Modelism - RHC Forum: Debitare profile aluminiu - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Debitare profile aluminiu

#1 Useril este offline   CristiDV 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 30-March 17

Postat 26 February 2018 - 02:48 PM

Salutare colegi,vreau sa va intreb,voi ce aparate folositi pentru debitarea profilelor de aluminiu? Cu asta nu ma refer la taieri din topor s-au din bomfaier. Ma refer la debitari precise(de exemplu,destul de precise,incat sa iti permita sa faci un frame de cnc). Ma intereseaza o solutie pentru debitari ocazionale,dar care sa nu joace din toate incheieturile,ci sa iti permita sa faci treaba buna. Daca aveti in atelier asa ceva,va rog frumos sa scrieti modelul aparatului.
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 February 2018 - 04:28 PM

Are rost doar daca te apuci sa faci pentru altii, si poate nici atunci, decat daca iei profile en gross, cu discount, si faci stoc.
Cam majoritatea celor care vand profile ti le taie pe gratis, la +/- 1mm.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   CristiDV 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 30-March 17

Postat 26 February 2018 - 05:01 PM

Defapt nici un aparat din micul meu atelier nu si-a scos banii,nu asta ma intereseaza acum.
0

#4 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:BraÈ™ov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 26 February 2018 - 09:33 PM

Freza de mână cu pânză/disc de carborundum.

Tai un pic mai mult decât îţi trebuie şi rectifici la pilă. Mergi până la şmirghel de 1200 dacă vrei. Dai şi cu pâslă şi oxid de cupru pentru ultimii microni.
Dar un router cnc diy e 50% precizie, 50% magie.
Maigia constă în ajustările fine, făcute cu mâna, ori din tije filetate ori din pilă.

Scula ideală este fierăstrăul cu bandă (pentru profile, ţevi) de banc nu de mână. Unghiuri şi viteză reglabile, răcirea şi lubrifierea piesei cu lichid, etc.
Funcţie de dimensiuni şi calitate, mii de de lei.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#5 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 February 2018 - 09:51 PM

1) Bosch GTS 10 XC care este pentru lemn, insa i-am pus disc pentru aluminiu si merge excelent ; 2) Evolution Rage 3 DB care merge la otel, aluminiu, lemn, plastic
0

#6 Useril este offline   CristiDV 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 30-March 17

Postat 27 February 2018 - 12:30 PM

Ma gandesc la un fierastrau cu banda cu brat.Dar nustiu ce model sa cumpar? C-am de la ce gama de pret obtin ceva rezonabil?


Offtopic: Este cumva pe forum ceva topic despre masurari de precizie?
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 February 2018 - 01:04 PM

Pare ceva prea mare si scump... doar pentru profile cnc... :unsure:
Un pendular pus pe o statie taiere ce are ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   CristiDV 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 30-March 17

Postat 27 February 2018 - 01:33 PM

Vreau o solutie cat de cat profi. Am gasit de la Epple un fierastrau cu banda cu o putere de 0.4kw si o capacitate de taiere de 10x10cm. Ce ziceti?Merge? S-au daca stiti alt model care sa fie cat de cat profesional.
0

#9 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 27 February 2018 - 02:33 PM

https://sculeuneltea...cm-350/3109.htm ceva mai profi .
https://www.tehnocen...m-ppk-175t.html cam semi profi .
Sculele profi sunt ceva mai scumpute , cel cu racire pe apa este foarte ok la taiere aluminiu , nu o sa iti taie in trepte foarte mari , celelalte , la cere le zici profi , o sa iti taie materialul in trepte , si o sa iti lase ceva crevase pe marginea materialului .
Cel mai ok este https://www.youtube....h?v=3P_uEC_q5dc acesta o sa taie foarte ok , nu lasa urme mari pe suprafata taiata , si taie chiar si la 90 de grade , actionarea se face pneumatic , asa , ca o sa ai nevoie si de un compresor .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#10 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 27 February 2018 - 08:04 PM

Vezi postareaCristiDV, la 27 February 2018 - 01:33 PM, a spus:

Vreau o solutie cat de cat profi. Am gasit de la Epple un fierastrau cu banda cu o putere de 0.4kw si o capacitate de taiere de 10x10cm. Ce ziceti?Merge? S-au daca stiti alt model care sa fie cat de cat profesional.


Ar fi mai simplu sa spui un buget decat sa interpretam fiecare ce inseamna ''cat de cat profesional''.
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 February 2018 - 08:12 PM

... intr-un forum de hobby... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   CristiDV 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 30-March 17

Postat 28 February 2018 - 02:38 AM

Maxim 2500 de lei.
0

#13 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 28 February 2018 - 09:30 AM

Vezi postareaCristiDV, la 28 February 2018 - 02:38 AM, a spus:

Maxim 2500 de lei.


Constrangeri de spatiu ? ( poate sa aiba propria masa cu picioare sau trebuie sa fie mic ca sa poata fi asezat pe masa deja existenta la tine in atelier/garaj/mansarda/balcon ?)
0

#14 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 28 February 2018 - 11:59 AM

Un circular de genul:https://www.olx.ro/oferta/ferastrau-cu-panza-circulara-si-banc-stern-de-1800w-ID6CBbY.html#56b0f87617

bine reglat si cu disc de AL te scoate din nevoie.
0

#15 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 February 2018 - 12:23 PM

Sunt de acord cu mihaige , un circular identic , dar nu ala , mai bine un dewalt , sau ceva de firma , cu siguranta o sa te tina mult mai mult .
Aicea trebuie sa luam in consideratie si panza , care ar trebuii sa fie specifica pentru taiat neferoase , are mai multi dinti decat cea pentru lemn .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#16 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 February 2018 - 03:24 PM

Si de la mine mihaighe are un mare "like" pentru tipul de recomandare, cu aceleasi completari: o panza speciala pentru aluminiu, fixarea profilului de taiat, un sistem de masurare ceva mai precis sau dispozitive potrivite pentru taieri "identice". Plus grija la taiere....
Adevarul e ca se poate face si ceva mai ieftin, dar panza musai pentru aluminiu, rigiditate cat se poate de mare si asigurati parametrii de taiere. Un mesterica cu un motor bun, o panza si o articulatie buna isi face scula...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 February 2018 - 03:28 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#17 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 28 February 2018 - 04:21 PM

Vezi postareasteelmind, la 26 February 2018 - 09:51 PM, a spus:

1) Bosch GTS 10 XC care este pentru lemn, insa i-am pus disc pentru aluminiu si merge excelent ; 2) Evolution Rage 3 DB care merge la otel, aluminiu, lemn, plastic


Am ajuns sa ma citez pe mine insumi !!! Pretul este 2.500 lei daca este un GTS 10-J (cel GTS 10 XC este ceva mai scump, avand motor de 2100 W) , care are motor de 1800 W si deci se incadreaza in buget. Fiind un circular cu motor puternic este musai -zic eu - sa fie un motor balansat si pe un sasiu stabil; iar Bosch a facut un sasiu bun (sunt sigur ca si alte marci consacrate au acelasi lucru, dar al meu este de la Bosch si pe el il stiu; iar CristiDV a vrut parerea din ceea ce are fiecare in ograda). Are inaltime de taiere de max 79 mm si taie si la unghi de 45 grade . Eu am taiat aluminiu cu grosime de 30 mm (placa plina) fara nici o problema. Nu as cumpara un astfel de utilaj de la vreo firma din China, chiar daca are notorietate (Einhell, Scheppard, etc). Sa nu uitam ca este un circular pentru LEMN, iar sasiul masinii reactioneaza altfel la taierea aluminiului (solicita motorul mult mai mult prin urmare solicitarea in reazeme este mai ....''dramatica''). Nu inseamna ca n-ar merge o chinezarie, doar ca nu m-as risca eu la una. Este un utilaj care trebuie tratat cu respect, pentru ca are ''personalitate'' daca-i dai un avans nepotrivit al placii de aluminiu la taiere (se simte imediat la mana ce viteza ii place, asa ca asta nu este o problema; insa nu trebuie grabit avansul (manual) mai mult decat iti''spune'' masina). Uite aici:

https://www.shopexpe...0-Masa-de-lucru

Pe de alta parte, Evolution este un ''mitre saw'' iar ghidajele sunt ok pentru grosimi mici, insa daca-i dai grosimi mai mari incepe sa se supere ( 15 mm grosime otel a fost ok, 25 mm otel nu a fost ok). Este un ''all rounder'', adica o masina care are o turatie care incearca sa impace si otelul pe de-o parte, si aluminiul+lemnul+plasticele pe de alta parte. Este un ''caca-maca'' bun la toate, pana in momentul in care ai nevoie de taieri specializate. De mentionat ca 5-10 mm grosime aluminiu se califica la ''caca-maca''.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 28 February 2018 - 04:23 PM

0

#18 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 28 February 2018 - 04:47 PM

De mentionat ca producatorul lui Evolution Rage spune ca taie otel pana in max 6 mm cu panza aceea portocalie buna la toate, dar eu am taiat otel de 15 mm grosime CU PANZA SPECIALA PENTRU OTEL (culoare albastra)! Asadar, mi se pare un deal bun iar producatorul nu-ti creeaza false asteptari.
0

#19 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 28 February 2018 - 05:17 PM

Vezi postareaElicopter, la 28 February 2018 - 12:23 PM, a spus:

Sunt de acord cu mihaige , un circular identic , dar nu ala , mai bine un dewalt , sau ceva de firma , cu siguranta o sa te tina mult mai mult .
Aicea trebuie sa luam in consideratie si panza , care ar trebuii sa fie specifica pentru taiat neferoase , are mai multi dinti decat cea pentru lemn .

Am spus destul de clar:
ceva de genul
disc de AL (pentru cine nu stie are dinti ascutiti mai ciudat in grup de 3 si in spate)

Aceasta postare a fost editata de mihaighe: 28 February 2018 - 05:17 PM

0

#20 Useril este offline   utzy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 278
  • Inregistrat: 28-May 08
  • Gender:Male

Postat 01 March 2018 - 08:57 AM

Nu tai prea des profile Al, dar cind am nevoie merg la un atelier de termopane, au baietii o masina profi, mare, de taiat profile cu sistem unghiular si cu disc circular, mi le taie la ce unghi vreau fara probleme, taietura curata la mm. Si ieftin, pret de nimic.

Aceasta postare a fost editata de utzy: 01 March 2018 - 08:59 AM

0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 March 2018 - 12:28 PM

Asa gandeste un om calculat, care nu vrea sa isi umple casa de fiare inutile.
Chiar si avand o productie de un volum oarecare este mai rentabil sa externalizezi unele operatii, daca faci un calcul si rezulta ca nu amortizezi utilajul respectiv in maxim 2 ani.
Cultul "sculelor", de orice natura, nu face bine la buzunare ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   ALEX2007_BZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 395
  • Inregistrat: 07-February 08
  • Gender:Male
  • Location:buzau

Postat 01 March 2018 - 05:21 PM

Decat sa ma rog de unu si altu sau sa ma plimb de fiecare data cand am de taiat ceva mai bine imi cumpar scule si gata. Mi-am luat acum si miter saw si masina de gaurit cu coloana, am aproape tot ce vreau :D. Cum se spune " meserie,te halesc!"
Orice poate zbura..............DACA II PUI UN MOTOR DESTUL DE MARE
0

#23 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 01 March 2018 - 10:09 PM

Vezi postarearenatoa, la 01 March 2018 - 12:28 PM, a spus:

Asa gandeste un om calculat, care nu vrea sa isi umple casa de fiare inutile.
Chiar si avand o productie de un volum oarecare este mai rentabil sa externalizezi unele operatii, daca faci un calcul si rezulta ca nu amortizezi utilajul respectiv in maxim 2 ani.
Cultul "sculelor", de orice natura, nu face bine la buzunare ;)


De acord daca vorbim de rabotare, mortezare, stantare, danturare si alte operatiuni cumva mai exotice. Nu cand este vorba de debitare; este o operatie ''mult prea de baza ''.
0

#24 Useril este offline   CristiDV 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 30-March 17

Postat 02 March 2018 - 12:34 AM

Vezi postareabitex, la 28 February 2018 - 03:24 PM, a spus:

Si de la mine mihaighe are un mare "like" pentru tipul de recomandare, cu aceleasi completari: o panza speciala pentru aluminiu, fixarea profilului de taiat, un sistem de masurare ceva mai precis sau dispozitive potrivite pentru taieri "identice". Plus grija la taiere....
Adevarul e ca se poate face si ceva mai ieftin, dar panza musai pentru aluminiu, rigiditate cat se poate de mare si asigurati parametrii de taiere. Un mesterica cu un motor bun, o panza si o articulatie buna isi face scula...

Am deja un circular de la Metabo cu sanie de glisare KGS 216 M,pentru care am si disc pentru aluminiu.Eu ma intreb, ii vreo diferenta intre a taia pe un circular si in a taia pe un fierastrau cu banda stationar? Iar referitor la sistemul de masurare,sunt foarte deschis la noi idei,asta nustiu cum vine facuta, nu imi trece nici o idee prin cap momentan.

Aceasta postare a fost editata de CristiDV: 02 March 2018 - 12:37 AM

0

#25 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 02 March 2018 - 07:15 AM

Vezi postareaCristiDV, la 02 March 2018 - 12:34 AM, a spus:

Am deja un circular de la Metabo cu sanie de glisare KGS 216 M,pentru care am si disc pentru aluminiu.Eu ma intreb, ii vreo diferenta intre a taia pe un circular si in a taia pe un fierastrau cu banda stationar? Iar referitor la sistemul de masurare,sunt foarte deschis la noi idei,asta nustiu cum vine facuta, nu imi trece nici o idee prin cap momentan.


Exista diferente intre banda si disc. Cu amandoua poti sa dai drept insa doar cu banda poti taia curbe. Asta este de fapt vocatia fierastraului cu banda. Insa mai drept tai cu discul pentru ca este un rigid , pe cand banda se impiedica mai usor in material si se poate bloca/rupe fara mari dificultati. Cu banda poti taia mai subtire -daca este o cerinta- iar grosimea / adancimea de taiere in material este mai mare decat la disc - daca ai de taiat grosimi mai mari de 60 mm. Banda are motor mai slab, discul cere motor puternic. In concluzie: daca grosimea de taiere poate fi parcursa de disc si ai 95% nevoie de taieri drepte, atunci discul este optiunea 1. Altfel, banda.
0

#26 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 March 2018 - 09:04 AM

Vezi postareasteelmind, la 01 March 2018 - 10:09 PM, a spus:

De acord daca vorbim de rabotare, mortezare, stantare, danturare si alte operatiuni cumva mai exotice. Nu cand este vorba de debitare; este o operatie ''mult prea de baza ''.


De baza pentru ce ?
Daca o faci zilnic deja suna a pro, iar pro fara planificare cashflow suna... romaneste.
In fine, justificari ne putem gasi cu duiumul ca sa ne potolim piticii... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 02 March 2018 - 11:05 AM

Vezi postarearenatoa, la 02 March 2018 - 09:04 AM, a spus:

De baza pentru ce ?
Daca o faci zilnic deja suna a pro, iar pro fara planificare cashflow suna... romaneste.
In fine, justificari ne putem gasi cu duiumul ca sa ne potolim piticii... :)


De baza pentru orice. Orice material cumparam pentru a-l prelucra ulterior trebuie debitat. Nu trebuie s-o faci zilnic; 3 din 7 este suficient ca sa te impiedici de lipsa unei scule de baza . Pentru mine "pro" inseamna calitate, nu frecventa de folosire. Dar este omul si definitia.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 02 March 2018 - 11:06 AM

0

#28 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 March 2018 - 11:17 AM

Pro este cand faci treaba aia pentru bani, conform dex si alte dictionare.
Hobby este cand o faci din pasiune, nu pentru profit.
Si altii dau averi pe Stradivarius, convinsi ca o sa ii faca artisti.
In industrie cine face treaba chibzuit externalizeaza toate operatiile care altii le pot face mai bine si mai ieftin.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#29 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 02 March 2018 - 11:25 AM

Vezi postarearenatoa, la 02 March 2018 - 11:17 AM, a spus:

Pro este cand faci treaba aia pentru bani, conform dex si alte dictionare.
Hobby este cand o faci din pasiune, nu pentru profit.
Si altii dau averi pe Stradivarius, convinsi ca o sa ii faca artisti.
In industrie cine face treaba chibzuit externalizeaza toate operatiile care altii le pot face mai bine si mai ieftin.


Precum spuneam, este omul si definitia. Pentru mine pro are ca opus diletantul, nu hobby-stul. Eu pot sa lucrez la servici pe un Okuma in 5 axe si acasa sa am in garaj o petarda chinezeasca de ruter; lucrand pe routerul de acasa voi fi tot un pro, nu un diletant. A fi hobby-st nu exclude a fi pro, cum nu exclude a fi diletant. Inseamna a fi pasionat de ceva. Nu este de interes CAT DE BINE FACI CEEA CE FACI sau daca o faci pentru bani sau nu, ci doar ca o faci din pasiune. Poti sa faci bani si din pasiune.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 02 March 2018 - 11:26 AM

0

#30 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 02 March 2018 - 07:10 PM

Vezi postareaCristiDV, la 02 March 2018 - 12:34 AM, a spus:

Iar referitor la sistemul de masurare,sunt foarte deschis la noi idei,asta nustiu cum vine facuta, nu imi trece nici o idee prin cap momentan.

Eu fixez fierastraul pe masa si in prelungire montez la inaltimea mesei un cub de lemn in care am bagat o tija de M10 care se fileteaza in cub.Fixez cubul cu holsuruburi mai departe decat masura si reglez fin din surubul de M10 pana ajung la masura..Masor tot timpul cu aceasi linie sa aceasi ruleta,inainte de taiere fac cateva probe pe ceva lemn cam de cotele Al care vreau sa-l debitez.Dupa ce tai lemnul il rasucesc ca sa vad daca am reglajul corect la unghiuri.Scuze axprimarea ,cred am reusit sa ma fac inteles,poze nu pot pune ca toata operatia o fac intro magazie afara si acum nu e cazul.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro