Modelism - RHC Forum: Cum naiba sa tai un lemn drept? :) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Cum naiba sa tai un lemn drept? :)

#1 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 11 March 2018 - 10:10 PM

Am urmatoarea problema "existentiala": trebuie sa tai niste bucati de parchet laminat (latime aprox.200mm) la anumite lungimi iar taietuira trebuie sa fie perfect DREAPTA.
Un capat e drept ca-i din fabrica asa :), problema-i la capatul unde trebuie sa tai eu... :).
Prin "taietura dreapta" inteleg sa nu aiba adancituri sau ciupituri sau orice fel de neregularitate, sa fie o linie si nu un fel de zigzag.
Am in dotare circular mic Proxxon, fierastrau cu banda Proxxon, Dremel DSM20, fierestrau pendular... si CNC Katran :)).
Singura modalitate pe care am gasit-o pana acum de a face o debitare dreapta este cu CNC-ul... da` mi se pare cumva o "exagerare" pe langa ca dureaza cam mult cu fixatu`, originea etc. :).
Cu oricare alta scula incerc, deplasarea manuala a materialului sau sculei trebuie facuta cu asigurarea perpendicularitatii sau paralelismului, dupa caz.
Oricata silinta mi-am dat sa tin materialul "proptit" in diverse opritoare, nu pot sa-l deplasez perfect simultan si cu stanga si cu dreapta...
Asa ca si la circular si la fierastraul ala cu banda taietura nu-i OK... iar daca incerc sa tai cu Dremel-u` iese si mai prost, ca acolo tre` sa deplasez scula si aia-i si mai greu de controlat.
Help!

Mi-ar trebui ceva sanie care sa gliseze, sa pun materialu` pe ea si sa-l mut cu sanie cu tot, cum am vazut ca exista la circularele mari de tamplarie.
Sau sa pun scula taietoare pe sanie si materialu` sa fie fix... da` sa stiu ca odata fixate corect iese o taietura dreapta.
Nu exista asa un device pe care poti sa adaptezi diverse scule "taietoare"? Sa nu trebuiasca sa iau un fierastrau circular cu totu`, d-ala cu glisaj....
M-am gandit la un moment dat sa iau o scula de taiat faianta/gresie si sa pun cumva in loc de "zgarietoru`" ala, un pendular sau ceva....
Un coleg scria la un moment dat de ceva "banc de debitare" sau "masa de debitare"... ce-i aia mai exact?
Apreciez orice sfat!

Aceasta postare a fost editata de informer: 11 March 2018 - 10:12 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#2 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 11 March 2018 - 10:56 PM

Fierastrau circular, are sanie pana la 300-400mm. E bine pe un dewalt, dar daca nu si pe altceva merge.
Te duci la un atelier de termopane si ti le taie ei

Aceasta postare a fost editata de mincof: 11 March 2018 - 10:58 PM

0

#3 Useril este offline   Bogdan M. 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 13-February 15
  • Gender:Male
  • Location:TM/CS

Postat 12 March 2018 - 09:32 AM

Salut,
Eu am facut astfel de operatiuni cu un circular de mana.
Ideea e ca materialul pe care il tai, trebuie sa fie fixat foarte bine. Eu folosesc menghine de mana, sunt de foarte mare ajutor. Am gasit si la Lidl mai demult pentru hobby, dar se gasesc si la Hornbach mai profi. Mai folosesc o bucata de lemn dreapta, pe post de rigla, sau ghidaj sa-i spunem, pe care ma sprijin cu circularul pentru a taia drept. Aceasta rigla am luat-o tot de la Hornbach, la 1 m lungime (ceva lemn pin cred) si o prind de materialul pe care il tai tot prin menghine de mana.
E foarte posibil cand tai cu circularul, panza sa spintece din lemn, fiind laminat... Unii lipesc o banda de hartie, (sau daca ai ceva mai strong) chiar pana in muchia unde trebuie sa tai, si muchia ramane curata.
Toate astea trebuie sa le faci pe o masa, sau sa-ti adaptezi niste capre, de care sa te prinzi cu acele menghine.
Bafta! Spor la treaba!
0

#4 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 12 March 2018 - 10:03 AM

Mincof, multumesc pt. raspuns... insa aia cu taiatu` la firme de termopane era de la topicu` de taiat profile de Al... nu cred ca taie lemne aia de la termopane... :).
Bogdane, multumesc pt. raspuns... o sa incerc varianta de care zici pt. inceput cu un pendular, ca circular de mana n-am.
Ma tot gandesc sa fixez pe masa de la circularul de banc pe care-l am niste ghidaje si sa fac o sanie pt. material... am avut problema asta cu "abaterea de la linia dreapta" si la alte taieturi.
Atat ca circularu` asta de-l am ii cam mic (cu toate ca i-am prelungit masa) si in plus sinele alea ar ridica destul de mult materialul... nu stiu daca pot compensa suficient cu reglajul panzei... (Proxxon FKS/E).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#5 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 12 March 2018 - 10:04 AM

Foarte simplu https://www.youtube....h?v=tjRwb4VcX38
Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#6 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 12 March 2018 - 10:35 AM

 ACS, la 12 March 2018 - 10:04 AM, a spus:


WOW... simplu si eficient. :drinks:
Oare daca fac toata scula mai solida, n-as putea sa cumpar un circular de mana cu care, punadu-i alt disc, sa debitez (grosier) si tabla de aluminiu de 10-20mm?
Ati recomanda un model de circular pt. asta?
Nu vreau vreo "bomba" dar nici ceva super profi la "pret de cocaina", ca n-am de taiat chiar asa des... :).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#7 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 12 March 2018 - 11:52 AM

 informer, la 12 March 2018 - 10:35 AM, a spus:

WOW... simplu si eficient. :drinks:
punadu-i alt disc, sa debitez (grosier) si tabla de aluminiu de 10-20mm?
Ati recomanda un model de circular pt. asta?
Nu vreau vreo "bomba" dar nici ceva super profi la "pret de cocaina", ca n-am de taiat chiar asa des... :).

Nu fa asa ceva cu circular de mana,este fff periculos.

Aceasta postare a fost editata de mihaighe: 12 March 2018 - 11:52 AM

0

#8 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 12 March 2018 - 12:07 PM

Poate un banc din asta te ajuta ,ai avea 2 miini libere:
Imagine atasata: banc de lucru Holzer.jpg

Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#9 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 12 March 2018 - 12:32 PM

 mihaighe, la 12 March 2018 - 11:52 AM, a spus:

Nu fa asa ceva cu circular de mana,este fff periculos.

Da? OK, atunci o sa incerc intai sa vad cum iese in lemn cu pendularul si mai cuget la cum as putea sa fac o "sanie" pt. circularul pe care-l am.

manolo, chiar am o asemenea "capra"... nu-i fix aia, se regleaza si pe inaltime da-i tot p-acolo. :)
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#10 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 12 March 2018 - 02:25 PM

 informer, la 12 March 2018 - 12:32 PM, a spus:

Da? OK, atunci o sa incerc intai sa vad cum iese in lemn cu pendularul si mai cuget la cum as putea sa fac o "sanie" pt. circularul pe care-l am.

manolo, chiar am o asemenea "capra"... nu-i fix aia, se regleaza si pe inaltime da-i tot p-acolo. :)
:drinks:

Ma refeream la Al de 20 cum spui tu la taiere cu circularul,la lemn merge.

Aceasta postare a fost editata de mihaighe: 12 March 2018 - 02:27 PM

0

#11 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 12 March 2018 - 02:53 PM

 mihaighe, la 12 March 2018 - 02:25 PM, a spus:

Ma refeream la Al de 20 cum spui tu la taiere cu circularul,la lemn merge.

Da da, am inteles. :drinks:
D-aia am zis ca incerc cu pendularu` ca nu prea mi se justifica sa mai cumpar un circular doar pt. lemnele astea... daca mergea si aluminiu, eram mai motivat. :)
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#12 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 12 March 2018 - 04:59 PM

 informer, la 12 March 2018 - 02:53 PM, a spus:

Da da, am inteles. :drinks:
D-aia am zis ca incerc cu pendularu` ca nu prea mi se justifica sa mai cumpar un circular doar pt. lemnele astea... daca mergea si aluminiu, eram mai motivat. :)

Da cam greu pentru noi care nu prea avem bani si nu ne permitem luxul de a avea scule strict dedicate.
0

#13 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 12 March 2018 - 05:06 PM

Merge si pentru Alu. Uite un design "rapid" pentru deastea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpeg
  • Imagine atasata: 2.jpeg
  • Imagine atasata: 3.jpeg

"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#14 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 12 March 2018 - 05:14 PM

 Bughy, la 12 March 2018 - 05:06 PM, a spus:

Merge si pentru Alu. Uite un design "rapid" pentru deastea.

Bughy, adica merge sa tai cu un circular de mana cu ghidaj + disc corespunzator, tabla de aluminiu?
Fara sa ramai fara parti ale corpului sau mai rau? :)
De fapt, mai concret ca sa inteleg, ce pericole exista?
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#15 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 March 2018 - 06:02 PM

 mihaighe, la 12 March 2018 - 11:52 AM, a spus:

Nu fa asa ceva cu circular de mana,este fff periculos.


N-as fi sigur ca este un risc mai mare decat oricare alt circular de mana pentru lemn; eu am circular de mana pentru otel si taie inclusiv 10 mm otel. Este dedicat pentru metal, un Makita. Ce-i drept este inca in tipla caci n-am avut nevoie pana acum sa croiesc table lungi , iar ce-am avut am facut la plasma. Dar am vrut sa spun ca se vand circulare de mana pentru metale, fara sa trebuiasca sa iei unul de lemn si sa-i schimbi panza pentru metale. Drept ii ca la otel are turatie evident mai mica, insa si otelul este mai pacatos de taiat decat aluminiul.
0

#16 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 March 2018 - 06:05 PM

Uite aici taiere aluminiu cu circular de mana

https://youtu.be/2jSYHqqbn1k
0

#17 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 12 March 2018 - 06:54 PM

 steelmind, la 12 March 2018 - 06:05 PM, a spus:

Uite aici taiere aluminiu cu circular de mana

https://youtu.be/2jSYHqqbn1k

Si transplantul de inima se face dar nu reuseste la toti .... am vrut sa atrag atentia ca circularul de mana este foarte pacatos de manuit mai ales la taiat de metale.
0

#18 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 12 March 2018 - 07:37 PM

Mai baieti, acu` m-am zapacit cu totu`... :D.
Io nu stiu prea multe treburi din prelucrari mecanice dar din ce-am constatat taind cu flex-u` sau pendularu` sau chiar gaurind cu masini de gaurit de mana, este o problema daca incepi sa inclini scula fata de taietura/gaura pe care deja ai inceput-o... se blocheaza scula, poa` sa se rupa, pot sa sara bucati s.a.m.d.
Acu intreb, daca asigur o translatie corecta a circularului de mana folosind un suport suficient de rigid care sa nu-l lase sa se miste aiurea + disc pt. alumiminiu atunci pot taia sau ba tabla de aluminiu, fara riscuri?
In caz afirmativ, imi puteti recomanda un circular pt. asta... adica si lemn si aluminiu, ca nu se justifica sa iau ceva prea specializat pt. volumul de munca preconizat? Cum ziceam mai devreme, nici o "bomba", nici super profi... ceva bun pt. atelier de hobby :).

Aceasta postare a fost editata de informer: 12 March 2018 - 07:39 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#19 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 March 2018 - 10:27 PM

 informer, la 12 March 2018 - 07:37 PM, a spus:

Mai baieti, acu` m-am zapacit cu totu`... :D.
Io nu stiu prea multe treburi din prelucrari mecanice dar din ce-am constatat taind cu flex-u` sau pendularu` sau chiar gaurind cu masini de gaurit de mana, este o problema daca incepi sa inclini scula fata de taietura/gaura pe care deja ai inceput-o... se blocheaza scula, poa` sa se rupa, pot sa sara bucati s.a.m.d.
Acu intreb, daca asigur o translatie corecta a circularului de mana folosind un suport suficient de rigid care sa nu-l lase sa se miste aiurea + disc pt. alumiminiu atunci pot taia sau ba tabla de aluminiu, fara riscuri?
In caz afirmativ, imi puteti recomanda un circular pt. asta... adica si lemn si aluminiu, ca nu se justifica sa iau ceva prea specializat pt. volumul de munca preconizat? Cum ziceam mai devreme, nici o "bomba", nici super profi... ceva bun pt. atelier de hobby :).


M-am uitat la specificatiile de la circularul tau de masa si am vazut ca are adancime de taiere pana in 22 mm, deci este ok pentru ce vrei tu, iar panza are gaura de 10 mm; pe urma am vazut ca exista disc de taiere lemn, plastice, rasini SI aluminiu pentru Proxxon si ma intrebam daca ai incercat sa tai cu acel disc . Presupun ca stii de el: http://hobbytools.ro...en-proxxon.html

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 12 March 2018 - 10:28 PM

0

#20 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 12 March 2018 - 10:55 PM

 steelmind, la 12 March 2018 - 10:27 PM, a spus:

M-am uitat la specificatiile de la circularul tau de masa si am vazut ca are adancime de taiere pana in 22 mm, deci este ok pentru ce vrei tu, iar panza are gaura de 10 mm; pe urma am vazut ca exista disc de taiere lemn, plastice, rasini SI aluminiu pentru Proxxon si ma intrebam daca ai incercat sa tai cu acel disc . Presupun ca stii de el: http://hobbytools.ro...en-proxxon.html

steelmind, stiu ca circularu` asta taie aluminiu (in ritmu` lui , evident), am toate discurile (3), problema mea actuala esta ca trebuie sa deplasez materialul simultan de la ambele capete in asa fel incat sa-l tin tot timpul perfect perpendicular pe lama... ceea ce poate pare simplu dar nu e... cel putin pt. mine... si asta se traduce in "franjuri" pe taietura... momentan ma deranjeaza asta pt. lemn da-i doar o chestie de moment, problema e prezenta tot timpu`si la indiferent ce tai... :).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#21 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 12 March 2018 - 11:06 PM

 informer, la 12 March 2018 - 10:55 PM, a spus:

steelmind, stiu ca circularu` asta taie aluminiu (in ritmu` lui , evident), am toate discurile (3), problema mea actuala esta ca trebuie sa deplasez materialul simultan de la ambele capete in asa fel incat sa-l tin tot timpul perfect perpendicular pe lama... ceea ce poate pare simplu dar nu e... cel putin pt. mine... si asta se traduce in "franjuri" pe taietura... momentan ma deranjeaza asta pt. lemn da-i doar o chestie de moment, problema e prezenta tot timpu`si la indiferent ce tai... :).

N-am mai apucat sa scriu aici c-o trecut delta t... daca fac o sanie care sa asigure perpendicularitatea aia, adica niste ghidaje pe masa circularului si o placa ce sa sustina materialu`, nu prea ma incadrez cu aia 22mm decat sa tai ceva folie :).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#22 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 March 2018 - 11:29 PM

Dar nu trebuie placa pe post de sanie. Pui 1 sau 2 baghete pe lateralul mesei (preferabil doua) si una singura transversal, pe latimea ei sa isi mentina pozitia in asamblari. Obtii ceva in genul literei U sau H. Fara placa intre ele. Daca nu ai rigiditate suficienta, pui si una transversala la inceput. Obtii practic un dreptunghi, dar cu capetele baghetelor prelungite in afara dreptunghiului. Adica nu are rost sa le tai la colt. E in functie de dimensiuni si de curse. Doua ca ghidaj pe lateralul mesei sau in canale daca ai, dar e mai complicat in canale ca o sa fii tentat sa le faci fara joc, si doua perpendiculare pe ele, practic si pe panza. Intre astea doua din urma sa ramana loc de materialul de taiat. E destul de simplu. Daca pe alea transversale le faci inalte, poti sa treci cu panza prin ele si plimbi cadrul asta pe toata lungimea mesei.

PS. Caut ceva pe net ca nu pot face desen acum.
Am cautat ceva asemanator. Sursa este aici. Poza este cea atasata. Cum e in poza dar fara placajul dintre baghete. Bagheta de deasupra pusa pe latime si te opresti in ea ca n-are logica sa depasesti mult si mai trebuie una in fata. E o problema cu lungimea mesei ca cea din fata poate iesi de pe masa, de aceea o pui aproape de placa de taiat pe cant, sa fie mai inalta decat panza si treci cu panza prin ea cand tai. Sa ramana deasupra o bucata pentru rezistenta. Sau pui adaos peste ca sa nu folosesti prea lata si o poti taia toata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: WD324484-1_0.jpg

Aceasta postare a fost editata de bitex: 13 March 2018 - 12:58 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#23 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 March 2018 - 11:31 PM

 informer, la 12 March 2018 - 11:06 PM, a spus:

N-am mai apucat sa scriu aici c-o trecut delta t... daca fac o sanie care sa asigure perpendicularitatea aia, adica niste ghidaje pe masa circularului si o placa ce sa sustina materialu`, nu prea ma incadrez cu aia 22mm decat sa tai ceva folie :).


Ce vrei tu costa de pe la 1400 lei in sus (Bosch). Pana prin 1400 lei nu au sanie de glisare. Uite aici: https://www.atelieru...azat-p-795.html
0

#24 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 13 March 2018 - 08:49 AM

Va multumesc pt. raspunsuri, apreciez.
Bitex, cred ca inteleg cum zici numa` ca dupa intelesu` meu cele doua baghete laterale trebuie sa:
1. cuprinda intre ele materialul
2. sa se afle pe masa circularului.
Astea doua is cam greu de indeplinit in multe cazuri tinand cont ca masa circularului are vreo 350mm, cu panza la mijloc.
Ce as mai putea incerca este sa prind bagheta transversala pe doua "patine" care sa intre in santurile de ghidaj (2, de o parte si de alta a panzei) la nivelul mesei.
In felul asta as putea sa sprijin materialul in bagheta transversala in timp ce-l deplasez perpendicular pe panza, perpendicularitate asigurata de patine.
Ce-i nasol aici este ca santurile alea au o adancime de cativa mm asa ca-i greu sa prinzi ceva de patinele alea, la gosimea asta.
Deasemenea daca faci patinele fara joc, nu stiu cat de greu au sa se deplaseze... nici nu vreau sa ma gandesc c-ar putea exista erori de paralelism intre santurile alea.

Steelmind, grea hotarare. :) Mi-am mutat atelieru` intr-o camera aproape dubla fata de aia dinainte insa incet incet o umplu si p-asta. :)
Se pare ca omu-i ca gazu`: ocupa tot locu` pe care-l are la dispozitie... :D.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#25 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 13 March 2018 - 01:22 PM

 informer, la 13 March 2018 - 08:49 AM, a spus:


Steelmind, grea hotarare. :) Mi-am mutat atelieru` intr-o camera aproape dubla fata de aia dinainte insa incet incet o umplu si p-asta. :)
Se pare ca omu-i ca gazu`: ocupa tot locu` pe care-l are la dispozitie... :D.


Daca-ti iei o scula ca lumea (Bosch, Makita etc) vei plange o singura data: cand il cumperi. Dupa care te vei bucura de fiecare data cand il folosesti. Daca iti cumperi vreo petarda, sau adaptezi fara rezultatele scontate o solutie la ce ai, vei zambi la inceput ca vei cheltui mai putin si vei plange de fiecare data cand il vei folosi. Sigur- eufemistic vorbind. Choose wisely Luke and may the Force be with you ! :pardon:
0

#26 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 March 2018 - 02:37 PM

 informer, la 13 March 2018 - 08:49 AM, a spus:

Va multumesc pt. raspunsuri, apreciez.
Bitex, cred ca inteleg cum zici numa` ca dupa intelesu` meu cele doua baghete laterale trebuie sa:
1. cuprinda intre ele materialul
2. sa se afle pe masa circularului.
Astea doua is cam greu de indeplinit in multe cazuri tinand cont ca masa circularului are vreo 350mm, cu panza la mijloc.
Ce as mai putea incerca este sa prind bagheta transversala pe doua "patine" care sa intre in santurile de ghidaj (2, de o parte si de alta a panzei) la nivelul mesei.
In felul asta as putea sa sprijin materialul in bagheta transversala in timp ce-l deplasez perpendicular pe panza, perpendicularitate asigurata de patine.
Ce-i nasol aici este ca santurile alea au o adancime de cativa mm asa ca-i greu sa prinzi ceva de patinele alea, la gosimea asta.
Deasemenea daca faci patinele fara joc, nu stiu cat de greu au sa se deplaseze... nici nu vreau sa ma gandesc c-ar putea exista erori de paralelism intre santurile alea.

Steelmind, grea hotarare. :) Mi-am mutat atelieru` intr-o camera aproape dubla fata de aia dinainte insa incet incet o umplu si p-asta. :)
Se pare ca omu-i ca gazu`: ocupa tot locu` pe care-l are la dispozitie... :D.

Buna. Intelesul este altfel.
Cele doua laterale sunt pe lateralul mesei circularului, sub nivelul mesei. Sau sunt in canalele mesei circularului, dar canalele sunt de regula micute si intra bagheta mica. E fain pe lateralul mesei. Deci sub nivelul ei.
De fapt intelesul este cum ai zis tu la final, doar ca in loc sa pui baghetele (le-ai botezat patine si bine ai facut) in santurile de pe masa le pui in exteriorul mesei, in stanga si dreapta ei. Ca si cum masa ar glisa printre ele. Cea transversala le uneste si doar ea este peste nivelul mesei. Si bine ar fi sa fie unite si in partea din fata. Si asta din fata este tot peste masa. Practic ai doua pe masa si doua pe lateralul mesei, sub cele transversale. Si pot fi oricat de mari in sectiune.
Scandura de taiat sau bucata de parchet sta tot pe masa, si este impinsa de cea transversala din spate. Cdrul fiind rigid, asigura repetabilitatea taierii (ca unghi). Le depaseste pe cele din lateral care asigura ghidajul si nu se incurca de ele. Cea din fata poate fi foarte aproape daca este un montaj provizoriu, sau o pui cat de departe poti incat sa ramana pe masa cand panza de circular intra putin in aia din spate. Tocmai ini fac curatenie in HDD_uri si nu mai am softul de grafica, ca faceam repede o schita. Doar sa fac ceva in paint, dar ar iesi exact ca in poza de care ziceam, fara placa dintre baghete.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 13 March 2018 - 02:39 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#27 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 13 March 2018 - 02:48 PM

 bitex, la 13 March 2018 - 02:37 PM, a spus:

Buna. Intelesul este altfel.
Cele doua laterale sunt pe lateralul mesei circularului, sub nivelul mesei. Sau sunt in canalele mesei circularului, dar canalele sunt de regula micute si intra bagheta mica. E fain pe lateralul mesei. Deci sub nivelul ei.
De fapt intelesul este cum ai zis tu la final, doar ca in loc sa pui baghetele (le-ai botezat patine si bine ai facut) in santurile de pe masa le pui in exteriorul mesei, in stanga si dreapta ei. Ca si cum masa ar glisa printre ele. Cea transversala le uneste si doar ea este peste nivelul mesei. Si bine ar fi sa fie unite si in partea din fata. Si asta din fata este tot peste masa. Practic ai doua pe masa si doua pe lateralul mesei, sub cele transversale. Si pot fi oricat de mari in sectiune.
Scandura de taiat sau bucata de parchet sta tot pe masa, si este impinsa de cea transversala din spate. Cdrul fiind rigid, asigura repetabilitatea taierii (ca unghi). Le depaseste pe cele din lateral care asigura ghidajul si nu se incurca de ele. Cea din fata poate fi foarte aproape daca este un montaj provizoriu, sau o pui cat de departe poti incat sa ramana pe masa cand panza de circular intra putin in aia din spate. Tocmai ini fac curatenie in HDD_uri si nu mai am softul de grafica, ca faceam repede o schita. Doar sa fac ceva in paint, dar ar iesi exact ca in poza de care ziceam, fara placa dintre baghete.

Ahaaaaa... nu m-am gandit la laterale in laterala mesei :blush: ... super!
O sa incerc, multzam fain!
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#28 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 15 March 2018 - 12:50 PM

 informer, la 13 March 2018 - 02:48 PM, a spus:

Ahaaaaa... nu m-am gandit la laterale in laterala mesei :blush: ... super!
O sa incerc, multzam fain!
:drinks:


Din pacate, datorita mesei de dimensiuni mici nu am cum sa "implementez" solutia. :(
Masa de la Proxxon FKS/E are 300mm x 262mm iar latimea de taiat este de aprox. 180mm... conditii in care nu am cum sa pastrez traversa/traversele pe masa si circularu` intra prin cadru... :).
Am sa incerc debitarea cu Dremel DSM20 si un dispozitiv ca-n filmuletu` postat de ACS.
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#29 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 March 2018 - 12:57 PM

Nu stiam dimensiunile mesei dar se intampla des asta. Faci transversalele mai inalte decat panza sa poti trece cu circularul prin ele. De regula, fiecare piesa transversala se face din 3 bucati, imbinate astfelincat panza sa teraca printer clee de jos si pe sub cea de deasupra. Practic sunt initial doua si tai una la prima trecere. Cel putin asa se face cea din fata. Cea care impinge lemnul merge taiata doar cat este necesar. Scuze daca te-am incurcat...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#30 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 15 March 2018 - 12:59 PM

 bitex, la 15 March 2018 - 12:57 PM, a spus:

Nu stiam dimensiunile mesei dar se intampla des asta. Faci transversalele mai inalte decat panza sa poti trece cu circularul prin ele. De regula, fiecare piesa transversala se face din 3 bucati, imbinate astfelincat panza sa teraca printer clee de jos si pe sub cea de deasupra. Practic sunt initial doua si tai una la prima trecere. Cel putin asa se face cea din fata. Cea care impinge lemnul merge taiata doar cat este necesar. Scuze daca te-am incurcat...

Nu m-ai incurcat deloc, iti multumesc pt. idei.
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro