Modelism - RHC Forum: Ballnut SFER-2525 - operatie pe cord deschis - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ballnut SFER-2525 - operatie pe cord deschis

#1 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 07 December 2020 - 11:10 AM

Salutare oameni buni,
Din cand in cand mai revin si eu pe aici, de data asta cu o problema legata de deschiderea unei piulite SFER-2525.
Am de demontat, curatat si probabil si de schimbat bilele in doua piulite de acest tip. Cred ca asta e tipul pentru ca din tot ce am sapat pana acum pe net, cam singurul model asemanator (chiar identic, in poze) este cel de la TBI, SFER2525. Sau cel putin e o clona... Bine, doua chestii sunt clare: 25 diametru si 25 pas. De seria SFE/SFER nu sunt prea sigur.

Nedumerirea mea: cum dracu se desface piulita asta?
Pana acum am incercat sa desfac suruburile capacelor de plastic, cele negre din capete. Ma asteptam ca acele capace sa iasa, sa se miste, dar nu a fost asa. Chiar si cu suruburile desfacute, capacele alea stau tzapan pe pozitie.
Nu am fortat, ca nu am chef sa stric ceva si sa las masinaria in aer.
Inca nu am demontat de pe masina ansamblul surub/piulita, m-am gandit ca ar fi mai bine sa intreb pe aici mai intai, ca poate stie careva care e smecheria.
Sa fie capacele alea prinse si in ceva cleme astfel incat sa stea pe pozitie destul de bine si fara suruburi? Sa fortez departarea lor de corpul metalic? N-as vrea sa rup ceva si sa trebuiasca sa tin masina pe dreapta o luna jumate, plus paguba... :)

Atasez si ceva poze (de pe net) cu modelul respectiv de piulita, cam identic cu ce am eu.

Multumesc anticipat

Imagine atasata: SFER2525.jpgImagine atasata: SFER2525-1.jpg
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro