Modelism - RHC Forum: Skyline32 cu Betaflight şi RunCam... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Skyline32 cu Betaflight şi RunCam... Dar m-am înpotmolit cu uarturile moi...

#1 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 30 March 2018 - 05:56 PM

Deci, am găsit ieftin un Skyline32 (f1) şi motoare la preţ de dumping şi m-am hotărât să reconstruiesc un copter mai vechi.
Până una-alta, totul e ok afară de faptul că... am rămas fără porturi seriale rapid. :D

Ştiu (teoretic) că în CleanFlight ar fi cablate (virtual) un port serial sau două pe mufa de intrare pwm dacă e configurat cppm. Ceea ce la mine este.
Deci, pe pini ar fi gnd, 5v, ppm, astea merg la rx şi merge foarte bine, apoi un pin nc urmat de tx1, rx1, tx2(led), rx2 ca uart-uri software.

Din BetaFlight le-am activat, totul ok... zic eu.
La unul din ele, să zic soft_serial1, vreau să conectez un Runcam Split pentru control din RC (start/stop rec). Split care merge normal pe un f3 cu aceiaşi versiune de BF dar pe uart3 (hw). Pe moment, cu runcam_Device activ pe oricare din soft_serial nu vrea să-mi afişeze camera_xxx în tab-ul modes. Bănuiesc că trebuie să-l vadă o dată la boot şi-l ţine minte după aia.


No, toată întrebarea mea, are cineva pinout-ul corespunzător pinilor cpu cu mufa aia de pwm/ppm in? Care pin Ax şi Bx e de fapt acolo?
Emax Skyline32 Advanvced sau Acro (diferă doar +/- baro şi mag)
În resources sunt cam pe sărite...

 
resource LED_STRIP 1 A06
resource SERIAL_TX 1 A09
resource SERIAL_TX 2 A02
...
resource SERIAL_TX 11 A07
resource SERIAL_TX 12 B01
resource SERIAL_RX 1 A10
resource SERIAL_RX 2 A03
...
resource SERIAL_RX 11 A06
resource SERIAL_RX 12 B00


Să încerc să re-atribui din mufa aia sau poate şi din mufa de ieşire la care oricum folosesc doar patru ieşiri pwm din 6 posibile...
Practic, n-am reuşit să identific şi să folosesc decât uart1, cablat şi la cp28xx cât şi la OSD în cazul meu. (da, ştiu, tre să scot mufa din OSD ca să umblu de pe PC dar în ziua de azi când merg şi pid-urile reglate din RC via OSD... )

Sau vreo idee cum să-mi semnalizez din cli pinii găsiţi liberi? Ceva gen A02 => high?
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro