Modelism - RHC Forum: CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

CNC CNC help

#1 Useril este offline   zoltan32rege 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 30-May 15

Postat 14 March 2018 - 05:13 PM

Buna ziua
Sint nou in acest topic.Sint innebunit dupa navomodele si electrinica si pescuit ,si momentan lucrez in germanie tot am vazut cnc masine ,si mam gindit de ce dracu sa chinuiesc cu mina sa fac navomodele si tot se poate face cnc uri Am lucrat ca nebunul si am zis CUMPAR un cnc.Am cumparat un cnc nou 3040 model am desfacut pachetul am istalat tot hopa mach 3 free pe net bun sa probam NU MERGE.Ce dracu are windows 7 32 bits merge bine ok am cumparat,repede wondows 7 am istalat nu merge.Computerul 64 bits spunea colegul,OK alta computer nuoa windows 7 32 bit BUN ,Merge ,nu CE ARE .mam enervat tare ah zice colegul Usb motion card problem computerul nu are driverele oh am descarcat cumve pe net am istalat mach 3 am cuplat tot .Dechid mach 3 si apas z axis y axis la mach 3 pe monitor numerele merg cnc masina e MUT nu misca nici in dreapta sau in stinga asa ca .mam gindit sa scriu aici poate ca ma ajuta cineva sa vad ce are Multumesc Cu Stima Zoltan Ma scuzati daca nu am scris corect
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 March 2018 - 09:56 PM

Buna seara. Vorba unui coleg de forum: ai setat mach-ul pentru masina ta? Daca nu ai rezolvat inca problema, incearca sa revii cu mesaj. De regula lumea nu rezista pana la raspunsurile pe forum, e plin netul de probleme similare rezolvate. Daca ai incercat si pe USB e clar ca nu-i de la setarea portului paralel din BIOS. Ai trecut de asta. Vezi la port si pini, la configurari. Pe langa faptul ca trebuie sa scrii care si cum sunt pentru step si dir, trebuie sa ai pusa valoarea 1 la port (step port si dir port). De regula este unicul port si are alocat 1. Sa fie pe 0x378, frecventa nu prea mare la inceput. Vezi si de EStop. Eventual vorbim maine sau asteapta raspunsuri dupa ce revii cu detalii despre setari. Ma gasesti si pe FB daca arde tare. Ovidiu Tiron. Ochelarist...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 14 March 2018 - 10:44 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 15 March 2018 - 12:32 PM

Daca este pe usb , verifica sa nu fie driverele instalate prost , daca nu poate ai un team wiever si ti le configurez .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#4 Useril este offline   zoltan32rege 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 30-May 15

Postat 15 March 2018 - 08:11 PM

Buna Seara
Da este pe usb si am facut setarile la mach 3 port pin in, out, toate am setat si la butonul rosu saterile sint bune undeva la configuratile am problema poate computerul?Nu este compatibil .Mach 3 cum functioneaza mai bine cu32 bits sau 64 bits?
0

#5 Useril este offline   zoltan32rege 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 30-May 15

Postat 15 March 2018 - 08:15 PM

Buna Seara
La Elicopter am vrut sa scriu dar nu te supara dar habar nam cei Team Wiever poate aveti timp sa ma ajutati .Multumesc
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 March 2018 - 11:07 PM

Poti posta ca atasament fisierul cu setarile? Este ceva gen .xml (probabil Mach3Mill.xml ?)
Nu cred ca sunt probleme cu calculatorul sau cu softul.
Inclin mai degraba sa cred ca tot in setari ai ceva incorect sau incomplet.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   alexdumi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 10-December 09

Postat 15 March 2018 - 11:31 PM

Vezi postareazoltan32rege, la 15 March 2018 - 08:15 PM, a spus:

Buna Seara
La Elicopter am vrut sa scriu dar nu te supara dar habar nam cei Team Wiever poate aveti timp sa ma ajutati .Multumesc


team viewer este un program care cineva aflat la distanta se poate conecta la PC tau si poate lucra in el.

Uite linkul ....https://www.teamviewer.com/en/
0

#8 Useril este offline   zoltan32rege 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 30-May 15

Postat 16 March 2018 - 08:12 PM

Buna Seara
Trimite te rog frumos, emailul tau si trimit acolo pozele cam greu ma descurc cu poza mici
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro