Modelism - RHC Forum: Va rog ajutati-ma sa-mi iau prima drona - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Va rog ajutati-ma sa-mi iau prima drona

#1 Useril este offline   dvdrw 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 12

Postat 25 March 2018 - 04:42 PM

Bine v-am gasit, sau mai bine zis, bine v-am regasit. Ma pufneste rasul cand vad cat de vechi sunt pe forum, dar nu am reusit sa fac pasul achizitiei pana acum.
Nu ma asteptam sa treaca atati ani, dar am amanat achizitia pentru ca la acea vreme preturile erau mari iar tehnologia era departe de adevar. Nici acum nu e cum as vrea, dar e incomparabil mai avansata. Plus ca pe vremea aia implica prea multa manopera. De ex. Taranis-ul voia schimbat ghimbal-ul si antena (acum e totul din fabrica cu modelul x9D SE), dar probabil stiti prea bine ce spun. S-au mai linistit si preturile, asa ca am inceput sa fac o lista pe care sper sa o completez cat mai devreme ca sa o pot cumpara.

Bugetul nu e mic dar doar pentru ca-s zgarcit. Contradictie in termeni, stiu, dar sunt prea zgarcit ca sa cumpar lucruri care nu rezista mult in timp. Intamplarea face ca produsele rezistente sa fie si scumpe, asa ca de aia am bugetul care-l am :D
A, si cumpar pe componente pentru ca ajung mai ieftin, si "construind-o" eu ma familiarizez cu ea mai bine. Plus ca pun pe quad doar ce vreau eu :)

- Armattan Rooster frame

- Matek 405 CTR flight controller

- ImmersionRC Tramp HV video transmitter

- DALRC ENGINE 40A ESC

- camera RUNCAM Eagle 2 PRO. Cu toate ca ma uit si la RUNCAM Split,niciuna nu ma da pe spate prea mult.

- Taranis x9d SE

- Aomway Commander googles

==================== restul sunt indecis sau habar n-am:

Motoare cred ca EMAX ( eficiente, silentioase, sa invarta elicele lejer).

Elice... mai mult ca sigur de 15cm, si sa fie eficiente, silentioase, relativ ieftine...

Am sa iau antene bune, indiferent de pret. Am deja juma' de plan, dar inca nu am ajuns acolo.

Baterie inca nu stiu de care si cate, dar cred ca-mi fac singur din 18650.

GPS ?

Clearview ?

Ati schimba sau adauga ceva in lista? Multumesc!
0

#2 Useril este offline   ap0calyps 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 27-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Drone de racing

Postat 25 March 2018 - 05:08 PM

Salut, frumoasa lista, dar... cu split-ul nu cred ca incape totul in armatan, iar daca ai ales un frame de 150g, inseamna ca nu.ti faci griji de greutatea finala. Astazi, aproape aprilie 2018, ai frame-uri sub 80g pe alese, chestii care sa "dureze in timp".
Motoarele de la emax sunt orice, dar nu eficiente, ai vazut testul static de pe youtube pe care l.am facut.
Runcam eagle 2 pro, buna camera,personal as opta pt ceva mai light cu aceleasi performante si un senzor mai mare, Runcam micro Eagle sau un micro Sarrow.
As mai continua, dar daca esti din Iasi poate ne vedem si mai stam de vorba, cu componentele pe masa :)
Week.end fain
0

#3 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 25 March 2018 - 05:10 PM

Gps pe o prastie de racing? Mai bine lanturi de zapada la caruta.
18650 sunt excelente pentru laptopuri... baterii de sol pt monitor/ochelari... pe zburatoarea aia n-au ce cauta.
Partea cu "sa invarta lejer".... duh, aerul nu e ca mierea http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif.
Mai sapa, esti pe drumul bun dar nu stii unde vrei sa ajungi.
0

#4 Useril este offline   dvdrw 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 12

Postat 25 March 2018 - 06:03 PM

Merci ap0calyps! Probabil in timp ce postai aici mi-am modificat postul pe YT in care am scris ca sunt din BC. Da-mi te rog un model de cadru (frame) si motoare pe care le-ai lua daca ai lua-o de la zero si banii n-ar fi o problema.

Ciprian, spui aia nu, aia nu, dar nu oferi nici cea mai mica explicatie. De ce nu GPS? Ca e scump? E inutil? Vad si pe forumuri cand se discuta diverse evenimente cum se posteaza poze din satelit cu traseul aeronavei si coordonate GPS. Si de ce presupui ca vreau racing? N-am mentionat, dar planul e in vecinatatea unui freestyle open source :)

De ce nu 18650? Ultimele modele de celule sunt foarte performante, fata de cele de acum 2-3 ani sa zicem. Avantajele fata de LiPo deja sunt prea evidente. Probabil ajungi putin mai scump (habar n-am ce preturi au LiPo-urile)), si trebuiesc "construite", dar ca densitate de energie, rata de descarcare, capacitate, sunt net superioare. Daca stii ceva ce eu nu stiu, te rog sa-mi spui. Am sa iau binenteles un LiPo, si am sa si fac una din Li-ion sa fac o comparatie. Probabil te referi la luat foc in accidente...

Iti dai seama ca habar n-am, dar din ce-am mai citit si vizionat, uneori se mentiona "make sure your motors handle the props", si cum nu fac rabat la greutate, si cu elici de 15 cm, banuiesc ca unele motoare s-ar incalzi pe "catapulta" mea de parca le-as rula in miere :) Multumesc amandurora pentru postari!
0

#5 Useril este offline   ap0calyps 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 27-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Drone de racing

Postat 25 March 2018 - 06:49 PM

Dronele de racing au nevoie de acumulatori cu C mare, avand in vedere ca o sa zbori cu ceva gen 1300-1500mah 4s(150-200g), de la 65C in sus.
Cadru ai Floss2 de la hyperlite sau iFlight ix5.
Motoare tot de la hyperlite sau T-motor.
In baza la ce clasa de motoare alegi, 22xx, 23xx, 24xx, alegi esc.urile si bateriile evident. De tinut cont ca un motor din clasa 23xx, care ridica in jur de 1.8-2kg,"trage" si pana la 60A.(teste statice)
"Normal" nu pui GPS si alte nebunii pe o drona de racing, in primul rand pt ca vrei sa fie usoara, rapida si agila, in al doilea rand, nu iti foloseste. Cand ai acceleratii de formula 1, nu ai timp sa te uiti la gps :))
0

#6 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 25 March 2018 - 07:03 PM

dvd, am fost si eu ca tine, gps... figuri si fente. Uita de gps pe armattan, ai ales din start frame de freestyle/racing. Baterie lipo clar, asa cu zice ap0calyps, 70-100C+, 18650 sunt o gluma pentru ceea ce vrei tu.

Urmareste canalul lui Bardwell, ai ce invata de la el: https://www.youtube....7A2I7IkKHZn8KSQ

Aceasta postare a fost editata de djtaotao: 25 March 2018 - 07:07 PM

0

#7 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 25 March 2018 - 07:13 PM

Hai sa-ti detaliez ce-am scris prima oara.
GPS pe un multicopter se pune cand filmezi ceva si vrei sa stea zburatoarea pe loc si tu sa-ti vezi de treaba cu camera, sau daca vrei zbor autonom. Ce (cred ca) vrei tu sa faci nu necesita asa ceva, si adauga greutate, complexitate si cost.
18650 n-au rata de descarcare necesara(au rezistenta interna mare), adica probabil te vei ridica de la sol dar sa nu te gandesti ca poti sa te spargi in figuri cu ele, orice consum mai mare le scade tensiunea instant.
Sa invarta lejer... alegi elicea si esc dupa motor. Daca motorul papa 20A, esc de 30A. Daca-i elicea mult prea mare in timp vei coace bobinele motoarelor si/sau vei demagnetiza magnetii de la caldura.

Spor la sapat pe net....http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 25 March 2018 - 07:16 PM

0

#8 Useril este offline   dvdrw 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 12

Postat 26 March 2018 - 04:25 PM

Am mai adaugat elice "DAL T5045C" si incarcator "ISDT Q6 Plus" in lista.

Eu care-s asa de destept, nu am bagat de seama cat e de greu rooster-ul... :)
iX5 n-are brate servisabile, dar nu prea gasesc defecte la Floss 2, in schimb e mult mi usoara si mai ieftina. Sper sa nu uit sa comand si vreo 10 brate pentru ea. :)
Ce greutate castig la cadru , bag in motoare, dar T-motor-ul recomandat de tine imi place ce ofera, in special modelul F40 Pro II 2400KV. Am inlocuit si cadrul si motoarele in lista. Multumesc !!!

@ djtaotao Multumesc mult pentru sfaturi, si mai astept :) Orice incepator face greseli, iar eu ii intrec pe toti, stiu. Am sa incerc sa o las mai moale :)
Mai mult intreb de diverse componente si figuri ca sa le comand impreuna pe cat posibil, sa mai salvez bani la transport. N-as vrea sa vina toate si apoi sa descopar ca ar fi fost bine daca as fi comandat si componenta aia, si mai dau 20 de euro pe transport si pentru aia.

Apropo, credeti ca ar fi bine sa comand un motor de rezerva? Diferenta ar fi ca platesc 20 de lire acum, fata de 40 de lire peste 2 zile cand intru cu ea in copac. Ce altceva are sanse mari sa fie inlocuit in primul an?

Ca baterii... cred ca 2 Turnigy la 1500mAh si una in jur de 5000mAh pentru un zbor mai lung.
Trebuie sa fiu atent la ce conectori am nevoie (XT-60 sau XT-90) dar o las pe maine ca citesc de dimineata si chiar am obosit :)

Aceasta postare a fost editata de dvdrw: 26 March 2018 - 04:28 PM

0

#9 Useril este offline   dvdrw 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 12

Postat 26 March 2018 - 04:42 PM

Nu mai pot edita...
Ca si camera inca nu m-am hotarat. Micro Sparow sub nici o forma, iar micro Eagle nu e prea departe. Voi tindeti tare la taiat din grame, indiferent de mijloace, dar as prefera sa mai bag chiar si 50 de grame numai sa am o calitate video cat mai buna. Ceea ce nu e cazul, pentru ca diferentele intre camere, ca gramaj, e foarte mica. Nu inteleg dar ma voi lamuri eu.
Stiu ca va dezamagesc dar asta sunt eu. Vreau sa vad cat mai bine.

De fapt... daca tin bine minte, in 2014 asta a fost motivul pentru care "am parcat" hobby-ul.
0

#10 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 26 March 2018 - 04:48 PM

Motoare de rezerva cat mai multe 2-3-4, esc-uri e bine sa ai rezerva cel putin unul. Elice - fara numar. De F40 Pro II lumea zice de foarte bine ca si caracteristici de zbor insa cica sunt ceva mai sensibile decat altele la crash-uri, ceea ce ma gandesc ca n-o sa-ti lipseasca, deci sfatul meu e sa te reorientezi pe ceva mai ieftin pana deprinzi skill. Bine, nu e rau sa te inveti cu lucruri de calitate...
0

#11 Useril este offline   dvdrw 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 12

Postat 26 March 2018 - 05:25 PM

Ca motoare cred ca raman la astea. Ce castig la bani pierd in performante, si chiar nu mi se par exagerat de scumpe.

ESC am unu' la toate 4 motoarele, si chiar nu as vrea sa iau de rezerva.

Vezi postareaap0calyps, la 25 March 2018 - 06:49 PM, a spus:

Dronele de racing (...) de la 65C in sus.

Pana la urma aleg alt ESC? Era bun ca 1 la 4 era mult mai usor decat 1 la ficare motor. Cu toate ca... 4 sectiuni lipsa de cabluri de alimentare pe brat s-ar putea sa fie mai grele decat diferenta dintre 1 mare si 4 mici, si s-ar putea sa ajung tot la aceeasi greutate !?.

Aceasta postare a fost editata de dvdrw: 26 March 2018 - 05:26 PM

0

#12 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 26 March 2018 - 06:30 PM

Ia-ti esc-uri individuale, sunt mai practice. Daca se strica unul inlocuiesti unul, daca se strica 4 in 1 inlocuiesti tot modulul cu esc-uri, deci probabil muncesti mai mult sa-l inlocuiest si va costa mai mult, ca deh, e 4 in 1. Nu e cine stie ce castig in greutate ca ai mai multe sau mai putine fire, oricum o sa-ti iasa pe urechi cate upgrade-uri si modificari o sa faci... daca te prinde virusul. Nu conteaza ca zbori cu 10 secunde in plus sau cu un minut in minus... conteaza cum a fost zborul, ce ai invatat din el, cum a iesit trick-ul sau filmarea. O sa vezi ca nici nu conteaza cat a tinut bateria la un zbor ci cat de fun a fost experienta.
Ca si model de esc: orice Blheli_S cu dshot600, sau Blheli_32, de la 25-30A in sus, e absolut ok.

Aceasta postare a fost editata de djtaotao: 26 March 2018 - 06:34 PM

0

#13 Useril este offline   dvdrw 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 12

Postat 26 March 2018 - 07:47 PM

Am inlocuit ESC-urile cu Betaflight 32Bit 35A 2-6S BLHeli_32 ESC Dshot1200.
La prima vedere cam scumpute la gramada (15 lire bucata) dar sper sa gasesc in alte parti mai ieftin, sau chiar un kit de 5 sau 6 mai bland la pret.
BEC am pe FC deci ar trebui sa fie bine. Merci!

Apropo, voi aveti experienta cu banggood? Stiu ca stai o luna sa vina, si platesti vama, dar cum tot e inca iarna, si diferenta de bani atat de mare...

Aceasta postare a fost editata de dvdrw: 26 March 2018 - 07:51 PM

0

#14 Useril este offline   ap0calyps 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 27-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Drone de racing

Postat 27 March 2018 - 09:30 AM

Pe banggood dureaza daca iei cu freeshipping. Prin expedited vine cu tnt.ul in max 5 zile.
Blheli32 e ok, dar nu prea isi are rostul pe f4, iar f7 inca nu sunt asa bine optimizate, ai nevoie si de acc/gyro care sa duca 32kh, personal as ramane la dshot600, scazand la cost pana la jumate in unele cazuri, iar diferenta in zbor sunt sigur ca nu ai vedea.o

F40 buna alegere.

5000mah pe 5inch nu te sfatuiesc, ce.i drept motoarele pot duce, dar o sa zboare ca o balena, foarte greu de controlat, ca sa nu mai spun de tuning.

1300mah graphene de la turnigy sunt pret calitate foarte bune, 65C evident.

Ce nu te.a incantat la sparrow? Ca e cmos? Iti garantez ca nu trebuie sa.ti faci griji de "jeleu" sunt camere sofisticate, cu awb care functioneaza impresionant, chiar mai bine decat multe ccd.uri. (testate personal)
0

#15 Useril este offline   ap0calyps 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 27-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Drone de racing

Postat 27 March 2018 - 09:37 AM

As mai adauga, daca cumperi brate pt floss, sa cumperi si de 5.5, sau 6 inch. Folosind elicii de 5 pe brate mai lungi reduci din propwash.
Elicii sa cumperi si cateva seturi de Emax Avan 3pale, sunt concept "nou" si diferenta se vede, mai ales la propwash.
0

#16 Useril este offline   dvdrw 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 12

Postat 28 March 2018 - 09:56 AM

Printre altele am intrat ieri tare in camere. Ceva nu se lega si frustrarea era maxima. Nu intelegeam de ce sa aleg o camera mai veche, micro Eagle, in loc de Eagle 2. Intr-un final am luat toate Runcam-urile la puricat, si e prima oara in lunga mea viata cand un produs X e mai nou si mai bun decat X 2.
In fine. Micro Eagle, super camera, adaugata in lista.
Solutii pentru 4K ieftine, usoare si bune aveti?

Elicele. Din ce-am rascolit Emax Avan ofera performante, cu toate ca am gasit si review-uri nasoale la ele, dar le schimbi ca pe... chiloti. La 5045 n-am gasit nici macar un nemultumit.

5 brate de Floss2 = 10 dolari. Am sa iau si de 6" vreo 5, dar nu as vrea sa o modific prea tare pana nu ma obisnuiesc foarte bine s-o pilotez in configuratia initiala. Eventual daca simt vreodata ca vreau 6" cred ca am sa construiesc una de la 0.

Ca baterie mare, poate nu de 5000mAh dar una de cel putin 2200mAh tot as vrea, ca sa ma tot duc. :)
Merci pentru cea de 1300mAh. Adaugata in lista, si hai sa arat si lista actualizata:

Floss 2 frame 5"

Matek 405 ctr flight controller

ImmersionRC Tramp HV video transmitter

ESC Betaflight 32Bit 35A 2-6S BLHeli_32 ESC Dshot1200

RUNCAM micro Eagle

Taranis x9d SE

Aomway Commander googles

motoare T-Motor 2306 F40 Pro II 2400KV

elice DAL T5045C

incarcator ISDT Q6 Plus

baterii, 2X Turnigy Graphene 1300mAh 4S 65C (363gr)
iar mare... acelasi model la 2200mAh (440gr)sau (3000mAh 746gr)

Aceasta postare a fost editata de dvdrw: 28 March 2018 - 10:00 AM

0

#17 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 March 2018 - 10:53 AM

Esti intr-o mare confuzie, si probabil rezultatul societatii marketingo-consumeriste din ultimii jde ani.

Daca ai avea o intelegere mai profunda a ciclurilor de productie si mecanismelor de piata ai intelege usor de ce nu intotdeauna newer is better.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#18 Useril este offline   dvdrw 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 12

Postat 28 March 2018 - 11:08 AM

O iau ca pe un compliment. Multumesc!
Newer is almost never worse either. :D

Stiu ce spui tu, si chiar... nu te contrazic, dar daca iei toata situatia in ansamblu, chiar nu am o strategie asa rea.
Nici o componenta nu e pe lista fara sa citesc numeroase review-uri de la persoane, nu numai cu vasta experienta in domeniu, dar si cu mult mai destepte decat un om de rand ca mine.
Multumesc pentru post si mai astept.
0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 March 2018 - 01:33 PM

Persoanele acelea pot fi si interesate... follow the money ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   dvdrw 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 12

Postat 28 March 2018 - 02:16 PM

Si asta-i adevarat. Pai si ce-mi recomanzi? Cu toate ca si tu ai putea fi un interesat. Presimt ca regret c-am intrebat :D

Aceasta postare a fost editata de dvdrw: 28 March 2018 - 02:17 PM

0

#21 Useril este offline   andrewbt 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1014
  • Inregistrat: 09-September 15
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Drone mici si mari, FPV, filmari, tunning, electronica.

Postat 30 March 2018 - 10:06 PM

-Nu lua 18650 daca vrei freestyle, un multistar 10C e cam tot acolo deja.
-Adauga si GPS(cu/fara busola), chiar daca toti zic ca nu are rost, eu am GPS pe toate dronele de racing cu Betaflight(inclusiv pe o drona de 3') adauga doar 8g si zero complexitate, si macar ai coordonatele salvate pe DVR la nevoie, si viteza si o sageata utila cu distanta spre casa si directia, daca faci long range.
-Incarcator ISDT sunt bune, poate iei si un cablu de update firmware sau iti faci tu.
-Motoare T-Motor 2306 F40 Pro II sunt ok, lafel si elicile.
-VTX sa iei cu SmartAudio sau TrampTelemetry.
-Telecomanda e buna, ochelari Aomway / Fatshark depinde care ti se potrivesc mai bine.
-Rucam Split ai putea adauga(are calitate buna dupa putina corectie), incape in frame chiar si cu un ESC 4in1(eu am ESC 4in1, Runcam Split si Kakute F4 intrun stack de 22mm), e foarte ok daca o pui pe 1080p 60fps NTSC are lag mic si nu mai cari un GoPro greu de 120g, eu am testat mai multe Runcam cu senzor CCD(intradevar senzorul CMOS de pe Runcam Split nu are aceeasi calitate dar WDR merge bine si pt FVP e buna) iar apoi mi-am cumparat 3 runcam split si am pus pe toate dronele.
-ESC poti lua si 4in1 ca sunt bine facute acuma si te tin, eu tot zic sa iei ceva cu Blheli32 cu telemetry si neaparat senzor curent pe fiecare ESC si atunci ai protectie la curent mare/short si nu mai se ard.
-FC e bun dar astea deja depind de preferinte, un F4/F7 pe viitor.

Aceasta postare a fost editata de andrewbt: 30 March 2018 - 10:10 PM

Andrei
0

#22 Useril este offline   andrewbt 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1014
  • Inregistrat: 09-September 15
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Drone mici si mari, FPV, filmari, tunning, electronica.

Postat 30 March 2018 - 10:12 PM

Si neaparat un receiver cu SmartPort telemetry sa ai acces la toate setarile si din telecomanda, cu alarme vocale pe RSSI, voltaj, LUA scripts, etc.
Baterii de preferat macar Turnigy Graphene 1300mAh 4S 65C, dar sunt si baterii mult mai bune dar si mult mai scumpe.

Aceasta postare a fost editata de andrewbt: 30 March 2018 - 10:17 PM

Andrei
0

#23 Useril este offline   dvdrw 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 12

Postat 31 March 2018 - 01:26 AM

@AndrewBT

Salut!
Ca tot veni vorba, din 2 modele de ESC niciuna nu e pe stoc momentan, asa ca mai am de asteptat putin. Betaflight BLHeli_32 / Holybro Tekko BLHeli_32 ; ambele 2-6 S
Un ESC 4 in 1 si camera Split am vrut, dar am inteles ca nu incap multe pe Floss 2.

Ca si camere am ramas la micro Eagle, si ca action un GITUP F1 folosit sporadic. Inca nu am ajuns sa vad cum le "instalez". Daca stiti voi, as aprecia timpul salvat.

Probabil gresesc, dar FC are pad? -uri de telemetrie pentru ESC-uri fix langa cele de alimentare, din ce vad in manual. In partea opusa am pe Micro Crossfire. Daca am spus o tampenie, sa-mi fie cu iertare.

https://cdn.shopify.com/s/files/1/1477/4314/products/2017-12-08_15_43_33-F405-CTR_1-1500x600.jpg_1500x600_1600x.jpg?v=1514940298

Baterii mai bune, adica alt model, sau capacitate mai mare? Poti da exemple linistit :)

Cu BangGood am oarece probleme. Unele preturi sunt mai mari sau egale cu cele din US (din greseala), iar la unele produse, un kit de 4 costa la fel sau mai scump decat produsul singur X4. Le-am trimis un mesaj dar sigur mi-am pierdut timpul. Pana apare stoc la ESC-uri, vedem...

Am pe drum Floss 2 si Micro Crossfire TX.
Sa comand oare si 4 capacitori 35v/330uF sau e overkill in zilele noastre si la asa ESC?

https://image2.geekbuying.com/ggo_pic/2017-12-19/Holybro-Tekko32-35A-ESC-506065-.jpg

Multumesc pentru postare !

Aceasta postare a fost editata de dvdrw: 31 March 2018 - 01:29 AM

0

#24 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 31 March 2018 - 09:35 AM

Tekko32 sunt printre cele mai tari esc-uri de pe piata la ora actuala. Condensatorii suplimentari nu dauneaza dar s-ar putea sa nu fie necesari, vezi si tu daca o sa ai paraziti pe video.
0

#25 Useril este offline   andrewbt 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1014
  • Inregistrat: 09-September 15
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Drone mici si mari, FPV, filmari, tunning, electronica.

Postat 31 March 2018 - 09:55 AM

Din poza, la F405CTR da are paduri telemetrie ESC pe fiecare colt pe RX5, dar FC asta nu e facut pt a folosi un ESC 4in1... si are doar gyro MPU6000 deci nu suporta 32KHz daca te intereseaza.
Runcam split sigur incape ca ai standoff de 20mm + 4mm grosimea bratului, daca iei un FC fara gyro soft mount atunci incape si mai usor, o camera externa va avea nevoie de ceva suport sa o montezi pe cadru ala, cu un Split salvezi mult din greutate si complexitate si daca mai iti raman porturi UART libere o poti comanda din telecomanda.
Holybro Tekko BLHeli_32 35A 4in1 mi-am comandat acum 2 zile de pe bangood ca am vazut ca era pe stoc, ESC de la ei nu prea au nevoie de condensatori adaugati dar poti pune unul 1000uF/35V pe baterie si gata.
Baterii ziceam doar de marca mai buna si cica mai rezistente gen Thunder Power Adrenaline sau Tattu R-Line.

ESC si FC de calitate foarte buna poti sa iei de aici si vine in o sapt din EU (free shipping peste 50$) https://store.myairb...on324in1v2.html au reducere mare la combo ESC+FC :)

Aceasta postare a fost editata de andrewbt: 31 March 2018 - 10:00 AM

Andrei
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro