vad laudele si criticile , dar nu o sa-i uit pe aia care critica.
Cam asa trebuie sa zboare :
Speedul zboara ca in video de mai sus , sa vedem Thermic cum va zbura.
Oare sa-i pun si bec pe langa ESC ul normal?

Ciao Sorin

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de stiganas: 13 June 2018 - 04:13 PM

0

#60 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 13 June 2018 - 07:28 AM

Arata super, si cred ca asa o sa zboare.
Ca si critica, daca tot e sa ne dam cu parerea... observ unghiul diedru cam mic, o sa va dea de furca la pilotaj mai ales in viraje.
Mult succes !
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro