Modelism - RHC Forum: Robotica - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Robotica Robotica

#1 Useril este offline   Plane+ 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 13-January 18

Postat 08 March 2018 - 09:31 PM

Salutare, de ceva timp jrmaresc robotica si as vrea sa ma apuc de asa ceva
1) ce trebuie sa stiu?
2) cum ar trebui sa incep?
Astept un raspuns, multumesc!
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 March 2018 - 10:01 PM

Bine ai venit printre noi. In ziua de astazi, robotica nu e o notiune extrem de riguros definita, desi definitii ti-as putea da cate vrei.
Iti raspund pe scurt fara nici o intentie de a face glume.
1. Trebuie sa stii cat mai multe. Cat de multe poti duce. Pana la limita. Asta ca sa nu spun ca ar trebui sa stii totul, ca raspunsul asta nu este credibil. Dar poti sti totul pana la nivelul tau de asimilare.
2. Ar trebui sa incepi cu ce-ti place sa faci si sa faci bine. Si cand stii ce vrei si stii sa faci, construiesti ceva care sa faca in locul tau, pe cat posibil.

E mult de discutat despre punctul 2.
Defineste-ti termenul de robotica, asa cum l-ai priceput tu. Vezi ce stii si ce ti-ai dori sa faci, legat de ce stii. Incepe cu lucrurile simple, generale. Trecand peste ce-i legat de natura, corpul uman, fizica si chimie, trebuie sa ajungi la informatica, cibernetica, mecanica, electronica. Sa le intelegi si sa te descurci macar cu notiunile de baza. E multa practica la mijloc, lucrurile se incep treptat, pe masura ce cresti. De robotica nu te apuci pur si simplu. O ai in sange sau nu. Si nu e nici o problema ca-ti place mai mult arta.

Poate gresesc, dar pentru multi dintre noi robotica este un fel de activitate extrascolara precum sahul sau atletismul. Te inscrii, participi la activitati, te bucuri de cateva rezultate si treci anul urmator la dans sau popice. Incepi cu a-ti cumpara echipamentul potrivit sau o cutie cu piese, stai pe langa ele si zici ca faci performanta. Din experienta, iti spun ca nu este asa. Intai ca trebuie sa vezi daca este pasiune sau nu. Apoi devine un mod de viata. O sa trec in ridicol daca incep sa spun ca trebuie sa fii riguros in tot ce faci, corect, perseverent si ca toate astea incep din copilarie cu a-ti face patul dimineata sau a arunca cu o piatra in apa...
Daca vrei sa nu mai mergem pe aratura cu metroul, trece locatia in profil. Si printre picaturi, stabileste TU ce vrei sa faci. Oameni odihniti si dispusi la barfa o sa gasesti sigur pe forumul asta. O sa gasesti si materiale. Si idei. O parte din timp il pui de la tine. Ai grija ca asta se termina candva.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 08 March 2018 - 10:02 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 08 March 2018 - 10:34 PM

Daca o sa ajung vreodata la un asemenea nivel de rabdare, ma apuc si io de roboti... :D
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#4 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 09 March 2018 - 04:06 AM

Nu se putea un raspuns mai bun de cat cel dat de Bitex. Ai un mare noroc daca te ia sub aripa lui si te indruma.
Cand stii ce vrei sa faci, arunca, daca vrei, un ochi si aici:
https://www.servocity.com/
Numai bine.
0

#5 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 09 March 2018 - 05:53 AM

Vezi postareaPlane+, la 08 March 2018 - 09:31 PM, a spus:

Salutare, de ceva timp jrmaresc robotica si as vrea sa ma apuc de asa ceva
1) ce trebuie sa stiu?
2) cum ar trebui sa incep?
Astept un raspuns, multumesc!


Bitex este cel mai in masura sa te lamureasca. Raspunsul lui este 100% relevant si intrinsec , adica despre ce ar trebui sa se intample prin inauntrul tau ca sa te apuci de asa ceva - un fel de raspuns manifest , as indrazni a spune. Asa ca singurul lucru pe care l-as adauga este unul intr-un registru extrinsec, adica ceea ce tine de lucrurile din afara ta: robotica inseamna o electronica care comanda o mecanica. Tu poti sa fii cel care creeaza acest lucru (sau parti din el) sau cel ce utilizeaza acest lucru. De exemplu eu ma pricep prea putin la electronica si stau un pic mai bine la mecanica. Alti colegi stau mai bine la electronica. Aceasta electronica care comanda o mecanica trebuie aplicata pe proiecte concrete : o masinuta care duce o tava de la A la B, o usa care se inchide/deschide cand se intrunesc niste conditii, o freza cnc care sculpteaza un ren din plastic, etc sau doar secvente din aceste lucruri. Mai departe inseamna ce spune si Bitex: depinde ce-ti place si ce-ti doresti sa ajungi sa faci. Desi suna ca un galantar cu prajituri, in spate presupune multe lucruri, nu in ultimul rand timp si bani.
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 March 2018 - 09:29 AM

Parerea mea este ca-i complicat de vorbit de robotica la modul general si nu-s sigur ca am inteles exact ce s-ar dori. Termenul e relativ nou, abia face 100 de ani, dar bazele vin din trecut, de prin istorie. Termenul tradus ca "automat" exista in greaca veche si avea si o baza mecanica destul de solida. In principiu, s-ar putea pleca de la automatele clasice, dar sa ramanem la constructiile cu aspect uman (sau care pot inlocui activitatea omului), imi pare incomplet. Oricum domeniul evolueaza foarte rapid si e greu de tinut pasul. Cred ca s-ar putea discuta pe sectiuni, pe ceva concret. In principiu n-ar trebui sa dispara mecanica din compozitie, dar deja electronica cu tot ce tine de ea (de la alimentare, "logica" si pana la senzori) depaseste mult ca pondere mecanica si nu stiu cum vor fi proportiile in viitor. Adica pana la ce raport intre ele se mai poate vorbi de robotica. Ne-am putea limita la ideea de "munca" sau activitate fizica si mai delimitam domeniul de altele, dar tot nu e suficient.
Cum nu mai este doar a construi un ceas cu un arc sau cu greutati, sau a lega ceva cu o sfoara, e greu de invatat totul sau de invatat ambele domenii bine. Adica si mecanica si electronica. Pentru cine zice de mecatronica as avea o vorba, dar nu acum.

Daca ar fi sa-mi dau mie un sfat, as incepe cel putin cu: mecanica, surse de energie (inclusiv mecanice), electronica, informatica, si senzori. Nu neaparat in ordinea asta, dar sa fie toate pe lista.
Sau direct kit-uri pregatite pentru ceva concret si invatat doar despre ele. Nu stiu ce sa zic acum.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 09 March 2018 - 09:43 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2018 - 11:45 AM

Nici eu nu as putea da un raspuns la ce este robotica, confuzia a inceput la marginalul liceu de mecanica pe care l-am facut unde la unele capitole din fizica studiam electricitatea si mi-a pus capac chimia unde profesoara ne explica miscarea de spin a electronilor, asa ca ba erau electrici , ba forte mecanice invizibile ii tineau pe orbite asa incat pana la urma am sfarsit a-mi explica singur ca de fapt mecanica si electrica sunt una si aceeasi , totul depinde din ce punct de sprijin le privesti asa ca eu vad mecanica ceea ce este destul de dimensional pentru ochiul uman (sa zicem un motor termic) si electronica ceea ce este prea mic ochiului uman (sa zicem un microcip care in realitate ar fi tot un motor termic dar la o scara mult mai mica) asa ca inplicand si matematica am inceput sa vad totul ca fiind doar niste puncte aranjate intro anumita ordine intr-un spatiu tridimensional, deci o singura materie poate avea mai multe forme si utilizari asa si robotica ar putea fi un mix de mecanica si electronica care in forma finala ar forma deservi ceva in functie de nevoi (cnc, o masina de injectie mase plastice, un automat de cafea, o definitie ar fi o electronica care comanda o mecanica fara sau cu cat mai putina interventie umana, cu alte cuvinte automatizat).
0

#8 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 09 March 2018 - 01:12 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 09 March 2018 - 11:45 AM, a spus:

Nici eu nu as putea da un raspuns la ce este robotica, confuzia a inceput la marginalul liceu de mecanica pe care l-am facut unde la unele capitole din fizica studiam electricitatea si mi-a pus capac chimia unde profesoara ne explica miscarea de spin a electronilor, asa ca ba erau electrici , ba forte mecanice invizibile ii tineau pe orbite asa incat pana la urma am sfarsit a-mi explica singur ca de fapt mecanica si electrica sunt una si aceeasi , totul depinde din ce punct de sprijin le privesti asa ca eu vad mecanica ceea ce este destul de dimensional pentru ochiul uman (sa zicem un motor termic) si electronica ceea ce este prea mic ochiului uman (sa zicem un microcip care in realitate ar fi tot un motor termic dar la o scara mult mai mica) asa ca inplicand si matematica am inceput sa vad totul ca fiind doar niste puncte aranjate intro anumita ordine intr-un spatiu tridimensional, deci o singura materie poate avea mai multe forme si utilizari asa si robotica ar putea fi un mix de mecanica si electronica care in forma finala ar forma deservi ceva in functie de nevoi (cnc, o masina de injectie mase plastice, un automat de cafea, o definitie ar fi o electronica care comanda o mecanica fara sau cu cat mai putina interventie umana, cu alte cuvinte automatizat).


De acord cu confuzia "electro-magneto-mecanica". Profesorii sunt siguri pe ei cand predau pentru ca ANUMITE lucruri nu si le-au explicat nici ei pe cand erau in postura de elevi/studenti si unde nu au inteles nici dupa ce au citit/studiat/intrebat, au retinut "papagaliceste" ca "asa este" si au trecut mai departe. Profesori ajungand si intrebati fiind de catre elevi de ce electronul de pe ultimul strat sare gardul la vecinul si de unde stie electronul din "spatele lui" (ce-o fi ala spate ?) sa-i ia locul, dau din umeri si inventeaza explicatii savante in care nici ei nu se descurca. In cel mai bun caz deseneaza niste modele conventionale (puncte, linii, orbite, etc) sau se arunca intr-o matematica avansata cu integrale si litere grecesti cu "tz" care cica ar trebui sa tina loc de fenomen fizic. In realitate nu stiu, pentru ca NU SE STIE. Stiinta a retinut ca valabila ipoteza lui De Broglie despre dualitatea unda-corpuscul a luminii dupa care s-a extins treptat din 1927 pana astazi si la alte subunitati (altele decat fotonii) ajungandu-se la butada ca in cuantica nu-i ca-n mecanica clasica. Eu cred in explicatia lui Tesla cum ca pre-exista un eter (un camp, o matrice) si ca electronul este cand unda cand particula, dupa cum vrea muschiul lui (a se citi ca fizica n-a ajuns sa spuna dupa ce regula se comporta ca unda si dupa care alta regula se comporta ca un corpuscul sau daca nu cumva amandoua in acelasi timp dar in dimensiuni diferite . Tesla a spus ca electromagnetismul pre-exista in forma latenta ca o consecinta a radiatiei solare care ajunge in orice moment pe si in jurul pamantului si ca oamenii nu fac altceva decat sa EXCITE ceea ce deja exista sub forma latenta. Deci sursa principala este Soarele, ca sa clarificam ca nu este nici un hocus-pocus la mijloc.Pana cand fizicienii se vor pune de acord daca este asa sau nu, eu asta cred, fiind fan Tesla(Nicolai Tesla, nu Elon Musk !). Insa am constatat ca asta ajuta prea putin si ca n-ai nevoie sa stii DE CE ca sa aprinzi un bec. Restul este doar matematica.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 09 March 2018 - 01:15 PM

0

#9 Useril este offline   Plane+ 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 13-January 18

Postat 09 March 2018 - 08:04 PM

Va multumesc tuturor pt raspunsuri si ma bucur ca am gasit o familie in care cei mai experimenati ajuta incepatorii. Am citit foarte multe articole, stiri si documentare despre robotica si as vrea sa incep si eu asa ceva. Ce ar trebui sa invat mai intai? Sau exista vreun kit de incepatori care m-ar ajuta?

Multumesc!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro