Modelism - RHC Forum: Echipare coca Carp Range LiPo - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Echipare coca Carp Range LiPo

#61 Useril este offline   nid1975 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 402
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCHAREST
  • Interests:navomodelism,pescuit

Postat 07 October 2018 - 01:22 AM

Dupa ce am vazut video cu barca ta si tinand cont de dimensiune, forma carenei,viteza si greutatea aproximativa ( 4,5-5 kg ???) ..cred ca ai un consum in mers de 5-6 amp( aprox 80wati)..viteza in jur de 5km/h .autonomie. Cam 2 h / 9-10km distanta parcursa cu un acumulator full incarcat..sa-mi zici cam pe unde am gresit.:):)
Inteleg ca la un capat al axului -cel din barca ai renuntat la bucsa..semerig..rulment ca se incalzea.. Daca se incalzea ori bucsa nu era calibrata cu axul ori axul nu este perfect drept.Ai grija ca intr-o singura bucsa( semering sau rulment) axul nu va avea viată lunga.
Tel 0728777780
0

#62 Useril este offline   Paduroiu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-October 16

Postat 07 October 2018 - 09:21 AM

Vezi postareanid1975, la 07 October 2018 - 01:22 AM, a spus:

Dupa ce am vazut video cu barca ta si tinand cont de dimensiune, forma carenei,viteza si greutatea aproximativa ( 4,5-5 kg ???) ..cred ca ai un consum in mers de 5-6 amp( aprox 80wati)..viteza in jur de 5km/h .autonomie. Cam 2 h / 9-10km distanta parcursa cu un acumulator full incarcat..sa-mi zici cam pe unde am gresit.:):)
Inteleg ca la un capat al axului -cel din barca ai renuntat la bucsa..semerig..rulment ca se incalzea.. Daca se incalzea ori bucsa nu era calibrata cu axul ori axul nu este perfect drept.Ai grija ca intr-o singura bucsa( semering sau rulment) axul nu va avea viată lunga.


Am sa pun un wattmetru si am sa fac masuratori - barca are 6,2 kg iar acumulatorul 16000 mAh.
Avul este unul din inox băgat într-un tub de alamă care are la ambele capete câte o bucșă de bronz. Pe ambele capete este câte un ineluș de cauciuc cu pretenție de simering. Am păstrat numai cel dinspre elice, cel dinspre motor l-am aeliminat pt ca prin presare producea multă căldură și un consum de putere inutil. Axul este înclinat la cca 30 de grafe si daca apa intra in tubuleț nu ajunge in coca deoarece linia de apă, pescajul, este cam la 2/3 din lungimea axului. Chiar dacă ar intra in coca un pic de apă aceasta nu ar ajunge la motor. Oricum am băgat multa vaselina in tubulet. Am sa dau o gaura in partea inferioară a tubuletului si una in partea superioară pt a-mi fi mai usor si pt a fi sigur ca am tubulețul plin cu vaselină astfel etanșarea și lubrifierea sunt asigurate. Gaura bineinteles ca după folosire am sa o obturez cu un colier de plastic si un petec de cauciuc.

Fisiere atasate


0

#63 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 07 October 2018 - 09:42 AM

Axul daca a venit cu acele oringuri ,denota o proasta calitate , vezi ce vaselina ai bagat ,trebuie o vaselina fluida si cu disulfura de molibden ,nu e nevoie sa dai gauri in ax ,daca bagi vaselina care am zis tine cam 2 ani ,cind vrei sa refaci ungerea scoti axul de inox si introduci cu o seringa vaselina noua. Gasesti un wattmeter GT power 150 A pina in 15$.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#64 Useril este offline   andrei m 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 25-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2018 - 03:37 PM

Daca tot n-am mai bricolat de mult timp la barca, am hotarat sa-i pun sonar si camera FPV. Sonarul a venit, FPV si alte accesorii sunt pe drum.
Sa vedem ce o sa iasa :ph34r:

Acesta e sonarul: http://marinelife.ro...hp?prodid=1216. L-am ales pentru ca are o calitate mult mai buna a imaginii substratului decat sonarele care folosesc scanare in 2 frecvente, acesta folosind CHIRP-Compressed High Intensity Radar Pulse (similar Lowrance Elite 4x) Dupa modificare ar trebui sa aiba un range wi-fi de 200-300 metri, asa cum il fac cei din UK, Germania sau Olanda. De asemenea, imaginea se transmite in timp real, fara intarzieri.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de andrei m: 29 October 2018 - 03:38 PM

0

#65 Useril este offline   andrei m 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 25-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2019 - 02:17 PM

Primul test dupa modificarea sonarului:

https://www.youtube....h?v=-hyzdiEWEW8

L-am dus la o distanta de 171 m, am masurat ulterior pe Google Earth, avand 3 linii din 4 la semnal. Am mai facut si alte teste, l-am dus 212 m si mai erau 2 linii din 4 la semnal.

Rannge-ul maxim este undeva la 300 m, bineinteles depinzand si de conditiile meteo. Per total sunt multumit de realizare si mai ales de sonar, acesta oferind un grad de detaliu excelent al substratului.

Fisiere atasate


0

#66 Useril este offline   andrei m 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 25-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2019 - 02:18 PM

O poza primita de la un prieten caruia i-am modificat un sonar. Se vad pana si plantele subacvatice sau cocioacele

Fisiere atasate


0

#67 Useril este offline   Adistul 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1490
  • Inregistrat: 26-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, in 4 la ala Grasu'

Postat 10 April 2019 - 07:53 PM

Salut.

Se pare ca sonarul Wi-fish nu se mai fabrica si nu se mai gaseste in Romania in momentul de fata.
Eu l-am gasit aici: http://www.raymarine...gonfly/wi-fish/ si pot sa spun ca vine rapid cu posta UPC, in 4-5 zile, fara alte costuri suplimentare.
Practic l-am luat la un pret mai bun decat de pe site-ul oficial din Romania.

Spor!
Cand esti mort, nu stii ca esti mort: e greu doar pt ceilalti.
La fel e si cand esti prost.


tel: 0771 088 207

adistul@yahoo.com
0

#68 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 16 April 2019 - 06:22 PM

Ce sa modificat la jucaria asta ?!!
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#69 Useril este offline   Adistul 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1490
  • Inregistrat: 26-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, in 4 la ala Grasu'

Postat 21 April 2019 - 01:55 PM

Un link interesant... pentru cei care doresc un "castig" bun la semnal oferit de antena:
https://fpvlab.com/f...IONS)-EXPLAINED
Cand esti mort, nu stii ca esti mort: e greu doar pt ceilalti.
La fel e si cand esti prost.


tel: 0771 088 207

adistul@yahoo.com
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro