Modelism - RHC Forum: Lucrare Licenta - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lucrare Licenta

#1 Useril este offline   iTz 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 27-December 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

  Postat 22 March 2018 - 01:52 PM

Salut ,Numele meu este Voiculescu Ionut sunt student in anul IV la Hyperion - Automatica si doresc sa fac un navomodel de plantat pentru lucrarea de licenta. Ma poate ajuta cineva cu ce as putea sa aduc nou navomodelului ? As mai avea nevoie de documentatie, am de facut cam 60-70 pagini si chiar nu vad cu ce as putea incarca proiectul.
Piese:
-Coca Camarad
-Acumulator 12v 7ah
-Telecomanda Flysky fs-ia6
-ubec 5-6v 5a max
-esc 50a brushless hobbywing skywalker fara revers
-motor brushless 1000kv ( DYS D3536)
-voltmetru
-far
-servomecanisme metalice
Modul electronic pentru lumini si cuve.

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   iTz 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 27-December 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2018 - 01:55 PM

Poze

poze

Fisiere atasate


0

#3 Useril este offline   iTz 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 27-December 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2018 - 01:57 PM

.

Fisiere atasate


0

#4 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2018 - 02:07 PM

Vezi postareaiTz, la 22 March 2018 - 01:52 PM, a spus:

sunt student in anul IV la Hyperion - Automatica

pai fa-l sa faca ceva in mod automat nu ?

http://ardupilot.org/rover/index.html
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#5 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 22 March 2018 - 03:38 PM

Pai daca ai cumparat totul de-a gata, e greu sa mai umpli si 3 pagini . O solutie era sa il faci cu motor periat, sa iti faci singur regulatorul , ubec-ul si switch-ul de lumini, toata documentatia e free pe net, deci aici aveai cateva pagini bune. O idee ar fi sa ii faci si autopilot prin GPS ( aici nu vei gasi informatii free , dar fiind anul IV la Informatica ma gandesc ca este o joaca pt tine ) , telemetrie, senzori de temperatura care sa transmita pe mal temperaura apei, temperatura din barca, tensiunea acumulatorului, timpul ramas ca si autonomie, etc.
Ce limbaj de programare vei folosi pt lucrarea de licenta ?
Tel : 0768080180
0

#6 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2067
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 23 March 2018 - 11:20 AM

Salut, colegul @DigitAll are dreptate.
Totuşi dacă echipezi modelul cu un pilot automat, doar din discuţiile pe marginea ecuaţiilor pentru corecţia traiectoriei ai putea să scoţi o lucrare deosebită.
Spor la treabă.
Sultan Eduard
0

#7 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 23 March 2018 - 08:26 PM

Sistemul de basculare poti sa il faci cu parghii daca tot esti in domeniul automatizari nu direct drive cum este barca din poza ta !

https://www.youtube....h?v=Z7M89Zy-1pw
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#8 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 23 March 2018 - 08:30 PM

Si ce sistemul pe pirghii e mai automat decit direct drive?
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#9 Useril este offline   nid1975 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 402
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCHAREST
  • Interests:navomodelism,pescuit

Postat 23 March 2018 - 10:00 PM

Modelul acela de barca ales de tine s-a făcut în mii de exemplare,un proiect de licență sustenabil ar fi sa implementezi idei si imbunatatiri considerabile care sa aduca un plus de utilitatec si performanta.Daca as fi profesor ai pica din prima..echiparea cu componentele aleasă de tine este total eronată din punct de vedere al parametrilor tehnici.
În afară ca vei sulfata efemer săracul acumulator nu este nimic deosebit la acea barca :).
Cred da barca apartine vreunui cunoscut ..nici macar nu ai dat vreo gaura sau ai strâns un șurub la ea .
Ce oameni....!!!

Aceasta postare a fost editata de nid1975: 23 March 2018 - 10:05 PM

Tel 0728777780
0

#10 Useril este offline   iTz 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 27-December 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2018 - 01:43 AM

Ma gandeam la o placa arduino cu 2 senzori de temperatura, unul de umiditate si un cooler.
Cei 2 de temperatura sa citeasca temp motorului si regulatorului, iar cel de umiditate sa citeasca umiditatea din incinta barcutri, iar daca trece de un anumit prag setat sa se activeze coolerul.
Toati acesti parametrii ii voi monitoriza pe telefon, prin bluetooth. Bineinteles cu extindere semnal bluetooth.
Ce spuneti este prea simplu?
Barcuta a fost montata de mine, am poze de cand am inceput si pana am terminat, nu am luat-o de la vreo cunostinta.- toate piesele au fost alese de mine fara sa am vreun habar pana acum de navomodelism sau altele legat de aceasta, inainte m-am documentat pe forumuri si pe youtube, iar totul a decurs ok

Ma mai gandeam la alta idee: am si sonar pentru barca cu display separat, exact ca acela in stilul "ratusca" , ma gandeam sa preiau toti parametri sonarului pe un laptop, adica sa desfiintez "displayul sonarului" - ca sa pot prelua datele ( temp apa, adancime, ...) si sa tin o evidenta pe zile saptamani ... ceva de genul
Alta ideea ar fi sa ii pun o camera si sa am transmisie live pe telefon ... voi ce spuneti? Ar merge vreuna?
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 March 2018 - 03:12 AM

Merge orice. Problema este ca lucrurile astea trebuie sa le discuti cu indrumatorul de proiect, nu cu noi. Cu el stabilesti ce si cum. Pana la urma pe el trebuie sa-l convingi ca stii si vrei, nu pe noi. Parerea mea.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2018 - 07:35 AM

Salut
Mai ai 2-3 luni sa faci proiectul atat scris cat si practic.
Nu ai vb nimic cu indrumatorul si daca tin eu bine minte nimic din ce poti sa faci cu aceasta barcuta nu se preteaza la licenta la automatica.
Nu cred ca esti un expert in programare deci deja ai o mare problema.
Ce poti sa faci asa rapid:
- obligatoriu trebuie sa programezi ceva. Poti sa progrmezi un ESC. Gasesti hex-uri pe net. Dar iti trebuie sa ai si niste scule.sa-l fabrici intai. Unul simplu. Cred ca Digitall te poate ajuta cu sfaturi.
- trebuie sa construiesti ceva functional, daca nu reusesti cu esc-ul trebuie sa te orientezi catre robotica. Gasesti pe arduino o gramada de piese si posibilitatea de a face mici programele pentru ele.
- Trebuie sa gasesti ceva inovativ, o idee ceva care sa deosebeasca proeictul tau de cel normal.
- Daca iti faci o barca, cum crezi ca o vei pune in evidenta in sala de examen? Iei piscina cu tine? Vezi ca in sala de examen nu ai semnal GPS.
Cine e indrumatorul tau?
0

#13 Useril este offline   repa repa 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 09-April 12

Postat 24 March 2018 - 03:59 PM

salut sunt repa repa am si eu o ambarcatiune ptr nadit si vreau sa inlocuiesc cu ceva inedit sistemul de basculare as vrea sa vorbim intre 4 ochi cei din forum nu vor sa-si dea painea din mina ajutorul lor este evaziv cauta-ma
0

#14 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 March 2018 - 06:02 PM

Vezi postarearepa repa, la 24 March 2018 - 03:59 PM, a spus:

... cei din forum nu vor sa-si dea painea din mina ajutorul lor este evaziv cauta-ma

Salutare. Vad ca ai postat un mesaj pana acum, adica asta ar fi primul sa inteleg? Ai si multa experienta sa-i intelegi pe cei de pe forum...

Ajutorul celor de pe forum poate fi inteles oricum doresti. Dar fiind un proiect de diploma are importanta lui. Nu-i chiar cum ai arunca un planor de la balcon.
Lucrurile astea se fac intr-o anumita ordine, au un anumit scop si o anumita logica. Degeaba vii cu o lucrare deosebita, daca ea nu corespunde cerintelor impuse sau stabilite. Regulile jocului se stabilesc intre student si indrumator, in cadrul permis de regulament. Indrumatorul propune nota.

Parerea mea este ca desi e proiect de diploma, nici macar nu trebuie sa aduca elemente de noutate. Ajunge sa demonstreze ca viitorul absolvent stapaneste si intelege fenomenele. Nu-i inventie, nu e proiect de cercetare. Pana si tezele de doctorat incep cu noutati si termina prin a fi depasite de vremuri. Eu as merge pe o tema frumoasa, complexa si as demonstra ca stiu tot din ce contine ea. Nu trebuie inventata apa calda la nivelul asta. Tema trebuia aleasa mai la inceputul anului, erau etape de parcurs pana acum. Se poate si fara ele, dar o sa demonstreze greu ca stie ce stie. Pe de alta parte, nu prea vad cu cat esti tu mai bun ca altii, in domeniul asta. Ceva inedit cu care sa inlocuiesti sistemul de basculare cred ca ar fi o ceasca de cafea fierbinte, de dus in mijlocul baltii. Restul cred ca deja este "inventat". Sper sa ma insel. Sau cealalta varianta ar fi sa aleaga o problema concreta si sa demonstreze ca o stapaneste extrem de bine. O felie mai mica, dar buna... Astea trebuiesc stabilite cu indrumatorul.

Nu este vorba de nici o paine, a nimanui. In general sunt lucruri stiute de toata lumea sau usor de aflat. Ma refer la "toata lumea" pasionata de acel ceva. Important e sa stii sa obtii o paine din ce cunosti. Nu ti-o ia nimeni si nici tu n-o poti lua pe a altcuiva.

PS. Am uitat un aspect. Ziceam ca toata lumea interesata sau pasionata stie. Important este nu sa stii, ci sa stai pe langa subiect (de fapt in mijlocul lui), sa-l aprofundezi mai mult decat media si sa muncesti mult. Si am mai uitat ceva. Mai mult ajutor decat poate primi de la pasionatii de pe forum, nu cred ca mai primeste de la nimeni.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 24 March 2018 - 06:49 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#15 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2018 - 10:50 PM

eu am terminat in 2010 la acelasi profil si aceiasi facultate.
din experienta spun ca nimeni din aceea facultate daca nu avea hobby dinainte nu stie sa programeze ceva.
multi nu stiu ce e ala A si V ca sa nu mai zic de legile Ohm sau Kirchoff....
Se face f mult programare orientata pe obiecte copy paste ... asa ca slabe sanse sa incropeasca cineva in 2 luni o lucrare mediocra
Iar ceea ce zcrii in lucrare trebuie sa existe in teorie....
Iar orice lucrare legata de barci e soritta esecului ca nu poti pune in practica in sala decat teoretc

Aceasta postare a fost editata de ahmoola: 24 March 2018 - 10:51 PM

0

#16 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2067
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 25 March 2018 - 09:47 AM

Faza aia cu "Copy / Paste" a cam trecut. În ultimii ani lucrările de licenţă se verifică la predare cu softuri antiplagiat. Anul trecut am asistat la câteva returnări de lucrări tocmai din acest motiv. Respectivii studenţi copiaseră capitole întregi fără ca măcar să schimbe o virgulă sau să facă referiri la acele capitole.

Eu am terminat Arhitectură Navală iar lucrarea a fost însoţită de o machetă lucrată de mine.

P.S.: Nimic nu este sortit eşecului. Totul este să ştii să-ţi pui în valoare munca.
Colegul @Bitex are dreptate: aici vei găsi sprijin. Totul este să ştii tu ce vrei să faci.
Sultan Eduard
0

#17 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2018 - 09:30 AM

Vezi postareaedisultan, la 25 March 2018 - 09:47 AM, a spus:

Faza aia cu "Copy / Paste" a cam trecut. În ultimii ani lucrările de licenţă se verifică la predare cu softuri antiplagiat. Anul trecut am asistat la câteva returnări de lucrări tocmai din acest motiv. Respectivii studenţi copiaseră capitole întregi fără ca măcar să schimbe o virgulă sau să facă referiri la acele capitole.

Eu am terminat Arhitectură Navală iar lucrarea a fost însoţită de o machetă lucrată de mine.

P.S.: Nimic nu este sortit eşecului. Totul este să ştii să-ţi pui în valoare munca.
Colegul @Bitex are dreptate: aici vei găsi sprijin. Totul este să ştii tu ce vrei să faci.


Hai sa nu comparam arhitectura navala si o macheta pentru care cred ca ai muncit ceva timp cu un navomodel cu toate piesele cumparate.....
Nu ai nevoie de barci ca sa faci un autopilot, desi subiectul era f la moda acum 8 ani, acum e desuet de cand uber are masini care merg singure pe strada.
Nu ai ce sa inovezi in materie nici macar sa ameliorezi. Si de cand cu softwareul anti copy paste ..... lucrarea probabil va fi respinsa.
0

#18 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 March 2018 - 01:33 PM

N-a zis nimeni ca se merge pe copiere. Presupun ca si pentru barca se poate demonstra cu poze din etapele de executie ca a fost facuta de student. Dar lucrurile astea erau mult mai importante daca erau cunoscute de indrumator, nu de noi si totul facut in urma discutiilor dintre ei.
Temele de proiect se dau si in functie de media anilor de studiu. Un indrumator care stie de vrea, nu va da niciodata o tema de nota 10 unui student care nu poate lua 10 din cauza notelor din timpul facultatii. La fel, nu are nici o logica sa faci un stand pentru o lucrare la care nu poti lua nota mare. Nu e dracul atat de negru. Se poate face o lucrare buna chiar si incepand de acum. Cu atat mai mult cu cat are ceva lucrat.
Dar apar aspectele prezentate anterior, de ceilalti.
Un stand care necesita conditii greu de indeplinit in sala de prezentare, are sanse mici sa fie spectaculos. Trebuie sa vii cu filmari, cu teste si rezultate. Dar astea se cunosc, intra in calcul de la inceput.

Si nu e de speriat cu acel program faimos, ca se bazeaza doar pe datele deja introduse in el. Iti garantez ca pot face o lucrare 100% copiata dupa o carte veche si acel soft nu o depisteaza ca fiind plagiat. Am vazut teze de doctorat trecute cu capitol cu 97% elemente copiate din alte surse. Da, erau copiate, dar totul trecut la bibliografie si era capitol de stadiu actual, etapa de documentare. Acolo nu poti schimba multe. Formulele matematice nu le poti schimba si nici nu poti pune sursa. Am vazut carte scrisa de 400 pagini cu 397 de surse trecute la bibliografie. Practic autorul a scris cuprinsul si pagina de inceput a cartii, restul e copiat... In acea carte 40 de pagini erau copiate din teza mea, inainte ca eu s-o sustin si nu eram trecut la bibliografie. Softul cel mult iti gaseste elementele comune dupa niste criterii, restul se interpreteaza...

Ideea e ca nu te apuci sa faci o lucrare si pe la jumatatea ei te gandesti ce ai putea aduce nou la ea.
Eu zic ca n-o sa fie respinsa, dar lucrurile nu se fac in felul asta.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 March 2018 - 01:34 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#19 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 26 March 2018 - 05:54 PM

Softurile "antiplagiat" nu depisteaza plagiatul ci similitudinea cu alte lucrari. Plagiatul ti-l stabileste o comisie CNADCU. Chiar si o idee dintr-o alta lucrare poate fi catalogata drept plagiat ....
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro