Modelism - RHC Forum: Pilot Automat complet, ieftin - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Pilot Automat complet, ieftin varianta 2018

#1 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 18 March 2018 - 02:19 PM

M-am intrebat cam ce inseamna (costa) un pilot automat complet la nivel de 2018.
Complet, inteleg cu GPS, cu OSD full screen (ce putin MW OSD sau KV OSD), capabil de zbor autonom, way-points, RTH... iata ce am gasit:

- 8.33 eur - Quanum Iluminati 32 (HK). un controler F1 (naze32 compatibil) cu baro,+ OSD incorporat, pe care se poate instala INAV. (1.4 testat de mine)
- 9.44 eur - Ubox 7 cu compas (HK). Compas extern ca-i mult mai sigur decit compasul existent intern.
Total 17.77 eur + transport. Asta daca le luati la pretul zilei, am vazut controlerul si la 4 eur.

Concluzie: aproximativ 20 eur (+ camera si VTX ce-l aveti deja), si puteti transforma aproape orice zburatoare aveti, la un nivel FPV mult peste cerintele de hobby.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 18 March 2018 - 02:20 PM

0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 March 2018 - 03:21 PM

Nu vad de ce insistam pe argumentul ieftinatate cand adaugarea unei astfel pe componente la un setup FPV nu aduce decat certe (nu potentiale) puncte de cadere in tot lantul, si iti deleaga capacitatea de control unor bucati de cod scrise de amatori, cu risc de pierdere a controlului mult mai mare decat daca nu am fi avut asa ceva la bord.

Numai cineva care nu a avut inca experienta sa vada cum i se duce zburatoarea si el priveste neputincios si nu poate face nimic mai crede ca aceste dispozitive aduc un plus de siguranta zborului FPV. Pana o pateste si el intr-o zi... ;)

Zborul FPV a aparut pentru a iti da senzatia de pilotare ca intr-o aeronava reala fara riscurile si costurile asociate acesteia.
Practicati-l pentru placerea zborului in sine, nu pentru stat cu ochii in instrumente ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 18 March 2018 - 04:37 PM

Eu am zburat RC de mai multi ani. Am mai schimbat modele... la un moment dat am trecut pe FPV. Problema mea este ca eu (si tehnica de altfel) am evoluat. In cazul meu, nu am avut mintea (sau experienta) romanului de pe urma ca altii, am luat-o progresiv:

- mai intii am vrut musai FPV.
- apoi am vrut sa am un minim pe ecran (tensiuni, timpi).
- apoi am vrut sa merg mai departe (sa ies din SR si sa zbor in MR).
- apoi am vrut OSD full screen
- apoi am vrut coordonate GPS, atit pentru localizare backup cit si pentru navigatie (sageata si distanta RTH)
- apoi am vrut stabilizare (pe avion) si eventual RTH (la pierderea legaturii radio sau de lene)
- si pentru anul asta mi-am propus sa avansez

Toate astea au insemnat diverse gadget-uri, care nu au fost nici ieftine nici usor de integrat/invatat. Cu citeva zile in urma, studiind problema dronei-savamar, am constatat ca solutia problemelor mele, a devenit ieftina, facila si rezolvata de altii.

PS.
Se poate zbura foarte bine in mod acro, acolo controlerul nu are nici un fel de interferenta in comanda RC. In mod stabilizat, in care controlerul te asista cu giroscoape pe 3 axe, sau in mod RTH in care stai si te uiti ce face el. In toate modurile, ai OSD full screen cu GPS si accelerometre, la sub 20 eur pe orice zburatoare ai in batatura. Poate ii este utila cuiva informatia.
0

#4 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 18 March 2018 - 05:57 PM

Preţurile astea sunt pentru că HK face curat în depozite.
Şi eu am băgat mâna în portofel şi le-am dat zilele astea ca să-mi reînviu trifecta cu ceva componente mai moderne ca un FC la 30x30mm cu procesor în 32 de biţi dar realitatea de azi îmi zice că pilotul automat serios se bazează pe recunoaşterea mediului în care se află nu pe ghicirea oarbă după cifrele provenite de la senzori ca GPS, magnetometru şi barometru.

Pentru FPV, cea mai captivantă experienţă este aceia în care tu pilotezi nu pilotul automat. Asta ca hobby/dezvoltare personală.
Măsurile de siguranţă ca RTH şi Failsafe sunt, teoretic, foarte utile, dar realitatea nu e în totalitate de acord.

Lumea de afară este plină de interferenţe electrice, magnetice şi combinaţiile dintre ele.
Senzorii inerţiali suferă de drift, GPS-ul depinde de propagarea intra-atmosferică şi liniştea geomagnetică.

Un aparat care e chemat sau trimis spre salvarea unei/unor vieţi ori are capabilităţile unui pilot uman ori este pilotat de un om.
Pentru că de la decolare până la aterizare, toate variabilele din teren vor varia. Poziţia şi starea victimei, curenţii de aer, temperaturile,
curenţii de apă, etc.

Mijloacele de automatizare din domeniul RC sunt totuşi non-inteligente. Dacă la RTH nu urmăreşte exact traseul pe care s-a deplasat, deci logging complet, are şanse să intre într-un copac, pasăre sau altă aeronavă. Faptul că se ridică la o altitudine pre-stabilită e fix pix.
Şi dacă ar fi dotată cu senzori de proximitate (care pot da chix pe ceaţă, condens sau ploaie) poate evita obstacolele fixe. Dar multe obstacole sunt în mişcare iar unele cu viteze mari şi traiectorii impredictibile.

Deci zic doar că trebuie mai mult decât un buton pe care apeşi şi vine drona să te salveze.
Chiar dacă, tehnic, butonul e legat de un computer miniatural care rulează software-ul misionplanner sau apmplanner, are gps şi transciever care transmite coordonatele către dronă şi foloseşti cod gen follow me/RTH+servo action.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro