Modelism - RHC Forum: F3M Boot Camp:18-20 mai 2018/ Sanpetru, Brasov - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

F3M Boot Camp:18-20 mai 2018/ Sanpetru, Brasov tabara de antrenament

#1 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2018 - 09:44 PM

Buna seara,

Ideea unei tabere de antrenament nu este noua (am botezat-o "boot camp" pentru ca termenul e consacrat pentru astfel de actiuni care au drept scop dobandirea unor abilitati); acum mai multi ani, cand miscarea F3A de la noi era mai bine reprezentata, mai multi pasionati au pus la cale o intalnire cu un scop foarte bine definit: sa invete sau dupa caz, sa aprofundeze, principii corecte cu privire la zborul care implica cel mai mare nivel de precizie, respectiv F3A. Evenimentul a fost unul foarte reusit, dovada e faptul ca si astazi, daca discuti cu unul din cei care au participat atunci, vei afla ca desi a fost vorba de cateva zile, informatiile / sfaturile pe care le-au primit de la trainer (a fost invitat un pilot din Austria, cu multe experienta in zborul si arbitrajul clasei respective) le-au fost de mare ajutor in evolutia urmatoare.

Acelasi lucru incercam sa replicam si acum, de data asta insa pentru o clasa mult mai accesibila si anume F3M ( "large radio control aerobatics"). In ultimii ani, din ce in ce mai multi dintre noi am inceput sa detinem si sa zburam avioane mari ( ma refer aici de exemplu la anverguri de la 1.8 m sus) si in acelasi timp sa ne dorim sa le zburam la fel de elegant si spectaculos :-) ca cei pe care ii vedem in filmele de pe YT. Daca veti urmari insa ceea ce spun toti cei la care ne uitam pe YT, un lucru e comun: rigoarea si precizia zborului sunt abilitati de baza fara de care nu poti evolua.

Prin urmare, ne propunem ca in 2 zile pline ( sosire vineri dimineata, plecare duminica) sa invatam cum sa zburam o linie dreapta perfect orizintal ( level flight), cum ar trebui sa arate un looping executat corect, care este distanta minima si maxima in care ar trebui sa aiba loc o evolutie (aerobatic box), cum ar trebui sa fie setate corect cursele elementelor de comanda, cum se face o ranversare corecta, s.a.m.d., deci notiuni de baza care, desi par simple in realitate, necesita multa concentrare si antrenament. Plus discutii aplicate, feed back, schimb de exeperienta.

Ca si traineri, i-am cooptat pe cei mai buni piloti, care s-au oferit sa ne impartaseasca din experienta lor: Christian Dietmayer, Florin Capitanoiu (Florin 100%) si Andrei Straccini ( DJAndrei); speram sa fie alaturi de noi si arbitrii federatiei Andrei Petre si Silviu Vitikan, de la care cu siguranta vom avea ce invata.
Avem la dispozitie terenul aerodromului de la Sanpetru si acces la facilitatile de acolo ( bucatarie, baie, etc); posibilitatea cazarii la aerodrom nu este inca confirmata, voi reveni cu detalii. Celelale cheltuilei implicate de participarea la F3M Boot Camp (cazare, masa) vor trebui sa fie suportate de fiecare participant; din experienta altor intalniri, nu cred ca va fi o problema sa ne organizam la fata locului ( pentru pranz exista firma de catering care livreaza direct pe aerodrom, iar seara cu siguranta ca putem incinge "traditionalul" gratar).
Va asteptam deci cu avioanele gata de zbor :-); desi teoretic F3M are in vedere o anvergura de minim 2 m, sunteti bineveniti si cu avioane mai mici.

Voi reveni in zilele care urmeaza cu un orar, pe zile; va rog sa-mi confirmati participarea aici mentionand si avionul cu care veti zbura.

Multumiri inca o data celor care au initiat si sustinut organizarea acestei intalniriri ( Dragos Marinescu, Allen Geanta, Pop Vasile, Radu Nica)

Andu
0727843949


0

#2 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 12 March 2018 - 10:47 PM

Vezi postareaANDUNG, la 12 March 2018 - 09:44 PM, a spus:

Buna seara,

Ideea unei tabere de antrenament nu este noua (am botezat-o "boot camp" pentru ca termenul e consacrat pentru astfel de actiuni care au drept scop dobandirea unor abilitati); acum mai multi ani, cand miscarea F3A de la noi era mai bine reprezentata, mai multi pasionati au pus la cale o intalnire cu un scop foarte bine definit: sa invete sau dupa caz, sa aprofundeze, principii corecte cu privire la zborul care implica cel mai mare nivel de precizie, respectiv F3A. Evenimentul a fost unul foarte reusit, dovada e faptul ca si astazi, daca discuti cu unul din cei care au participat atunci, vei afla ca desi a fost vorba de cateva zile, informatiile / sfaturile pe care le-au primit de la trainer (a fost invitat un pilot din Austria, cu multe experienta in zborul si arbitrajul clasei respective) le-au fost de mare ajutor in evolutia urmatoare.

Acelasi lucru incercam sa replicam si acum, de data asta insa pentru o clasa mult mai accesibila si anume F3M ( "large radio control aerobatics"). In ultimii ani, din ce in ce mai multi dintre noi am inceput sa detinem si sa zburam avioane mari ( ma refer aici de exemplu la anverguri de la 1.8 m sus) si in acelasi timp sa ne dorim sa le zburam la fel de elegant si spectaculos :-) ca cei pe care ii vedem in filmele de pe YT. Daca veti urmari insa ceea ce spun toti cei la care ne uitam pe YT, un lucru e comun: rigoarea si precizia zborului sunt abilitati de baza fara de care nu poti evolua.

Prin urmare, ne propunem ca in 2 zile pline ( sosire vineri dimineata, plecare duminica) sa invatam cum sa zburam o linie dreapta perfect orizintal ( level flight), cum ar trebui sa arate un looping executat corect, care este distanta minima si maxima in care ar trebui sa aiba loc o evolutie (aerobatic box), cum ar trebui sa fie setate corect cursele elementelor de comanda, cum se face o ranversare corecta, s.a.m.d., deci notiuni de baza care, desi par simple in realitate, necesita multa concentrare si antrenament. Plus discutii aplicate, feed back, schimb de exeperienta.

Ca si traineri, i-am cooptat pe cei mai buni piloti, care s-au oferit sa ne impartaseasca din experienta lor: Christian Dietmayer, Florin Capitanoiu (Florin 100%) si Andrei Straccini ( DJAndrei); speram sa fie alaturi de noi si arbitrii federatiei Andrei Petre si Silviu Vitikan, de la care cu siguranta vom avea ce invata.
Avem la dispozitie terenul aerodromului de la Sanpetru si acces la facilitatile de acolo ( bucatarie, baie, etc); posibilitatea cazarii la aerodrom nu este inca confirmata, voi reveni cu detalii. Celelale cheltuilei implicate de participarea la F3M Boot Camp (cazare, masa) vor trebui sa fie suportate de fiecare participant; din experienta altor intalniri, nu cred ca va fi o problema sa ne organizam la fata locului ( pentru pranz exista firma de catering care livreaza direct pe aerodrom, iar seara cu siguranta ca putem incinge "traditionalul" gratar).
Va asteptam deci cu avioanele gata de zbor :-); desi teoretic F3M are in vedere o anvergura de minim 2 m, sunteti bineveniti si cu avioane mai mici.

Voi reveni in zilele care urmeaza cu un orar, pe zile; va rog sa-mi confirmati participarea aici mentionand si avionul cu care veti zbura.

Multumiri inca o data celor care au initiat si sustinut organizarea acestei intalniriri ( Dragos Marinescu, Allen Geanta, Pop Vasile, Radu Nica)

Andu
0727843949

Prezent ! 8) 8) 8)
0

#3 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 12 March 2018 - 10:50 PM

50% si eu. vedem.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#4 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 13 March 2018 - 06:18 AM

și io cu caii, mă rog, yacii!!
0

#5 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 13 March 2018 - 08:14 AM

Pentru cei ce vor participa va rog sa cititi documentele oficiale FAI legate de clasa F3M.

Fisiere atasate


flying is my life...
0

#6 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2372
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 13 March 2018 - 10:21 AM

pai abia astept sa mai invat cate ceva de la profesionisti..sper sa am cu ce zbura!!
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#7 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 13 March 2018 - 10:41 AM

Multumim Silviu pt documentatie. o sa incerc sa caut si eu documentatia de la fostul F3M / ARA, mai aveam acolo ceva informatii ok.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#8 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2018 - 12:41 PM

Se pare ca vom avea printre participanti si niste baieti pasionati din Ungaria, deci se anunta o intalnire interesanta :-)!


0

#9 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 13 March 2018 - 12:51 PM

...poate se va publica şi programul impus...să avem timp de studiu...
Mercic.

PS - dacă se gândeşte cineva la instalaţie de fum, să mă băgaţi şi pe mine în seamă...
0

#10 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 16 March 2018 - 01:42 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 13 March 2018 - 12:51 PM, a spus:


PS - dacă se gândeşte cineva la instalaţie de fum, să mă băgaţi şi pe mine în seamă...


ce fum vrei? de paie? de cauciuc? glumesc io, da zi o vorba
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#11 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2372
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 17 March 2018 - 12:34 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 13 March 2018 - 12:51 PM, a spus:

...poate se va publica şi programul impus...să avem timp de studiu...
Mercic.

PS - dacă se gândeşte cineva la instalaţie de fum, să mă băgaţi şi pe mine în seamă...

Eu am inteles ca intalnirea asta e pentru invatat, nu e concurs..
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#12 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 18 March 2018 - 09:35 PM

-păi e de învățat...dar nu e mai bine dacă venim puțin pregătiți?
0

#13 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2372
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 19 March 2018 - 08:35 AM

Vezi postareaMihai_supy, la 18 March 2018 - 09:35 PM, a spus:

-păi e de învățat...dar nu e mai bine dacă venim puțin pregătiți?

Mihai, cum am spus nu stiu sa fie vreun program,cel putin nu am discutat nimic in acest sens.O sa fie ca la scoala, cei trei profesori si noi elevii!!Ce o sa ni se predea o sa fie surpriza.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#14 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 19 March 2018 - 05:17 PM

...oki. să ne vedem cu bine.
0

#15 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2018 - 11:00 AM

Revin cu detalii cu privire la programul taberei de antrenament:

Vineri, 18.05.2018
10.00 - 13.00 cursuri ( incepem la 10.00 pentru a da timp si celor care ajung vineri dimineata, direct de acasa)
13.00 - 13.30 pauza de masa
13.30 - 17.00 cursuri
dupa ora 17.00 - zbor liber

Sambata, 19.05.2018
09.00 - 13.00 cursuri
13.00 - 13.30 pauza de masa
13.30 - 17.00 cursuri
dupa ora 17.00 - zbor liber

Duminica, 20.05.2018
09.00-13.00 cursuri/ concluzii/ zbor liber ( vom stabili in functie de modul incare decurg lucrurile in cele 2 zile precedente, numarul de participanti, etc)

Pentru ca am mai avut intrebari, reiau un mesaj important de stiut: F3M Boot Camp nu este o intalnire de tip fun-fly; faptul ca avem zbor liber dupa ora 17.00 face parte din program, insa scopul principal al intalnirii este sa invatam principii de baza ale zborului acrobatic competitional si sa facem schimb de experienta pe aceasta tema.
De comun acord cu trainerii, am selectat un program de zbor care include principalele figuri asupra carora se va insista; il postez mai jos, pentru cei care vor sa repete pana la intalnire.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: f3m boot camp sequence.jpg



0

#16 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 29 April 2018 - 12:41 PM

Pfff ,iar nu ma incadrez , am un Boat CNX 4 motorizare electrica , ''anvergura 80cm'' , pe apa face show :)))) Deci ma primiti ? :blush:
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#17 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 29 April 2018 - 08:46 PM

numa dacă are două cuve...

Da lasă, tu pui în pahare!
0

#18 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 04 May 2018 - 03:48 PM

Noi vom sta la Casa Petri. Mai avem un loc de cazare...
0

#19 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 04 May 2018 - 07:49 PM

Adică Alex nu poate veni, și avem un pat disponibil...singur.. să nu vă stea capu la prostii!!!
0

#20 Useril este offline   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2018 - 11:54 AM

Cei din Bucuresti o sa stam la Apartament Lempes.
Eu o sa ajung vineri dimineata in jur de 09.30, ne vedem direct la teren.

AMR 8 :-)


0

#21 Useril este offline   Florian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 193
  • Inregistrat: 11-May 04

Postat 15 May 2018 - 06:06 PM

Salutare,
este cineva din Bucuresti care merge la intalnire si ma poate ajuta cu transportul la intoarcere al unui aeromodel de la Brasov la Bucuresti?
Aeromodelul are 1.5 m anvergura
Merci anticipat
Too many people spend money they haven't earned, to buy things they don't want, to impress people they don't like.
0

#22 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 16 May 2018 - 10:29 AM

cum eu unul nu am avut timp de zburat, memorez programul evoluțiilor..care eu zic că e cam așa....

avem evoluțiile, în ordine...looping, tonou, tonou din 4, 8 cuban, doua tonouri, 8 cuban inversat, iar pe o parte, între figuri facem jumătate de 8 cuban iar pe partea cealaltă inversat...hai că nu e greu de ținut minte...

Să ne vedem cu bine.
0

#23 Useril este offline   radu nica 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 11-March 11
  • Gender:Male

Postat 16 May 2018 - 07:45 PM

cu ce sa va asteptam , zic si eu...

cred ca stiu !
0

#24 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 May 2018 - 08:33 AM

Cu voie bună.....
0

#25 Useril este offline   vasipop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1173
  • Inregistrat: 31-January 12
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Aeromodelism cu sau fara motor, Fotografia

Postat 17 May 2018 - 11:17 AM

Am trecut azi pe la Sânpetru,
pista tunsă rasă frezată.... așteaptăm piloții !

Cu drag: PVP
NU POT nu există în vocabularul aeromodelistului.....
0

#26 Useril este offline   ALBERT STEFAN 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 757
  • Inregistrat: 16-November 10
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:AEROMODELISM - PLANOARE ELECTRICE , si nu numai

Postat 18 May 2018 - 06:21 PM

Sinpetru - Brasov 18.05.2018 F3M

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0537 (Copy).JPG

0

#27 Useril este offline   ALBERT STEFAN 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 757
  • Inregistrat: 16-November 10
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:AEROMODELISM - PLANOARE ELECTRICE , si nu numai

Postat 18 May 2018 - 06:27 PM

Sosirea Oaspetilor - despachetarea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0530 (Copy).JPG

0

#28 Useril este offline   ALBERT STEFAN 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 757
  • Inregistrat: 16-November 10
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:AEROMODELISM - PLANOARE ELECTRICE , si nu numai

Postat 18 May 2018 - 06:35 PM

Pregatirea aeromodelelor

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0532 (Copy).JPG

0

#29 Useril este offline   ALBERT STEFAN 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 757
  • Inregistrat: 16-November 10
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:AEROMODELISM - PLANOARE ELECTRICE , si nu numai

Postat 18 May 2018 - 06:41 PM

Primul zbor

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0542 (Copy).JPG

0

#30 Useril este offline   ALBERT STEFAN 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 757
  • Inregistrat: 16-November 10
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:AEROMODELISM - PLANOARE ELECTRICE , si nu numai

Postat 18 May 2018 - 06:44 PM

Discutii tehnice

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0533 (Copy).JPG

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro