Modelism - RHC Forum: CNC / router de buget redus - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

CNC / router de buget redus ...cam 400 euro - 500 dolari

#1 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 March 2018 - 06:41 PM

Tema proiectului:
- un CNC pentru uz personal / non-comercial pentru activitatea de modelism
- prelucrare materiale nemetalice (spuma / balsa / placaj /lemn / PAL / MDF / materiale compozite)
- realizat cu materiale si subansamble usor de procurat / prelucrat / asamblat si reglat
- electronica comuna (cu Arduino) si firmware open-source (grbl)
- multifunctional (freza / plotter/ taietor laser)

Principala utilizare va fi la prelucrarea placilor de spuma de polistiren extrudat (120x60 cm...dupa eliminarea nuturilor de imbinare 115x 55 cm).
Ca plotter va fi utilizat pentru desenarea planurilor de modelism. Taietor laser va fi pentru placi de placaj sau placi de balsa de lungime 100 sau 107 cm.
Suprafata utila va fi in zone 100x50 cm minim ...spre 110x55 cmdaca avem posibilitatea. O cursa utila de 10 cm pe axa Z ar fi suficienta.
0

#2 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 March 2018 - 07:04 PM

Proiecte anterioare:
-imprimante 3D FDM cu mecanica tip Prusa sau CoreXY
- imprimante 3D cu rasina de tip LCD sau cu laser mecanica CoreXY
- taietoare laser cu module laser de 445 nm si 808nm
- CNC entry level tip MPCNC (cu teava de 25 mm) si mini-MPCNC (cu teava de 16 mm)

... si lectiile invatate din acestea:
- transmisia pe curele iti asigura viteza dar nu si precizie (din cauza elasticitatii)
- de preferat transmisia prin suruburi (filet T8 minim, suruburi uzuale cu bile 1605 prea scumpe pentru acest proiect, suruburi cu bile 1204 un bun compromis pret /performante).
- rigiditatea constructiei este esentiala pentre precizie
- motoarele pas cu pas NEMA 17 200 pasi / rotatie sunt adecvate ca putere si in anumite conditii (microstepping de raport mic) si cuplul este adecvat
- tevile simple sau tijele de diametru mic nu au rigiditatea necesara pentru prelucrarea materialelor mai dure...de preferat tije ma groase si cu suport
0

#3 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 March 2018 - 07:20 PM

Electronica:
- Arduino Uno si CNC shield
- G-code va fi transms de un calculator facut cu OrangePi (printr-o interfata web)
- progresul lucrarii va fi urmarit prin camera web
- circuit de control viteza spindle cu semnal PWM
- circuit de control putere laser cu semnal TTL/PWM
Electromecanica:
- motoare pas-cu-pas NEMA17 cu ax de 8 mm de 45 N.cm
- spindle de 300-400 W (brushed) sau motor brushless 2S-3S de 1500 kV (minim 100W)
0

#4 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 March 2018 - 08:10 PM

Suport axa X:
- 2 bucati axa ghidaj 20 mm cu suport lungime 1200 mm (SBR20)
- 4 bucati rulmenti cu decupare tip SBR20UU
Cam supradimensionate pentru nevoile proiectului ..dar le-am gasit la pret bun:
https://eu.banggood....ml?rmmds=search
Aduse acasa au costat cam 63 USD (asta face cam 240 lei)... subansamble similare cumparate din Romania ar costa de 2.5-3 ori mai mult
Actionare axa X:
- 2 bucati surub+ piulita cu bile SFU1204 lungime 1100 mm cu prelucrari la capete (cursa utila 1000 mm)
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
- 2 seturi de piese de capat cu rulmenti BK10 s+ BF10
https://eu.banggood....ml?rmmds=search
- 2 blocuri montaj piulita cu bile SFU1204
https://eu.banggood....ml?rmmds=search
Costuri: 115 USD suruburile cu bila (97 USD fara TVA), 17 USD blocurile, la piesele de capat facem economie (va explic mai tarziu de ce) ...132 SD sau cam 500 de lei.
Per total axa X costa cam 750 de lei (fara motoare).
0

#5 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 March 2018 - 08:21 PM

Suport axa Y:
- 2 bucati axa ghidaj 12 mm cu suport lungime 600 mm (SBR12)
- 4 bucati rulmenti cu decupare tip SBR12UU
Cam supradimensionate pentru nevoile proiectului ... dar le-am gasit la pret acceptabil (ceva mai mare decat cel pentru axa X):
https://eu.banggood....l?rmmds=myorder
Aduse acasa au costat cam 60 USD (asta face cam 230 lei)... subansamble similare cumparate din Romania ar costa de 2-2.5 ori mai mult
Actionare axa Y:
- surub + piulita cu bile SFU1204 lungime 700 mm cu prelucrari la capete (cursa utila 600 mm)
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
- 2 seturi de piese de capat cu rulmenti BK10 s+ BF10
- 2 blocuri montaj piulita cu bile SFU1204
Costuri: 42 USD surub cu bila (35 USD fara TVA), 8 USD bloc, la piesele de capat facem economie (va explic mai tarziu de ce) ... 50 USD sau cam 190 de lei.
Per total axa Y costa cam 420 de lei (fara motor).
0

#6 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 March 2018 - 08:32 PM

Suport axa Z:
- 4 bucati axa ghidaj 8 mm lungime 200-250 mm
- 4 bucati rulmenti 8 mm cu flansa
Cam supradimensionate pentru nevoile proiectului ... dar le-am gasit la pret acceptabil (ceva mai mare decat cel pentru axa X):
https://eu.banggood....l?rmmds=myorder
Costuri 26 USD sau 100 de lei.
Actionare axa Z:
- 2 bucati surub + piulita cu bile SFU1204 lungime 250 mm cu prelucrari la capete (cursa utila 150 mm)
https://eu.banggood....l?rmmds=myorder
Costul unui set de surub/piulita/blocuride capete este de 32 USd cu toto cu transport. Pentru proiectul asta am nevoie de 2 seturi (in loc de o coloana centrala prefer actionari la capete) dar in final daca se cumpara 3 seturi avem asigurate cele 3 seturi de blocuri BF10+BK10 pentru axele X si Y (la axa z nu se folosesc). 96 de dolari sau 365 de lei.
Per total axa Z costa cam 120-122 USD sau 465 de lei (fara motoare).
0

#7 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 March 2018 - 08:50 PM

Pina acum avem reperele pentru axa X (suporti supradimensionati...asta e bine), axa Y (de dimensiune exact cam cat ar trebui) si axa Z (tijele de 8 mm par a fi putin subdimensionate darmai sunt si 2 suruburi de 12 mm si la nevoie se pot inlocui usor). deocamdata am cheltuit din buget:
- in USD: 195 axa X + 110 axa Y + 125 axa Z ...430 USD
- in RON: 750 + 420+465 ... 1635 USD
Bugetul preconizat e aproape pe terminate si nu am luat in calcul electronica, motoarele si spindle-ul. Adevarul e ca pentru acest proiect am deja componentele astea si nu a trebuit sa fac investitii suplimentare.
Pentru colegii care sunt interesati sa faca un proict similar se pot astepta la urmatoarel costuri:
- Arduino Uno + CNC shield intre 12 si 15 USD
- motoare NEMA17 intre 10 si 20 US (necesar 5 bucati)
- cuplaje fixe 2 USD bucata (necesar 5 bucati)
- cap de frezare din motor brusless si ESC 15-20 USD

0

#8 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 March 2018 - 09:40 PM

Avem componentele de baza...sa vedem cum le asamblam (o precizare ar fi necesara... inca nu mi-au venit 2 seturi de suruburi cu bile si blocuri BF10 + BK10 ..ar trebui sa soseasca saptamina viitoare sau pina la jumatatea lunii pentru ca vin din Europa).
Baza de montaj va fi o placa de PAL melaminat de 20 mm (ramasa de la un alt proiect). E destul de rigida si de plana pentru ce am eu nevoie. Dimensiunea e parca 97 x 103 cm ..nu e perfecta dar ne facem treaba.
Tijele cu suport sunt extrem de rigide, toata smecheria e sa le pozitionam cat mai precis. Barele de 12 mm au gauri in talpa din 10 in 10 cm, cele de 20 mm au gauri in talpa din 15 in 15 cm.
Ideea pe care o am e sa folosesc piese de plexiglas de 6 mm taiate laser pentru prototip si ulterior 9daca va fi nevoie) sa fac upgrade la piese de aluminiu. Am in garaj mai multe placi de 100 x 64 cm si care se pot taia usor la un laser de 50-100W cu CO2.
:Piesele pentru axa X se vor monta sub suportul axei X si vor asigura paralelismul celor 2 axe X si pozitionarea corecta a celor 2 motoare pas cu pas si a blocurilor BK10 si BF10.
O piesa pentru baza axei Y va face legatura intre cei 4 rulmenti de pe axa x si cel 2 blocuri pentru piulitele cu surub. In laterale pe aceasta piesa se monteaza vertucal rulmentii cu flansa,si cele 2 motoare pentru axa Z (plus cuplab solid si suruburile axei Z).
O alta piesa pentru axa Y este platforma (montata orizontal desupra bazei axei Y). In laterale vor fi decupari pentru tijele de 8 mm (vor fi pozitionate ca picioarele unei mese si vor intra in rulmentii cu flansa si pentru 2 piulite cu bile. Pe platforma se monteaza si cele 2 tije cu suport pentru axa Y. Miscarea axei Z este data de coborarea si ridicarea platformei in raport cu baza.
Pe platforma axei y se monteaza si un set de blocuri si o piesa de pozitionare pentru motorulpas cu pas al axei Y.
Intre cei 4 rulmenti ai axei Y se monteaza o alta plaforma . Pe ea vor fi gauri de pozitionare /montaj pentru motorul de frezare/ cap taiere laser / creion si pentru blocul de montaj al piulitei axei Y.
Piesele de plexiglas pot fi inlocuite ulterior ci piese de aluminiu (placi sau profile )...daca va fi necesar.
Cam asta e ideea: in loc de portal / gantry vertical prefer placi montate orizontal si in loc de o coloana Z actionata de un motor pun 2 motoare in lateral. Sa vedem ce iese pina la urma.
Astept cu interes critici constructive si solutii alternative ...pina vin ultimele piese si pina tai plexiglasul proiectul se poate modifica.
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 March 2018 - 11:44 PM

Buna treaba cu materialele.
Intrebare: ai o schita sau un link spre o structura ca cea pe care vrei s-o construiesti? E mai usor de urmarit un desen...
Recomandare: lasa loc constructiv pentru motoare nema 23, in caz ca cele de 17 nu te vor multumi. Stiu ca faci calcule, dar nu se stie niciodata. Posibil sa trebuiasca sa folosesti motoare cu cuplu mare, adica cele mai mari din gama de 17.
Ce drivere vrei sa folosesti? Intuiesc A4988, dar nu-s sigur. Ai 5 motoare. Pe un shield incap 4 drivere. Cum o sa procedezi? Legi doua motoare la acelasi driver? Te incadrezi in consumul suportat pe driver?
Nu iti era mai comod sa folosesti driverele fara arduino? Adica sa le legi direct la un PC si sa mergi pe varianta clasica cu Mach3? Doar intreb...
Indiferent de raspuns, felicitari pentru initiativa si spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 03 March 2018 - 01:19 AM

Nu prea exista proiecte similare si din pacate nu am facut inca schite, asteptam toate componentele ca sa am dimensiunile exacte.
Voi incerca sa fac ceva schite demonstrative ale pieselor din plexiglas ... incep cu piesa de baza pentru axa Y.
1 - rulmenti liniari de 8 mm cu flansa, montati vertical
2 - motorul NEMA 17 pentru axa Z montat vertical
3 - bloc pentru piulita cu bile montat orizontal
4- rulmenti liniari 20 mm cu decupare montati orizontal
5 - decupare in placa de plexiglas pentru deplasare cap de frezare
Probabil in zona pieselor 1-4 plexiglasul va avea grosime dubla pentru rigidizare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: base.jpeg

0

#11 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 03 March 2018 - 01:50 AM

...si platforma de deasupra:
1 - piese fixare axe 8 mm (montate vertical)
2 - piulita de la surubul cu bile (montata vertical)
3 - caruciorul cu capul activ (freza / lase/plotter)
4 - piesa fixare tija filetata (BK10 / BF10)
5 - surub cu bile
6 - piesa fixare piulita cu bile montata orizontal
7 - motor pas cu pas axa Y montat orizontal
8- rulmenti 12 mm cu decupare4 bucati
9 - decupare pentru capul activ
De fapt in desenul asta am schitat si caruciorul, o piesa de plexiglas dreptunghiulara de care se fixeaza cei 4 rulmenti de la axa Y si piesa de fixare a piulitei cu bile. caruciorul are si niste gauri de fixare a capului activ (motor frezare) si o degajare circulara pentru exul de frezare / pen/ lentila laser.
Ca si la baza se dubleaza la platforma zonele din capete unde exista pericol de arcuire si nu se rigidizeaza de la ghidajul cu suport.
La fel caruciorul va fi dublat (motorul de frezare / modulul laser / inscriptorul vor fi montate pe placi de plexiglas ce se pring de carucior cu suruburi).
Sper ca acum montajul va fi ceva mai clar.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: platform.jpeg

0

#12 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 03 March 2018 - 02:04 AM

Observ ca am mai facut ceva greseli la materialele pentru axa Z... am facut copy/ edit /paste de la celelalte axe si s-ar intelege ca folosesc si la Z ghidaje cu suport ....fals!
Platforma e un fel de masuta care are 4 picioare din ghidaje de 8 mm (ce intra in rulmenti) si este ridicata & coborata cu suruburi SFU1204. Similar cu o platforma marina.
Pe masuta asta sunt montate ghidajele pentru axa Y si partea de actionare pentru Y (surub / capete /motor pas cu pas).
Caruciorul leaga cei 4 rulmenti si piulita cu surub si se misca pe axa Y.
Zonele supuse la efort din baza / platforma / carucior sunt dublate/ triplate (2-3 straturi de plexiglas de 6 mm).
In legatura cu cuplul motoarelor: folosesc cele mai solide motoare NEMA17..pot sa las spatiu si penru NEMA23. Pasul de la 1204 este de 4 mm...impartit la 200 de pasi obtin brut 50 de pasi pe milimetru. Cu un raport de microstepping de 1:4 cred ca amcuplu suficient si un pas de 0.005 mm.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 03 March 2018 - 02:08 AM

0

#13 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 03 March 2018 - 03:10 PM

Vezi postareabitex, la 02 March 2018 - 11:44 PM, a spus:

Ce drivere vrei sa folosesti? Intuiesc A4988, dar nu-s sigur. Ai 5 motoare. Pe un shield incap 4 drivere. Cum o sa procedezi? Legi doua motoare la acelasi driver? Te incadrezi in consumul suportat pe driver?
Nu iti era mai comod sa folosesti driverele fara arduino? Adica sa le legi direct la un PC si sa mergi pe varianta clasica cu Mach3? Doar intreb...

Am destule drivere (cateva zeci) ...si A4988 si DRV8825 (astea ar trebui sa accepte 2.5 A fata de 2 A ptr A4988).
CNCshield are intradevar doar 4 iesiri si una dintre ele poate fi copia unei axe (se selecteaza cu un jumper axa) sau a patra axa independenta (dar in cazul asta ai nevoie de un GRBL care sa comande 4 axe ...parca am mai pus aici pe forum o varianta de grbl cu 4 axe pentru un coleg ce voia sa isi faca un taietor de spuma cu 4 axe).
In cazul nostru sunt doua solutii: fie pun pe axele X si Y motoare mai puternice (cu consum mai mare) si fac copia axei X pe a patra iesire iar pe iesirea axei Z fac un split la fire (le pun in paralel ca la iesirea Z de pe placile RAMPS)
.... SAU ...
daca tot am pomenit de RAMPS pot sa fac montajul cu Arduino Mega + RAMPS (care poate comanda 5 motoare) si fie folosesc firmware Marlin (si in cazul asta pot pune si ecran si citior de SD card si tot CNC-ul devine autonom) sau pun grbl-mega (o varianta de grbl pentru Arduino Mega+RAMPS). Iar in firmware fac o modificare ca semnalele de control de pe axa X sa se copieze si pe E0 iar semnalele de pe axa Z sa se copieze si pe E1 (E0 si E1 fiind iesirile pentru motoarele celor 2 extrudere).
Nu ma mai complic cu Mach3 si limitari de versiuni demo (gen maxim 500 de linii), in cel mai rau caz as pune linuxcnc (sunt inginer de calculatoare si am experienta in linux de 24 de ani). Programarea nu e o problema (pentru desene 2D si modele 3D scriu direct in programe facute de mine fisiere DXF si STL si ma gandesc serios sa scriu si G-cod-ul pentru frezare ca nu e mare lucru odata ce stii algoritmii de baza la frezare...mai ales cand frezezi spuma).
Ma atrage mai mult varianta de control cu un OrangePi prin interfata web (in plus ...wireless) si vizualizarea progresului prin camera web. ( Prelucrarile dureaza ore intregi ...parca e mai bine in casa cu o bere decat in garaj fie vara fie iarna).
Pentru cine nu stie OrangePi e un calculator cam de marimea unui card de credit si care este quad core (cu memorie de 512MB/1GB/2GB in functie de versiune, Fast/Gigabit Ethernet, wifi si chiar flash de 8 GB in functie de model). Nu pot inca pune windows pe el (decat in emulator) dar Linux merge brici.
Iar combinatia OrangePi + Arduino costa doar vreo 30-35 euro si si face treaba mai mult decat decent. Plus ca am destule Arduino uno / mega /cncshield / ramps /orange pi in diverse variante... nu mai trebuie sa investesc nimic.
0

#14 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2018 - 01:40 PM

O poza face cat o mie de cuvinte asa ca nu ar fi rau sa pui si cate o poza la ce ai cumparat, asa poate le mai vin si altora idei.
0

#15 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 04 March 2018 - 02:31 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 04 March 2018 - 01:40 PM, a spus:

O poza face cat o mie de cuvinte asa ca nu ar fi rau sa pui si cate o poza la ce ai cumparat, asa poate le mai vin si altora idei.

Vezi ca in postarile 4-6 sunt vreo 8 link-uri cu subandamblele cumparate. La fiecare link cred ca ai cam intre 4 si 10 poze daca te pasioneaza chestia asta...plus informatii legate de pret, transport, disponbilitate ...si cateva zeci de review-uri.
Prefer sa pun un link de cateva zeci de caractere decat sa mai incarc topicul cu poze inutile.
Cand voi avea imagini RELEVANTE cu subansamblele montate si care sa evidentieze solutia constructiva voi tine cont de sugestia ta.
Pina atunci ...spor la navigat pe link-urile de mai sus.



0

#16 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 04 March 2018 - 02:51 PM

Iar pentru cei carora le-ar prinde bine cateva idei ...
... cu livrare din Europa (in 1-2 saptamani)..
https://eu.banggood....-c-Eu-2773.html
https://eu.banggood....-c-Eu-3842.html
https://eu.banggood....-c-Eu-4090.html
https://eu.banggood....-c-Eu-3791.html
...si din China (livrare in 1-2 luni)
https://www.banggood...rts-c-4090.html
https://www.banggood...rts-c-2773.html
https://www.banggood...rts-c-3842.html
Puteti plati prin Paypal.
Au un meniu arborescent mai ciudat (electronice -> mecanice=> parti de masini -> parti de CNC) dar preturile sunt mai mult decat decente.
In general in Europa nu aduc prea multe componente CNc si daca aduc dispar repede si trebuie sa fii pe faza...dar daca le prinzi merita sa le iei chiar si cu un transport de 10-12 USD pentru ca livrarea se face cu B2C Europe (curier) si ti le livreaza acasa si costul total e sub cel al produsului adus din China plus taxe (TVA+taxe vamale).
Am mai cumparat de la ei o gramada de suruburi T8 cu piulite anti-backlash (lungimi intre 10 si 100 cm) si chiar axe intregi:
https://eu.banggood....ear-stroke.html
https://www.banggood...ball-screw.html
Din Europa am gasit axe de 30 si 40 cm (deplasare reala) cu T8 si care au fost ceva mai ieftine decat cele cu 1204 de 40 cm aduse din China (axele le folosesc la imprimantele 3D cu rasina).

Aceasta postare a fost editata de ender67: 04 March 2018 - 02:52 PM

0

#17 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2018 - 02:27 PM

Vezi postareaender67, la 02 March 2018 - 07:04 PM, a spus:

Proiecte anterioare:
-imprimante 3D FDM cu mecanica tip Prusa sau CoreXY
- imprimante 3D cu rasina de tip LCD sau cu laser mecanica CoreXY
- taietoare laser cu module laser de 445 nm si 808nm
- CNC entry level tip MPCNC (cu teava de 25 mm) si mini-MPCNC (cu teava de 16 mm)

... si lectiile invatate din acestea:
- transmisia pe curele iti asigura viteza dar nu si precizie (din cauza elasticitatii)
- de preferat transmisia prin suruburi (filet T8 minim, suruburi uzuale cu bile 1605 prea scumpe pentru acest proiect, suruburi cu bile 1204 un bun compromis pret /performante).
- rigiditatea constructiei este esentiala pentre precizie
- motoarele pas cu pas NEMA 17 200 pasi / rotatie sunt adecvate ca putere si in anumite conditii (microstepping de raport mic) si cuplul este adecvat
- tevile simple sau tijele de diametru mic nu au rigiditatea necesara pentru prelucrarea materialelor mai dure...de preferat tije ma groase si cu suport

Salut
putem lua legatura sa vorbim despre imprimanta 3d cu rasina de tip lcd ?
Eu am prezentat aici pe larg un proiect de cnc , il gasesti cu titlul "Un cnc mic si robust"
Din pacate clipurile video la care se face referire s-au sters din greseala

Aceasta postare a fost editata de florianmro: 05 March 2018 - 02:30 PM

0

#18 Useril este offline   bbogdanmircea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 25-October 07

Postat 08 June 2018 - 09:43 AM

Nu era mai ok sa cumperi un CNC ieftin din China si apoi sa-i faci upgrade ?
Acum 2-3 ani inca se merita sa cumperi piese si sa iti faci tu imprimanta 3D, acum de exemplu o imprimanta clona China e vreo 200-250 $ si de banii astia nu prea cumperi piesele .
Tu mai ai multe materiale pe care nu le-ai cumparat, plus ca taierea plexi o faci tu sa inteleg, dar ptr cineva care nu are posibilitate ar trebui sa plateasca suplimentar si pentru aceste servicii ...
Intreb pentru ca poate si eu as vrea la un moment dat sa am un router/CNC ptr chestii light, o varianta ar fi ceva cu piese printate gen MP CNC sau ceva din China care sa fie apoi imbunatatit .
CU FIECARE NOAPTE NEDORMITA ADAUGI O ZI LA VIATA TA.
0

#19 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 08 June 2018 - 08:03 PM

Vezi postareaender67, la 04 March 2018 - 02:51 PM, a spus:

Iar pentru cei carora le-ar prinde bine cateva idei ...
... cu livrare din Europa (in 1-2 saptamani)..
https://eu.banggood....-c-Eu-2773.html
https://eu.banggood....-c-Eu-3842.html
https://eu.banggood....-c-Eu-4090.html
https://eu.banggood....-c-Eu-3791.html
...si din China (livrare in 1-2 luni)
https://www.banggood...rts-c-4090.html
https://www.banggood...rts-c-2773.html
https://www.banggood...rts-c-3842.html
Puteti plati prin Paypal.
Au un meniu arborescent mai ciudat (electronice -> mecanice=> parti de masini -> parti de CNC) dar preturile sunt mai mult decat decente.
In general in Europa nu aduc prea multe componente CNc si daca aduc dispar repede si trebuie sa fii pe faza...dar daca le prinzi merita sa le iei chiar si cu un transport de 10-12 USD pentru ca livrarea se face cu B2C Europe (curier) si ti le livreaza acasa si costul total e sub cel al produsului adus din China plus taxe (TVA+taxe vamale).
Am mai cumparat de la ei o gramada de suruburi T8 cu piulite anti-backlash (lungimi intre 10 si 100 cm) si chiar axe intregi:
https://eu.banggood....ear-stroke.html
https://www.banggood...ball-screw.html
Din Europa am gasit axe de 30 si 40 cm (deplasare reala) cu T8 si care au fost ceva mai ieftine decat cele cu 1204 de 40 cm aduse din China (axele le folosesc la imprimantele 3D cu rasina).




Si eu am cumparat suruburi cu bile, cuplaje elastice, blocuri de rulmenti si multe alte piese la alte proiecte si absolut toate au venit la posta de cartier' probabil ca produsele lor le aduc in depoziltele din europa deoarece pe plicuri era trecut ori Alemania ori Olanda
0

#20 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 June 2018 - 11:46 PM

Vezi postareabbogdanmircea, la 08 June 2018 - 09:43 AM, a spus:

Nu era mai ok sa cumperi un CNC ieftin din China si apoi sa-i faci upgrade ?
Acum 2-3 ani inca se merita sa cumperi piese si sa iti faci tu imprimanta 3D, acum de exemplu o imprimanta clona China e vreo 200-250 $ si de banii astia nu prea cumperi piesele .
Tu mai ai multe materiale pe care nu le-ai cumparat, plus ca taierea plexi o faci tu sa inteleg, dar ptr cineva care nu are posibilitate ar trebui sa plateasca suplimentar si pentru aceste servicii ...
Intreb pentru ca poate si eu as vrea la un moment dat sa am un router/CNC ptr chestii light, o varianta ar fi ceva cu piese printate gen MP CNC sau ceva din China care sa fie apoi imbunatatit .


CNC ieftin din China = 20x20 cm. Ce piese sa scot din el? 3 motoare pas cu pas si arduino cnc cu drivere? din astea am o gramada.
Prima imprimanta 3D m-a costat vreo 250 de euro acum cativa ani ...acum cu 200-250 de euro imi fac imprimante 3D cu fotopolimerizare (cu rasina).
TOATE materialele ,le-am cumparat ...dar uneori le-am cumparat la preturi mici aduse din China si nu de la magazinele autohtone. Am pus mai sus preturile materialelor cumparate
Nu mai merg pe plexi ca e greu de taiat cu taietorul laser (plexi ramas e transparent, nu il tai cu laser de 2-2.5 W).
Varianta actuala a CNC-ului prezentat e facut cu PAL melaminat de 20 mm, gaurile date manual (si cu un diametru putin mai mare decat suruburile pentru eventuale corectii). Trasarea pe melamina am facut-o prin gravare laser (deci destul de precis) dar gaurirea manual. Am dat 6 lei pe 3 bucati de PAL de 900x130 mm (resturi)
Am facut niste mici schimbari fata de ce am prezentat mai sus:
- axa y e acum cu sine (tije sustinute) de 800 lungime ...asta permite sa maresc cursa utila la 600 mm. Sinele de 600 mm le voi vinde sau utiliza la alt proiect (cel mai probabil le voi vinde).
- o varianta de lucru e cu platforma mobila de pe axa X (de 900x130cm) cu 4 motoare pas cu pas in colturi si care actioneaza 4 suruburi cu bile 1204 de 250 mm (practic renunt la tijele de 8 mm si pun 4 suruburi in colturi pentru rigiditate). Pe piulitele lor se sprijina platforma de baza pentru axa y (pe care se vor monta sinele de la Y) iar cele 4 suruburi de la axa Z sunt fixate la varf de o a treia platforma cu rulmenti BK10. Practic platforma de baza pentru Y culiseaza in sus si jos intre 2 platforme fixe
- nu am terminat inca montajul de mai sus dar s-ar putea sa renunt la el si sa simplific axa Z. Am gasit o axa Z prefabricata aici:
https://eu.banggood....l?rmmds=myorder
Astept sa o primesc saptamina viitoare (sau cealalta) si atunci design-ul se simplifica mult:
- platforma pentru axa X are in fiecare laterala cei doi rulmenti si piulita de la surubul 1204 al axei X
- tot pe aceeasi platforma se monteaza deasupra cele 2 sine pentru axa Y si surubul de actionare (practic pe bucata de PAL se prind de o parte piesele mobile pentru X si piesele fixe pentru Y).
- platforma mobila pentru Y va fi facuta din placi de compozit carbon de 2 mm facute sandwich si lipite cu epoxi (practic cam 6-9 mm de compozit de carbon ...mult mai rigid comparativ cu plexiglasul) si de aceasta platforma se va prinde axa Z (intr-o mica consola de vreo 6 cm dar axa Z va fi rigidizata cu niste placi de compozit in forma de triunghi cu o latura prinsa de plaforma si cu una de axa Z).
- dupa ce CNC-ul "laminat + compozit"va fi gata daca nu va avea rigiditatea necesara pe el voi freza piesele de plexi sau voi freza (sau comanda in alta parte) piese din tabla de aluminiu.
Eu cred ca va fi destul de rigid :
- platforma de PAL de 20 mm de lungime 900 mm are pe 2 laturi sine de 800 mm fixate cu suruburi ...asta e destul de rigida si la incovoiere si la torsiune.
- platforma de compozit de carbon va fi de 200x100x8 mm de carbon va fi fixata de rulmenti pe o suprafata de 130x100 mm si va avea o consola de 70x100 mm de care va fi prinsa axa Z si rigidizata cu cele 2 triunghiuri.
Daca vrei sa iti faci un MPCNC te pt ajuta cu unul gata de montaj varianta mini-MPCNC (cu teava de 16 mm).

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro