Modelism - RHC Forum: Raza de actiune (range) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Raza de actiune (range) parerea mea

#1 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 18 March 2018 - 05:38 PM

Eu nu am gasit aceasta informatie in mod structurat. Cred ca daca as fi gasit-o, pe mine m-ar fi ajutat.
Atunci cind zbor FPV (aiti la aeromodel cit si la multicopter), eu am in vedere 3 raze (range) de actiune. Le separ pentru ca imi configurez distinct zburatoarea in functie de unde imi propun sa o zbor (evident numai in vizibilitate directa):

- SR - raza scurta: omni-directional.
Plec cu antene simple, omnidirectionale. Baston, cloverleaf sau mai nou pagoda, la emisie si la receptie. Ma astept la 1,5 km cu Frsky, de jur imprejur, fara mari probleme de navigatie, orientare sau recuperare. Singurele restrictii sunt la obiectele (cladiri sau copaci) care se pot interpune in linia de vedere, sau la apropierea de mine a altui coleg cu FPV.

- MR - raza medie: con de zbor
Plec cu cloverleaf sau pagoda la VTX, antena Patch sau helical la RTX (in functie de cit de departe vreau sa merg), patch la emitatoruil RC si dipol la receptorul RC. Ma pregatesc sa zbor intr-un con (unghi), repere si orientare pregatite pe harta. Nu plec decit daca am liniste radio, inregistrare video la sol, masina de recuperare pregatita, numerul de telefon scris clar pe model. OSD configurat si complet functional (navigatia si coordonatele)

- LR - raza lunga: linie de zbor
Imi imaginez sa zbor in configuratie MR, dar cu booster atit la RC cit si FPV, cu autopilot complet fuctional (RTH) si doar pe o linie exacta de deplasare (din cauza directionalitatii antenelor).
0

#2 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 18 March 2018 - 05:52 PM

Iesirea din raza:

In FPV, vine un moment cind va apropiati de limita razei de actiune. Cele doua link-uri necesare (RC - video), se comporta diferit atit din cauza tipilui de legatura radio cit si a caracteristicilor frecventei. Eu, ca asa vad:

Link-ul FPV. in 5.8, pe masura ce va departati vedeti pe ecran scaderea calitatii imaginii. De remarcat e ca din cauza zonei fresnell, atunci cind imaginea dispare brusc, reapare imediat mai incolo (dupa). Cit este inteligibila, mai puteti merge. Daca este slaba - de loc - slaba, trebuie sa va intoarceti.

Linkul RC. Fiind in 2.4, radio-pachet si de putere mica (60mw). Cind scade semnalul (daca nu aveti RSSI), incep sa se piarda pachete de date. Practic simtiti ca modelul 'inghiata' daca nu aveti configurat fail-safe sau il vedeti ca intra in fail-safe daca-l aveti configurat. Receptorul pierzind pachete ramine inghetat (pe ultima pozitie valida a servo-urilor) circa 3 secunde, apoi comuta in fail-safe. Daca devine tot mai rapace (raspunde tot mai greu la comenzi), ridicati brusc emitatiorul deasupra capului in mod vertical, si luati-o spre casa.
0

#3 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 18 March 2018 - 08:10 PM

Nimic nou sub soare pana acum, dar de la vorbe la realizare e cale lunga... cel putin partea cu booster pe rc/fpv e aiureala totala, nu asta e calea(ca pusul de kile de baterii pe multicoptere sa zboare mai mult).
0

#4 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 18 March 2018 - 08:33 PM

Vezi postareaCiprian97, la 18 March 2018 - 08:10 PM, a spus:

Nimic nou sub soare pana acum, dar de la vorbe la realizare e cale lunga... cel putin partea cu booster pe rc/fpv e aiureala totala, nu asta e calea(ca pusul de kile de baterii pe multicoptere sa zboare mai mult).


Poti dumneata sa scrii (sa completezi). Unii nu se incumeta pentru ca nu stiu ce si cum sau la ce sa se astepte, nu pentru ca n-au sau nu pot. Eu citesc cu interes.
0

#5 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 18 March 2018 - 08:46 PM

Vezi postareaCiprian97, la 18 March 2018 - 08:10 PM, a spus:

Nimic nou sub soare pana acum, dar de la vorbe la realizare e cale lunga... cel putin partea cu booster pe rc/fpv e aiureala totala, nu asta e calea(ca pusul de kile de baterii pe multicoptere sa zboare mai mult).


In concret:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN

2w chinezesti, vre-o 600 mw probabili, pe mine m-au facut sa nu pierd niciodata link-ul RC, indiferent de distanta, antene, pozitia modelului... fara nici o baterie in plus la bord. Adica pentru LR mie nu numai imi inspira, da deocamdata si imi confera siguranta RC (cel putin pina unde m-am incumentat eu).
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 March 2018 - 09:07 PM

Cu L9R si patch pe Tx s-a zburat 18 km, nu stiu de ce ar fi nevoie de mai mult pentru hobby...

Colegii nostrii, se stie care, au realizat record mondial in banda de 5.8G de 24km cu 200mW pe video Tx.

Cine vrea sa priceapa, sa inteleaga odata ca e mai important sa auzi bine (antene) decat sa tipi tare.
Ca in multe alte cazuri muschii nu ajuta, plus ca daca superi un radioamator iti arata el ce inseamna putere de transmisie... nu vrei sa iei un flash de 60W in 1.3G...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 18 March 2018 - 09:28 PM

Flash? Durează oleacă să se încălzească o metalo-ceramică. :D

@Vlad1: Bagă antene bune, construite cu sârg şi dedicare, instrumente de măsură RF (eu mă descurc cu măsurătoare de câmp şi reflectometre analogice)
Bandă îngustă, data rate mic/dinamic, şi poţi să-ţi termini bateria la distanţe de o să-ţi fie târşă să pleci cu maşina din cauza preţului benzinei.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#8 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 18 March 2018 - 10:11 PM

Vezi postarearenatoa, la 18 March 2018 - 09:07 PM, a spus:

Cu L9R si patch pe Tx s-a zburat 18 km, nu stiu de ce ar fi nevoie de mai mult pentru hobby...

Colegii nostrii, se stie care, au realizat record mondial in banda de 5.8G de 24km cu 200mW pe video Tx.

Cine vrea sa priceapa, sa inteleaga odata ca e mai important sa auzi bine (antene) decat sa tipi tare.
Ca in multe alte cazuri muschii nu ajuta, plus ca daca superi un radioamator iti arata el ce inseamna putere de transmisie... nu vrei sa iei un flash de 60W in 1.3G...

Subscriu la ce a zis si Renato.
Eu cu un FRSKY V8 din prima serie cu antene "BUNE" am zburat 12Km. Pe hartie modulul TX are 60mW, masurat are 80mW.
Decat sa cresti puterea mai bine folosesti antene tunate pe frecventa.
Un VTX in 900mhz 500mW cu antene bune pe emisie si receptie am testa eu in LOS de pe deal pe deal 30Km cu imagine acceptabila, pilotabila.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#9 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 18 March 2018 - 10:29 PM

Vezi postarearenatoa, la 18 March 2018 - 09:07 PM, a spus:

Cu L9R si patch pe Tx s-a zburat 18 km, nu stiu de ce ar fi nevoie de mai mult pentru hobby...

Colegii nostrii, se stie care, au realizat record mondial in banda de 5.8G de 24km cu 200mW pe video Tx.

Cine vrea sa priceapa, sa inteleaga odata ca e mai important sa auzi bine (antene) decat sa tipi tare.
Ca in multe alte cazuri muschii nu ajuta, plus ca daca superi un radioamator iti arata el ce inseamna putere de transmisie... nu vrei sa iei un flash de 60W in 1.3G...


Deci dvs recomadati? L9R, 200mw in 5.8. (imi imaginez ca helical sau patch 14 ca eu nu am antenele alea) ca solutie sigura?
0

#10 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 18 March 2018 - 10:42 PM

Sigur = telemetrie in 433 + pixhawk + rc in 2,4g(optional) + video pe 900/1.2g(optional). Fara sa ne zici scopul, si telemetria e optionala...
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 March 2018 - 10:46 PM

Nu exista nimic sigur in propagarea radio.
Cel care a facut zborul de 18 km cu L9R nu l-a mai putut repeta niciodata. Dar 10-15 km sunt reproductibili.
Totusi, nu inteleg sensul lansarii unui asemenea topic in contextul actual, mai ales de catre dv...
In ce forma legala s-ar putea realiza un asemenea zbor in EU ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 19 March 2018 - 11:38 AM

Vezi postarearenatoa, la 18 March 2018 - 10:46 PM, a spus:

In ce forma legala s-ar putea realiza un asemenea zbor in EU ?


In exact aceeasi baza legala sau restrictie ca a oricarui zbor RC (FPV).

Asa cum eu am mai scris (in pagina de legislatie parca), o data cu disparitia OMT8/2014 a disparut restrictia de a zbura in spatiu segregat. Acum (cum inteleg eu):
1 - se inregistreaza zburatoarea daca e mai mare de 500g
2 - se declara zborul la organul de trafic
3 - se cere aprobare pentru filmare.
Pentru orice zbor RC in RO. Siti dvs alte restrictii din lege ?

Haideti si dvs cu ceva explicatii: cum e cu raza de actiune, cum se ajunge, cum se vede, cum se
depaseste. Prezum ca stapiniti subiectul.

PS:
Asa cum am mai scris, ideea de a merge la LR cu 60 (80) mw, mie nu-mi inspira incredere. Este posibila, dar eu prefer o siguranta in plus.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 19 March 2018 - 11:41 AM

0

#13 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 19 March 2018 - 11:46 AM

250g*

Dar cam așa e. Că zbori fpv 10m în jurul tău sau 100km e tot acolo.

Bine că încălcarea legislației din radiocomunicații e altă poveste.

Dar, @Vlad1, să ne zici și nouă dacă și cum s-a aprobat din partea MApN. :)
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#14 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 20 May 2018 - 05:32 PM

Intrucit nu avem un 'antenne review', fac o remarca sper utila:

Antena Pagoda 2, exceptionala la emisie sau receptie SR, desi este omni directionala si are caracteristici de propagare foarte bune, nu e de banda larga. Functioneaza bine (5dB-emisie + 5db receptie, omnidirectional) doar in jurul frecventei 5850 Mhz. Aveti graficele mai jos. Asa ca cei care vor sa mearga mai departe, atentie la frecventa FPV.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: caracteristica.png
  • Imagine atasata: 2.png

0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 May 2018 - 06:19 PM

De ce provenienta ?

Am si eu, de pe eBay, deci noname...si, schimband doar pe receptie nu am obtinut ceva in plus fata de batzul standard.
O sa schimb frecventa sa vad daca se simte, acum sunt pe 5885, sper sa nu fie la RR toata lumea pe 5850 :D

PS: de unde 5850, ca nu exista canalul asta... poate raceband... :unsure:

https://oscarliang.com/ctt/uploads/2015/01/frequency-band-table-5.8-video-transmitter-a-b-e-f.jpg
... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 20 May 2018 - 06:58 PM

Dar ce vă face să credeți că toate antenele pagodă de pe piață sunt acordate pe același canal? :)

Sau că sunt acordate, punct, și se nimeresc să rezoneze undeva între două canale.
Chinezăriile nu-s nici măcar verificate pentru continuitatea cablului sau lipsa scurturilor.

Fără vobuloscop e dificil de acordat/verificat...

p.s. antenele nu au caracteristici de propagare. Mediul are. Mediul încunjurător... continuumul spațio-temporal.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#17 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 20 May 2018 - 07:13 PM

Ok stergeti 5850 daca va bruiaza, poate ca in cazul dvs, e alta frecventa.

Observatia mea este ca Pagoda nu e de banda larga. Cele cu pedigre' au grafice publicate, la alea de provenienta indoienlica poate va e utila determinarea canalului cel mai bun. + 5bB da in cele mai proaste conditii (la capete de banda), in punctul de maxim merg mult mai bine. Pentru mine a fost surprinzator, ca n-am vazut tratat subiectul.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 20 May 2018 - 07:15 PM

0

#18 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 21 May 2018 - 04:35 PM

Ca sa-i masurati (cu un subler) frecventa de rezonanta... Veti sti exact pe frecventa sa zburati.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: x.jpg

0

#19 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 21 May 2018 - 05:09 PM

Il salvez ca PDF ca ma omoara tranparenta aia...

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  Doc1.pdf (104.21K)
    Number of downloads: 191

0

#20 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 September 2018 - 01:50 PM

Continuam aici datul cu capul la zidul plangerii link-ului video care va limiteaza... :) ca sa nu mai poluam topicul zborului transcarpatic.

Presupunand ca ce aveti este ok, cu ele inghesuite intr-un spatiu de 20 cm pe o platforma complet conductoare, nici nu veti putea sa la atingeti potentialul...

Banuiesc ca intre timp s-a lamurit ca in cazul zborului acela video-ul nu era analogic in timp real... asa ca nu vad admiratia/frustrarea pentru realizare... la fel de bine faci un "zbor" in google earth in orice colt al lumii... :unsure:

Deci, hai sa lamurim... cat ati vrea, cu ce echipamente, pe ce criteriu le-ati ales, cat stiti ca au obtinut altii cu echipamente identice, de ce credeti ca dv. nu va iese aceasi distanta ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 September 2018 - 01:52 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#21 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 September 2018 - 07:16 PM

Dear renato, degeaba dam din taste ca facem ca dregem. Degeaba ma uit la clipul cu 80km fpv prin frsky 2.4g, nu avem acelasi noisefloor ca in Rep Dominicana (cred). Degeaba vad ca phantom 4 bate 5-7km la 720p ca e proprietar totul prin el - pana si conectorul de la ventilatorul de racire e ceva rar intalnit prin chestiile care au ventilator.

Nu vad provocarea asta ca fiind una "hai sa facem cea mai buna tocana" ca nu avem toti aceiasi cartofi, oale si gaini in batatura sa zici ca iese la fel peste tot. De aia nu poti da o reteta de echipamente si sa sustii ca face X, poti spune doar ca atat ti-a iesit tie.
Si apoi mai e si faptul ca zburatoarea in sine conteaza mult dpdv al carbonului si a chestiilor metalice din el. De exemplu un VTX pus pe aripa intre motoarele unui bimotor va scoate o imagine de scos ochii cu o surubelnita ruginita. Acelasi vtx pus pe burta spre coada gadila retina. Sa mai zic de fpv de pe multicopter ?

Asa ca fiecare isi cauta solutia dupa cerintele proprii. <2km 5.8G >2km 1.2G. is my rule of thumb.
Va las si o lectura de seara interesanta: http://lipcsey.gport...94047_02956.pdf

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 29 September 2018 - 07:21 PM

0

#22 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 September 2018 - 07:49 PM

Asta e parerea matale, eronata desigur...
Cand detinatorul actualului record de 24km in 5.8g cu 200mW a luat contact prima oara cu mine, a fost ca sa ma intrebe ceva de 1.2G
Un an mai tarziu nu stia cum sa imi mai multumeasca ca l-am reorientat catre 5.8G... ;)
Probabil ca facea 24 km si in 1.2G, dar era la "si altii", avand in fata mult de munca sa ajunga la 50-60 cat era recordul pe vremea aia, asa a avut momentul lui de glorie, care, surpriza, de vreo 5 ani nu se incumeta nimeni sa il depaseasca, nici macar cu 600mW, cel putin public, cu probe.

Pana la urma, am scris de mai multe ori, mie personal mi se pare penibila goana asta dupa km insirati pe atza, ca hobby... daca ai cumparat echipamentul, nu dovedeste nimic, daca l-ai facut, arata ce bun electronist esti, in ambele cazuri partea cu zborul e pusa pe plan secund, si parca de asta aparut fpv-ul... :unsure:
Poti face jde km si intr-o raza de 2 km, daca locatia merita, cum ar fi RR, si cred ca nu e singura in tara.
Sau poti face FPV intr-un avion scale, sa ai in fata un bord real, nu un OSD, sau camera cu cap servo panoramic pe un biplan si sa privesti peisajul printre aripi, astea sunt senzatii care le caut la un zbor fpv... nu sa vad tarlalele patriei trecand pe sub mine monoton, iar eu cu ochii in distanta pe OSD, ca sa dobor un "record"...
Sau, cross country... cu un echipament modest, de maxim 2 km, urmarind modelul cu masina, nu e nevoie decat de un sofer, dar mi se pare mai palpitant sa tii cele doua vehicule in tandem ca sa nu iesi din raza FPV, decat sa iti bati capul cu tuningul antenelor ca sa mai storci cativa km...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 September 2018 - 07:57 PM

De lecturat despre antene biblia se cheama ARRL antenna book, din care ce ne-ai dat este doar un capitol, din cele 992 de pagini pe care le are.
http://www.arrl.org/...ftcover-Edition
Nu stiu cate carti in orice domeniu tehnic au ajuns sa fie reeditate de 23 ori, mai ales in epoca internetului...
Ar trebui sa v-o bage obligatoriu la facultate, de fapt daca as fie eu decan v-as pune criteriu la admitere sa fiti radioamatori, ca sa nu mai pui intrebari despre yagi pe un forum de hobby, ditamai studentul la telecom... :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 September 2018 - 07:59 PM

Imagine atasata: xcreen.jpeg
Fiecare cu ce-i trebuie, gen fpv cu care sa fac un live pe fb-ul flat earth society.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/blum.gif
Curs de microunde se face in sem 5 iar curs de antene si propagare in sem 8 pentru 1/5 din studenti, mai am timp.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 29 September 2018 - 08:00 PM

0

#25 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 29 September 2018 - 08:49 PM

Pentru mine, range-ul link-ului video în 5.8, a fost si este un nebanuit coșmar și lanț de supărări. Este singura mea limitare, peretele de care ma lovesc aproape la fiecare zbor RC.
Mi-aș fi dorit să avem mai multa informație utilă în forum, să citesc despre experiențele altora, să nu le repet greșelile.
0

#26 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 September 2018 - 09:01 PM

V-am pus in pagina anterioara cateva intrebari punctuale concrete, daca imi puteti raspunde, bine, daca nu, la vaicareli generaliste nu pot oferi solutii.
Informatie este din plin, chiar si aici, nu stiu cum ati ratat-o... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 September 2018 - 10:12 PM

Cel mai generic sfat e ca antenele de 5.8 din comert sunt pamant de flori. Bune de inlocuit bratele la mixer in cel mai bun caz. Lista de confirmed junk:diatone,aomway, iRC,no-name,alea cu pastile la mijloc, TBS triumph, foxtech alea cu carapace galbena + many more.
Semne ca e junk: elementi din tabla stantata nu fir rotund, ceva necurat in prinderea lor pe firul cald gen inele, carapace de plastic, nume flashy-bling-bling.

O singura antena comerciala sa zicem c-a fost ok, circular wireless 8 spire helix RHCP, 85eur. Acum ca am si pe emisie un SPW58 tot de la ei,e ceva mai ok dar nu pot zice ca justifica pretul de 35eur. Asa ca am lasat frecventa asta pt un racer 250 unde o antena dipol intinsa pe burta e suficienta iar pe receptie un spw generic si un patch 5db. Pentru invartit in jurul cozii e suficient.
Si acum o sa intrebati pai bun si ce ramane daca aia nu aia nu...http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif raman alte frecvente sau cumparati aparatura RF specifica si apoi DIY. Pt mine a fost mai ieftina prima varianta.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 29 September 2018 - 10:14 PM

0

#28 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 September 2018 - 11:03 PM

Ah.... si pentru ca se tot bate apropoul cu acel zbor minune 24km 200mwhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif. Acrii strugurii, ca nu suntem toti radioamatori sau lucram in domeniul RF. Eu nu sunt radioamator, nu voi fi prea curand sau voi pretinde vreodata ca stiu 100% ce e intr-o antena. Sa tot o tii pe a ta ca se poate, ca 5.8g face si drege si sa nu intelegi ca 99% din cei care citesc nu au sanse sa reproduca ceva la 30% din ce ai facut tu e 100% degeaba. Kinda like monkeys howl at each other - a freak show for others.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif


Ce ar prinde bine pentru forum ar fi o lista de solutii foarte vagi pentru niste cerinte fixe. Eu n-am ajuns sa stiu sa pot sugera ceva in domeniul asta cu o minima certitudine ca nu e bullshit, si cei care au ajuns la destinatie nu destainuie tainele calatoriei decat superficial ori propun ceva realizabil doar de ei...

Ultima chestie cu care experimentez, yagi in 1.2G, e inca in chinurile facerii, e doar o rigla de lemn si 17 sarme de ~10cm pe ea. In lipsa de aparatura RF specifica de acordare care n-am nici timp nici chef s-o construiesc asteptarile nu pot fi decat modeste, 13-14dbi gain si 25 grade "fov".
Si daca da cu virgula, astept sa traga nea' Musk net prin satelit si facem stream la 720p de oriunde.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 29 September 2018 - 11:05 PM

0

#29 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 29 September 2018 - 11:43 PM

Păi dacă nu eşti radioscamator... ce cauţi în 1.2Ghz? :D

Tu bagi 1w de video pe acolo, superi pe cineva care lucra sat şi-ţi bagă în ochi cât poate un TS2000 (sat) :D
Sunt morocănoşi din ăştia destui în bandă...

Bine, şanse mici să bruiezi pe cineva şi de acolo 50/50 să te bruieze la rândul său. De la banda de 2m în sus e o linişte de mormânt în ultimii ani. Abia mai văd că se lucrează packet în 70cm. Fonie, cw, canci..

Asta semi-offtopic.
Chiar îţi recomand să studiezi planurile de bandă şi să eviţi să transmiţi atv pe unde e alocată fonie sau digital/sat.
Sunt canale alocate ATV pentru ATV, sunt canale alocate digital, se poate trece telemetrie pe acolo, chiar RC, cu măcar bună cuviinţa de a nu intra cu RC peste repetoare, de exemplu.

În mare, până dai de autorizaţie şi licenţa yo, măcar nu traversa pe diagonală.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#30 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 September 2018 - 07:41 AM

Pe mine m-a flashuit unul tocmai din targu jiu (100km) cand faceam probe in 1.2G... si n-aveam decat 800mW, iar el a dat cu 60W :D

Apropo de urmat retete, zborurile spaniolului de 60-110km sunt foarte detaliate ca echipament, chiar face reclama shopului, ce te tine sa nu le cumperi? :unsure: ca doar nu "experimentezi" din bursa de student... ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 30 September 2018 - 07:44 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro