Modelism - RHC Forum: Autopiot Drona Salvamar - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Autopiot Drona Salvamar Ajutor!

#1 Useril este offline   niki26 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 09-February 18

  Postat 11 March 2018 - 03:03 PM

Salut!

Stie cineva daca e posibil sa fac o drona sa zboare intr-un anumit punct? Mai exact vreau sa fac o drona salvamar pentru licenta care la apasarea unui buton aflat la o persoana aflata in apa ea sa zboare singura la acea locatie si sa arunce un colac. Cum as putea face asta?
0

#2 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 11 March 2018 - 04:39 PM

Pixhawk. Google 4 more.
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 March 2018 - 07:41 PM

pix... doar asa cu ce stie de la el de acasa, fara nici o programare ? :unsure:

Banuiesc ca niki vrea sa se faca asta automat, nu sa fie cineva la centrul de salvamari care sa butoneze locatia in planner si sa apese pe GO...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   niki26 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 09-February 18

Postat 11 March 2018 - 08:27 PM

Vezi postarearenatoa, la 11 March 2018 - 07:41 PM, a spus:

pix... doar asa cu ce stie de la el de acasa, fara nici o programare ? :unsure:

Banuiesc ca niki vrea sa se faca asta automat, nu sa fie cineva la centrul de salvamari care sa butoneze locatia in planner si sa apese pe GO...


Da, vreau sa faca asta automat, adica cand primeste semnalul gps sa plece singura acolo. E posibil cu pixhawk?
0

#5 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 11 March 2018 - 09:55 PM

Problema e destul de avansata s-o rezolvi in regim de hobby:

1 ai nevoie de o sursa GPS valida (GPS trecker sa un telefon android configurat ca sursa automata GPS la cerere https://www.youtube....h?v=hkyfnQ4GHgs) care sa-ti furnizeze coordonatele tintei
)
2 coordonate primite, trebuie sa le introduci ca waypoint in aparatul la care ai acces. Aproape toate sistemele cu GPS pe care le utilizam noi, au capabilitatea RTH adica return to home (la niste coordonate prestabilite). Asta inseamna zbor autonom nedirijat la niste coordonate ante-memorate. De ex Mission Planner sau Inav. Probabil ceva mai greu ar fi sa-l programezi sa lanseze automat.
3 ai nevoie de un aparat capabil de misiune (raza de actiune, capabilitate de zbor in conditii speciale, capacitate de transport a sarcinii utile...)

Solutia cap-coada exista rezolvata (parca si in RO) la dronele profesionale.
0

#6 Useril este offline   niki26 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 09-February 18

Postat 11 March 2018 - 10:27 PM

Vezi postareavlad1, la 11 March 2018 - 09:55 PM, a spus:

Problema e destul de avansata s-o rezolvi in regim de hobby:

1 ai nevoie de o sursa GPS valida (GPS trecker sa un telefon android configurat ca sursa automata GPS la cerere https://www.youtube....h?v=hkyfnQ4GHgs) care sa-ti furnizeze coordonatele tintei
)
2 coordonate primite, trebuie sa le introduci ca waypoint in aparatul la care ai acces. Aproape toate sistemele cu GPS pe care le utilizam noi, au capabilitatea RTH adica return to home (la niste coordonate prestabilite). Asta inseamna zbor autonom nedirijat la niste coordonate ante-memorate. De ex Mission Planner sau Inav. Probabil ceva mai greu ar fi sa-l programezi sa lanseze automat.
3 ai nevoie de un aparat capabil de misiune (raza de actiune, capabilitate de zbor in conditii speciale, capacitate de transport a sarcinii utile...)

Solutia cap-coada exista rezolvata (parca si in RO) la dronele profesionale.

Multumesc!
Eu credeam ca e mai usor de atat.
0

#7 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 12 March 2018 - 08:32 AM

Pai ce proiect de licenta mai e si asta daca vrei totul deja facut ? Ai toata partea de control si navigare oferita pe tava. Restul sa fie munca ta.
0

#8 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 12 March 2018 - 01:19 PM

Şi uite aşa ies de pe băncile şcolii experţii de mâine :D
Dar tot aşa au ieşit şi cei de ieri şi uite cum merge treaba pe planeta asta...

Nu vreau să te insult dar aşa ceva necesită muncă şi dedicare.
Tehnologia pe care doreşti să o aplici în acest proiect există, e azi, dar necesită muncă. Eu zic că este perfect realizabilă la nivel hobby, cu buget hobby şi ceva mai mult timp disponibil asimilării cunoştinţelor necesare.

Eu văd un asemenea copter, capabil să-ţi şi identifice victima şi să-i arunce un colac (sau un coniac şi un trabuc, pe tavă) perfect fezabil cu următoarele necesare:
- abilităţi de programare C, CV, CL (şi oleacă de python poate fi foarte util)
C pentru bază, CV pentru urmărit ţinta în timp real, CL pentru a discerne între ţintă şi non-ţinte şi a trimite controller-ului de zbor informaţiile necesare ghidării către ţintă în timp real.
- un copter capabil de zbor în siguranţă cu minimum de autonomie necesar operării fără o radiocomandă de hobby (GPS, Baro, Acc/Giro, OpticalFlow/alţi senzori de proximitate)
- o cameră sau mai multe utilizate în ghidarea semi-manuală către ţintă. Multi-spectral (vizibil, NIR, LWIR) ar fi practic şi precis dar necesită forţă de calcul consistentă (multi-cpu, gpu accelerated CL, etc)

Primul pas - un copter stabil în aer, capabil să ridice greutatea bateriei şi a computerelor şi senzorilor (camere incluse) măcar 10 minute.
Al doilea pas - tu capabil să menţii şi să controlezi un copter cu o radiocomandă de hobby pentru a înţelege practica zborului, reglajele necesare unui controller de zbor, siguranţa muncii şi PSI. :)
Al treilea pas - documentarea cu privire la, şi procurarea, hardware-ului necesar după ce ţi-ai făcut temele (schemele, work-flow-ul, block diagrams, etc)
Hardware fezabil: Raspberries/BeagleBones, Navio+/APM/iNAV etc, Cameră video UVC nu nativele rpi care nu-s gândite prea bine unei post-procesări intensive ulterioare, modul GPS/GLONASS compatibil (serial), etc.
Al patrulea pas - programarea computerului de bord să recunoască şi să urmărească din software ceva indicat cu degetul pe o imagine live.
5 - programarea computerului de bord pentru a incorpora în stream-ul de control, alături de senzorii inerţiali, optici şi GPS a informaţiei obiectului urmărit, eventual cu menţinerea ţintei în cadrul camerelor folosind un gimbal.

https://www.learnope...ncv-cpp-python/
https://github.com/iNavFlight/inav
http://ardupilot.org/copter/


Posibil ca unele chestii să trebuiască să fie procesate la sol, eventual cloud-computing, deci un stream bi-direcţional de date de la copter la sol/bază şi de acolo la ceva mai forţos în CL.
Bine, cred că se poate opera fără probleme cu latenţele induse de asta, fiind vorba chiar de secunde de toleranţă dacă ai protocoale de siguranţă bine puse la punct ca o altitudine minimă de care să nu treacă, nu vrei să-i dai una în cap celui ce se îneacă, oprirea completă a motoarelor în caz de avarii, paraşută, etc.

Tot proiectul poate fi virtualizat şi testat virtual înainte de orice fel de producţie fizică.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#9 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 12 March 2018 - 01:27 PM

Mi-a venit o idee şi ca să nu editez postul anterior şi să fac salată de idei, pentru salvamari ar fi mai practică o dronă barcă nu multicopter!
La malul mării (Cu vocea Marinei Voica în minte) bate vântul tare şi haotic. Barca ar avea mult mai puţin de suferit, nu mai necesită ştampile de la MApN, poţi s-o încarci cu rack-uri de servere, propulsie vectorială şi s-o înveleşti în spumă siliconică să nu dea, victima, cu capu de provă când vine salvarea.

Aceasta postare a fost editata de Săndel: 12 March 2018 - 01:29 PM

- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 March 2018 - 01:28 PM

De ce complicati problema inutil, cine a vorbit de urmarire tinte aici ? :unsure:

Este suficient sa zboare la coordonatele gps si atat.
In schimb simplificati in alte puncte nepermis, parerea mea...
"Primul pas - un copter stabil în aer, capabil să ridice greutatea bateriei şi a computerelor şi senzorilor (camere incluse) măcar 10 minute. "
Colacul l-ati uitat ? Greutatea lui poate depasi cele de mai sus...

Restul, procesari video, cloud... hai sa incordam muschii...

PS: acum vazui si post-ul cu barca... si aia incarcata... "cu de toate"... mai putin colacul :p

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 12 March 2018 - 01:30 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 12 March 2018 - 01:33 PM

Colacul e accesoriul principal. Edit: Iar pentru proof-of-concept poate fi din polistiren expandat şi vopsit cu un pic de spray fluorescent. /Edit.

Ideea iniţială era:

Citeaza

care la apasarea unui buton aflat la o persoana aflata in apa ea sa zboare singura la acea locatie si sa arunce un colac


Eu am văzut butonul pe un ecran tactil ce afişa o imagine în timp real al suprafeţei de apă urmărită.

Aceasta postare a fost editata de Săndel: 12 March 2018 - 01:36 PM

- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 March 2018 - 01:41 PM

Tu daca ai cadea in apa ai mai avea posibilitatea sa trimiti ceva ? :unsure:
Ori vorbim de o vesta gonflabila dotata cu tracker GPS water proof, ori fabulam.
Iar daca este vesta gonflabila, nu mai trebuie colac :)

SmartWatch waterproof cu gps/gsm?... :unsure: nu stiam ca au ajuns ceva banal... in cercul meu de cunostiinte nu are nimeni.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 12 March 2018 - 01:50 PM

Mmmda... dar în apă nu prea mai penetrează semnalul GPS....
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 March 2018 - 02:00 PM

La vestele de salvare locatorul este plasat undeva incat sa stea afara din apa, eventual pe un mic catarg.

https://mullion-pfd....n/technical/plb
... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 12 March 2018 - 02:02 PM

yet... cum ziceai şi tu, nu mai trebuie colacul în cazul ăsta. :D
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#16 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 12 March 2018 - 03:07 PM

Deci clar, eu aş face o barcă, nu copter, pentru asta. Şi poate să şi agaţe baliza umană şi s-o tracteze la mal în vederea urechelii de rigoare. :D
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#17 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 12 March 2018 - 03:22 PM

Vezi postareaSăndel, la 12 March 2018 - 01:27 PM, a spus:

Mi-a venit o idee şi ca să nu editez postul anterior şi să fac salată de idei, pentru salvamari ar fi mai practică o dronă barcă nu multicopter!
La malul mării (Cu vocea Marinei Voica în minte) bate vântul tare şi haotic. Barca ar avea mult mai puţin de suferit, nu mai necesită ştampile de la MApN, poţi s-o încarci cu rack-uri de servere, propulsie vectorială şi s-o înveleşti în spumă siliconică să nu dea, victima, cu capu de provă când vine salvarea.


Cu drona-barca ar fi niste probleme n-o s-o aprobe numai in bazin (dupa experienta vasilica) https://stirileprotv...rea-neagra.html
0

#18 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 12 March 2018 - 04:11 PM

Păi oricum e doar proiect de diplomă. N-o să plutească decât în analele universitare. Scuze de pun.
Scopul e nota nu salvarea, nu? Şi dacă mă gândesc mai bine, cu proiectele astea, cred că merg şi machete statice (la scară, de ce nu?) Atâta timp cât documentaţia este excepțională.
Poate chiar numai un slideshow PowerPoint.

Zic şi eu, răutăcios, acuma... :))
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#19 Useril este offline   niki26 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 09-February 18

Postat 12 March 2018 - 06:43 PM

Vezi postareaSăndel, la 12 March 2018 - 01:27 PM, a spus:

Mi-a venit o idee şi ca să nu editez postul anterior şi să fac salată de idei, pentru salvamari ar fi mai practică o dronă barcă nu multicopter!
La malul mării (Cu vocea Marinei Voica în minte) bate vântul tare şi haotic. Barca ar avea mult mai puţin de suferit, nu mai necesită ştampile de la MApN, poţi s-o încarci cu rack-uri de servere, propulsie vectorială şi s-o înveleşti în spumă siliconică să nu dea, victima, cu capu de provă când vine salvarea.

Asta a fost prima idee,dar am renuntat si drona deja e in aer. Cand am zis ca ma asteptam sa fie mai simplu in capul meu era un sistem care sa transmita pozitia exacta si o drona capabila sa recunoasca acele coordonate si sa se deplaseze acolo, fara camere si alte nebunii in prima faza. Eu vreau sa aflu mai exact de ce resurse as avea nevoie sa fac acest sistem, adica pe langa controlerul de zbor de ce as avea nevoie sa fac asta posibil. Cu arduino pot face asta?
0

#20 Useril este offline   niki26 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 09-February 18

Postat 12 March 2018 - 06:46 PM

Vezi postarearenatoa, la 12 March 2018 - 01:28 PM, a spus:

De ce complicati problema inutil, cine a vorbit de urmarire tinte aici ? :unsure:

Este suficient sa zboare la coordonatele gps si atat.
In schimb simplificati in alte puncte nepermis, parerea mea...
"Primul pas - un copter stabil în aer, capabil să ridice greutatea bateriei şi a computerelor şi senzorilor (camere incluse) măcar 10 minute. "
Colacul l-ati uitat ? Greutatea lui poate depasi cele de mai sus...

Restul, procesari video, cloud... hai sa incordam muschii...

PS: acum vazui si post-ul cu barca... si aia incarcata... "cu de toate"... mai putin colacul :p

Asta vreau si eu, sa zboare la coordonatele gps si atat in prima faza, drona am facu-o si e capabila sa ridice in jur 3 kg.
0

#21 Useril este offline   niki26 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 09-February 18

Postat 12 March 2018 - 06:50 PM

Vezi postareaSăndel, la 12 March 2018 - 04:11 PM, a spus:

Păi oricum e doar proiect de diplomă. N-o să plutească decât în analele universitare. Scuze de pun.
Scopul e nota nu salvarea, nu? Şi dacă mă gândesc mai bine, cu proiectele astea, cred că merg şi machete statice (la scară, de ce nu?) Atâta timp cât documentaţia este excepțională.
Poate chiar numai un slideshow PowerPoint.

Zic şi eu, răutăcios, acuma... :))

:)) e si asta o idee
0

#22 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 March 2018 - 06:50 PM

Sa o luam pe bucati...

"...in capul meu era un sistem care sa transmita pozitia exacta..."
Ce sistem ar fi asta ? De ce ar purta un inotator la el asa ceva ?
Exista asemenea sisteme, chiar am dat link mai sus, se cheama locator, si nu e musai sa fie GPS.
Din pagina pomenita poti vedea ca altii au sisteme dedicate pentru asa ceva, dar pentru naufragii, nu pentru salvamar, la plaja nu te duci cu tehnologia dupa tine...

"Eu vreau sa aflu mai exact de ce resurse as avea nevoie sa fac acest sistem, adica pe langa controlerul de zbor de ce as avea nevoie sa fac asta posibil.
Cu arduino pot face asta?"

Intai lamureste-ne cum ajung coordonatele la centrul salvamar si apoi mai discutam.
Da, cu Arduino poti, ai programat ceva pana acum ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#23 Useril este offline   niki26 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 09-February 18

Postat 12 March 2018 - 07:05 PM

Vezi postarearenatoa, la 12 March 2018 - 06:50 PM, a spus:

Sa o luam pe bucati...

"...in capul meu era un sistem care sa transmita pozitia exacta..."
Ce sistem ar fi asta ? De ce ar purta un inotator la el asa ceva ?
Exista asemenea sisteme, chiar am dat link mai sus, se cheama locator, si nu e musai sa fie GPS.
Din pagina pomenita poti vedea ca altii au sisteme dedicate pentru asa ceva, dar pentru naufragii, nu pentru salvamar, la plaja nu te duci cu tehnologia dupa tine...

"Eu vreau sa aflu mai exact de ce resurse as avea nevoie sa fac acest sistem, adica pe langa controlerul de zbor de ce as avea nevoie sa fac asta posibil.
Cu arduino pot face asta?"

Intai lamureste-ne cum ajung coordonatele la centrul salvamar si apoi mai discutam.
Da, cu Arduino poti, ai programat ceva pana acum ?

Nu vreau sa ajunga la centrul salvamar, ci la drona, ea sa le interpreteze sa mearga la ele si sa lanseze colacul apoi sa se intoarca la baza. Sunt la informatica la facultate, am facut si ceva arduino anul trecut.
0

#24 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 12 March 2018 - 07:27 PM

Asa cum am scris, Ardupilot (arducopter) sau Inav. Or mai fi si altele.
0

#25 Useril este offline   niki26 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 09-February 18

Postat 12 March 2018 - 07:36 PM

Vezi postareavlad1, la 12 March 2018 - 07:27 PM, a spus:

Asa cum am scris, Ardupilot (arducopter) sau Inav. Or mai fi si altele.

https://www.banggood...ur_warehouse=CN
asta?
0

#26 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 March 2018 - 08:58 PM

Placa conteaza mai putin, ca o fi APM sau Pixhawk, sau...
Ideea este ca toate astea au fost gandite sa primeasca ordine de executie misiune de la un alt soft, care se afla pe un sistem extern, numit generic ground station.
Adica unul comanda si drona executa.
Acum practic tu vrei sa integrezi si o bucata din ground station in drona, adica umblii ca politicienii la separatia puterilor in s(t)at... :)
Asta nu se poate face decat scriind bucati de program care sa lipeasca cele doua, chestie care ori nu a mai fost facuta, ori respectivii nu au facut-o publica, desi licenta GPL pe care se bazeaza APM i-ar cam obliga la asta... asa cum te obliga si pe tine, daca o vei finaliza.
Asa ca pana la cumparat placi, descarca APM si Mission Planner-ul, si ia codul la puricat, ca sa te lamuresti unde trebuie sa intervii, si daca bucatile respective de cod mai incap in memoria ramasa libera intr-un FC in care ai incarcat APM sau iNav.

PS: tot n-ai lamurit cum ajunge SOS-ul de la inecatu la drona, sau ground station...
Pentru asta trebuie sa te lamuresti ce locator vei folosi, cum comunica acela, ca sa stii practic cum vei fi activat, altfel nu ai un punct de plecare in abordarea softului de la tarm. Doar presupui ca cineva striga... alo, colac, la 44.14N/28.36E

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 12 March 2018 - 09:02 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 13 March 2018 - 08:54 AM

Vezi postareaniki26, la 12 March 2018 - 07:36 PM, a spus:


Acela este unul dintre controlere (mai vechi dar functional). Are nevoie si de GPS (cu compas), eventual alimentare. Daca-mi aduc aminte singura lui limitare este la o ora si 15 minute de zbor.
La http://ardupilot.org/ardupilot/ te poti documenta cum e cu programarea.
Stie sa decoleze singur, sa mearga la niste coordonate GPS, sa orienteze drona intr-o anumita directie, sa-si orienteze un gimbal (daca ti-e util) si sa declanseze un servo (sa faca poza), apoi stie sa se intoarca la punctul de plecare, sa faca procedura de aterizare, si sa se opreasca complet. (mai sunt si filme pe youtube).
Sigur, interfetele vizuale de programare sunt mult mai ergonomice pentru oameni.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro