Modelism - RHC Forum: DJI Mavic Pro dezactivare limitarea CE - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DJI Mavic Pro dezactivare limitarea CE

#31 Useril este offline   boss_vic 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 26-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Zimnicea

Postat 01 April 2018 - 08:18 PM

Am eu rezolvarea. Treci la iphone sau ipad. Mult mai stabile aplicatiile dji pe device-uri apple.
0

#32 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2018 - 09:53 PM

Vezi postareaboss_vic, la 01 April 2018 - 08:18 PM, a spus:

Am eu rezolvarea. Treci la iphone sau ipad. Mult mai stabile aplicatiile dji pe device-uri apple.

asta nu e rezolvare. zi ceva util daca sti, nu sunt fan Apple si nu imi schimb acum telefonul pentru o iconita lipsa.
* Logo 400 V-Bar
0

#33 Useril este offline   boss_vic 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 26-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Zimnicea

Postat 02 April 2018 - 12:31 AM

Nu stiu rezolvari pt android . Eu zbor pe un huawei p10 (telefonul de la firma) doar cand raman fara baterie la iphone . Sincer nu am avut aceasta problema cu disparitia iconitelor . Din ce stiu exact este ca foarte multi se vaita pe android din cauza ca aplicatiile nu sunt stabile . Multe bug-uri si drone accidentate . Baza tot pe ios este . nu am avut niciodata problema cu deconectarea aplicatiei sau cine stie ce inchideri subite.
0

#34 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1168
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 02 April 2018 - 06:03 AM

Domnu' boss,poate nu ai inteles ca Tovarasul Cornel nu vrea sa se dea mare,pur si simplu vrea sa ajute comunitatea cu informati.
Din cauza celor ca tine,care nu cred sau care au impresia ca sunt cei mai destepti si le stiu pe toate Cornel nu mai posteaza de cativa ani.
In felul asta informati valoroase pentru uni se pierd.E valabil si in cazul tau,poate ai cautat,cand ai avut ceva probleme cu modelul tau,discutii pe forum si nu le-ai gasit,nu ti-ar fi placut sa le gasesti? mai ales de la persoane cu multa experienta cum e Cornel...de exemplu?
Eu personal nu mai postez daca vad ca trebuie sa justific,sa vin cu dovezi sau probe indubitabile in fata unor nestiutori cu atitudine usor superioara.
Aici nu ma refer la tine ci in general,pentru ca se intampla foarte des situatia asta.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#35 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 02 April 2018 - 08:20 AM

Am avut si eu probleme de genul asta lipsa functii icoane,etc pe android.La alt telefon sau tableta cu acelasi android mergea bine la mine nu.Rezolvarea a fost simpla la mine.Dupa instalarea softului in todeauna trebuie sa restartezi si androidul,adica pur si simplu opream telefonul sau tableta complet de la butonul de power dupa care deschideam si se rezolva complet problema.
SUNTEM FUDULI
0

#36 Useril este offline   boss_vic 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 26-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Zimnicea

Postat 02 April 2018 - 12:58 PM

Vezi postareafurios, la 02 April 2018 - 06:03 AM, a spus:

Domnu' boss,poate nu ai inteles ca Tovarasul Cornel nu vrea sa se dea mare,pur si simplu vrea sa ajute comunitatea cu informati.
Din cauza celor ca tine,care nu cred sau care au impresia ca sunt cei mai destepti si le stiu pe toate Cornel nu mai posteaza de cativa ani.
In felul asta informati valoroase pentru uni se pierd.E valabil si in cazul tau,poate ai cautat,cand ai avut ceva probleme cu modelul tau,discutii pe forum si nu le-ai gasit,nu ti-ar fi placut sa le gasesti? mai ales de la persoane cu multa experienta cum e Cornel...de exemplu?
Eu personal nu mai postez daca vad ca trebuie sa justific,sa vin cu dovezi sau probe indubitabile in fata unor nestiutori cu atitudine usor superioara.
Aici nu ma refer la tine ci in general,pentru ca se intampla foarte des situatia asta.


Domnule furios . EU am venit cu dovezi palpabile. Citeste specificatiile tehnice de pe siteul oficial DJI. Daca este limitatata CE la 4 km , cum zbori 6,5 km fara a face hack FCC ? Eu vb din propia experienta , teste pe 5 drone ( 4 mavic pro si 1 platinum ) . Testele au fost facute in Germania ( Nu RO) iar toate dronele au fost limitate la maxim 2.5 km distanta in afara localitatilor. In fine nu ma mai repet aiurea . O sa fac un video cu o drona stock CE activ si una unlock to FCC.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de boss_vic: 02 April 2018 - 12:59 PM

0

#37 Useril este offline   momete 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 31-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2018 - 01:52 PM

Vezi postareaboss_vic, la 02 April 2018 - 12:58 PM, a spus:

Domnule furios . EU am venit cu dovezi palpabile. Citeste specificatiile tehnice de pe siteul oficial DJI. Daca este limitatata CE la 4 km , cum zbori 6,5 km fara a face hack FCC ? Eu vb din propia experienta , teste pe 5 drone ( 4 mavic pro si 1 platinum ) . Testele au fost facute in Germania ( Nu RO) iar toate dronele au fost limitate la maxim 2.5 km distanta in afara localitatilor. In fine nu ma mai repet aiurea . O sa fac un video cu o drona stock CE activ si una unlock to FCC.


Undeva gresesti, noi atingem 6km in mod constant, fara emotii, cu 2 drone stock si return to home intre 18 si 20% baterie.

Aceasta postare a fost editata de momete: 02 April 2018 - 01:53 PM

0

#38 Useril este offline   boss_vic 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 26-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Zimnicea

Postat 02 April 2018 - 02:03 PM

Nu stiu.Poate in Romania nu este limita de aici . Eu nu am testat in Ro distanta parcursa . Weekend-ul viitor fac un video cu 2 drone . O sa v arat cum functioneaza limita CE pentru a inchide discutia aceasta :rolleyes:
0

#39 Useril este offline   boss_vic 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 26-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Zimnicea

Postat 02 April 2018 - 02:33 PM

Pana una alta sa vizualizam 2 video-uri.
Mavic pro: https://www.youtube....h?v=rl2ARmOoki0
Phantom 3: https://www.youtube....h?v=Lk1bG3dvbLo
Spark: https://www.youtube....h?v=tNlb9y2AIng


La prima vedere nu pare distanta pe mare in zonele congestionate cu wifi-uri , dar in zonele libere distanta parcursa se diferentiaza de la 3-4 km la 6-7 km .
Asta inseamna limita CE vs FCC .

Aceasta postare a fost editata de boss_vic: 02 April 2018 - 02:38 PM

0

#40 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2018 - 05:28 PM

Vezi postareaboss_vic, la 02 April 2018 - 02:33 PM, a spus:

Pana una alta sa vizualizam 2 video-uri.
Mavic pro: https://www.youtube....h?v=rl2ARmOoki0
Phantom 3: https://www.youtube....h?v=Lk1bG3dvbLo
Spark: https://www.youtube....h?v=tNlb9y2AIng


La prima vedere nu pare distanta pe mare in zonele congestionate cu wifi-uri , dar in zonele libere distanta parcursa se diferentiaza de la 3-4 km la 6-7 km .
Asta inseamna limita CE vs FCC .


Boss haide sa privim lucrurile in mod constructiv si sa aflam ceva nou, problema ta este ca te consideri posesorul adevarului si faci afirmatii nefondate despre mine cum ca as fi hackuit drona. Furios are dreptate, am ceva experienta trecuta cu heli 3d si avioane si sincer ar fi o tampenie sa ma apuc acum dupa o oarece pauza sa spun aici tampenii doar asa sa te contrazic pe tine, nu crezi ?
Eu nu neg ca drona in US are o raza mai mare, categoric, dar cred ca va fi cu mult peste cei 7km afisati de DJI - poate 10km nu stiu, cum si cei 4km pentru EU sunt depasiti. Cel putin 2 bucati testate de mine stock EU fara absolut nici o modificare merg pana unde ai vazut. Ca atare sa reclam la DJI ca dronele noastre merg mai mult decat trebuie nu ?

Nu neg ca daca sti tu vreo metoda de hackuire poti sa maresti puterea statiei, eu unul nu simt nevoia intrucat limitarea este practic la baterie pentru un zbor dus intors cat lai lung. De altfel este si riscant si nu vreau sa exagerez pentru ca poti avea ghinionul sa te intorci cu vant puternic din fata si sa ajungi cu bateria varza sau deloc.
La primul filmulet postat de tine observ ca e o zona de oras puternic dezvoltat. Sunt aproape sigur ca acolo sunt mari interferente, nu compara cu zona rurala unde zbor eu... unde cred ca nici prea multe wifi uri nu sunt...

Asa ca un fapt divers mai am un zbor de 6.5 km la care cand eram chiar la maxumul distantei a inceput sa ploua acolo unde eram noi... Binenteles ca m-am panicat un pic si am venit mai repede decat trebuia (am mers si cu 60km) ma gandeam sa nu apuce sa ploua prea tare pe ea. Pana am ajuns s-a oprit ploaia la noi si ... surpriza :) era complet uscata, deci nu plouase decat acolo unde eram noi si si pe traseul ei :) Deja aveam planuri de rezerva sa o pun undeva sa mergem dupa ea cu masina etc... Bine ca nu a fost nevoie :)

Deci concluzia: haide sa aflam lucruri noi, in mod constructiv si sa nu aruncam acuzatii aiurea.

Aceasta postare a fost editata de cornel parscov: 02 April 2018 - 05:31 PM

* Logo 400 V-Bar
0

#41 Useril este offline   momete 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 31-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2018 - 07:19 PM

Vezi postareacornel parscov, la 28 March 2018 - 09:48 PM, a spus:

Am atins 6.5 km fara modificari, in afara orasului (la distanta de 6.5 km aveam semnal statie si video - 3 liniute) - vezi poza . Deci parerea mea ca se poate zbura lejer in afara orasului o distanta apreciabila.
In oras sunt multe interferente si nu cred ca e o idee buna sa zbori out of sight prea mult.

Am ridicat stafeta, te astept cu 6.8
0

#42 Useril este offline   boss_vic 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 26-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Zimnicea

Postat 03 April 2018 - 07:28 PM

Nu te contrazic ti-am spus . Nu am zburat in Ro prea mult ca sa testez limitele.Aici este dezastru mai ales in orase . Semnalul cade la maxim 1000 - 1500 metrii.Ce este sigur cu teste din acelasi loc acum pot zbura peste 2km.
Ca s mergi constant cu 47km/h , o tii din controller putin accelerat pe sport mode?
Iti pot da un mod pentru a tine maxim joystick-ul pe normal mode si ea zbora cu 43-45 km/h. Am modificat si parametrii la senzorii de obstacole datorita vitezei marite. Acum detecteaza de la o distanta mai mare pentru a avea timp sa se opreasca.
Am incercat astazi si parcurge distanta mai mare la aceasta viteza cu acelasi consum de baterie. Am atinst 5500m dar cu vantul in fata.Apoi s intors cu 10% baterie

Fisiere atasate


0

#43 Useril este offline   momete 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 31-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2018 - 08:43 PM

Vezi postareaboss_vic, la 03 April 2018 - 07:28 PM, a spus:

Nu te contrazic ti-am spus . Nu am zburat in Ro prea mult ca sa testez limitele.Aici este dezastru mai ales in orase . Semnalul cade la maxim 1000 - 1500 metrii.Ce este sigur cu teste din acelasi loc acum pot zbura peste 2km.
Ca s mergi constant cu 47km/h , o tii din controller putin accelerat pe sport mode?
Iti pot da un mod pentru a tine maxim joystick-ul pe normal mode si ea zbora cu 43-45 km/h. Am modificat si parametrii la senzorii de obstacole datorita vitezei marite. Acum detecteaza de la o distanta mai mare pentru a avea timp sa se opreasca.
Am incercat astazi si parcurge distanta mai mare la aceasta viteza cu acelasi consum de baterie. Am atinst 5500m dar cu vantul in fata.Apoi s intors cu 10% baterie


Stafeta e ridicata pentru Cornel, cu el ma distrez, zburam din acelasi loc.
0

#44 Useril este offline   momete 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 31-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2018 - 11:07 PM

Vezi postareamomete, la 03 April 2018 - 08:43 PM, a spus:

Stafeta e ridicata pentru Cornel, cu el ma distrez, zburam din acelasi loc.

Fisiere atasate


0

#45 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2018 - 01:51 PM

Vezi postareaboss_vic, la 03 April 2018 - 07:28 PM, a spus:

Nu te contrazic ti-am spus . Nu am zburat in Ro prea mult ca sa testez limitele.Aici este dezastru mai ales in orase . Semnalul cade la maxim 1000 - 1500 metrii.Ce este sigur cu teste din acelasi loc acum pot zbura peste 2km.
Ca s mergi constant cu 47km/h , o tii din controller putin accelerat pe sport mode?
Iti pot da un mod pentru a tine maxim joystick-ul pe normal mode si ea zbora cu 43-45 km/h. Am modificat si parametrii la senzorii de obstacole datorita vitezei marite. Acum detecteaza de la o distanta mai mare pentru a avea timp sa se opreasca.
Am incercat astazi si parcurge distanta mai mare la aceasta viteza cu acelasi consum de baterie. Am atinst 5500m dar cu vantul in fata.Apoi s intors cu 10% baterie


si pana la urma ai reusit cresterea puterii de transmisie?
* Logo 400 V-Bar
0

#46 Useril este offline   boss_vic 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 26-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Zimnicea

Postat 07 April 2018 - 07:25 PM

Vezi postareacornel parscov, la 07 April 2018 - 01:51 PM, a spus:

si pana la urma ai reusit cresterea puterii de transmisie?


Da . Sincer la mine este semnificativa diferenta . Nu am avut o zi fara vant ca sa testez lungimea maxima . A fost trimisa la 5600 metrii maxim . Urmeaza update de baterii .
In schimb am prins cer senin si am testat altitudinea :) Nu am modificat parametrii la baterie si de aceea e in auto landing .

Fisiere atasate


0

#47 Useril este offline   Tealk 

  • Fly Low, Go Fast, Turn Left
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:Aero, Navo

Postat 13 April 2018 - 07:12 AM

nu stiu ce va tot obositi atata ..eu am zburat in Comuna Costesti Jud Valcea spre directia Transalpina...deci practic un platou pana la munte, nici un obstacol in fata la altitudine constanta de 80m ..6km ..nu mai aveam baterie destula sa ma reintorc din cauza vantului si am aterizat la 6km fata de telecomanda, nu fata de home point si cu telecomanda in masina urmarind drona, la semnal am avut cazute doar 2 linii, fara iconitze lipsa sau alte chestii...nu mi sa intamplat asaceva nici-odata..am avut pe cineva cu o masina care urmarea drona si am recuperato....drona are toate updateurile la zi fara nici un hack..si zbor cu Note 4 versiunea 6.0.1 la android conectat la telecomanda ...

am scris si in postul 2 din pagina 1...
Cessna 182 2.2m
-------------------------
DJI Mini 4 PRO
-------------------------
Hornet Tunel Hull Sprint F1
-------------------------
Fly Low. Go Fast. Turn Left.
Do. Or do not. There is no try.
0

#48 Useril este offline   boss_vic 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 26-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Zimnicea

Postat 13 April 2018 - 08:02 PM

Da. Si cate wifi aveai prin jur sa bruieze transmisia la drona ? Zboara in oras sau in zone cu sute de wifi pe langa si o sa vezi diferenta . Eu am testat din home point (pe camp) trimisa peste un sat (la 2.5 km departare). La jumatatea satului pica semnalul si se intorcea singura. Dupa deblocare pleaca din acelasi loc , in jumatatea satului scade o linie la comenzi si 2 la video , trece de sat si iar semnal full . Altitudine de 100 metrii pe ambele teste . In Ro este mult mai liber.Mai ales in zonele rurale (tataie nu stie ce e ala wifi) .Acum ma uit pe laptop si numar 43 de wifi in jurul meu . Deci ....

Aceasta postare a fost editata de boss_vic: 13 April 2018 - 08:04 PM

0

#49 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2018 - 08:37 AM

Am descoperit de ce dispareau iconitele: un bug de Android. Pe S7 edge se seteaza la Display --> Screen mode --> AMOLED Cinema (nu Adaptive cum este default) si problema dispare. Cel putin la mine nu a mai aparut dupa 10+ zboruri
* Logo 400 V-Bar
0

#50 Useril este offline   boss_vic 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 26-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Zimnicea

Postat 26 May 2018 - 08:34 PM

Salut .

Ultimele update-uri.
Cine ma depaseste ? :rolleyes:

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  1.jpg (103.83K)
    Number of downloads: 24
  • Fisier atasat  2.jpg (92.48K)
    Number of downloads: 26

0

#51 Useril este offline   boss_vic 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 26-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Zimnicea

Postat 01 July 2018 - 10:10 PM

Un noua incercare trecuta cu succes. Vantul a fost destul de puternic la mare dar jucaria s descurcat de minune . Chiar dupa aprope 17 km a revenit cu 30% baterie . Cred ca poate depasi 10 km departare .

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  12.jpg (181.16K)
    Number of downloads: 25
  • Fisier atasat  123.jpg (148.11K)
    Number of downloads: 26
  • Fisier atasat  1234.jpg (75.5K)
    Number of downloads: 29

0

#52 Useril este offline   boss_vic 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 26-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Zimnicea

Postat 16 August 2018 - 10:41 PM

Update

Fisiere atasate


0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro